elektryk z uprawnieniami Bielany Wrocławskie

 

Dobry elektryk w Krakowie

Elektryk i hydraulik Kraków

Dobry elektryk w Krakowie i okolicach. Jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej?

Poszukiwanie usług elektrycznych w stolicy Małopolski warto zaplanować sobie na kilka tygodni przed terminem rozpoczęcia remontu. Mimo że liczba fachowców oferujących tego typu usługi jest duża, zwykle dobry elektryk w Krakowie z doświadczeniem ma zapełniony kalendarz. Z tego powodu znalezienie profesjonalisty na ostatnią chwilę może być problematyczne. Gdy już uda nam się potwierdzić termin, zacznijmy przygotowania po naszej stronie. 

Rozplanowanie instalacji w salonie i sypialni

Bez wątpienia najgorsze co możemy zrobić, to wskazywanie punktów pod montaż lamp i gniazdek w dniu wizyty elektryka. Robienie tego na szybko i pod presją może skutkować kompletnie niefunkcjonalnym układem punktów elektrycznych. Prawda jest taka, że zanim odwiedzi nas dobry elektryk w Krakowie, powinniśmy mieć już kompletą wizję naszego mieszkania po remoncie. Wiedzieć przede wszystkim:

– jakie urządzenia będą znajdować się w danym pomieszczeniu teraz i w przyszłości

– ile punktów świetlnych chcemy mieć i jak mają być rozmieszczone

– czy w pomieszczeniach będzie znajdować się sprzęt o wysokim zapotrzebowaniu na moc

– czy wraz ze zmianą instalacji elektrycznej chcemy też przebudować system urządzeń RTV

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Najprościej jest zaplanować rozkład instalacji w salonie i sypialni. Na początek zastanówmy się nad rozmieszczeniem włączników i źródeł światła. Wysokość, na której znajdują się włączniki, dostosujmy do wzrostu domowników. Główny włącznik światła musi się oczywiście znajdować przy drzwiach. Ustawmy go po tej samej stronie co klamka. Pomyślmy też, czy nie chcielibyśmy mieć włącznika przy kanapie. Podczas oglądania telewizji często mamy ochotę dostosować oświetlenie. Po co za każdym razem wstawać i podchodzić do drzwi? 

W sypialni oraz salonie dobrze sprawdza się także mechanizm ze ściemniaczem światła. Firma elektryczna z Krakowa bez kłopotu zainstaluje nam taki sprzęt. Bardzo modne w ostatnim czasie są też listwy LED, które świetnie nadają się do podkreślania detali architektonicznych. 

Dobry elektryk w Krakowie – instalacje elektryczne w kuchni

Nieco większym wyzwaniem jest rozplanowanie instalacji w kuchni. Tu musimy zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale też i na bezpieczeństwo. Zacznijmy od rozmieszczenia gniazdek. Jednym z najczęstszych błędów przy tej okazji jest umieszczanie ich bezpośrednio za dużym sprzętem AGD. W przypadku awarii wezwane na miejsce pogotowie elektryczne będzie miało problem z odłączeniem zmywarki, czy lodówki, szczególnie gdy są one wykonane w zabudowie. Dlatego gniazdka dla nich umieszczamy w sąsiednich szafkach.

Weźmy też pod uwagę, że podłączanie płyt indukcyjnych oraz niektórych typów piekarników wymaga dostępu do instalacji trójfazowej (400 V) zwanej potocznie „siłą”. O ile w domach jednorodzinnych jest to raczej standard, o tyle w starszych mieszkaniach to rzadkość. Elektryk z uprawnieniami oprócz samego montażu oferuje także podbijanie gwarancji płyty indukcyjnej.

Planując rozmieszczenie gniazdek, nie zapomnijmy o zasilaniu okapu kuchennego. Ten punkt elektryczny musi znajdować się na dużej wysokości, nad płytą grzewczą. Na koniec warto uwzględnić montaż sprzętu AGD o mniejszych gabarytach – kuchenek mikrofalowych, robotów kuchennych, czy wentylatorów. 

Dobry elektryk w Krakowie – instalacje w łazience

Łazienka to bardzo specyficzne miejsce z punktu widzenia instalacji elektrycznej. Przede wszystkim ze względu na wysoką wilgotność oraz możliwość zachlapania urządzeń elektrycznych. Dlatego wykonywanie instalacji w tym miejscu jest ściśle opisane w przepisach prawnych i normach technicznych. Wyznaczone są specjalne strefy, wewnątrz których można stosować określony rodzaj urządzeń. Przykładowo w strefie 0 (wnętrze kabiny prysznicowej i najbliższe okolice wanny) można montować tylko sprzęt o stopniu wodoodporności IPX7.

Wszystkie przewody elektryczne należy umieścić podtynkowo w specjalnych rurkach. Trzeba je prowadzić w pionowych i poziomych strefach instalacyjnych. Ciekawostką jest fakt, że włączniki światła w łazience powinny znajdować na zewnątrz pomieszczenia. W praktyce nie zawsze jest to jednak przestrzegane. 

Kwestie bezpieczeństwa

Na koniec warto dowiedzieć się nieco na temat standardów bezpieczeństwa, które stosuje się przy tworzeniu instalacji elektrycznych. Jest to szczególnie ważne, gdy w naszym domu są małe dzieci, których zachowanie nie zawsze można przewidzieć. 

Najbardziej powszechnym zabezpieczeniem są wyłączniki nadprądowe, zwane potocznie korkami lub bezpiecznikami. Instalacja elektryczna najczęściej podzielona jest na obwody i każdy z nich taką ochronę posiada. Element ten odcina zasilanie w przypadku przeciążenia lub zwarcia. Wymiana bezpieczników to dość prosta czynność zajmująca niewiele czasu. Jednak w przypadku poważniejszych remontów konieczna może się okazać wymiana rozdzielni.

Innym, przydatnym zabezpieczeniem są wyłączniki różnicowoprądowe. One z kolei wyłączają zasilanie, gdy ma miejsce upływ prądu do ziemi. Najczęściej w przypadku, gdy ktoś dotknie przewód z uszkodzoną izolacją. Wynikający z tego chwilowy brak prądu to niewielka cena za uratowania zdrowia lub życia.

Funkcję ochronną pełnią też ograniczniki przepięć. Zapewniają one przede wszystkim bezpieczeństwo naszym sprzętom elektronicznym podłączonym do sieci. Niwelują gwałtowne impulsy prądu o wysokim napięciu. Takie zjawiska wywołuje na przykład uderzenie pioruna czy awaria sieci przesyłowej. Jeśli w naszym domu nie będzie tego typu zabezpieczenia, w wielu przypadkach konieczne będzie usuwanie awarii elektrycznych spowodowanych przez skoki napięcia. 

Podsumowanie

Przed wizytą elektryka koniecznie uzgodnijmy zakres prac. Zapytajmy też, jakiego typu usługi on oferuje. Nie każda firma zapewnia prace budowlane, które często są niezbędne dla wymiany przewodów. Upewnijmy się też, że dobry elektryk w Krakowie ma wszystkie uprawnienia potrzebne do wykonania konkretnego zakresu prac. Pamiętajmy też, żeby odpowiednio przygotować wszystkie pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy kucie lub burzenie ścian. Zabezpieczmy podłogi, meble i urządzenia AGD/RTV.

Obsługujemy wszystkie dzielnice Krakowa, w tym Dębniki, Zwierzyniec, Podgórze, Łagiewniki, Swoszowice, Bieżanów, Czyżyny, Grzegórzki, Stare Miasto, Krowodrza, Prądnik, Bieńczyce i inne.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk