aktualizacja sterowników

Owiana legendami aktualizacja sterowników budzi w nas strach i niepokój. Optymalna praca komputera bez najświeższego oprogramowania jest jednak niemożliwa, a jego działanie zależy głównie od aktualności sterowników poszczególnych podzespołów. Podobnie jest w przypadku sprzętu zewnętrznego takiego jak drukarki lub nośniki pamięci. Zastanawiasz się, czy samodzielna aktualizacja sterowników jest możliwa? Zapraszamy do lektury!

Instalowanie sterowników – Od czego zacząć?

Rozpoczęcie procesu aktualizacji sterowników na naszym komputerze lub laptopie zaczniemy od krótkiego przypomnienia. Sterownik to nic innego, jak oprogramowanie łączące poszczególne podzespoły i sprzęt komputerowy z naszym systemem operacyjnym. Zarówno karta graficzna, karta dźwiękowa, jak i drukarka działają w oparciu o własne sterowniki. Aktualizacja sterowników jest zatem niezbędna do prawidłowej i optymalnej pracy naszego stanowiska pracy lub rozrywki. Sam proces aktualizacji powinien zachodzić automatycznie, ale tak jak zawsze w przypadku sprzętu komputerowego, zdarzają się komplikacje.

Aktualizacja sterowników – Krok po kroku

Najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce jest oczywiście Windows, dlatego w poniższym poradniku skupimy się właśnie na nim. Co prawda system Windows 10 sterowniki uaktualnia samodzielnie, poza świadomością użytkownika, ale zdarza się, że część sterowników nie chce się zaktualizować. Co w takim wypadku robić?

  1. Wyszukaj “Menadżer urządzeń”, opcję, która da Ci dostęp do wszelkich podłączonych do komputera urządzeń (Zarówno podzespołów, jak i zewnętrznego sprzętu).
  2. Na liście wszystkich urządzeń zlokalizuj te, które planujesz zaktualizować. Większość z nich chowa się za nazwami głównymi, dlatego przygotuj się na potencjalnie długie poszukiwania.
  3. Kliknij w urządzenie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Aktualizuj sterownik”.
  4. W tym miejscu Twoim oczom ukaże się menu instalacji sterowników. Jeśli sterowniki znajdują się na komputerze, aktualizacja sterowników nastąpi po wyborze odpowiedniego pliku.
  5. Osoby, które nie pobrały ówcześnie sterownika, mogą skorzystać z opcji “Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”.

Problemy przy aktualizacji sterowników – Brak oprogramowania

Zdarza się, że system Windows nie jest w stanie samodzielnie wykryć najnowszych sterowników do naszych urządzeń. W krytycznej sytuacji wybierz opcję “Wyszukaj zaktualizowane sterowniki w usłudze Windows Update” i poczekaj, aż system zakończy proces instalacji. Zwróć uwagę na to, że zakończenie procesu instalacji może wiązać się z koniecznością wyłączenia komputera i ponownego uruchomienia.

Aktualizacja sterowników – Czarny ekran po instalacji?

Nie każda aktualizacja sterowników zakończy się powodzeniem. Wiele użytkowników systemu Windows nie raz spotka się z czarnym ekranem w komputerze po instalacji nowego oprogramowania. Nie martw się jednak i spróbuj ponownie zainstalować wadliwy sterownik.

  1. Tak jak poprzednio, przejdź do ustawień “Menadżer urządzeń”.
  2. Wybierz urządzenie, które nie działa, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy.
  3. Wybierz opcję “Odinstaluj urządzenie” i wyłącz komputer.
  4. Windows 10 automatycznie pobierze aktualizację do wybranego urządzenia i dokona pełnej instalacji.

Zdarza się jednak, że mimo to, komputer lub laptop się nie włącza lub występuje problem z nagłym wyłączaniem się komputera. W takim wypadku wybierz kłopotliwe urządzenie i wybierz opcję “Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”.

Instalowanie sterowników do starszego sprzętu

W poradniku na temat aktualizacji sterowników nie sposób nie wspomnieć o bardziej leciwych urządzeniach. Starsze drukarki i dyski HDD, które mają już swoje lata mogą nie współpracować z najnowszymi systemami operacyjnymi. Zbyt stary sprzęt nie zadziała z systemem Windows 10, ponieważ na stronie producenta nie znajdziemy odpowiednich sterowników. Istnieje oczywiście sposób na obejście tych ograniczeń, ale wiąże się on z koniecznością instalowania sterowników na maszynie wirtualnej. W ten sposób możemy korzystać ze starszej drukarki na wirtualnym systemie np. Windows 7.

Aktualizacja sterowników a specjalne programy

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie instalować nowe oprogramowanie, zawsze możemy skorzystać z pomocy przeznaczonych do tego programów. Oprogramowanie typu CCleaner lub Driver Booster zapewniają wygodną i prostą aktualizację sterowników, bez konieczności bawienia się w ustawieniach systemu Windows. Jeżeli zależy Ci na dodatkowej możliwości zarządzania sterownikami, wybierz program Display Driver Uninstaller. Większość z wyżej wymienionych programów jest stosunkowo łatwa w obsłudze, dlatego nie powinieneś napotkać na żadne problemy z ich działaniem.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Obsługa informatyczna, Serwis komputerowy