piekarnik koło lodówki, piekarnik przy lodówce, piekarnik obok lodówki, lodówka obok piekarnika, lodówka koło piekarnika, Piekarnik do zabudowy obok lodówki, lodówka koło piekarnika w zabudowie

Przeprowadzając remont kuchni, wiele osób zastanawia się nad rozmieszczeniem sprzętu AGD. Niektóre urządzenia nie powinny stać obok siebie, ponieważ przyczynia się to do mniej efektywnej pracy czy większego zużycia energii. Zwykle problem rozmieszczenia dotyczy lodówki oraz piekarnika. Czy piekarnik koło lodówki to dobre rozwiązanie? Zachęcamy do przeczytania naszego dzisiejszego wpisu.

Lodówka koło piekarnika – czy piekarnik może stać koło lodówki?

Zapewne nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że piekarnik nie może stać obok lodówki. Jest to częściowa prawda, ponieważ wszystko zależy od tego, czy chodzi o sprzęt wolnostojący, czy do zabudowy. Nie bez znaczenia są także dodatkowe funkcje urządzeń, umożliwiające stawianie piekarnika obok lodówki i odwrotnie.

W przypadku ekonomicznych urządzeń wolnostojących to rozwiązanie nie jest najlepszym pomysłem. Klasyczny piekarnik podczas pracy mocno się rozgrzewa i emituje dużo ciepła do pomieszczenia. To wymaga od lodówki wzmożonej pracy, aby utrzymać odpowiednio niską temperaturę wewnątrz komory, a tym samym będzie przyczyniać się do wyższych rachunków za prąd, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia lodówki. Dlatego warto zachować odstęp pomiędzy tymi sprzętami. Za minimum uważa się szerokość jednej szafki kuchennej. Co w przypadku, gdy mamy do czynienia z niewielkim metrażem i piekarnik koło lodówki to jedyne wyjście?

Piekarnik do zabudowy obok lodówki

Ogranicza Cię przestrzeń i lodówka musi stanąć obok piekarnika? Warto pomyśleć nad wykonaniem kuchni na wymiar i piekarnikiem do zabudowy. Ścianka płyty meblowej o odpowiedniej grubość (minimum 2-4 cm) zapewni dobrą izolacją cieplną. Dzięki temu lodówka koło piekarnika w zabudowie będzie w pełni bezpiecznym pomysłem.

Piekarnik przy lodówce to również możliwe rozwiązanie, jeśli decydujemy się na zakup modelu z funkcją chłodzenia obudowy. Urządzenia z takimi udogodnieniami nie wpływają negatywnie na pracę lodówek oraz innych sprzętów. Ponadto piekarnik z funkcją chłodzenia obudowy nie uszkadza płyty meblowej i jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi. Warto jednak zapoznawać się szczegółowo z zaleceniami producentów. Niekiedy ustawienie lodówki obok piekarnika może skutkować nawet utratą gwarancji.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Piekarnik koło lodówki – gdzie go ustawić?

Zastanawiasz się, gdzie ustawić piekarnik w kuchni, aby nie zaburzał pracy lodówki? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku urządzeń wolnostojących należy zachować odstęp minimum jednej szafki. Decydując się na sprzęt do zabudowy, trzeba zastosować izolację termiczną w postaci grubej płyty meblowej. Dodatkowo warto pokusić się o droższy model z funkcją chłodzenia obudowy. Pomimo częstego korzystania i pieczenia w wysokich temperaturach nie uszkodzi zabudowy kuchennej.

Choć obecnie nadal wiele osób decyduje się na montaż piekarnika pod płytę grzewczą, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia na wysokości, w tak zwanym słupku. Takie rozmieszczenie nie wymaga schylania się, co doceniają starsze osoby. Dodatkowo minimalizuje ryzyko poparzeń przy wyjmowaniu ciężkich dań.

Jak widać, stwierdzenie, że piekarnik koło lodówki to niemożliwe rozwiązanie, obecnie powoli odchodzi w zapomnienie. Dzięki dodatkowym funkcjom piekarników oraz zabudowie na wymiar, problem rozmieszczenia tych sprzętów znika.

To może Cię zainteresować:

Lodówka nie chłodzi?

Lodówka sama się rozmraża?

Dlaczego lodówka jest gorąca?

Rozmrażanie lodówki krok po kroku

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD