komputer się nie włącza

Twój komputer nie chce się włączyć? Przyczyna problemu nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ za taki stan może odpowiadać naprawdę wiele rzeczy. Brak możliwości włączenia komputera często wiąże się zarówno nieprawidłowo zainstalowany system Windows lub sterowniki, jak i uszkodzenie jednego z podzespołów. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, co najczęściej powoduje, że komputer nie włącza się.

Jakie są najczęstsze przyczyny, przez które komputer nie chce się włączyć?

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele przyczyn, gdy komputer się nie włącza. Poniżej znajdziesz zestawienie najczęstszych powodów.

Problemy z zasilaczem

Częstą przyczyną problemu jest zwyczajnie niepoprawnie podpięty przewód zasilacza. Sprawdź, czy nie odstaje on od gniazdka i nie uległ poluzowaniu, na przykład po ostatnim sprzątaniu. Obejrzyj go również pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Gdy wykluczysz problem z przewodem zasilacza, należy szukać dalej innej przyczyny.

Zakurzenie wnętrza komputera

Z czasem w obudowie komputera osadza się kurz. Powoduje, że kluczowe podzespoły praktycznie nie są schładzane i przegrzewają się. W połączeniu z długą pracą w wysokiej temperaturze grozi to zawieszaniem się systemu, zbyt wolną pracą, a także tym, że komputer nie chce się włączyć. Warto regularnie czyścić urządzenie, korzystając ze sprężonego powietrza.

Skontroluj podłączenie wszystkich podzespołów

W sytuacji, gdy komputer się nie uruchamia, otwórz pokrywę obudowy, a następnie dokładnie sprawdź wszelkie wtyki i przewody wewnątrz komputera. Szczególną uwagę zawróć na wtyki karty graficznej oraz płyty głównej (odpowiednio wtyczki 6-pin/8-pinowe oraz 24-pinowa). Być może kabelki uległy poluzowaniu pod wpływem temperatury, pracy wentylatora karty graficznej bądź wskutek uderzenia w obudowę, na przykład podczas porządków.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Rozładowana bateria w laptopie

Gdy laptop się nie włącza, warto sprawdzić czy rozładowaniu nie uległa bateria. Jeśli często pracujesz na urządzeniu bez zasilacza, jest to bardzo możliwe. Bateria rozładuje się także w sytuacji, gdy zasilacz jest uszkodzony.

Problemy z kartą graficzną

Gdy komputer nie chce się włączyć, przyczyną może być również karta graficzna. Skontroluj, czy wentylatory karty graficznej kręcą się. UWAGA! Wentylatory karty graficznej mogą nie obracać się, gdy działają w trybie pasywnym, dlatego sprawdzenie, czy karta graficzna działa prawidłowo, będzie utrudnione. Najlepszą praktyką będzie w tej sytuacji ustalenie, czy karta graficzna jest prawidłowo podłączona do płyty głównej, a jej kable zasilające odpowiednio podpięte. Czasami dochodzi również do uszkodzenia złącza karty graficznej na płycie głównej. Dzieje się tak, gdy karta jest za ciężka i nie jest przykręcona do obudowy lub poprzez uszkodzenie mechaniczne, np. podczas sprzątania.

 Awaria procesora

Jeśli komputer się włącza i po chwili odmawia współpracy, warto sprawdzić działanie chłodzenia procesora. W przypadku, gdy wentylator chłodzenia procesora się nie kręci, oznacza to, że doszło do uszkodzenia procesora lub poluzowała się wtyczka zasilania chłodzenia. Należy pamiętać, że uszkodzenia procesora nie są popularną awarią, jednak warto ją wykluczyć lub potwierdzić.

Uszkodzona płyta główna

Jeżeli komputer nie chce się włączyć, powodem może być płyta główna. Aby potwierdzić lub wyeliminować płytę z listy potencjalnych winowajców, odłącz wszystkie przewody płyty, pozostawiając jedynie zasilające kable 20-pin i 24-pin. Co da nam odłączenie przewodów od płyty? Jeśli komputer się nie włącza, ale wiatrak działa, za awarię nie odpowiada płyta główna, ponieważ jest na niej zasilanie. W sytuacji, gdy płyta główna się nie uruchamia — jest ona uszkodzona lub po prostu powoduje zwarcie. W nowszych płytach głównych o problemie z jej działaniem może wskazywać także świecąca na czerwono dioda.

Zbyt słaby zasilacz

Jeśli w ostatnim czasie wymieniałeś płytę główną lub kartę graficzną, być może obecnie posiadany zasilacz jest zwyczajnie za słaby. Mogło dojść do sytuacji, że nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej mocy dla nowych komponentów. Zapotrzebowanie komputera na moc przewyższa moc zasilacza, uniemożliwiając włączenie komputera. Nie pozostaje nic innego, jak wymienić zasilacz na nowy.

Problemy z pamięcią RAM

Gdy komputer nie chce się włączyć, bardzo częstą przyczyną błędów jest pamięć RAM. Zdarza się, że jeden z modułów pamięci lub jedno z gniazd RAM jest uszkodzone. Jak sprawdzić, czy komputer się nie włącza przez kości pamięci? Wyjmij wszystkie pamięci RAM, a następnie wepnij je ponownie. Czynności powinien towarzyszyć charakterystyczny odgłos zamykających się zatrzasków.

Co możesz zrobić samodzielnie, gdy komputer się nie włącza?

Nawet jeśli nie jesteś wybitnym znawcą komputerów, możesz przeprowadzić kilka czynności, które mogą pomóc w sytuacji, gdy komputer lub laptop nie chce się włączyć. Czasami wystarczy dokładne wyczyszczenie komputera z kurzu za pomocą sprężonego powietrza i na delikatnej mocy odkurzacza. Jeśli komputer nadal się nie uruchamia, spróbuj docisnąć przewód zasilacza do gniazdka. Gdy komputer jest podłączony prawidłowo, należy szukać innej przyczyny. Dlatego koniecznie sprawdź poprawność podpięcia wszystkich wtyków i przewodów. Zwróć szczególną uwagę na kable od karty graficznej, pamięci RAM oraz płyty głównej, ponieważ to one najczęściej są przyczyną problemów.

Wykluczyłeś przyczynę awarii ze strony hardware’u? Zatem należy sprawdzić poprawność działania oprogramowania. Gdy system startuje w pełni i na monitorze wyświetla się ekran startowy z wyborem trybu działania, można wybrać tryb awaryjny i sprawdzić, która aplikacja powoduje, że komputer nie chce się włączyć. Jeśli Twoja wiedza na temat software’u jest nieco większa, a widzisz czarny ekran, możesz spróbować wejść do biosa i sprawdzić, czy przyczyna nie leży po stronie systemu operacyjnego. Wystarczy wcisnąć przycisk “Delete” od razu po uruchomieniu komputera.

Z kolei, gdy komputer zawiesza się w trakcie pracy i nie ma żadnej reakcji, zanim zrestartujesz urządzenie, spróbuj uruchomić menedżera zadań, stosując skrót klawiszowy “Ctrl+Alt+Del”. Zamknij zadania, które mają status “Nie odpowiada”. Gdy ten krok nie pomaga, konieczny jest restart urządzenia. W przypadku, gdy stacjonarny komputer nie chce się włączyć, możesz użyć przycisku reset na obudowie PC-ta. Ostatecznością jest odłączanie kabla zasilającego z gniazdka, a następnie podpinanie zasilacza do prądu po około 10 sekundach. Jeśli brak reakcji na ekranie laptopa, wystarczy przytrzymać przycisk zasilania przez około 10 sekund, a następnie odczekać kolejne 10 sekund przed ponownym uruchomieniem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Gdzie możesz oddać swojego laptopa do naprawy?

Jeśli budowa komputera jest Ci obca, a Twoja wiedza informatyczna ogranicza się do najprostszej obsługi PC-ta lub laptopa, warto oddać urządzenie do serwisu.  W przypadku problemów z uruchomieniem, w serwisie komputerowym przyczyna problemu zostanie znaleziona szybko i sprawnie. Możesz liczyć również na błyskawiczne usunięcie usterki lub wymianę wadliwego komponentu. Gdy komputer nie chce się włączyć i za winowajcę problemu podejrzewasz system operacyjny, skontaktuj się z nami. Zajmujemy się konfiguracją i instalacją sprzętu IT. Współpracujemy z najlepszymi fachowcami w swojej dziedzinie, gwarantując najwyższą jakość usług.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz:

Podsumowanie

  1. Jeśli Twój komputer lub laptop nie włącza się, najczęstsze przyczyny problemów to awaria karty graficznej, płyty głównej i chłodzenia procesora.
  2. Inne potencjalne przyczyny to źle podłączony przewód zasilania komputera, zbyt słaba moc zasilacza, zakurzenie komputera czy rozładowana bateria w laptopie.
  3. Zanim wezwiesz fachowca, sprawdź podłączenie wszystkich komponentów. Najczęściej, gdy komputer nie chce się włączyć, winne są poluzowane wtyki i przewody.
  4. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu komputera za pomocą sprężonego powietrza.
  5. W przypadku, gdy komputer uruchamia się do momentu pojawienia się ekranu,  spróbuj włączyć komputer w trybie awaryjnym, w celu znalezienia przyczyny błędu.
  6. Możesz spróbować również wejść do systemu bios i sprawdzić, czy przyczyna nie leży po stronie systemu operacyjnego.
  7. Gdy urządzenie zawiesza się w trakcie pracy, należy wykonać reset. Wciśnij reset na obudowie lub włącznik w laptopie, przytrzymując go przez około 10 sekund. Po tym czasie powinien pojawić się czarny ekran. Odczekaj 10 sekund i uruchom urządzenie ponownie.
  8. Jeśli komputer nie chce się włączyć i nie czujesz się na siłach, aby naprawić go samodzielnie, najlepiej oddaj sprzęt do naprawy w serwisie komputerowym

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Istnieje wiele powodów, gdy system operacyjny nie uruchamia się. Przyczyną mogą być wadliwe aktualizacje i sterowniki, a także usterki podzespołów, takich jak pamięć RAM, dysk twardy czy karta graficzna.

Jeśli komputer stacjonarny z systemem Windows 10 nie chce się włączyć, należy sprawdzić podłączenie komponentów komputera. Warto również odkurzyć sprzęt, ponieważ nagromadzony kurz często uniemożliwia włączenie urządzenia, prowadząc do jego przegrzania.

Gdy podczas próby uruchomienia laptopa pojawia się ekran startowy, można uruchomić urządzenie w trybie awaryjnym. Ekran zaawansowanych opcji uruchamiania wywołasz również przy pomocy skrótu klawiszowego. Po włączeniu laptopa, tuż przed przejściem z ekranu biosu lub uefi do ekranu ładowania z Windowsa, przytrzymaj na klawiaturze przycisk Shift, a następnie F8.

W celu zresetowania laptopa, który nie chce się włączyć, należy nacisnąć przycisk power przez około 10 sekund. Odczekaj chwilę i włącz laptopa tak jak zawsze.

W przypadku, gdy komputer nie reaguje, należy wykonać jego reset. Jak zresetować komputer? Wystarczy nacisnąć przycisk reset na obudowie lub w ostateczności odłączyć urządzenie od sieci elektrycznej i następnie spróbować po 10 sekundach ponownie podłączyć komputer do gniazdka.

Jeśli PC nie chce się włączyć, sprawdź podpięcie wszystkich komponentów, a przede wszystkim wtyków i przewodów karty graficznej, płyty głównej i pamięci RAM. Zwróć także uwagę na przewód zasilający pod kątem śladów uszkodzeń i i czy jest on prawidłowo podpięty do gniazda.

Gdy komputer się zawiesił, możesz spróbować uruchomić menedżer zadań, stosując skrót klawiszowy “Ctrl+Alt+Del”. Należy zamknąć zadania, które mają status “Nie odpowiada”. Innym sposobem, gdy komputer lub laptop nie daje znaków życia, jest zresetowanie urządzenia.

Gdy Twój komputer nie chce się wyłączyć, możesz zresetować urządzenie, wciskając przycisk restart na obudowie.