czyszczenie kuchenki sodą i octem

Gdybyś miał zgadywać, które urządzania AGD w Twoim domu są najczęściej używane, kuchenka z pewnością znalazłaby się na samym szczycie listy. Każde urządzenie ma jednak swój limit i niekiedy warto spróbować gruntownego czyszczenia poszczególnego sprzętu w kuchni czy łazience. Kiedy zatem przeprowadzić czyszczenie kuchenki, aby wydłużyć życie kuchenki gazowej do granic jej możliwości? Pamiętaj, że każde zaniedbanie wpływa negatywnie na funkcjonalność i ogólny stan kuchenki, a jeśli zauważyłeś jakąkolwiek awarię – naprawa kuchenek przez profesjonalistę to coś czego szukasz. Spróbujmy wspólnie dowiedzieć się na czym polega sekret czystej kuchenki…

Jak rozpocząć przygodę z czyszczeniem kuchenki?

Na początek powiedzmy sobie jedno, jeśli będziemy dbać o kuchenkę na bieżąco, jej czyszczenie nie sprawi nam większego problemu. Jeśli korzystasz z kuchenki gazowej na co dzień, pamiętaj, aby czyścić płytę grzewczą od razu po zakończeniu gotowania. Zaschnięte resztki jedzenia są o wiele trudniejsze do wyczyszczenia i często wymagają ingerencji dodatkowych środków chemicznych. Zgodzisz się, że regularne obmywanie wodą jest o wiele prostsze i przyjemniejsze?

Czyszczenie kuchenki – jakich środków czystości użyć?

Wybierając odpowiednie środki czystości, tak naprawdę wybieramy pomiędzy domowymi sposobami na czyszczenie piekarnika czy kuchenki lub środkami chemicznymi przeznaczonymi właśnie do tego celu. Jakich środków czyszczących używać, aby uzyskać najlepszy efekt? Może czyszczenie kuchenki gazowej nie jest tak trudne jak nam się wydaje?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zabrudzenia na powierzchni patelni? – Skorzystaj z sody oczyszczonej!

Aby skutecznie wyczyścić uciążliwe, tłuste zabrudzenia na patelni czy w garnku, wystarczy nam soda oczyszczona oraz ocet. Polej octem powierzchnię płyty, a następnie posyp ją sodą oczyszczoną. W celu rozprowadzenia mieszaniny po całej patelni lub płycie skorzystaj ze zwykłej kuchennej ściereczki. Odczekaj kilkadziesiąt minut, a jeśli Ci się nie spieszy, zostaw mieszankę na noc. Połączenie octu i sody oczyszczonej pozwoli Ci na usunięcie całego brudu za pomocą jednego listka ręcznika papierowego. To tyle jeśli chodzi o czyszczenie kuchenki, ale co z zabrudzeniami piekarnika? Drzwi piekarnika również możesz wyczyścić stosując mieszaninę sody i octu. Pamiętaj jednak, aby zostawić je uchylone na czas trwania zabiegu.

Na jakie środki chemiczne się zdecydować?

Jeśli nie przekonuje nas perspektywa czyszczenia kuchenki za pomocą domowych metod, przyjrzymy się dostępnym na rynku środkom czystości. Naszą listę otwierają preparaty odtłuszczające, które rozpuszczają tłuszcz na powierzchni urządzenia i zapobiegają ich dalszemu przywieraniu. Preparaty odtłuszczające możesz spokojnie połączyć z olejkami do stali nierdzewnej. Olejki skutecznie chronią płyty przed zabrudzeniami, a ponadto nadają nowy blask kuchni – kuchenka nie zbiera po nich odcisków. Olejek należy nałożyć na płyty po uprzednim wyczyszczeniu.

Czyszczenie kuchenki gazowej – nie tak trudne jak się wydaje

Kuchenka gazowa, w odróżnieniu do płyt indukcyjnych, sprawia nieco kłopotu podczas regularnego sprzątania. Palniki i kratki nie należą do części, które czyści się w szybki i przyjemny sposób. Sprzątając kuchenkę gazową pamiętaj, aby unikać szczotek z wystającymi drutami. Taki sposób może i jest kuszący, ale naraża kuchenkę na niepotrzebne zarysowania. Podczas czyszczenia palników i kratek należy wyciągnąć je z kuchenki i przeczyścić pod bieżącą wodą. Następnie odstaw kratki na kilka minut, aby się wysuszyły. Tłuszcz zasychający na pomijanych podczas mycia elementach kuchenki może być trudny do usunięcia, ale nie poddawaj się. W takich wypadkach spokojnie możesz skorzystać ze zwykłego druciaka. Jeśli podczas czyszczenia kuchenki spotkałeś się z awarią, o której nie miałeś pojęcia, koniecznie skontaktuj się z serwisem AGD z Twojej okolicy.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa kuchenek, Serwis AGD