pralka skacze przy wirowaniu

Twoja pralka przemieszcza się podczas wirowania? Obawiasz się, że urządzenie uszkodzi wyposażenie łazienki lub w szaleńczym “tańcu” w końcu zaleje pomieszczenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego pralka skacze przy wirowaniu. Nie bagatelizuj problemu i poznaj jego najczęstsze przyczyny. Sprawdź również, jak skuteczne uspokoić skaczącą pralkę.

Dlaczego pralka skacze przy wirowaniu? Najczęstsze przyczyny

Jeśli pralka przesuwa się podczas wirowania, za jej wędrówkę po pomieszczeniu może odpowiadać kilka przyczyn. Niektóre z nich jesteśmy w stanie wyeliminować od razu, inne będą wymagać interwencji serwisanta pralek. Sprawdź, co powoduje najczęściej, że pralka skacze przy wirowaniu.

Przeładowana pralka

Przyczyną skaczącej pralki może być jej przeładowanie zbyt dużą ilością ubrań lub tkanin. Każde urządzenie ma określoną maksymalną pojemność bębna. Umieszczanie w pralce większego wsadu niż przewidział producent będzie skutkować nieprawidłowym działaniem sprzętu i jego przesuwaniem się. Permanentne przeładowywanie bębna może doprowadzić do jego uszkodzenia. Narażone na usterkę są również inne podzespoły, takie jak na przykład pompa, elektrozawór czy programator.

Nieprawidłowo wyregulowane nóżki

Warto zobaczyć, czy powodem podskakiwania pralki nie jest jej niewłaściwe ustawienie i konieczne będzie wypoziomowanie pralki. Na spodzie urządzenia znajdują się nóżki poziomujące. Zdarza się, że nie są one prawidłowo wypoziomowane. Jeśli choć jedna z nóżek nie jest ustawiona równo z podłożem, będzie to powodować, że pralka zaczyna skakać przy wirowaniu.

Nierówne podłoże

Zdarza się także, że przyczyną problemu jest nierówne podłoże. Śliskie płytki w całej łazience powodują, że urządzenie “ucieka” z wyznaczonego miejsca. Pralka nie powinna stać także na ruchomym podłożu, takim jak luźno ułożone deski lub panele.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Blokady transportowe

Gdy nowa pralka skacze przy wirowaniu, warto sprawdzić, czy zostały zdjęte zabezpieczenia producenta. Mają one na celu zapewnienie, że produkt jest fabrycznie nowy i nie był przez nikogo użytkowany. Ponadto często w trakcie transportu urządzenia, pracownicy sklepu AGD zakładają specjalne blokady transportowe, aby bezpiecznie dostarczyć pralkę pod wskazany adres. Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia pamiętaj o usunięciu blokad i śrub zabezpieczających. Mogą one znajdować się wewnątrz bębna oraz na zewnętrznych elementach konstrukcyjnych.

Uszkodzenie amortyzatorów pralki

Jeśli pralka skacze przy wirowaniu, powodem może być też zużycie jednego z podzespołów. Bardzo często zużyciu ulegają amortyzatory, które współpracują z bębnem urządzenia. Większość nowoczesnych pralek posiada wymienialne amortyzatory i nie jest to kosztowna naprawa. Zużytym amortyzatorom towarzyszą głośne trzaski podczas obrotów pralki, ponieważ bęben urządzenie nie ma odpowiedniego zabezpieczenia przed drganiami.

 

Rozciągnięte lub uszkodzone sprężyny

Nadmiernym drganiom bębna zapobiegają specjalne sprężyny bębna. Jeśli ulegną wyeksploatowaniu, czyli popękają lub rozciągną się, przestają podtrzymywać bęben, co może skutkować przesuwaniem się urządzenia oraz jego głośną pracą. Najczęstszą przyczyną ich uszkodzenia jest przeładowywanie bębna pralki. Wstawienie nowych sprężyn warto zlecić fachowcowi, ponieważ cała operacja wymaga zdjęcia obudowy pralki. Bez specjalistycznej wiedzy, próbując samodzielnie naprawić urządzenie, możesz uszkodzić pralkę jeszcze bardziej.

Wyrobione łożyska

Zdarza się, że skacząca pralka wiąże się z wyrobieniem łożysk. Dają one podobne objawy, co uszkodzone amortyzatory. Jeśli pralka wydaje trzeszczące, dziwne dźwięki, warto sprawdzić również łożyska, ponieważ mogą wymagać wymiany.

Pralka skacze przy wirowaniu – jak uspokoić “tańczącą” pralkę?

Istnieje kilka sposobów, żeby pralka przestała przemieszczać się podczas wirowania. Poniżej znajdziesz skuteczne porady, aby uspokoić “tańczącą” pralkę.

Wyreguluj nóżki

Jeśli pralka podczas wirowania skacze, przede wszystkim zadbaj o odpowiednie podłoże. Na nierównej podłodze ciężko jest odpowiednio wypoziomować nóżki pralki do właściwej wysokości. Do wypoziomowania pralki skorzystaj z poziomicy, którą należy przystawić do każdego z brzegów na górnej pokrywie pralki.

Unikaj przeładowywania pralki

W sytuacji, gdy pralka skacze przy wirowaniu, pamiętaj, że każdy sprzęt ma określoną maksymalną wagę wsadu. Jeśli stale będziesz przeładowywać bęben, pralka nie tylko będzie skakać, ale również głośniej pracować. Z czasem dojdzie do uszkodzenia bębna oraz innych podzespołów. Pilnuj maksymalnego załadunku i pamiętaj, że mokre ubrania, koce lub poduszki stają się cięższe. Ponadto nie załadowuj bębna do pełna, tylko do 3/4 wysokości. Jeśli nieopatrznie wrzuciłeś do pralki zbyt dużo prania i urządzenie buczy oraz przemieszcza się, możesz spróbować zatrzymać program i odczekać aż będzie możliwe otworzenie drzwiczek. Wtedy wyjmij część tkanin i ustaw ponownie cykl prania.

Stosuj matę antywibracyjną

Jeśli na podłodze, na której ustawiona jest pralka, znajdują się nierówności, lub jest ona śliska, warto zastosować matę antywibracyjną. Specjalna podkładka kosztuje kilkadziesiąt złotych, a idealnie poradzi sobie ze skaczącą pralką oraz zapobiegnie drganiom powstającym podczas wirowania. 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pralka skacze przy wirowaniu – kiedy wezwać serwisanta?

Gdy pralka skacze podczas wirowania i powodem nie jest niewłaściwe wypoziomowanie, nierówne podłoże lub przeładowanie pralki, przyczyną problemu najpewniej będzie usterka jednego z podzespołów. Nie bagatelizuj skaczącej pralki, ponieważ może ona doprowadzić do poważnej awarii. Serwis AGD szybko znajdzie powód nieprawidłowej pracy urządzenia i usunie problem. Zachęcamy tym samym do skorzystania z naprawy pralek od usterka.pl. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami na rynku, zapewniając klientom najwyższą jakość usług.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Dlaczego pralka skacze podczas wirowania? Za przemieszczanie się urządzenia odpowiadają głównie źle wypoziomowane nóżki, nierówne podłoże oraz zbyt duży wsad.
  2. Gdy nowa pralka skacze przy wirowaniu, pamiętaj, aby upewnić się, że zostały zdjęte blokady fabryczne oraz transportowe.
  3. Jeśli pralka przesuwa się podczas wirowania i hałasuje, możliwe jest także, że problem dotyczy uszkodzenia wewnętrznych podzespołów, na przykład łożysk lub amortyzatorów. Podobne objawy dają również rozciągnięte lub pęknięte sprężyny.
  4. Nie należy bagatelizować skaczącej pralki, ponieważ jej przemieszczanie się może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów.
  5. Upewnij się, że pralka znajduje się w optymalnym położeniu, korzystając z poziomicy. Każda pralka wymaga właściwego wypoziomowania. Być może konieczna będzie ponowna regulacja nóżek.
  6. Duży hałas i przemieszczanie się urządzenia zniweluje specjalna mata antywibracyjna pod pralkę,
  7. Pamiętaj, żeby nie przeładowywać bębna pralki i stosować się do maksymalnego załadunku przewidzianego przez producenta.
  8. Jeśli obawiasz się, że doszło do uszkodzenia jednego z elementów pralki, skontaktuj się z serwisem AGD.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Pralka skacze przy wirowaniu z wielu powodów. Jednym z czynników może być złe wypoziomowanie, nierówne podłoże lub wrzucanie zbyt dużej ilości prania do bębna. Gdy nowa pralka skacze przy wirowaniu, przyczyną bywają też niezdjęte blokady transportowe. Ponadto warto wykluczyć uszkodzenie podzespołów pralki, takich jak łożyska, amortyzatory oraz sprężyny.

Powodem nieprawidłowej pracy może być na przykład przeładowywanie bębna pralki. Czasami dochodzi również do zużycia wewnętrznych elementów sprzętu, takich jak łożyska, sprężyny czy amortyzatory.

W pierwszej kolejności należy prawidłowo wypoziomować pralkę. Jeśli to nie pomoże, warto zastosować specjalną matę antywibracyjną, odpowiedzialną za tłumienie drgań.

Uszkodzony amortyzator w pralce może powodować przesuwanie się urządzenia, jak również generować charakterystyczny, trzeszczący hałas podczas obrotów bębna.

Zużyte sprężyny w pralce powodują przemieszczanie się urządzenia, hałas oraz nadmierne wibracje.