zmywarka ile wody, ile pobiera wody zmywarka, zmywarka ile zużywa wody

Bez wątpienia zmywarka jest przydatnym urządzeniem i właściwie powoli staje się standardem w każdym domu i mieszkaniu. Rzadko zastanawiamy się jednak, ile wody zużywa zmywarka. Czy pobór wody jest większy niż w przypadku ręcznego mycia naczyń? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się ile wody pobiera zmywarka. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę, żeby zmniejszyć średnie zużycie wody przez to urządzenie.

Ile wody zużywa średnio zmywarka i co na to wpływa?

Średnie zużycie wody przez zmywarkę jest uzależnione od wielu czynników, takich jak wielkość urządzenia, jego klasa energetyczna i półka cenowa, a także wybrany program zmywania. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Wielkość urządzenia

Duży wpływ na ilość zużywanej wody przez zmywarkę mają rozmiary urządzenia. Zmywarki do naczyń o szerokości 45 cm mogą zużyć około 8-10 litrów wody podczas jednego cyklu. A ile wody zużywa zmywarka o szerokości 60 cm? Zwykle są to wartości w granicach 10-12 litrów wody na cykl.

Klasa energetyczna

Najważniejszym parametrem, zapewniającym tanią eksploatację urządzenia, jest klasa energetyczna. I nie zawsze idzie ona w parze z bardzo wysoką ceną, dlatego warto porównać ze sobą kilka zmywarek. Najbardziej pożądana jest najwyższa klasa energetyczna oznaczona literą A. Zakup urządzenia o klasie A jest bardzo opłacalny, ponieważ pracuje ono nawet do 30% oszczędniej niż sprzęty o niższej klasie energetycznej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dokładną specyfikację urządzenia, sprawdzając, ile wody zużywa zmywarka na cykl. To również wpłynie na tańszą eksploatację.

Półka cenowa

Na rynku znajdziemy zmywarki, których ceny zaczynają się od około 1000 zł. Najdroższe modele kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Co powoduje, że ich cena tak znacząco odbiega od najtańszych urządzeń? Przede wszystkim jakość wykonania pojedynczych elementów oraz wyższa klasa energetyczna, która wpływa na mniejsze zużycie wody. Dodatkowo droższe zmywarki mają często ponadprzeciętnie mniejsze zużycie wody na cykl, zużywając na przykład 7 litrów wody podczas jednego mycia naczyń w zmywarce.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wybrany cykl zmywania

To, ile wody zużywa zmywarka, wiąże się także z wybranym cyklem zmywania. Każda zmywarka ma kilka trybów działania, w zależności od szerokości zmywarki oraz wybranego cyklu, zużywa przeważnie od 8 do 12 litrów na cykl. Najbardziej energooszczędny jest program Eco, trwa on zwykle kilka godzin, ale zużywa najmniej wody. Krótkie programy zmywania mylnie kojarzone są z mniejszym zużyciem wody i regularne korzystanie z nich prowadzi do większych rachunków.

Jak zmniejszyć zużycie wody w zmywarce?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie kosztów zużycia wody w zmywarce. Są to proste zasady, które warto wcielić w życie od razu, a z pewnością zaowocują niższymi rachunkami.

Wybierz energooszczędny program

Jak wspominaliśmy wcześniej, ogromny wpływ na zużycie wody ma wybrany cykl zmywania. Największą oszczędność zapewnia specjalny system Eko, który zużywa mniej wody i prądu. Przeważnie jest to najdłuższy program w urządzeniu. Staraj się unikać programów szybkich, ponieważ mogą zwiększać pobór energii elektrycznej i wody. Ponadto wiele zmywarek posiada inne funkcje dodatkowe, które wpływają na oszczędność ich użytkowania. Jednym z nich jest system automatycznego dostosowania poboru wody do stopnia zabrudzenia naczyń. Na czym polega ta funkcja? Sensory znajdujące się w zmywarce dobierają parametry zmywania do ilości naczyń oraz stopnia ich zabrudzenia. Coraz więcej zmywarek posiada opcję połowy załadunku. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym zapełnienie koszów zmywarki zajmuje nawet kilka dni. Funkcja ta dopasowuje ilość wody oraz właściwości zmywania do mniejszego załadunku.

Umiejętnie korzystanie ze zmywarki

Oczywiście Ty również masz realny wpływ na to, ile wody zużywa zmywarka. Wrzucanie do urządzenia mocno zabrudzonych naczyń i talerzy wymusza większe zużycie wody. Dlatego staraj się usuwać większe resztki przed myciem w zmywarce. Ponadto układaj naczynia swobodnie, aby woda mogła dotrzeć do wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby nie blokować ramion spryskujących, ponieważ zmniejsza to efektywność zmywania. Staraj się również nie korzystać z krótkich programów zmywania i wybierz najdłuższy Eco. Jeśli nie posiadasz zmywarki z połową załadunku, unikaj włączania urządzenia, gdy nie jest pełny. Takie zasady postępowania pozwolą Ci zredukować zużycie wody nawet w mniej oszczędnym urządzeniu.

Stosuj dobrej jakości detergenty

Aby wpłynąć na to, ile wody zużywa zmywarka, warto również korzystać z dobrych detergentów. Absolutną podstawą jest dedykowana Twojemu urządzeniu sól zmiękczająca. Do prawidłowej pracy urządzenia potrzebna jest woda miękka, a sól skutecznie ją zmiękcza, usuwając jony wapnia i magnezu. Sprawia, że na podzespołach nie odkłada się osad kamienny i urządzenie pracuje znacznie efektywniej. Dodatkowo zalecamy stosowanie dobrej jakości kapsułek. Wiele tańszych kapsułek słabo się wypłukuje podczas zmywania, zwiększając zużycie wody.

Czy zmywarka zużywa mniej wody niż mycie ręczne?

Standardowa zmywarka pobiera średnio o 30% mniej wody niż podczas zmywania ręcznego. Wpływ na to ma wiele czynników. Zwykle nie uruchamiamy zmywarki codziennie, a zalegające w niej naczynia czekają na swoją kolej do zmywania. W przypadku ręcznego mycia naczyń staramy się, żeby brudne talerze czy garnki nie szpeciły widoku w kuchni i myjemy je nawet kilka razy dziennie. Jednak najwięcej wody w porównaniu do zmywarki traci się podczas spłukiwania piany z płynu do mycia naczyń. Kolejną kwestią przemawiającą na korzyść zmywarki jest fakt, że nie zużywa ciepłej wody. Wykorzystuje jedynie wodę zimną, którą podgrzewa podczas cyklu zmywania. Zatem ile wody zużywa zmywarka w praktyce? Urządzenie o szerokości 60 cm zużywa średnio około 10 litrów wody. W przypadku mniejszych zmywarek o szerokości 45 cm pobór zmniejsza się do około 8 litrów na cykl. Pomijając aspekt finansowy, zaletą zmywarki jest oszczędność czasu. W trakcie cyklu możesz zająć się innymi czynnościami, a zmywanie naczyń po posiłku trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. To, ile wody zużywa zmywarka, jest uzależnione od kilku czynników, takich jak klasa energetyczna, wielkość urządzenia, półka cenowa czy program zmywania.
  2. Szersze urządzenia zużywają nieco więcej wody na cykl.
  3. Najbardziej pożądaną klasą energetyczną wśród zmywarek jest klasa A, która zapewnia najbardziej oszczędne użytkowanie urządzenia, zmniejszając zużycie wody i energii.
  4. Nie bez znaczenia jest półka cenowa sprzętu AGD. Za wyższą ceną idą zwykle w parze lepsza klasa energetyczna oraz mniejsze zużycie wody.
  5. Najbardziej ekonomicznym programem zmywania jest program Eco.
  6. Aby zmniejszyć zużycie wody w zmywarce, warto stosować odpowiednie detergenty, zwłaszcza dobrej jakości sól zmiękczającą.
  7. Na to, ile wody zużywa zmywarka wpływ ma również sposób korzystania z urządzenia. Pamiętaj, żeby nie blokować naczyniami ramion spryskujących oraz układaj talerze w odstępach, tak, aby woda mogła dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W zależności od czasu trwania cyklu, wielkości zmywarki oraz wybranego programu, koszt 1 cyklu zmywania może wahać się od około 60 gr do 1,80 zł.

Biorąc pod uwagę wymiary urządzenia, w przypadku zmywarek o szerokości 45 cm zużycie wody wynosi około 8 litrów wody na cykl. Korzystając z pełnowymiarowej zmywarki należy liczyć się ze średnim zużyciem wody na poziomie około 10 litrów podczas jednego cyklu.

Mycie w zmywarce jest tańsze niż tradycyjne zmywanie ręczne. Dzięki zmywarce możemy zaoszczędzić średnio 30% wody.

Tak, zmywarka zużywa mniej wody niż w przypadku ręcznego mycia naczyń. Decydując się na tradycyjną metodę mycia, najwięcej wody tracimy podczas spłukiwania płynu do mycia naczyń.

Najoszczędniejszym programem w zmywarce jest program Eco, który przeważnie trwa najdłużej.