komputer sam się wyłącza

Zdarza się, że komputer sam się wyłącza w trakcie grania lub pracy. Samoistnie wyłączanie się komputera może być skutkiem uszkodzenia podzespołów, obecności złośliwego oprogramowania lub przegrzania. Na szczęście większość przyczyn kłopotu z wyłączającym się komputerem możemy usunąć samodzielnie. Co zatem zrobić, gdy komputer sam się wyłącza? Zapraszamy do lektury!

Jakie są przyczyny wyłączania się komputera?

Istnieje wiele powodów samoistnego wyłączania się komputera. Zwykle diagnoza wymaga dość sporej wiedzy na temat tego urządzenia oraz jego budowy. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny wyłączania się komputera w trakcie pracy.

Przegrzewanie się procesora

Gdy komputer sam się wyłącza, jednym z najczęstszych powodów jest przegrzewanie się procesora. Procesor może ulec przegrzaniu, jeśli przepływ powietrza w jednostce jest niewłaściwy lub nie działa prawidłowo chłodzenie. Więcej na temat chłodzenia dowiesz się w dalszej części tekstu.

Przegrzewanie się karty graficznej

Gdy komputer lub laptop sam się wyłącza, winę za ten stan może ponosić karta graficzna. Często ulega ona przegrzaniu, jeśli wentylatory nie działają prawidłowo, zwłaszcza jeśli używa się komputera do grania.

Słaby zasilacz

W przypadku, gdy w ostatnim czasie wymieniałeś płytę główną lub kartę graficzną, jest wielce prawdopodobne, że obecnie posiadany zasilacz jest zwyczajnie za słaby. Często stary zasilacz nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej mocy dla nowych podzespołów.

Uszkodzona lub nieprawidłowo podłączona pamięć RAM

Jeżeli komputer sam się wyłącza, warto sprawdzić również podłączenie pamięci RAM. Gdy pamięć RAM jest odpowiednio wpięta, a nadal pojawia się problem, trzeba sprawdzić, czy nie uległa ona uszkodzeniu. W tym celu należy podpiąć pamięć do innego komputera.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zakurzone podzespoły

Kurz w dużych ilościach może utrudniać działanie poszczególnych komponentów i skutkować wyłączaniem się komputera. Jeśli dawno tego nie robiłeś, warto przeczyścić podzespoły, korzystając z pojemnika ze sprężonym powietrzem lub odkurzacza na niskiej mocy.

Uszkodzone chłodzenia procesora

Często dochodzi do sytuacji, że wyschnięciu ulega pasta termoprzewodząca na procesorze, która łączy procesor z chłodzeniem. To powoduje, że nie jest prawidłowo odprowadzane ciepło z procesora do chłodzenia. A to z kolei może skutkować tym, że komputer sam się wyłącza. Powodem problemów z chłodzeniem bywa również wypięty lub poluzowany kabel wentylatora chłodzenia procesora lub wada samego wentylatora.

Uszkodzone chłodzenie karty graficznej

Jeżeli komputer sam się wyłącza, powodem może być przegrzewanie się chłodzenia karty graficznej. Wentylatory karty graficznej mogą nie obracać się, gdy działają w trybie pasywnym, dlatego sprawdzenie, czy karta graficzna pracuje prawidłowo, będzie utrudnione. Najlepszą praktyką jest w tej sytuacji ustalenie, czy karta graficzna jest prawidłowo podłączona do płyty głównej, a jej kable zasilające odpowiednio podpięte.

Podkręcanie zegarów karty graficznej

Kolejną przyczyną bywa samodzielne zwiększenia osiągów karty graficznej poprzez podkręcanie zegarów. Wartości jakie można ustawić, to między innymi temperatura, działanie wentylatorów, prędkość, taktowanie rdzenia lub taktowanie pamięci. Podkręcanie zegarów na własną rękę wymaga jednak fachowej wiedzy, a nieumiejętne OC (Overclocking) karty graficznej może powodować samoczynne wyłączanie się komputera.

Wentylatory w obudowie

Jeśli komputer sam się wyłącza, powodem może być brak lub zbyt mała liczba wentylatorów w obudowie. Aby zapewnić optymalny przepływ powietrza, zaleca się instalację minimum 3 wentylatorów w obudowie PC-ta. Dwa z nich powinny znaleźć się z tyłu i w górnej części obudowy. Wydmuchują one z jednostki ciepłe powietrze na zewnątrz. Z kolei trzeci wentylator, zamontowany od strony frontalnej, wciąga powietrze do obudowy, chłodząc poszczególne podzespoły. Jeśli posiadasz trzy lub więcej wentylatorów i są zamontowane w odpowiedni sposób, sprawdź, czy nie ma na nich kurzu mogącego utrudniać ich działanie.

Źle założony wentylator na radiatorze

Niekiedy powodem samoistnego wyłączenia się komputera może być montaż wentylatora na radiatorze po złej stronie. Aby uniknąć pomyłki, wentylator na radiatorze powinien znajdować się po stronie wentylatora frontowego, doprowadzającego powietrze do obudowy, o którym pisaliśmy wcześniej. Ponadto warto sprawdzić, czy łopatki wentylatora nie są zablokowane kablem wiatraka.

Konflikt sterowników w systemie operacyjnym

W sytuacji, gdy na komputerze zostały zainstalowane dwa sterowniki, np. do karty graficznej, mogą one powodować konflikt oprogramowania. To skutkuje tym, że komputer nie jest w stanie sobie z nim poradzić i objawia się samoistnym wyłączaniem komputera.

Wadliwa aktualizacja systemu operacyjnego Windows

Zdarza się, że producent wypuszcza na rynek wadliwą aktualizację. Powoduje ona awarię systemu operacyjnego, która może skutkować problemami z działaniem komputera. Jednym z objawów jest właśnie to, że komputer sam się wyłącza. Aby poradzić sobie z tą nieprawidłowością, rozwiązaniem jest powrót do poprzedniej wersji systemu.

Złośliwe oprogramowanie

Jeśli komputer samoistnie się wyłącza, warto sprawdzić, czy powodem nie jest złośliwe oprogramowanie. Wpływ wirusów jest nieprzewidywalny, dlatego wszelkie spowolnienia funkcjonowania laptopa lub wyłączanie się komputera powinny być dla nas czerwoną lampką. Przeskanuj swój komputer pod kątem wirusów, instalując program antywirusowy (Avast, Kaspersky, Adware). Większość antywirusów jest w stanie usunąć najpopularniejsze wirusy komputerowe, ale nie poradzi sobie z bardziej zaawansowanym złośliwym oprogramowaniem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Komputer sam się wyłącza – kiedy udać się do specjalisty?

Pomimo podjęcia powyższych kroków mających na celu usunięcie problem, komputer nadal się wyłącza samoczynnie? A może próby usunięcia usterki na własną rękę przerastają Twoją wiedzę na temat komputera? Nie czekaj i skontaktuj się z serwisem, który zdiagnozuje problem i zajmie się naprawą urządzenia.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz:

Podsumowanie

  1. Istnieje wiele przyczyn problemów samoistnego wyłączania się komputera.
  2. Najczęstsze powody to przegrzewanie się procesora lub karty graficznej, spowodowane problemami z działaniem chłodzenia lub niedostateczną liczbą wiatraków w obudowie komputera.
  3. Gdy komputer sam się wyłącza, warto sprawdzić także działanie pamięci RAM oraz czy podzespoły nie są zakurzone.
  4. Jeśli komputer wyłącza się sam, może się to również wiązać ze złośliwym oprogramowaniem, wadliwą aktualizacją systemu operacyjnego czy konfliktem sterowników.
  5. W sytuacji, gdy samodzielne próby naprawy zawodzą lub nie czujesz się na siłach, żeby usunąć usterkę na własną rękę, skontaktuj się z serwisem komputerowym.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Komputer wyłącza się sam z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest przegrzewanie się podzespołów, wywołane niewłaściwym lub niewystarczającym chłodzeniem. Powodem może być również uszkodzenie komponentów komputera, złośliwe oprogramowanie lub podkręcanie zegarów karty graficznej.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić temperaturę urządzenia i wentylatory, żeby wykluczyć problem z przegrzaniem. Warto sprawdzić również podzespoły pod kątem zalegającego kurzu. Jeśli wykluczysz te przyczyny, przeskanuj komputer antywirusem w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania.

W sytuacji, gdy komputer sam się wyłącza i włącza, najczęściej przyczyną jest przegrzewający się procesor. Powodem może być również zbyt słaby zasilacz.

W celu zabezpieczenia komputera przed samoistnym wyłączaniem, niezwykle ważną rolę odgrywa dbałość o urządzenie. Warto regularnie czyścić je z kurzu sprężonym powietrzem oraz pamiętać o regularnych aktualizacjach komputera. Ponadto nie należy wchodzić na podejrzane strony oraz pobierać plików nieznanego pochodzenia.

Częstą przyczyną wyłączania się laptopa jest przegrzanie się karty graficznej albo procesora, zakurzenie podzespołów, jak również wirus i wadliwa aktualizacja systemu operacyjnego Windows.