Skawina – to warto wiedzieć

Skawina jest miastem leżącym w województwie małopolskim, na południowy zachód od Krakowa. Miejscowość wchodzi w skład aglomeracji krakowskiej. Skawinę zamieszkuje ponad 24 tysiące mieszkańców. Prawa miejskie Skawina otrzymała 1364 roku. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Skawiny pochodzą sprzed 5000 p.n.e. Na terenie miasta znajdują się fabryki, których produkty zna cała Polska. W Skawinie siedzibę ma firma Grana, produkująca kawę zbożową Inka, Lajkonik Snacks, producent kultowych paluszków Lajkonik czy Ferro S.A. – producent armatury łazienkowej.

Skawina – to warto zobaczyć

Warto odwiedzić renesansowy dwór w Korabnikach, zbudowany w latach 1540-1580 przez Pawła Korytkę. Ciekawym obiektem jest budynek po dawnej synagodze, zbudowanej w XIX wieku z inicjatywy bractwa psalmowego Chewra Thilim. Bez wątpienia najbardziej przykuwającym wzrok zabytkiem jest secesyjny ratusz. Budynek znajduje się w północno-zachodniej części Rynku w Skawinie. Budynek został wybudowany w 1903 roku i zaprojektował go Władysław Ekielski. W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy.

Na szczególną uwagę zasługuje skawiński folklor. Oprócz pięknych strojów ludowych, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można podziwiać piękne skawińskie meble. Zachowały się również na temat zwyczajów mieszkańców. Na Ostatki, czyli w okresie przed rozpoczęciem postu, Skawinianie przebierali się i chodzili po domach śpiewając piosenki i recytując wierszyki. Wielką atrakcją była kukiełka „Kantek”, z którą odwiedzano w tym czasie domy i namawiano ją do sztuczek.

Skawina – usługi usterka.pl

Zmywarka Bosch nie wypompowuje wody? A może Twoja lodówka głośno chodzi? Tego typu awarie mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego zamiast podejmować próby samodzielnej naprawy urządzenia, wybierz fachowców usterka.pl. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w serwisie sprzętu AGD, dzięki czemu żadne urządzenie nie ma przed nami tajemnic. Nasi serwisanci mają przy sobie wiele części zamiennych, co sprawia, że jesteśmy w stanie dokonać większości napraw od ręki. Jeśli szukasz sprawdzanego hydraulika, elektryka, gazownika, serwisanta AGD lub złotej rączki, umów szybko termin wizyty, dokonując rezerwacji za pomocą formularza online. Gwarantujemy najwyższą jakość świadczonych usług.