Komputer jest zakupem, który niewątpliwie zaliczymy do kategorii większych zakupów. Każdy użytkownik komputera prędzej czy później zada sobie pytanie – czy czas na złożenie nowego sprzętu? Dlaczego odpowiedź na powyższe pytanie nie jest trywialna? Koszt złożenia zupełnie nowego komputera może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od przeznaczenia i budżetu. Modernizacja komputera, a zwłaszcza podzespołów szczególnie narażonych na eksploatacje, może okazać się o wiele tańsza. Kiedy warto zdecydować się na ulepszenie starego komputera? W którym momencie tego procesu pomocny okaże się profesjonalny serwis komputerowy?
Spis treści
Modernizacja komputera – jakie podzespoły najczęściej wymieniamy?
Komputer jest sprzętem, który z biegiem czasu dosyć szybko odstaje osiągami od swoich aktualnych odpowiedników. Zaawansowane programy graficzne, nowe gry komputerowe czy programy wymagające dużej siły obliczeniowej to olbrzymie wyzwanie dla komputera stacjonarnego ze starszej generacji. Jednak, czy zawsze kupno nowego komputera jest najlepszym wyborem? Przed ostateczną decyzją, sprawdź, które podzespoły wymieniają inni użytkownicy komputerów. Być może okaże się, że wymiana kości pamięci RAM lub karty dźwiękowej nie jest potrzebna. Pamiętaj, że każda dodatkowa złotówka to lepsza i pełniejsza modernizacja komputera w jego najbardziej istotnych aspektach. Które podzespoły komputerowe najczęściej wymieniamy?
- Karta graficzna – posiada kluczowe znaczenie w komputerze poświęconym do gier komputerowych. To właśnie od karty graficznej zależy płynność wyświetlanego obrazu oraz jakość generowanych detali. Rynek kart graficznych jest jednak najbardziej dynamicznym rynkiem podzespołów komputerowych. Właśnie dlatego, aby pozostać na czasie z wszystkimi nowinkami technologicznymi, zaleca się wymianę karty graficznej średnio co 4-5 lat.
- Procesor – główny wyznacznik wydajności, zarówno w zwykłych programach, jak i grach komputerowych. Modernizacja komputera w formie wymiany procesora to z pewnością najlepsza możliwa inwestycja. Nowy procesor odczujemy podczas standardowego użytkowania oraz w trakcie intensywnego grania. Wydajny procesor ułatwi przeprowadzanie obliczeń oraz zwiększy jakość rozrywki.
- Pamięć RAM – wpływa na komfort pracy oraz jakość rozrywki na komputerze. Zwiększenie ilości pamięci, poprzez dorzucenie kilku dodatkowych kości, znacząco przyspieszy działanie komputera. Korzystanie z popularnych przeglądarek będzie łatwiejsze, a gry komputerowe chętnie skorzystają z dodatkowej i szybkiej pamięci.
Czy modernizacja komputera jest opłacalna?
Głównym problemem, który ma przed sobą odpowiednia i potrzebna modernizacja komputera to jej opłacalność. Modernizacje komputera warto zaplanować już podczas wyboru nowego zestawu. Użytkownicy myślący przyszłościowo chętniej sięgną po podzespoły z długoletnim wsparciem, które mimo upływu lat pozostaną na podobym poziomie technologicznym. Konieczność zakupu nowych podzespołów po dwóch/trzech latach od rozpoczęcia użytkowania komputera nie jest dobrym znakiem. Procesor, karta graficzna czy pamięć RAM powinny być w stanie służyć nam o wiele dłużej, a ich wymiana powinna być wyborem, a nie koniecznością. Podczas planowania modernizacji komputera pamiętaj o kosztach związanych z montażem nowych podzespołów. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w wymianie podzespołów, być może zainteresuje Cię obsługa informatyczna świadczona przez serwis komputerowy, który przeprowadzi Cię przez cały proces modernizacji komputera.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: