bęben suszarki ciężko się obraca, bęben suszarki się nie kręci, bęben suszarki nie obraca się, bęben w suszarce się nie kręci, bęben nie kręci się

Suszarka do prania to bez wątpienia urządzenie, które znacznie ułatwia codzienne życie. Nie trzeba tracić czasu na wieszanie ubrań na sznurkach lub tradycyjnej suszarce, a później spędzać długich chwil na prasowaniu. Niekiedy jednak sprzęt odmawia współpracy. Jedną z częstszych usterek jest ta, gdy bęben suszarki ciężko się obraca . Jakie są najczęstsze powody tego problemu? Czy da się dokonać wstępnej diagnozy samodzielnie? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, dlaczego bęben w suszarce się nie kręci .

Bęben suszarki ciężko się obraca – najczęstsze powody

Istnieje kilka przyczyn problemów z prawidłowym działaniem bębna w suszarce elektrycznej. Najczęściej powodem jest awaria jednego z podzespołów. Co powoduje najczęściej, że bęben suszarki się nie kręci?

Zerwany pasek napędowy

Gdy bęben w suszarce nie obraca się , najbardziej prawdopodobnym powodem jest uszkodzony pasek napędowy. Pasek odpowiada za jego obroty, więc jeśli jest zerwany lub uszkodzony, bęben w suszarce nie kręci się .

Awaria termostatu

Usterka termostatu może zakłócić działanie suszarki i uniemożliwić obracanie się bębna. Termostat zabezpiecza suszarkę przed przegrzaniem i wyłącza ją, jeśli temperatura urządzenia jest zbyt wysoka.

Zużyte łożysko bębna

Łożyska znajdują się w tylnej części bębna. Z czasem mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. W przypadku tej usterki bęben suszarki ciężko się obraca i dodatkowo wydaje dźwięki. Konieczna będzie wymiana łożysk na nowe i warto to zadanie zlecić specjaliście, ponieważ ich wymiana jest dość trudnym przedsięwzięciem.

Uszkodzony silnik napędowy

Silnik wprawia w ruch bęben i silnik pompy. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, na przykład przepalenia, bęben suszarki się nie obraca. Niekiedy silnik ulega chwilowemu przegrzaniu i również powoduje, że bęben w suszarce się nie kręci. Uszkodzone koło pasowe Pasek napędowy znajduje się na kole pasowym, które również może ulec uszkodzeniu. Zużyte koło pasowe wpływa na napięcie paska napędowego oraz samą pracę bębna. Będzie on w tej sytuacji obracać się z trudem lub zupełnie przestać się kręcić. Uszkodzony moduł sterujący Uszkodzony moduł może wpływać na działanie silnika, a tym samym uniemożliwiać obracanie się bębna. Jego naprawa jest skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego, gdy wykluczysz inne ewentualne przyczyny problemu, naprawę modułu pozostaw wykwalifikowanemu serwisantowi.

Bęben suszarki ciężko się obraca – pozostałe przyczyny

Choć awarie komponentów często powodują problem z kręceniem się bębna suszarki, istnieje wiele innych czynników, które mogą przyczynić się do tej usterki. Niektóre z nich wynikają z niedopatrzenia ze strony użytkownika i są łatwe do usunięcia.

Uszkodzone okablowanie

Uszkodzone okablowanie wpływa na całą pracę urządzenia. Sprawdź czy kabel zasilający nie jest uszkodzony lub przygnieciony.

Otwarte drzwi lub uszkodzony czujnik

Suszarka bębnowa jest wyposażona w zabezpieczenia, które uniemożliwiają rozpoczęcie pracy urządzenia, gdy drzwi są otwarte. Jeśli upewniłeś się, że drzwi są zamknięte oraz nie widać na nich żadnych uszkodzeń, problemem może być także wadliwy czujnik zamknięcia drzwi.

Bęben się nie kręci? Winne przeciążenie

W przypadku, gdy suszarka jest przeładowana ubraniami, może to spowodować obciążenie silnika i sprawić, że bęben suszarki ciężko się obraca.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zablokowany przewód wentylacyjny

Zatkany lub zablokowany przewód wentylacyjny suszarki może prowadzić do przegrzania urządzenia. W tej sytuacji suszarka uruchamia mechanizmy zabezpieczające, które uniemożliwiają jej pracę, a więc również blokują obracanie się bębna.

Bęben suszarki przestał działać? Sprawdź ustawienia

Upewnij się, że ustawienia suszarki są odpowiednie do wsadu. Niektóre programy, na przykład te mające na celu odświeżanie odzieży, mogą nie wykorzystywać ruchów bębna, a jedynie gorące powietrze.

Ciała obce

Przedmioty pozostawione w kieszeniach, na przykład wsuwki, monety, guziki, mogą utknąć w szczelinach urządzenia i blokować bęben suszarki.

Poluzowany pasek napędowy

Nawet jeśli pasek jest nienaruszony, może być źle ustawiony lub poluzowany, co powoduje, że bęben suszarki ciężko się obraca. Jeśli nie masz pewności lub nie możesz samodzielnie zdiagnozować przyczyny usterki, zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy w celu dokładnego zidentyfikowania i rozwiązania problemu.

Bęben suszarki ciężko się obraca – co możesz zrobić we własnym zakresie?

Jeśli Twoja suszarka elektryczna nie pracuje jak dawniej, możesz podjąć działania, które pozwolą Ci wyeliminować lub potwierdzić kilka podstawowych przyczyn niedziałania bębna.

Sprawdź zasilanie

Upewnij się, że suszarka jest prawidłowo podłączona, a kabel zasilający nie jest uszkodzony lub skręcony.

Otwórz i zamknij drzwi suszarki

Upewnij się, że drzwi suszarki są prawidłowo zamknięte. Otwórz je i zamknij ponownie, ponieważ urządzenie nie uruchomi się, jeśli drzwi są otwarte.

Przetestuj przycisk „Start”

Sprawdź, czy przycisk „Start” działa prawidłowo. Jeśli trzeszczy lub nie reaguje, być może wymaga wymiany lub do środka dostało się ciało obce, np. ziarnko piasku.

Skontroluj pas napędowy

Otwórz drzwi suszarki i spróbuj ręcznie obrócić bęben. Jeśli obraca się z trudem lub bęben w suszarce się nie kręci, pasek prawdopodobnie został zerwany lub zsunięty. Problemem może być również koło pasowe, o którym wspominaliśmy powyżej.

Wsłuchaj się w pracę urządzenia

Podczas próby uruchomienia suszarki należy nasłuchiwać wszelkich nietypowych dźwięków. Jeśli nie słychać pracy silnika, najprawdopodobniej to on jest przyczyną problemu. Z kolei, gdy bęben suszarki ciężko się obraca i słychać trzeszczenie, być może wymiany wymagają łożyska.

Zwróć uwagę na kody błędów

Sprawdź panel sterowania pod kątem kodów błędów lub nietypowych symboli na wyświetlaczu. Większość nowoczesnych suszarek informuje w ten sposób o zaistniałej awarii i pozwoli szybciej określić przyczynę usterki.

Odciąż suszarkę

Jeśli wewnątrz urządzenia znajduje się dużo ubrań, wyjmij część z nich i spróbuj uruchomić suszarkę ponownie. Przeciążona suszarka może utrudnić lub uniemożliwić prawidłową pracę bębna.

Bęben suszarki ciężko się obraca z naprawdę wielu powodów. Nie zawsze przyczyną jest wada jednego z podzespołów. Warto również wykluczyć inne możliwości, sprawdzając krok po kroku powyższe czynności. Może je wykonać niemal każdy, ponieważ nie wymagają eksperckiej wiedzy i nie spowodują uszkodzeń suszarki. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach lub nie masz czasu na samodzielne diagnozy, wybierz sprawdzony serwis AGD od usterka.pl. Współpracujemy z najlepszymi serwisantami AGD na rynku, którzy dzięki wieloletniej pracy potrafią szybko odkryć przyczynę problemu i równie sprawnie usunąć zaistniałą usterkę. Naprawa suszarek do ubrań nie ma przed nimi tajemnic. Nie czekaj i już teraz zarezerwuj wizytę!

Przeczytaj również:

Dlaczego suszarka nie suszy ubrań?

Suszarka do ubrań głośno chodzi? Sprawdź przyczyny takiej usterki

Suszarka nie odprowadza wody – najczęstsze przyczyny awarii

Pranie z suszarki nie pachnie? Co zrobić żeby pranie z suszarki pachniało?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD