zmywarka przecieka

Zmywarka to od kilku lat nie luksus, a obowiązkowe wyposażenie kuchni. Wielu użytkowników zmywarek nie wyobraża sobie powrotu do ręcznego zmywania brudnych naczyń. Niestety, tak jak każde wyposażenie AGD, również zmywarka ulega sporadycznym awariom i usterkom. Jak zaradzić psującej się zmywarce? Co robić, gdy zmywarka przecieka? Kiedy kontaktować się ze sprawdzonym fachowcem oferującym serwis AGD, który ułatwi naprawę domowej zmywarki?

Zmywarka przecieka – najczęstsze przyczyny

Na samym początku warto przypomnieć sobie w jaki właściwie sposób zmywarka czyści brudne talerze i miski. Załadowana zmywarka, po wybraniu odpowiedniego programu i włożeniu tabletki myjącej, pobiera zimną wodę z instalacji. Pobrana woda zostaje podgrzana pod wpływem ciśnienia, a rozprowadzona po zmywarce, namydla wszystkie znajdujące się w niej naczynia. Niektóre zmywarki zostały wyposażone w specjalne filtry, które regulują jakość wody i utrudniają proces pojawiania się kamienia. Co dzieje się z wodą po skończonym programie? Zmywarka odprowadza wodę do odpływu, a na jej miejsce pompuje czystą wodę do opłukiwania. To właśnie ten etap zmywania jest najczęstszym powodem awarii zmywarek, a występujący wyciek wody może być spowodowany nieszczelnością zmywarki.

Sprawdź odpływ wody w zmywarce

Zmywarka przecieka z różnych powodów, ale jednym z najczęściej występujących jest zatkanie odpływu brudnej wody. Rury zmywarki i całej instalacji hydraulicznej mogą się zapchać osadem pozostającym po odprowadzeniu wody z mydlinami. Jak temu zaradzić na własną rękę? Udrażnianie rur polega na wprowadzeniu do nich odpowiednich detergentów, możliwych do znalezienia w każdym większym sklepie wielobranżowym. Jeśli detergenty lub domowe sposoby nie działają, warto wyposażyć się w spiralkę do przetykania rur i spróbować mechanicznego czyszczenia na własną rękę. Podczas wykonywania tego zabiegu, zadbajcie o to, aby ruchy były spokojne i jak najmniej chaotyczne.

Zmywarka przecieka, gdy filtr zmywarki jest zatkany

Jeśli problem nie leży w odpływie, być może to filtr zmywarki jest winowajcą. Filtr narażony jest na zatkanie osadem, tak samo jak odpływ wody. Jeśli do zmywarki trafi torebka herbaty lub papierek po cukierku, filtr zatka się. Filtr zmywarki można odetkać ręcznie, zwłaszcza jeśli użytkownik jest w stanie namierzyć resztkę odpowiedzialną za zamieszanie. Jeśli zmywarka przecieka, pomimo odetkania filtru, wyjściem okaże się naprawa zmywarek w wykonaniu fachowca, który przy użyciu profesjonalnego sprzętu usunie usterkę.

Uszczelki zmywarki

Wyciekająca ze zmywarki woda nie zawsze oznacza problem związany z poprawnym funkcjonowaniem urządzenia. Zdarza się, że powodem są uszczelki, które przestały działać tak jak powinny. Na całe szczęście wymiana uszczelek nie jest skomplikowanym procesem i każdy użytkownik zmywarki przeprowadzi go na własną rękę. Wymianę uszczelki rozpoczyna zdjęcie zewnętrznych drzwi zmywarki, a następnie odkręcenie bocznej części obudowy. Kiedy oczom użytkownika ukaże się stara uszczelka, nie pozostaje nic innego jak odchylenie drzwi i wyciągnięcia wadliwej części zmywarki. Po wymianie uszczelki dokładnie przykręć obudowę i… koniec! Sprawdź funkcjonowanie naprawionej zmywarki włączając najkrótszy możliwy program.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD