skrócony czas zmywania, zmywarka skraca program mycia, zmywarka skraca czas mycia przyczyny

Zmywarka ułatwia bez wątpienia codziennie funkcjonowanie, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Czasami jednak urządzenie zaczyna szwankować i zmywarka skraca czas mycia. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić w tej sytuacji?

Prawidłowo działająca pralka na początku swojego działania odpompowuje zaległą wodę w zbiorniku, aby następnie pobrać świeżą wodę i rozpocząć cykl zmywania. Następnie odprowadza brudną wodę i suszy naczynia. Jeśli urządzenie nie działa jak dawniej, ucina cykl zmywania i na przykład wyłącza się na 10 minut przed zakończeniem pracy, należy się jemu baczniej przyjrzeć. Skrócony cykl mycia w zmywarce wiąże się z awarią podzespołów. Jakie są najczęstsze przyczyny usterki?

Zmywarka skraca czas mycia – uszkodzona grzałka

Grzałka podgrzewa wodę do temperatury wybranego programu. Jeśli dochodzi do jej awarii, zmywarka skraca czas mycia, pomijając suszenie. Najczęściej dochodzi do przepalenia grzałki. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym innym artykule – Spalona grzałka w zmywarce – sprawdź objawy. Niekiedy dochodzi do uszkodzenia czujnika temperatury, który zwyczajnie nie załącza grzałki w trakcie mycia.

Zmywarka skraca czas mycia – awaria wentylatora osuszającego

W niektórych starszych modelach zmywarek wykorzystywano wentylatory osuszające naczynia w końcowym cyklu. Być może doszło do uszkodzenia silnika wentylatora, np. przerwania jego obwodu. Czasami dochodzi także do usterki wirnika wentylatora lub oczyszczenia wymagają zakurzone łopatki.

Usterka pompy myjącej

Pompa myjąca tłoczy wodę pod ciśnieniem do ramion spryskiwaczy. Te z kolei uwalniają silny strumień wody na kosze zmywarki. Jeśli dojdzie do awarii pompy myjącej, zmywarka skraca cykl.

Uszkodzony czujnik zabrudzenia

Nazywany jest również czujnikiem zmętnienia i czujnikiem OVI. Gdy dochodzi do jego uszkodzenia, może nieprawidłowo odczytywać stan wody w zmywarce. Często zdarza się, że występuje razem z termostatem, dlatego może zaburzać działanie zmywarki i skracać cykl.

Awaria modułu sterującego

Nieprawidłowo działający moduł może pomijać niektóre etapy zmywania, skracać je i źle przeliczać czas w trakcie cyklu. Jest to bardzo ważny podzespół, którego naprawę należy zlecić profesjonalnemu serwisowi AGD.

Zmywarka skraca cykl mycia z wielu powodów. Jeśli szukasz sprawdzonego fachowca do naprawy zmywarki, wybierz nasz serwis AGD.

Mieszkasz w Bytomiu lub okolicy? Z pewnością zainteresuje Cię nasza naprawa zmywarek w Bytomiu. Zapewniamy szybkie terminy i wsparcie najlepszych specjalistów w okolicy.

 

To może Cię zainteresować:

Zmywarka nie reaguje na przyciski

Zmywarka ciągle pobiera wodę

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD