drukarka nie działa

Drukarki atramentowe i laserowe w ostatnich latach stały się podstawowym wyposażeniem naszych mieszkań. Możliwość szybkiego drukowania umów, tekstów czy materiałów do nauki rozpieściła nas w kwestii samowystarczalności. Nowoczesne drukarki oferują nieskazitelną jakość i pełne kolory, zapewniając nam swobodę w powielaniu elektronicznych treści. Niestety, podobnie jak w przypadku wszystkich innych urządzeń, drukarka również może ulec awarii. Mniejsze i większe usterki są całkowicie normalne, ale wielu z nas nie wie co zrobić, gdy drukarka nie działa. Jak korzystać z drukarki, aby zminimalizować ryzyku awarii? Kiedy naprawa drukarki w serwisie jest jedyną deską ratunku?

Drukarka nie działa – najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych przyczyn awarii drukarek należą te związane z poszczególnymi etapami procesu drukowania. Zazwyczaj są to proste błędy, które w łatwy sposób naprawisz na własną rękę. Chwilowa niedyspozycja urządzenia nie zawsze oznacza jego koniec. Dowiedzmy się dlaczego drukarka nie działa:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  1. Problem z zasilaniem. – Sprawdź czy zasilanie drukarki nie zostało przypadkowo odłączone. Nieprawidłowe podłączenie zasilania to niezwykle częsty powód tego, że drukarka nie działa, ponieważ zwyczajnie nie ma dostępu do prądu. Jeśli poprawnie podłączyłeś kabel zasilający, spróbuj wyłączyć urządzenie wyciągając przewód na co najmniej 10 sekund.
  2. Zanieczyszczona kolejka druku. – Drukarka nie wydrukuje plików, jeśli dokumenty gotowe do wydruku jednocześnie zawieszą się w pamięci drukarki i urządzenia, z którego pochodzi dokument. Zresetuj pamięć wewnętrzną sprzętu poprzez dwukrotne wciśnięcie ikony drukarki, a następnie anuluj drukowanie wszystkich dokumentów lub po prostu zakończ drukowanie.
  3. Innymi, bardziej prozaicznymi, przyczynami niedziałającej drukarki są m.in: brak papieru, wyczerpany tusz do druku, nieaktualne sterowniki urządzenia czy nieodpowiednio założony papier w podajniku.

Poprawne umiejscowienie drukarki

Pamiętaj, aby zadbać o przestrzeń, którą zajmuje drukarka. Zasłonięte miejsce oznacza wzrost temperatur w urządzeniu, co znacząco wpływa na jego funkcjonowanie. Wysoka temperatura zakłóci działanie czujników optycznych drukarek atramentowych oraz będzie mieć niekorzystny wpływ na jakość wydruku w przypadku drukarek laserowych. Jeśli wydaje Ci się, że drukarka nie działa tak ja powinna, być może problem leży w jej umiejscowieniu. Nagrzanie obudowy drukarki prowadzi do nierównomiernego druku czarnego oraz uszkadzania się wkładów z atramentem. Warto również pomyśleć o otworach wentylacyjnych drukarki, które zawsze powinny być odkryte.

Drukarka nie działa? – monitoruj poziom tuszu

Nowoczesne drukarki posiadają technologie, które wspomagają użytkownika w kontrolowaniu poziomu tuszu w urządzeniu. Jeśli zauważysz, że ilość tuszu drastycznie spadła, nie czekaj na wymianę tonera do całkowitego wyczerpania. Brak tuszu może prowadzić do zasychania jego resztek w głowicy urządzenia. Uszkodzenia głowicy drukarki to jedna z najpopularniejszych awarii, które nawiedzają ich użytkowników. Szczególnie podatne na usterkę głowicy są drukarki domowe, którym zdarza się nie pracować przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Jeśli zależy Ci na szybkim czasie naprawy, zdecyduj się na pogotowie komputerowe, które zajmie się Twoim problemem jeszcze tego samego dnia.

Uważnie dobieraj odpowiedni papier

Separator papieru i bęben to elementy drukarki, które są podane najcięższej eksploatacji. Przy każdym drukowaniu wchodzą w intensywny kontakt z papierem, więc nic dziwnego, że ryza papieru o wątpliwej jakość znacząco zwiększy ich zużycie. Oszczędzanie na papierze nie jest najlepszym pomysłem na optymalizację kosztów związanych z drukarką. Spróbuj korzystać z papieru o większym indeksie bieli, a Twoja drukarka posłuży Ci jeszcze wiele lat.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: