wybór lodówki

Wybór lodówki w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Do nowych urządzeń pakowanych jest masa funkcji, z których niektóre okazują się naprawdę przydatne, a inne – zbędnymi dodatkami. Przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik, który w prosty sposób wytłumaczy, na co zwracać uwagę podczas zakupów nowej lodówki!

Wybór lodówki – Jakie są rodzaje lodówek?

Zakup odpowiedniej lodówki powinien rozpocząć się od zrozumienia w czym w ogóle możemy przebierać. W sklepach znajdziemy zarówno tanie lodówki, jak i duże lodówki lub chłodziarki dostosowane do wyśrubowanych wymagań. Jakie są podstawowe rodzaje lodówek?

Lodówki jednodrzwiowe, czyli znany wszystkim klasyk

Lodówek jednodrzwiowych nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ urządzenia te są obecne w sporej liczbie polskich domów. Lodówki jednodrzwiowe najczęściej wyposażane są w miniaturowe zamrażarki, które dopełniają funkcjonalność całego urządzenia.

W segmencie lodówek jednodrzwiowych znajdziemy zarówno urządzenia nieduże, lodówki o pojemności do 50L oraz klasyczne modele, które sprawdzą się fenomenalnie w przypadku większych rodzin. Większe lodówki charakteryzują się większą liczbą półek oraz dodatkowych funkcji. Wybór lodówki powinien zatem brać pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Lodówki jednodrzwiowe znajdziemy również w bardzo szerokim przekroju rozmiarów, dobierając odpowiednią wysokość, szerokość, a nawet głębokość.

Lodówki dwudrzwiowe – Uniwersalny wybór lodówki

Lodówki side-by-side to również niezwykle popularny wariant domowej chłodziarki. Samo urządzenie przypomina sporej wielkości szafę, a miejsce w zamrażarce pozwala przechowywać tam żywność nawet przez kilka dobrych miesięcy. Największą zaletą, którą niesie za sobą wybór lodówki dwudrzwiowej jest oczywiście ilość wolnego miejsca. Miej jednak na uwadze, iż lodówki side-by-side są sporych rozmiarów i nie znajdzie zastosowania w mniejszych kuchniach. Generalnie zaleca się jej zakup dużym rodzinom lub właścicielom większych mieszkań.

Wybór lodówki – Regulacja wilgotności

Warto wspomnieć, iż świeże jedzenie nie jest domeną jedynie niskiej temperatury. Za stan naszej żywności odpowiada również wilgotności wnętrza lodówki. Większość nowoczesnych lodówek wyposażonych jest w czujniki wilgoci, które pomagają w automatycznym dostosowaniu stanu wilgotności urządzenia. Zalecamy, aby podczas zakupów lodówki celować w urządzenia z czujnikiem wilgoci.

Niektóre z bardziej rozwiniętych technologicznie urządzeń pozwalają na zmianę wilgoci i temperatury w poszczególnych szufladach. Wybór lodówki z czujnikiem wilgoci to świetny pomysł dla wszystkich, którzy w chłodziarce przechowują dużo mięsa i ryb.

Nowa lodówka – Energooszczędność to podstawa

Idealna lodówka to również taka, która nie generuje dużych kwot na rachunkach za prąd. Jeśli kupujesz nową lodówkę, zwróć uwagę na klasę danego modelu. Lodówki pobierające najmniej prądu to te z klasy A. Jeżeli pragniesz lodówki charakteryzującej się najoptymalniejszą oszczędnością energii – wybierz lodówkę klasy A+++. Zwróć również uwagę, czy lodówka, którą zamierzasz kupić wyposażona jest w kompresor inwerterowy, znacząco ułatwiający regulacje temperatury wewnątrz  urządzenia.

Nowoczesny kompresory inwerterowe dostosowują intensywność pracy lodówki do pory dnia i warunków zewnętrznych. W nocy urządzenie zwalnia, ponieważ drzwi pozostają zamknięte, a za dnia – przyspiesza. Kompresory znacząco ułatwiają cały proces oszczędzania na energii elektrycznej.

Szybki odmrażanie – Czy potrzebne?

Pamiętasz czasy, gdy rozmrożenie lodówki było największym wydarzeniem w roku? Przenoszenie żywności do sąsiada lub na balkon było na porządku dziennym. Na szczęście, nowoczesne lodówki wyposażone są w specjalną funkcję Stop Frost, która pozbywa się lodu w zaledwie kilka minut. Wybór lodówki z funkcją Stop Frost to według nas absolutna podstawa.

Inną, równie przydatną funkcją chłodziarek jest funkcja No Frost. Dzięki niej w ogóle nie musimy martwić się lodem na ściankach lub w części mrożącej, gdyż po prostu nie powstaje. Lodówki No Frost to świetny sposób na przechowywanie warzyw i owoców.

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD