Czarny Ekran

Kto z nas nie czuł narastającego napięcia po tym, gdy po włączeniu komputera, zamiast logo Windows 10, wita nas czarny ekran? Czarny ekran nie zawsze oznacza trwałą usterkę mechaniczną lub błąd w systemie Windows. Często powód jest banalny, a czarnego ekranu można pozbyć się w kilka chwil. Jak naprawić czarny ekran? Co zrobić, gdy ekran nie działa oraz kiedy odwiedzić serwis komputerowy?

Szybka diagnoza czarnego ekranu

Czarny ekran to nie zawsze uszkodzenie matrycy lub taśmy wyświetlacza. Bardzo często okazuje się, że problem czarnego ekranu dotyczy nieuwagi użytkownika lub niedawnej aktualizacji sterownika, które niekorzystnie wpłynęła na poprawne funkcjonowanie komputera. Jakie są najczęstsze przyczyny czarnego ekranu w komputerach stacjonarnych i laptopach?

Ekran nie działa przed logowaniem do systemu

Jeśli ekran laptopa lub monitor podłączony do komputera odmawia współpracy już przed logowaniem się do systemu Windows, być może problem leży w jasności ekranu lub podłączeniu monitora do komputera. Po pierwsze, sprawdź dokładnie czy docisnąłeś wtyczkę HDMI/VGA do końca oraz maksymalnie zwiększ jasność ekranu. Nieświadome szarpnięcie za kabel HDMI zdarza się każdemu z nas. Jeśli ekran nie działa, problemem może być usterka matrycy lub taśmy wyświetlacza. W takim wypadku zalecamy odwiedzić renomowany serwis komputerowy, który dokładnie zdiagnozuje awarię oraz zajmie się jej usunięciem.

Czarny ekran po logowaniu

Trudniejszym do zdiagnozowania przypadkiem jest nagłe wyłączenie się ekranu po włączeniu systemu Windows. Na początek sprawdź, czy problem nie leży w jasności monitora, zwiększając jasność wyświetlania. Jeśli to nic nie da, sprawdź czy komputer nie znajduje się w trybie uśpienia. Możesz zweryfikować to w prosty sposób, wciskając przycisk włączania na obudowie komputera stacjonarnego lub na laptopie. Jeśli urządzenie nadal nie odpowiada, skontaktuj się z zespołem technicznym lub sprawdzonym serwisem komputerowym.

Ekran nie działa? Wypróbuj tryb awaryjny

Tryb awaryjny pomoże w uruchomieniu systemu Windows bez ingerencji sterowników i innych programów. W przypadku występowania czarnego ekranu, tryb ten okaże się pomocny w określaniu czy za problem odpowiadają:

  • Sterowniki – sprawdzisz czy przywrócenie starej wersji sterowników pomoże w wyeliminowaniu problemu.
  • Antywirus – odinstaluj antywirusa i zainstaluj go ponownie, aby sprawdzić czy problem leży w oprogramowaniu.
  • Nowa aktualizacja systemu – dzięki temu sprawisz czy problem leży w nowej aktualizacji systemu Windows

 

Czarny ekran w laptopie? – przyczyny i zalecenia

Laptopy, w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych, to urządzenia, które są trwale sprzężone z ekranem. Uruchomienie laptopa oznacza jednoczesne uruchomienie ekranu. Ciemny ekran występujący w laptopie może zatem oznaczać szereg awarii mechanicznych. Najlżejszą oraz najtańszą w naprawie jest uszkodzenie taśmy wyświetlacza. Podłącz laptopa do zewnętrznego monitora i sprawdź czy ekran nie działa tak samo jak przed podłączeniem. Jeśli monitor działa poprawnie – problem dotyczy ekranu laptopa i potrzebna jest wizyta w serwisie komputerowym. Co zrobić, gdy problem nie leży w ekranie laptopa?

W takim wypadku awaria może być poważniejsza. Laptopy wyposażone są w zintegrowane z procesorem układy graficzne, które w razie usterki, psują się razem z procesorem. Występuje wtedy konieczność wymiany całego procesora. W takiej sytuacji najlepiej nie próbować napraw na własną rękę i zadzwoń po pogotowie komputerowe.

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa komputerów, Serwis komputerowy