drukarka nie działa, drukarka nie drukuje

Podczas standardowego użytkowania drukarki, nagle może się okazać, że Twoja drukarka nie działa. Niektóre z możliwych usterek bardzo łatwo usuwa się samodzielnie, ale zdarza się, że zaistnieje konieczność przekazania sprawy do serwisu. Dlaczego Twoja drukarka nie drukuje? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii drukarek? Kiedy samodzielnie naprawiać drukarkę, a kiedy odwiedzić sprawdzony serwis komputerowy?

Dlaczego drukarka nie drukuje? – przyczyny

Awarie drukarek to jedne z najpopularniejszych usterek, z którymi spotykamy się na co dzień. Niedziałająca drukarka sprawia sporo stresu, ale naprawa większości błędów leży w zupełności w zakresie możliwości użytkownika. Oto kilka z najpopularniejszych przyczyn błędów w funkcjonowaniu drukarki.

Drukarka jest niepoprawnie podłączona

Nieodpowiednio podpięte kable powodują, że drukarka nie przyjmie zleceń drukowania z komputera, laptopa lub innego urządzenia, z którego wysyłasz plik do druku. Sprawdź czy poprawnie podpiąłeś kabel zasilania, zwracając uwagę na to, czy wejście do gniazda nie jest zbyt luźne. Jeśli Twoja drukarka działa bezprzewodowo, sprawdź również kabel łączący drukarkę z komputerem. Co jednak, jeśli nadal drukarka nie drukuje?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Sprawdź sterowniki drukarki

Co zrobić, gdy drukarka, którą dopiero co zakupiłeś nie chce drukować? Zaczekaj z oddawaniem sprzętu na gwarancję i sprawdź czy zainstalowałeś najnowsze dostępne sterowniki na swoim komputerze. Jeśli drukarka nie drukuje, ale działa po podłączeniu do zasilania, poszukaj płyty ze sterownikami w opakowaniu od nowej drukarki. Zainstaluj znajdujące się na niej oprogramowanie, a jeśli mimo to drukarka nie działa, przejdź na stronę producenta drukarki i pobierz najnowszy zestaw sterowników. Jeśli drukarnia nadal odmawia współpracy, skontaktuj się z zaufanym serwisem.

W drukarce nie ma papieru

Wydaje nam się, że każdy o tym pamięta, ale zdarza się, że najzwyczajniej w świecie nie spojrzymy do kasetki na papier. Jeśli drukarka nie drukuje, sprawdź czy w kasecie na papier znajduje się odpowiednia ilość papieru. Pamiętaj, aby papier wkładać w odpowiedniej pozycji oraz zwracać uwagę na to, by nie karmić drukarki zagiętymi kartkami papieru. Nieumiejętne lub nieuważne uzupełnianie papieru to bardzo częsty problem, który mylnie daje złudzenie poważnej usterki.

Kurz w drukarce

Drukarka, jak każdy przedmiot w domu, po jakimś czasie zacznie zbierać kurz, który znacząco utrudni jej normalne funkcjonowanie. W sprzęcie oprócz kurzu znajdziemy fragmenty kartek, rozlany toner czy pył z papieru. Co zrobić w takim wypadku? Najlepszym możliwym wyborem będzie kontakt z serwisem, który przeprowadzi pełne i gruntowne czyszczenie drukarki. Czyszczenie na własną rękę może skończyć się dodatkowymi usterkami mechanicznymi w środku urządzenia.

Drukarka nie drukuje – kiedy wzywać specjalistę?

Wiele usterek w drukarkach to efekt długiej eksploatacji urządzenia, którego nie da się uniknąć. Złe oprogramowanie, nieodpowiednie ładowanie papieru czy nieumiejętne podłączenie drukarki to najmniejsze, i najprostsze do naprawy przewinienia w obsługiwaniu drukarki. Czasem zdarza się jednak, że drukarkę dotknie problem natury mechanicznej. Jeśli drukarka nieprawidłowo aplikuje tusz lub toner na kartki, jej pokrywa się nie domyka lub nie działa mimo poprawnego podłączenia do zasilania – zdecyduj się na pogotowie komputerowe. Specjaliści od naprawy drukarek szybko zdiagnozują każdy problem i zaproponują najefektywniejsze usuniecie problemu. Samodzielne działania bywają opłacalne, ale przekazanie sprawy fachowcom to z pewnością oszczędność Twojego czasu i pieniędzy.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: