płyta gazowa

Choć obecnie największą popularnością cieszą się płyty indukcyjne, o których już wspominaliśmy w artykułach “Jaką płytę indukcyjną wybrać?” oraz “Płyta indukcyjna – top 3 sprzętów do 1300 złotych”, wciąż wielu sympatyków ma płyta gazowa. W ofercie praktycznie każdego producenta możemy znaleźć ciekawe rozwiązania, które komponują się z nowoczesną kuchnią i stanowią niewątpliwą ozdobę blatu kuchennego. Na co zatem zwrócić uwagę przed zakupem płyty gazowej?

Płyta gazowa – materiał wykonania

Na rynku znajdziemy płyty gazowe wykonane z różnych materiałów. To one decydują o wytrzymałości, łatwości czyszczenia i ostatecznej cenie urządzenia. Jakie płyty wyróżniamy?

Płyta gazowa ze stali szlachetnej – jest jedną z najpopularniejszych płyt gazowych. Charakteryzuje ją wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, przez co może posłużyć przez wiele lat, a jej klasyczny design pasuje do większości wnętrz. W porównaniu do płyt wykonanych z innych materiałów, te ze stali są trudne do utrzymania w czystości i wymagają częstszego przecierania.

Płyta gazowa szklana – wygląda bardzo elegancko i dobrze prezentuje się w kuchniach w stylu nowoczesnym. Palniki gazowe mogą być ukryte pod warstwą szkła. To sprawia, że w porównaniu do innych płyt gazowych stosunkowo łatwo utrzymać płytę w czystości. Jednak wiele modeli posiada palniki zamontowane nad szkłem. Takie urządzenia wymagają już regularnego czyszczenia, ponieważ widać na nich wszelkie zabrudzenia i zacieki. Płyty gazowe szklane są droższe od urządzeń wykonanych z innych materiałów i cechuje je większa podatność na uszkodzenia.

Płyta gazowa ceramiczna – płyta gazowa ceramiczna jest wybierana znacznie częściej niż jej elektryczne odpowiedniki ze względu na niższe koszty eksploatacji. Wyglądem przypomina płytę indukcyjną, podobnie jak ona nagrzewa się szybko i jest łatwa w pielęgnacji. Aby zapobiec rysowaniu jej powierzchni, zaleca się używanie do jej czyszczenia specjalnych skrobaków.

Płyta gazowa emaliowana – są to najtańsze płyty gazowe dostępne na rynku. Niestety odznacza je podatność na zarysowania i niekoniecznie pasują do nowoczesnych wnętrz. Ich czyszczenie nie sprawia problemu, są najłatwiejsze w pielęgnacji ze wszystkich wymienionych płyt.

Płyta gazowa do zabudowy – palniki

Wśród rozwiązań producentów znajdziemy zarówno sprzęty wyposażone w dwa palniki, jak również płyty z pięcioma, a nawet sześcioma palnikami. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania oraz od liczby członków rodziny. Małe modele dwupalnikowe sprawdzą się w jedno- i dwuosobowych gospodarstwach domowych. Dla licznych rodzin najlepszą opcją są płyty z minimum czterema palnikami.

Choć większość płyt ma kwadratowy kształt, dostępne są także płyty gazowe prostokątne, półokrągłe oraz o nieregularnych kształtach. Różnią się od siebie również rozmieszczeniem palników. Tradycyjne, standardowe płyty są wyposażone najczęściej w cztery palniki gazowe. Największy z nich grzeje najsilniej, o mocy około 2,5-3 kW, te średniej wielkości mają moc 2kW, a najmniejszy palnik na małe garnki i patelnie ma moc 0.9-1,5kW. W przypadku klasycznych, kwadratowych płyt, palniki są rozmieszczone w równych odległościach od siebie. Na płytach z większą liczba palników centralne miejsce zajmuje ten o największej mocy i powierzchni.

Płyta gazowa – ruszt

W zależności od marki i modelu, kuchenki mogą posiadać wspólny ruszt dla wszystkich palników lub może on składać się z dwóch części. Niektóre płyty są wyposażone w osobny ruszt dla każdego palnika. Warto zwrócić także uwagę, czy w danej kuchence ruszt nadaje się do mycia w zmywarce, ponieważ wielu producentów oferuje takie rozwiązanie. Jest to duże ułatwienie, gdyż tłuszcz gromadzący się na ruszcie nie jest łatwy do usunięcia. Ruszt jednolity może sprawiać trudności w czyszczeniu, nie mieści się w zmywarce ani w zlewie. Zdecydowanie lepszy jest ruszt dwuczęściowy, a najlepszy ten z pojedynczymi elementami okalającymi palniki, ponieważ najłatwiej usunąć z nich zabrudzenia. Zwykle jest wykonany z żeliwa lub emalii. Ruszt żeliwny odznacza się dużą wytrzymałością i solidnością wykonania. Te wykonane z emalii są tańsze i mniej trwałe, ale bardziej podatne na czyszczenie. Są też lżejsze od rusztu żeliwnego.

Powinniśmy także sprawdzić, czy płyta posiada klapę, która pozwala na zakrycie palników, gdy z niej nie korzystamy i może służyć jako dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków.

Płyta gazowa – jakie funkcje?

Producenci dbają o efektywność pracy urządzenia oraz bezpieczeństwo użytkowników korzystających z płyty gazowej. Kupując płytę gazową, należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby użytkowanie sprzętu było funkcjonalne i bezpieczne. Jakie funkcje skrywają w sobie płyty gazowe?

Awaryjne odcięcie gazu – większość modeli posiada zabezpieczenia przed niekontrolowanym wypływem gazu. Urządzenie odcina samoczynnie dopływ gazu, jeśli wbudowany czujnik wykryje nagłe zgaśnięcie płomienia w trakcie pracy, na przykład gdy woda kipiąca w garnku zalewa palnik.

Wbudowany zapalnik elektryczny – zapalenie gazu następuje automatycznie po przekręceniu kurka i nie wymaga używania zapałek.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Palnik typu WOK – w niektórych urządzeniach jest stosowany palnik typu WOK, które posiada podwójną lub potrójną koronę. Jest to dodatkowa opcja i warto wziąć ją pod uwagę, jeśli lubimy dużo gotować i przyrządzać potrawy w stylu azjatyckim, czyli smażone krótko, na dużej mocy.

Wskaźnik ciepła resztkowego – bardziej zaawansowane modele posiadają wyświetlacz, który informuje, że palnik jest wciąż ciepły.

Dobór temperatury – niektóre urządzenia umożliwiają ustawienie stałej temperatury, dzięki specjalnemu czujnikowi znajdującemu się na palniku. Po ustawieniu pożądanej temperatury, płyta automatycznie dostosowuje wielkość płomienia niezbędnego do utrzymania temperatury wewnątrz garnka.

Timer – po upływie ustawionego czasu, płyta automatycznie wyłącza się.

Zabezpieczenia przed dziećmi – urządzenia z górnej półki cenowej posiadają specjalne blokady, których uruchomienie uniemożliwia zapalenie lub wyłączenie palników.

Płyta gazowa – ile kosztuje?

Na ostateczną cenę płyty gazowej wpływa materiał wykonania oraz zastosowane funkcje. Najbardziej ekonomiczne są płyty emaliowane. Ich cena zaczyna się od około 380 złotych. Najtańsze płyty ze stali nierdzewnej kupimy za około 420 złotych, a najdroższe modele wykonane z tego rodzaju materiału za około 2200 złotych. Płyty ceramiczne kosztują od 500 zł do ponad 2000 złotych. Najdroższe są płyty gazowe szklane, ich koszt może sięgnąć nawet ponad 3000 złotych. Warto czytać opinie o konkretnych modelach, przeglądać internetowe rankingi, które pomogą wybrać najlepszy sprzęt, cieszący się wysoką oceną użytkowników.

Płyta gazowa – zalety i wady

Korzystanie z płyty gazowej wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji niż w przypadku płyt indukcyjnych, ponieważ gaz jest tanim paliwem. Tego typu urządzenia są nie tylko tańsze w użytkowaniu, ale również ich cena jest niższa niż w przypadku płyty indukcyjnej. Widać to szczególnie w przypadku płyt ceramicznych. Zaletą płyty gazowej jest również bez wątpienia fakt, że jest łatwiejsza w obsłudze. Posiada zwykle mniej funkcji, dzięki czemu zapewnia bezawaryjną pracę. Płyty gazowe wciąż wiodą prym w wielu restauracjach. Według kucharzy potrawy przygotowywane na gazie mają lepszy, bardzie wyrafinowany smak niż dania przyrządzane na płytach elektrycznych.

Niestety płyta gazowa ma też wady. Urządzenie bardziej zanieczyszcza otoczenie niż płyta indukcyjna. Opary powstające wskutek spalania gazu osadzają się na meblach, materiałach i sprzętach. Zanim zdecydujemy się na zakup płyty, kuchnia powinna spełniać niezbędne warunki do prawidłowej pracy urządzenia. Płyta gazowa, pomimo, że źródłem energii jest gaz, wymaga podłączenia do prądu, dlatego musimy postawić ją w miejscu blisko kontaktu. Koniecznym zakupem jest okap kuchenny, zwłaszcza, jeśli kuchnia jest łączona z salonem. Minimalny odstęp pomiędzy płytą a okapem powinien wynosić 75 cm. Należy pamiętać także o zamontowaniu nawiewników okiennych, które zadbają o prawidłową cyrkulacje powietrza. Więcej na ten temat pisaliśmy ostatnio, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu “Nawiewnik okienny – co warto wiedzieć i jaki kupić?”.

Urządzenia nie powinniśmy także montować blisko lodówki, ponieważ grozi to jej uszkodzeniem. Na płytę gazową należy zagospodarować wystarczająco dużo przestrzeni od góry. Nie można wieszać bezpośrednio nad urządzeniem szafek kuchennych. Niewłaściwe użytkowanie płyty gazowej może być bardzo niebezpieczne, po skończonym gotowaniu zawsze należy sprawdzić, czy palniki są wyłączone.

Płyta gazowa – czyszczenie

Utrzymanie płyty gazowej w czystości nie jest łatwym zadaniem. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z zakupu płyty na rzecz innych rozwiązań. Podpowiadamy, jak czyścić płytę gazową, aby zawsze prezentowała się nienagannie.

Płyta gazowa ze stali nierdzewnej – płytę ze stali nierdzewnej należy myć wyłącznie środkami przeznaczonymi do jej pielęgnacji, ponieważ łatwo o przebarwienia i nieestetyczne plamy. Powinno się również unikać jej mycia metalowymi druciakami, które uszkadzają powierzchnię. Aby kuchnia świeciła się po czyszczeniu, można w nią wetrzeć przy pomocy szatki odrobinę oleju do smażenia.

Płyta gazowa emaliowana – z płytą emaliowaną należy obchodzić się delikatnie. Niewskazane jest szorowanie jej druciakiem lub nożem, ponieważ w zarysowaniach gromadzi się brud i tłuszcz, które z czasem mogą być trudne do usunięcia i psują efekt wizualny. Do czyszczenia warto używać gąbki lub ścierki nasączonej preparatem przeznaczonym do czyszczenia płyt gazowych. Można również umyć płytę z pomocą delikatnego płynu do mycia naczyń.

Płyta gazowa ceramiczna i szklana – decydując się na płytę ceramiczną i szklaną, warto kupić specjalne szpatułki do usuwania zabrudzeń z urządzeń. Na płytach wykonanych z tego rodzaju materiału najbardziej widać wszelkie zanieczyszczenia, dlatego kupując płytę szklaną, z pewnością trzeba przygotować się na częstsze sprzątanie. Należy ją czyścić specjalnym mleczkiem z dodatkiem oleju silikonowego i przetrzeć ręcznikiem papierowym lub delikatną ścierką.

 

Wybór materiałów, kształtów, funkcji oraz liczby palników sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie i pomimo pojawiania się coraz to nowszych technologii, płyta gazowa nadal cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów. Należy jednak pamiętać, że montażem urządzenia powinien zajmować się wyłącznie gazownik. Samodzielne podłączanie może skutkować utratą gwarancji oraz naraża nasze bezpieczeństwo. Prawidłowy montaż płyty gazowej ma wpływ na szczelność instalacji, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług gazowników usterka.pl. Zapewniamy montaż płyty gazowej w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Trójmieście. Szybko i sprawnie podłączamy nowe urządzenie oraz zajmujemy się diagnostyką i naprawą kuchenek gazowo-elektrycznych dowolnej marki.

Sklepy AGD Poznań

W związku z tym, że jednym z miast naszej działalności jest stolica Wielkopolski, prezentujemy najwyżej oceniane sklepy AGD w Poznaniu, do których warto zajrzeć, poszukując idealnej płyty gazowej.

Domix AGD, ul. Obornicka 229, 60-650 Poznań;

Eldom, ul. Świt 34, 60-375 Poznań;

Domel, ul. 28 Czerwca 1956 r. 165, 61-515 Poznań;

Domar, ul. Racjonalizatorów 3, 61-453 Poznań;

Media Expert:

  • ul. Maltańska 1, 61-131 Poznań;
  • G.H. Panorama, ul. Górecka 30, 60-201 Poznań.

Rogacki Janusz Sklep AGD, ul. Głogowska 43, 60-735 Poznań;

RTV EURO AGD:

  • ul. Drużbickiego 2, 61-693 Poznań;
  • ul. Opieńskiego 1, 60-685 Poznań;
  • ul. Szwedzka 10, 61-285 Poznań.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: