woda w zmywarce

Jedną z podstawowych funkcji zmywarki jest odprowadzanie brudnej wody po skończeniu wybranego programu. Niestety dość często, głównie w wyniku niewłaściwej eksploatacji urządzenia, zdarza się, że pojawia się woda w zmywarce na dnie. Jeżeli Twoja zmywarka nie odprowadza wody po zakończeniu cyklu zmywania, urządzenie wymaga szybkiego działania, aby nie doszło do zalania kuchni. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu, jak sobie z nim poradzić oraz jak uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości.

Woda w zmywarce na dnie – przyczyny

Jeśli stoi woda w zmywarce na dnie, najczęściej jest to efekt niewłaściwego użytkowania urządzenia. Ta usterka może wiązać się z zabrudzonym filtrem, zatkanym wężem odpływowym, zapchanym odpływem lub uszkodzoną pompą. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Zabrudzony filtr

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan filtra. Jest to element zmywarki, który dość często zatyka się resztkami jedzenia, gdy nie są one dostatecznie usuwane z naczyń przed ich umieszczeniem w koszach. To powoduje nieprzyjemny zapach z urządzenia oraz skutkuje tym, że woda stoi w zmywarce.

Zatkany wąż odpływowy

Jeśli filtr jest czysty, kolejnym miejscem do sprawdzenia jest wąż odpływowy. Niewłaściwa instalacja węża lub jego zagięcie może powodować nieprawidłowy przepływ wody i przyczyniać się do jej zalegania na dnie zmywarki.

Zapchany odpływ kanalizacyjny

Następnym winowajcą może być zapchany odpływ kanalizacyjny, do którego podpinamy wąż odpływowy, czyli przeważnie jest to znajdujący się pod zlewem syfon. Jest on szczególnie narażony na niedrożności wywołane różnego rodzaju odpadami kuchennymi.

Zepsuta pompa zmywarki

W przypadku powyższych przyczyn, jesteś w stanie poradzić sobie z usunięciem zanieczyszczeń samodzielne. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia pompy zmywarki, konieczna będzie pomoc fachowca. Najczęściej dochodzi do spalenia silnika pompy w wyniku zwarcia lub zablokowania wirnika resztkami jedzenia.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak usunąć wodę ze zmywarki?

Poniżej znajdziesz praktyczne porady, co zrobić, gdy znajduje się woda w zmywarce na dnie. Z większością prac poradzisz sobie samodzielnie.

Usuwanie wody ze zmywarki

Zanim poszukasz przyczyny zaistniałej sytuacji, należy pozbyć się zgromadzonej na dnie zmywarki wody. W celach bezpieczeństwa odłącz urządzenie od zasilania. Wyjmij ze zmywarki kosze i usuń wodę, korzystając z chłonnych ścierek i gąbek. Teraz możemy przejść do sprawdzenia stanu czystości elementów, o których pisaliśmy powyżej.

Czyszczenie filtra

Właściwie zmywarka posiada trzy filtry, które wychwytują różnej wielkości resztki. Pierwszy z nich to filtr talerzykowy. Kolejny filtr nazywany jest zgrubnym i swoim kształtem przypomina tubę. Ostatni filtr, siateczkowy, zatrzymuje wszystkie resztki, których nie wychwyciły dwa poprzednie filtry. Zestaw filtrów znajduje się zwykle na dnie zmywarki i aby go wymontować, wystarczy przekręcić go w lewo i unieść do góry. Każdy filtr należy wyczyścić oddzielnie pod bieżącą wodą i ponownie umieścić je na dnie urządzenia przed ponownym uruchomieniem.

Czyszczenie węża odpływowego

Jeśli filtr w zmywarce jest już czysty, a nadal stoi woda w zmywarce, należy sprawdzić stan węża odpływowego. Być może uległ on zagięciu lub jest nieprawidłowo zamontowany. Również on zapycha się resztkami jedzenia, dlatego w tej sytuacji należy go zdemontować i wyczyścić. Można go przepłukać wodą, jednak często zator znajduje się dość głęboko i konieczne będzie użycie spirali hydraulicznej.

Odtykanie odpływu

Jeśli zarówno wyczyszczenie węża, jak i filtra nie przynosi pożądanego efektu, powodem może być niedrożny odpływ wody. W celu odetkania odpływu, możesz wypróbować domowych sposobów na udrażnianie rur, na przykład używając domestosa lub octu i sody. Po pozostawieniu preparatów do działania, należy dokładnie przepłukać odpływ dużą ilością ciepłej wody. Gdy te metody okażą się nieskuteczne, być może trzeba będzie użyć żmijki hydraulicznej.

Sprawdzanie stanu pompy

Ostatnim elementem, który należy sprawdzić, jest pompa. Czasami działanie wirnika blokują resztki jedzenia, niekiedy ulega on poluzowaniu lub uszkodzeniu. Wymiana pompy jest trudnym zadaniem, wymagającym fachowej wiedzy, dlatego w tej sytuacji należy skontaktować się z serwisantem AGD.

Woda w zmywarce na dnie – jak temu zapobiegać?

Odpowiednia dbałość o zmywarkę pozwala uniknąć problemów z pozostawaniem wody na dnie zmywarki. Warto wprowadzić je w życie, aby wydłużyć żywotność urządzenia i uniknąć kosztownych napraw.

Regularne mycie zmywarki

Pamiętaj, aby średnio raz w miesiącu umyć zmywarkę przy użyciu profesjonalnych środków lub wykorzystując domowe sposoby, na przykład sodę oczyszczoną i ocet. Większość zmywarek sama informuje o konieczności uruchomienia programu czyszczącego, dlatego zwracaj uwagę na komunikaty z wyświetlacza. Przy okazji mycia zmywarki, warto wyczyścić uszczelki, ramiona spryskujące oraz filtry.

Sprawdzanie stanu elementów zmywarki

Jak już wspomnieliśmy wyżej, powinno się zwracać regularnie uwagę na stan filtrów. Warto przyjrzeć się także wężowi odpływowemu oraz profilaktycznie udrażniać odpływ, aby uniknąć niedrożności.

Dokładniejsze opróżnianie naczyń z resztek jedzenia

Jeśli do tej pory nie przywiązywałeś uwagi do dokładnego usuwania resztek z naczyń, warto poświęcić od teraz dłuższą chwilę na dokładne pozbycie się chrząstek, ości, kości, pestek, skórek oraz innych zanieczyszczeń, które potencjalnie mogą zaszkodzić Twojej zmywarce.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kiedy wezwać hydraulika do usunięcia wody ze zmywarki?

Jeśli pomimo oczyszczenia filtrów i węża nadal stoi woda na dnie zmywarki, warto skontaktować się z serwisem AGD. Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia pompy, a naprawa tego elementu jest skomplikowana i wymaga dużej wiedzy. Jeśli poszukujesz sprawdzonego serwisanta AGD, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Zapewniamy najwyższą jakość usług oraz błyskawiczne terminy wizyt.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Gdy znajduje się woda w zmywarce na dnie, istnieje kilka powodów takiego problemu. Najczęściej przyczyną jest zatkany filtr zmywarki lub zapchany wąż odpływowy.
  2. Do gromadzenia się wody na dnie zmywarki mogą prowadzić tez osady zalegające w syfonie.
  3. Gdy w zmywarce stoi woda, warto sprawdzić stan pompy.
  4. Aby pozbyć się tej usterki, nie musisz od razu wzywać specjalisty, W większości przypadków poradzisz sobie z tym problemem samodzielnie. Wystarczy wyczyścić filtry i węża oraz udrożnić odpływ.
  5. W przypadku pompy zmywarki, najlepiej skonsultować się z serwisem AGD, ponieważ jej wymiana jest skomplikowana,
  6. W celu uniknięcia podobnych problemów w przyszłości, pamiętaj o usuwaniu resztek jedzenia z talerzy, regularnym czyszczeniu zmywarki i sprawdzaniu jej poszczególnych elementów pod kątem zanieczyszczeń. Profilaktycznie dbaj o drożność syfonu.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdy woda stoi na dnie w zmywarce, w pierwszej kolejności należy się jej pozbyć. W tym celu odłącz urządzenie od zasilania, wyjmij kosze na naczynia i usuń wodę używając chłonnych ścierek oraz gąbek. Aby zlokalizować przyczynę problemu, warto sprawdzić stan filtrów i węża odpływowego. Jeśli są czyste, należy skontrolować drożność syfonu. Niekiedy zdarza się, że powodem pozostawania wody na dnie zmywarki jest awaria pompy.

Aby udrożnić odpływ, można zastosować domowe metody, takie jak wlewanie do rur domestosu lub mieszanki z octu i sody. Często jednak zator jest tak duży, że jedyną opcją jest użycie spirali hydraulicznej.

Woda stoi na dnie w zmywarce z kilku powodów. Najczęściej dochodzi do zatkania filtrów lub węża odpływowego. Zdarza się również, że nagromadzone resztki blokują syfon, powodując jego niedrożność. Kolejną przyczyną może być uszkodzona pompa zmywarki.

Powodów takiej sytuacji może być kilka. Zwykle wynikają one z niewłaściwej eksploatacji urządzenia, to jest pozostawiania resztek jedzenia na naczyniach. Mogą one gromadzić się na filtrach, wężu odpływowym oraz w odpływie, co spowoduje problemy z usuwaniem wody po zakończonym cyklu. Powodem problemów z wypompowywaniem wody bywa również awaria pompy.