Kiedy próbujemy obejrzeć film lub zagrać w grę komputerową na naszym laptopie, ale zarówno głośniki w laptopie, jak i podłączone do niego słuchawki milczą, prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią sprzętu. Brak dźwięku w laptopie to najczęściej efekt błędu karty dźwiękowej, ale przed kontaktem z serwisem komputerowym warto przeprowadzić samodzielną diagnozę. Wszak niektóre z awarii jesteśmy w stanie usunąć całkowicie samodzielnie. Dowiedzmy się, kiedy brak dźwięku w komputerze naprawimy sami, a kiedy lepiej zdecydować się na pomoc specjalisty.
Spis treści
Jeśli masz problem ze swoim laptopem i nie wiesz jak podejść do naprawy, być może zainteresuje Cię nasz serwis komputerowy. Umów dogodną dla siebie wizytę, wypełniając specjalny formularz internetowy.
Brak dźwięku w laptopie — częste przyczyny
Awarie związane z kartą dźwiękową laptopa to jedne z najpopularniejszych usterek tego sprzętu. Natkniemy się na nie zarówno na urządzeniach stacjonarnych, takich jak komputer dla graczy czy na laptopach. Co ciekawe, wersja oprogramowania lub model laptopa nie ma aż takiego znaczenia, a brak dźwięku w laptopie Lenovo i brak dźwięku w laptopie Asus to najczęściej skutek tego samego problemu. Na początek skupmy się na pierwszych oględzinach uszkodzonego urządzenia. Jeśli głośniki oraz słuchawki nie działają, wykonaj następujące czynności diagnostyczne:
- Uruchom film, muzykę oraz grę komputerową używając wbudowanych głośników. Jeśli laptop nie wydaje żadnego dźwięku, być może natrafiliśmy na usterkę zintegrowanego z konstrukcją głośnika.
- Spróbuj uruchomić ten sam film, muzykę i grę komputerową używając głośników USB lub BT. Wydobywający się w tym momencie dźwięk to potwierdzenie awarii głośnika laptopa.
- Podłącz słuchawki do wejścia słuchawkowego i sprawdź ich działanie. W momencie, gdy słuchawki działają, a głośniki nie, mamy winowajcę.
Zdarza się natomiast, że żadne z wyżej wymienionych elementów laptopa nie wydaje dźwięku. W takim wypadku przyczyn awarii jest wiele i najważniejszym jest dokładne wyeliminowanie każdej z nich. Najczęstszym powodem niesprawności głośników i słuchawek w laptopie jest zwykłe niedopatrzenie. Kabel może być odłączony lub uszkodzony, a wtedy dźwięku nie uświadczymy. Kolejną przyczyną jest nieświadome wyłączenie dźwięku w laptopie. Sprawdź ustawienia głośności i wyłącz potencjalne wyciszenie sprzętu.
Brak dźwięku w laptopie Windows 10?
Czy system operacyjny, na którym działa laptopa ma jakikolwiek wpływ na brak dźwięku? Szybka odpowiedź — nie. Najczęstszymi przyczynami braku dźwięku w laptopie są wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i nieuwaga użytkowników. Jeśli podejrzewasz jednak, że wina leży po stronie systemu, zapoznaj się z najnowszymi sterownikami do karty dźwiękowej Twojego laptopa. Odpowiednie oprogramowanie znajdziesz na stronie producenta karty, a mniej doświadczeni użytkownicy komputerów mogą skorzystać ze specjalnego narzędzia systemu Windows 10. Instalacja sterowników i reset laptopa powinny wyeliminować problem braku dźwięku w laptopie, ale tylko wtedy, gdy wina leżała po stronie oprogramowania. Jeśli nie czujesz się na siłach, sterowniki zainstaluje lokalny serwis komputerowy.
Co zrobić, gdy dźwięk w laptopie nie działa?
Po pierwsze, sprawdź, czy wszystkie urządzenia odpowiadające za odtwarzanie dźwięku są uruchomione. Otwórz „Panel sterowania” i wyszukaj listy ustawień „Dźwięk”, a następnie włącz wszelkie urządzenia odpowiedzialne za odtwarzanie muzyki. Sposób ten jest najmniej inwazyjny i często najskuteczniejszy.
Jeśli to nic nie da, zainstaluj najnowsze sterowniki do karty dźwiękowej. Wpisując nazwę swojego laptopa w dowolną wyszukiwarkę, w prosty sposób znajdziesz jej model. Wejdź na stronę producenta karty i poszukaj najnowszej wersji sterowników. Zainstaluj pobrane oprogramowanie i sprawdź, czy problem braku dźwięku w laptopie został naprawiony. Jeśli nie, niestety czekają nas bardziej inwazyjne rozwiązania, podczas których pomocny okaże się serwis komputerowy.
Brak dźwięku może być spowodowany uszkodzeniami mechanicznymi laptopa. Fizyczna usterka wzmacniacza audio, wyjścia mini jack lub głośnika laptopa wymaga rozebrania całego sprzętu i potencjalnej wymiany. Proces ten wiąże się z potrzebą wizyty w serwisie komputerowym. Co prawda gniazdo słuchawkowe czy wbudowany głośnik można naprawić na własną rękę, ale bez odpowiedniej wiedzy narażamy się na pogorszenie stanu urządzenia. Pamiętajmy, że awarie zdarzają się zarówno w tańszych laptopach, jak i urządzeniach z górnej półki, takich jak laptop Lenovo, laptop Asus, laptop Dell czy laptop MSI.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: