Czarny Ekran

Czarny ekran po włączeniu komputera jest wyjątkowo stresującym doświadczeniem, ponieważ automatycznie myślimy o utracie wszystkich zgromadzonych danych. Na szczęście czarny ekran w laptopie lub w komputerze nie zawsze oznacza poważną awarię sprzętu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jest najczęstszą przyczyną tego problemu oraz co możesz zrobić w tej sytuacji, zachęcamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym artykułem.

Co sprawdzić najpierw, kiedy widzisz czarny ekran w laptopie?

Zazwyczaj dochodzi do sytuacji, że komputer działa, ale jest czarny ekran na monitorze. Zanim skorzystasz z profesjonalnej pomocy technicznej, upewnij się, że powód czarnego ekranu w komputerze lub laptopie nie jest błahy. W większości przypadków poradzisz sobie z nim na własną rękę. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny takiej usterki.

Podłączenie kabla wideo

W pierwszej kolejności sprawdź podłączenie kabla wideo, np. HDMI lub Display Port, łączącego monitor z komputerem. Kabel mógł się obluzować lub nie jest prawidłowo podpięty. To zazwyczaj skutkuje problemami z czarnym ekranem.

Sprawdź, czy komputer nie jest w trybie uśpienia

Po określonym czasie bezczynności, komputer przechodzi w stan uśpienia. Jeśli nie wyłączyłeś komputera i przez dłuższy czas nie pracowałeś na nim, w pewnym momencie pojawi się czarny ekran. Spróbuj wybudzić komputer, naciskając przycisk włączania laptopa lub komputera. Gdy urządzenie nie odpowiada, należy poszukać innej przyczyny.

Zakurzona karta graficzna

Kurz osadza się na wszystkich podzespołach komputera. Jeśli dawno nie czyściłeś poszczególnych elementów sprężonym powietrzem lub przy pomocy odkurzacza, a Twoim problemem jest czarny ekran, warto usunąć zanieczyszczenia z karty, a przy okazji z pozostałych komponentów.

Jasność ekranu

Ustaw maksymalną jasność ekranu. Czasami zdarza się, że komputer automatycznie dostosowuje ustawienia ekranu do warunków oświetleniowych panujących w otoczeniu. Czarny ekran na komputerze może być również efektem błędu w działaniu Windowsa.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Bardziej poważne przyczyny czarnego ekranu po włączeniu komputera – jak je rozpoznać i co trzeba zrobić?

Po wykluczeniu powyższych przyczyn, należy nastawić się na nieco więcej pracy przy diagnozie problemu. Jakie poważniejsze awarie powodują, że pojawia się czarny ekran na komputerze lub w laptopie?

Uszkodzenie karty graficznej

W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia karty graficznej. Najlepiej kartę graficzną wpiąć na innym komputerze. Jeśli ekran działa bez zarzutu, nie jest to wina karty. Podobnie można przełożyć do posiadanego PC-ta kartę graficzną z innego komputera – w przypadku, gdy nowa karta działa, stara jest do wymiany. Jeśli karta jest na gwarancji, warto spróbować oddać ją do naprawy.  Laptopy wyposażone są w zintegrowane z procesorem układy graficzne, które w razie usterki, psują się razem z procesorem. Występuje wtedy konieczność wymiany całego procesora.

Uszkodzone sterowniki do karty graficznej

Aby naprawić czarny ekran, niekiedy najlepiej wejść w tryb awaryjny, usunąć aktualne sterowniki i zainstalować poprzednią wersję, która działała bez problemu. Powodem czarnego ekranu mogą być nie tylko sterowniki, ale również aktualizacja systemu Windows czy zainstalowany na komputerze lub laptopie antywirus, o czym dowiesz się również w trybie awaryjnym.

Usterka matrycy lub taśmy wyświetlacza

Niekiedy czarny ekran wiąże się z uszkodzeniem matrycy lub taśmy wyświetlacza. W tej sytuacji podłącz laptopa lub komputer do zewnętrznego monitora i sprawdź czy ekran działa. W sytuacji, gdy monitor pracuje poprawnie – problem dotyczy ekranu. Niestety nie obędzie się bez wizyty w serwisie komputerowym.

Co zrobić jak komputer ma czarny ekran?

Jak już wiesz, czarny ekran laptopa lub komputera może mieć wiele przyczyn. Warto wykonać kilka kroków, które pomogą Ci usunąć ten problem.

Uruchomienie w trybie awaryjnym

Tryb awaryjny pomoże w uruchomieniu systemu Windows bez ingerencji sterowników i innych programów. Gdy pojawia się czarny ekran na komputerze lub laptopie, tryb ten okaże się pomocny w określaniu czy za problem odpowiadają sterowniki, aktualizacja systemu Windows lub antywirus. W przypadku sterowników możesz sprawdzić, czy przywrócenie starej wersji sterowników wyeliminuje czarny lub pusty ekran. Jeśli chodzi o oprogramowanie antywirusowe, odinstaluj antywirusa i zainstaluj go ponownie. Korzystając z trybu awaryjnego możesz także dowiedzieć się, czy problem leży w nowej aktualizacji systemu Windows 10.

Podłączenie monitora

Sprawdź podłączenie kabla wideo, np. Display Port, HDMI, VGA lub DVI. Zdarza się, że nie jest prawidłowo podpięty lub poluzował się np. podczas porządków. Należy sprawdzić także, czy kabel zasilania monitora jest podłączony do prądu. W przypadku laptopa, jeśli zasilacz nie był podpięty do kontaktu przez dłuższy czas, może dojść do rozładowania baterii. Dlatego należy podpiąć laptopa do prądu i chwilę odczekać, a następnie uruchomić urządzenie.

Sprawdzenie źródła sygnału

Jeśli posiadasz monitor z kilkami złączami wideo (np. display port i HDMI), mogło dojść do przełączenia źródła sygnału, z display port na HDMI i odwrotnie. Dlatego należy sprawdzić każdy tryb wideo (np. hdmi1, hdmi2 lub dp1) klikając przycisk wyboru źródła wejścia na monitorze.

Mechaniczne wyczyszczenie karty graficznej

Kurz nagromadzony na karcie skutecznie utrudnia działanie monitora. Raz na kilka miesięcy warto wyczyścić kartę sprężonym powietrzem i odkurzaczem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Jeśli powyższe kroki nie przyniosą poprawy i nadal wyświetla się czarny ekran na komputerze lub laptopie, nie pozostaje nic innego, jak skontaktować się z serwisem komputerów i oddać urządzenie w ręce specjalisty.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz:

Podsumowanie

  1. Gdy pojawia się czarny ekran na komputerze lub laptopie, istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
  2. Z występowaniem czarnego ekranu w wielu przypadkach można poradzić sobie samodzielnie. Warto najpierw sprawdzić podpięcie kabli oraz źródło sygnału, jak również samo podłączenie urządzenia do zasilania. Powinno się również skontrolować jasność ekranu oraz czy komputer lub laptop nie znajduje się w trybie uśpienia. W przypadku komputera warto również odkurzyć kartę graficzną.
  3. Problem czarnego ekranu może wiązać się ponadto z uszkodzeniem karty graficznej (w przypadku laptopów dochodzi do uszkodzenia karty graficznej i procesora, ponieważ oba komponenty są ze sobą zintegrowane), z usterką matrycy lub taśmy wyświetlacza.
  4. Czarny ekran nie zawsze oznacza, że uszkodzona jest karta graficzna. Powodem mogą być sterowniki, oprogramowanie antywirusowe oraz aktualizacja systemu operacyjnego Microsoft Windows. Dlatego warto uruchomić urządzenie w trybie awaryjnym, aby sprawdzić, czy problem nie leży właśnie po stronie Software’u.
  5. Jeśli samodzielne próby znalezienia i naprawienia problemu zawodzą, należy skontaktować się z serwisantem, który bez problemu zdiagnozuje, dlaczego ekran pozostaje czarny.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdy komputer się uruchamia, ale jest czarny ekran, należy skontrolować podpięcie kabli, jasność ekranu oraz sprawdzić, czy urządzenie nie znajduje się w trybie uśpienia. To co możesz dodatkowo zrobić, to odkurzyć mechanicznie kartę graficzną oraz włączyć tryb awaryjny, aby potwierdzić lub wykluczyć jako przyczynę działanie Software’u.

Aby zresetować komputer lub laptop, na którym pojawia się czarny ekran, należy przycisnąć 10 sekund przycisk Power na laptopie, a na komputerze przycisk resetowania.

Jeśli komputer się włącza, a monitor nie, sprawdź podpięcie kabla HDMI lub Display Port. Dodatkowo warto skontrolować podpięcie kabla zasilającego do gniazda, które mogło się poluzować podczas sprzątania. Sprawdź również czy obecne sterowniki nie są wadliwe oraz zwróć uwagę na stan techniczny karty graficznej.

W pierwszej kolejności należy wyczyścić kartę graficzną. Warto również sprawdzić czy są prawidłowo podpięte kable karty lub nie uległy one poluzowaniu oraz czy sama karta graficzna nie wypięła się.

W celu sprawdzenia, że monitor nie jest uszkodzony, należy podpiąć go pod inny komputer.

W celu obudzenia komputera ze stanu uśpienia, należy wcisnąć przycisk włączania laptopa lub komputera.