uszkodzony programator w zmywarca, awaria programatora w w zmywarce, zepsuty programator w zmywarce whirlpool

Programator jest głównym podzespołem zmywarki, zarządzającym jej pracą. Jak objawia się zepsuty programator w zmywarce? Poznaj najczęstsze objawy awarii tego elementu zmywarki!

Zmywarka nie kontynuuje pracy

Zdarza się, że podczas pracy zmywarka nie przechodzi do kolejnego cyklu zmywania i przerywa pracę. Tak objawia się między innymi awaria programatora w zmywarce, choć czasami winę za problemy z działaniem urządzenia ponosi nagromadzony brud i kamień. Jeśli porządne wyczyszczenie zmywarki nie pomoże, możemy przypuszczać, że problemem jest uszkodzony programator w zmywarce.

Woda trafia tylko do płaszcza

Zdarza się, że zmywarka pobiera wodę tylko do płaszcza. W tej sytuacje należy sprawdzić napięcie otwierające zaworek, jeśli jest za niskie, winny jest zepsuty programator w zmywarce. Oczywiście nie zawsze zmywarka od razu zupełnie odmawia posłuszeństwa, pierwsze objawy problemu, to pojedyncze sytuacje z niekończeniem cyklu, a poza tym zazwyczaj zmywarka pracuje normalnie. Sporadyczne przerywanie cyklu powinno zatem skłonić nas do zainteresowania się urządzeniem, aby uniknąć pogłębienia usterki.

Zepsuty programator w zmywarce – zmywarka nie pobiera wody

Oczywiście winę za taki stan rzeczy nie musi ponosić programator, a o innych przyczynach tego typu usterki pisaliśmy w naszym artykule – Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Zwykle powodem jest uszkodzony lub zatkany wąż. Jeśli pozostałe przyczyny zostały wykluczone, najprawdopodobniej jest zepsuty programator w zmywarki. Charakterystyczne dla tej awarii jest włączanie się zmywarki, jednak nie rozpoczyna ona cyklu pobierając wodę.

Zmywarka nie rozpoczyna pracy

Zwykle, gdy zmywarka nie rozpoczyna pracy, należy sprawdzić wąż odpływowy. Wtedy zmywarka nie jest w stanie pobrać ani odprowadzić wody. Zdarza się również, że wąż jest za krótki albo został uszkodzony lub przytrzaśnięty. Jeśli jednak wąż jest czysty i bez uszkodzeń, z pewnością winna jest awaria programatora w zmywarce.

Zepsuty programator w zmywarce objawy – nie włącza się wyświetlacz

Oczywiście w pierwszej kolejności należy sprawdzić kabel zasilający oraz czy w domu jest prąd. Jeśli wykluczyłeś te przyczyny, najprawdopodobniej doszło do rozłączenia obwodu programatora. Jeśli napięcie dochodzi do programatora, a urządzenie nie reaguje, konieczna będzie wymiana tego elementu na nowy.

Niedomyte naczynia

Programator odpowiada również za pracę innych podzespołów, a tym samym za podgrzewanie wody, dlatego w przypadku jego usterki woda nie osiągnie odpowiedniej temperatury, co wpłynie na jakość zmywania. Na naczyniach mogą pozostawać resztki jedzenia.

Zepsuty programator w zmywarce objawia się na wiele sposobów. Jest to najważniejszy podzespół zmywarki, dlatego do jego naprawy warto wezwać sprawdzonego fachowca. Jeśli jest Ci potrzebny dobry serwis AGD z szybkimi terminami, koniecznie skorzystaj z naszej oferty – naprawa zmywarek. Zwykle realizujemy wizyty tego samego lub następnego dnia!

Przeczytaj również:

Dowiedz się, czego nie można myć w zmywarce

Zapchana zmywarka – jak odetkać zmywarkę?

Piasek w zmywarce – skąd się bierze?

Domowe tabletki do zmywarki – jak zrobić?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD