woda w zmywarce

Nowoczesne zmywarki coraz częściej oferują olbrzymią ilość funkcje, które, w zależności od modelu i producenta zmywarki, mogą się od siebie różnić. Istnieje jednak funkcja, która jest niemalże obowiązkowa, a mowa tutaj o odprowadzaniu brudnej wody po zmywaniu. Co dzieje się, gdy woda w zmywarce nie zostaje opróżniona? No cóż, większość z nas potrafi sobie wyobrazić te przykre skutki lub doświadczyła ich na własnej skórze. Jeżeli Twoja zmywarka nie odprowadza wody po zakończeniu cyklu zmywania naczyń, być może urządzenie uległa mniejszej lub większej awarii. Dowiedz się, dlaczego oraz jak nie uświadczyć przykrych konsekwencji w przyszłości.

Jeśli Twoja zmywarka nie działa, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD. Pierwszą wizytę fachowców umówisz wypełniając wygodny formularz online na naszej stronie usterka.pl

Woda w zmywarce, a prawdopodobne przyczyny

Wyobraź sobie sytuację, gdy kończysz standardowy program zmywania naczyń, otwierasz drzwi urządzenia, a tam… pełno brudnej wody od mycia naczyń wody, która w szybki sposób znajduje swoje miejsce na podłodze kuchni. Oczywiście nie jest to jedynie woda, ponieważ razem z nią wypływają resztki jedzenia, w tym mieszanka sosów i mięs. Paskudny widok, prawda? Nie dość, że naczynia wymagają ponownego mycia, to woda w zmywarce wsiąka w całą posadzkę. Czy jedyne co Ci pozostaje to kontakt z fachowcem i szybka naprawa zmywarki?

Powodów wody w zmywarce może być kilka, wiele z nich, stety lub niestety, jest dosyć trudna do samodzielnego wykrycia. Od czego powinieneś zacząć?

  1. Po pierwsze, odłącz urządzenie od prądu, zachowując przy tym wszelkie względy bezpieczeństwa. Woda ze zmywarki mogła pomoczyć Twoje ręce.
  2. Wyjmij wszystkie naczynia, półki oraz koszyk na sztućce, a następnie usuń całą wodę w zmywarce. Do tego celu użyj ścierki, w przypadku mniejszej ilości wody, lub wiaderka.
  3. Dokładnie sprawdź filtr pompy zmywarki i porządnie go wyczyść.
  4. Jeśli filtr był w dobrym stanie, zdiagnozuj wąż odpływowy. Woda w zmywarce to często skutek zapchania się węża.
  5. Jeżeli zarówno filtr, jak i wąż wydają się sprawne, zajrzyj do pompy odpływowej.
  6. Tak czy inaczej, najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie szybki kontakt ze specjalistą. Odwiedź stronę usterka.pl i wyszukaj fachowca, który Cię zainteresuje.

Dlaczego właściwie woda w zmywarce nie odpływa? – zapchany filtr lub wąż odpływowy

Jak już ustaliliśmy, przyczyny nieprawidłowości w usuwaniu brudnej wody ze zmywarki może być kilka. Oczywiście jeden przypadek nie oznacza konieczności zamawiania profesjonalisty od naprawy zmywarek, ale w wielu sytuacjach będzie to najlepsze rozwiązanie. Pierwsze co powinieneś sprawdzić, to czy filtr w zmywarce nie jest zapchany. Pamiętaj, że przed każdym zmywaniem należy usunąć resztki jedzenia z talerzy. W przeciwnym wypadku osadzające się na talerzach resztki zablokują odpływ wody. Ponadto, jedzenie, które osadza się w zmywarce, spowoduje brzydki zapach ze zmywarki. Co radzimy? Pilnuj stanu filtra pompy i regularnie zgarniaj resztki jedzenia do śmietnika.

Jeżeli kondycja filtra pompy wydaje się w porządku, problemem może okazać się zatkany wąż odpływowy. Podobnie jak w przypadku filtra lub pompy, pozostawiane na wkładanych do zmywarki talerzach, jedzenie może powodować długotrwały proces zatykania się węża. Odłącz wąż od zmywarki i przepłukuj go wodą pod silnym ciśnieniem. Bieżąca woda powinna sprawić, że wszelkie resztki zatykające wąż wypłyną, a problem z wodą w zmywarce więcej Cię nie spotka. Przy okazji, sprawdź, czy brak mozliwości przepłukania węża nie jest spowodowany jego zagięciem.

Woda w zmywarce, a zepsuta pompa zmywarki

Zmywarka nie działa lub woda w zmywarce stoi? Nie jest wykluczone, że czeka Cię całkowita wymiana pompy zmywarki. Wiele z awarii zmywarki dotyczy właśnie tego elementu. Zablokowanie wirnika resztkami jedzenia lub poważniejsze zwarcie w mechanizmie urządzenia może doprowadzić do spalenia silnika. Niestety, ale tak skomplikowana naprawa wymaga specjalistycznych narzędzi oraz lat doświadczenia, dlatego czym prędzej skontaktuj się z serwisem urządzeń AGD.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD