komputer sam się wyłącza

Częste korzystanie z komputera lub laptopa może skutkować licznymi awariami i usterkami sprzętowymi. Zdarza się, że komputer sam się wyłącza, a my kompletnie nie wiemy o co chodzi. Samoistnie wyłączający się komputer może być skutkiem uszkodzenia podzespołów, obecności złośliwego oprogramowania lub przegrzania. Większość z przyczyn kłopotu z wyłączającym się komputerem możemy jednak usunąć samodzielnie. Co robić, gdy komputer sam się wyłącza? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego komputer sam się wyłącza?

Komputer, który wyłącza się wedle własnej woli nie jest zbytnio przydatnym urządzeniem. Źródeł tego problemu jest sporo, dlatego zanim przysiądziemy do naprawy, zastanówmy się, dlaczego komputer sam się wyłącza.

  • Wirusy i złośliwe oprogramowanie;
  • Uszkodzenie podzespołów komputera;
  • Awaria systemu operacyjnego Windows;
  • Przegrzanie się podzespołów komputera.

Jak pozbyć się wirusów komputerowych?

Twój komputer sam się wyłącza? Przed rozebraniem go na czynniki pierwsze, przekonaj się, czy złośliwe oprogramowanie nie wpływa na jego prace i działanie. Wpływ wirusów jest nieprzewidywalny, dlatego wszelkie spowolnienia funkcjonowania laptopa lub wyłączanie się komputera powinny być dla nas czerwoną lampką. Zainstaluj program antywirusowy (Avast, Kaspersky, Adware) i przeskanuj swój komputer pod kątem poszukiwania wirusów. Większość antywirusów usunie najpopularniejszy malware, ale jeśli komputer nadal nie działa, tak jak powinien – skontaktuj się z pogotowiem komputerowym.

Komputer sam się wyłącza? Sprawdź stan podzespołów!

Zdarza się, że problemy z działaniem i uruchamianiem komputera są skutkiem zwyczajnej awarii sprzętu. Podzespoły komputerowe to skomplikowane wynalazki, które w niektórych przypadkach nie radzą sobie z warunkami środowiskowymi, takimi jak: zalania, upuszczenia czy zmiażdżenie.

Jeśli podejrzewasz, że samoczynnie wyłączający się komputer to pokłosie awarii procesora, karty graficznej lub płyty głównej – skontaktuj się z profesjonalnym serwisem komputerowym. Większość usterek podzespołów możemy zdiagnozować sami, ale ich wymiana lub naprawa to bardziej skomplikowany proces. Po włączeniu komputera wita Cię czarny ekran lub komputer nie zawsze chce się włączyć? Tak, pora na kontakt ze specjalistami.

Przegrzanie się sprzętu a problem z wyłączaniem

Warto zaznaczyć, że nie zawsze, gdy komputer sam się wyłącza, wina leży po stronie wadliwych podzespołów. Jeżeli Twój laptop lub komputer służy Ci do grania lub intensywnych prac obliczeniowych – pilnuj temperatur jego części. Słabe odprowadzanie ciepłego powietrza z wnętrza komputera może prowadzić do problemów z jego działaniem, a w skrajnych przypadkach – spalenia się podzespołów. Większość nowoczesnych laptopów i komputerów w obliczu wysokiej temperatury samoistnie odcina zasilanie, co skutkuje wyłączeniem się urządzenia.

Co zrobić, gdy komputer się przegrzewa?

Czy powinniśmy się bać przegrzewającego się komputera? Nie do końca. Jeśli po przegrzaniu komputer się wyłączył, oznacza to, że zaimplementowane systemy bezpieczeństwa działają. Zdarza się jednak, że komputer przegrzewa się niemal zawsze. Na całe szczęście, doprowadzenie chłodnego powietrza nie jest w takiej sytuacji zanadto trudne. Przeczyść obudowę komputera z kurzu, szczególną uwagę zwracając na kratkę wentylatorów. W skrajnych wypadkach możesz pokusić się o zdjęcie części obudowy lub wymianę wentylatorów komputera na nowe. Zarówno karta graficzna, jak i procesor posiadają własne chłodzenie, ale dołożenie dodatkowych wentylatorów z pewnością nie spowolni pracy Twojej maszyny.

Komputer sam się wyłącza po błędzie Windows

Jeśli na co dzień korzystasz z systemu Windows, dobrze wiesz, że nie jest to system bez wad. Komputer niespodziewanie się wyłączył? Przeprowadź diagnostykę systemu z panelu sterowania, a następnie zaktualizuj wszelkie przestarzałe sterowniki. Błędy systemu Windows często skutkują zawieszeniem się komputera lub koniecznością ponownego uruchomienia laptopa. Instalacja nowego systemu operacyjnego nie jest trudna, ale jeśli nie czujesz się na siłach – skontaktuj się z pobliskim serwisem komputerowym.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa komputerów, Serwis komputerowy