Nasi serwisanci to osoby posiadające rozległe doświadczenie we wsparciu większości producentów pralek na rynku. Między innymi Bosch, Amica, Samsung, Siemens, Teka, Beko, Whirpool, LG, Candy, Hotpoint Ariston, AEG, IKEA, Sharp, Hoover, Indesit, Elektrolux, Gorenje, Bomann, Mastercook, Miele, Zanussi.
Gwarantujemy kompleksowe podejście do napraw. Przyjedziemy, zdiagnozujemy problem i jeśli będzie to możliwe – naprawimy sprzęt od ręki, tego samego dnia. Posiadamy przy sobie kilkadziesiąt najpopularniejszych części zamiennych. Sporadycznie musimy zamówić część u producenta i umówić drugą wizytę w odstępie 2 dni.
Spis treści
Podłączanie zmywarek
Nasza firma zajmuje się profesjonalnym podłączaniem sprzętu AGD w nowych kuchniach oraz wymianą istniejących urządzeń. Szczególnie oferujemy podłączanie zmywarek, montaż pralek, instalację płyt indukcyjnych i ceramicznych, a także armatury: baterii, syfonów, zlewozmywaka. Usługa dostępna jest w większości dużych miast Polski, między innymi Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Katowice i inne.
W każdym domu zdarzają się awarie – czy to problemy z cieknącym kranem, niedziałającą żarówką czy zepsutą pralką. Gdy szwankuje Twoja pralka, niestety rzadko kiedy będziesz mógł poradzić sobie sam. Pomoże Ci nasz serwis pralek, jednak wstępną diagnozę możesz postawić sam, aby zwiększyć szansę na naprawę już przy pierwszej wizycie. Dowiedz się, jakie są objawy najczęściej występujących usterek pralki i co może być ich przyczyną.
Pralka skacze
Skacząca, wibrująca lub przemieszczająca się pralka jest jedną z najczęstszych awarii. Zwykle przyczyną takiego zachowania nowego urządzenia jest jego nieprawidłowe wypoziomowanie, regulacja nóżek lub niecałkowity demontaż śrub zabezpieczających. Jeśli problem dotyczy starszej pralki, która na dodatek w czasie pracy wydaje świszczące lub trące dźwięki – prawdopodobnie zostały uszkodzone łożyska. W niektórych modelach pralek wystarczy wymienić same łożyska, jednak w innych konieczna jest wymiana całego zespołu okołobębnowego – w takim przypadku niestety naprawa może okazać się nieopłacalna. Problemem mogą okazać się też uszkodzone amortyzatory lub rozciągnięte sprężyny zawieszenia bębna, a także po prostu przeładowanie bębna pralki. Pełną diagnozę możemy wykonać na miejscu.
Pralka nie odprowadza wody
Gdy pralka po skończonym cyklu prania nie odprowadza brudnej wody, najprostszą przyczyną może być zapchany filtr. Zdarza się też, że pompa odpływowa jest zablokowana, zakamieniona lub uszkodzona. Zatkać może się również wąż odpływowy. Często w przypadku takiej awarii wystarczy przeczyszczenie filtra, węża lub pompy, ale czasem konieczna może być wymiana pompy spustowej. Kolejną możliwą przyczyną zalegania wody w pralce jest wyrobiony wąż połączeniowy bęben – pompa, który powinien zapobiegać cofaniu się brudnej wody z powrotem do bębna.
Pralka nie nabiera wody
Pralka niepobierająca wody jest kolejnym częstym kłopotem klientów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy otwarty jest zawór wody oraz czy wąż dopływowy doprowadzający wodę do pralki nie jest uszkodzony ani zagięty. Jeśli wykluczysz te przyczyny, to prawdopodobnie problem leży w urządzeniu, czyli pralce. Należy najpierw sprawdzić, czy drzwi pralki są zamknięte. Jeśli tak, to przyczyną awarii może być wadliwy elektrozawór (np. aquastop) nie doprowadzający wody do pralki, warto sprawdzić również hydrostat i przepływomierz – elementy odpowiadające za poziom wody w pralce. Inną przyczyną może być zablokowana lub uszkodzona pompa spustowa – nieodprowadzana woda może powodować nieprawidłowe wykonywanie się kolejnych etapów programu.
Pralka pomija etapy
Jak wspomniano wyżej, blokowanie etapów programu może być spowodowane awarią pompy odprowadzającej wodę z pralki, a także zapchanym filtrem lub wężem odpływowym. Najczęstszą przyczyną jest jednak wada programatora – w niektórych przypadkach może być konieczna nawet wymiana modułu elektronicznego, co niestety stanowi dość duży koszt.
Pralka nie wiruje
Przyczyna takiego zachowania pralki może być różna i można ją wstępnie określić, znając chociażby wiek urządzenia. Jeśli posiadasz nowszą pralkę, najprostszą przyczyną może być przepełnienie bębna pralki, przez co zablokowany zostanie etap wirowania. Jeśli problem występuje tylko przy niektórych ustawieniach ilości obrotów – może to świadczyć o awarii programatora. Jeśli Twoja pralka należy do starszych modeli, a dodatkowo pracuje niemiarowo i jej pracy towarzyszy zapach spalenizny oraz charakterystyczny dźwięk – należy rozważyć zużycie szczotek silnika. Ten rodzaj awarii wymaga jak najszybszej diagnozy przez serwisanta, ponieważ może powodować dalsze uszkodzenia silnika i innych podzespołów urządzenia. Innymi przyczynami niewirowania pralki może być zapchany filtr, ciało obce blokujące bęben lub zerwany pasek napędowy.
Cieknąca pralka
Najczęstszą przyczyną cieknącej pralki jest wadliwy fartuch, czyli gumowy kołnierz, który widzisz po otwarciu drzwiczek pralki. Uszkodzony kołnierz możesz zdiagnozować sam, jednak do jego wymiany konieczne będą umiejętności serwisantów. Kolejną przyczyną cieknącej pralki jest uszkodzony wąż lub zawór – to również możesz zweryfikować samodzielnie, a usterki powinieneś zgłosić hydraulikowi. Awarii ulec może również pompa odpływowa, simmering, łożyska, wąż odpływowy lub wąż bęben-pompa. Problem może być również spowodowany nieszczelnym zbiornikiem lub elektrozaworem.
Pralka się nie włącza
Jeśli Twoja pralka się nie uruchamia, w pierwszej kolejności warto sprawdzić gniazdko elektryczne, do którego jest ona podłączona. Najłatwiej po prostu podłączyć do niego inne urządzenie i sprawdzić, czy działa poprawnie. Jeśli gniazdko jest sprawne, przyczyną może okazać się wada kabla zasilającego lub wtyczki. Warto sprawdzić również działanie przycisku włączającego pralkę – przyczyną problemu może być uszkodzenie przycisku, jego poluzowane złącza lub połamana zębatka w pokrętle. Najprostszymi przyczynami tego, że pralka nie rozpoczyna cyklu, mogą być: zapchany filtr, osadzający się kamień lub niesprawna blokada drzwi – gdy drzwiczki nie są domknięte, pralka nie może rozpocząć cyklu. Mechaniczne uszkodzenie blokady możesz ocenić samodzielnie, jednak może się zdarzyć tak, że będzie ona uszkodzona elektrycznie. Kolejną przyczyną opisanego problemu w nowszych modelach pralek może być zbyt mały lub zbyt duży wsad. W najgorszym scenariuszu problem niereagującej pralki może okazać się spowodowany uszkodzeniem programatora. W takim przypadku konieczna może być jego wymiana. Jeśli pralka wykonuje cykl prania, jednak nie działa jej wyświetlacz – najczęściej będzie to skutkiem spalonego wyświetlacza, który należy wymienić.
Pralka nie podgrzewa wody
Przyczyną usterki polegającej na tym, że pralka nie grzeje wody, może być uszkodzenie grzałki. Możesz ocenić ją sam – niesprawna grzałka może być zakamieniona, mieć wyżłobienia lub czarny nalot. Wymiana grzałki jest prosta i niezbyt kosztowna. Uszkodzeniu może ulec również sam czujnik grzałki – w takiej sytuacji niemożliwe staje się przekazanie informacji o temperaturze wody do programatora, i tym samym – podgrzanie wody. Niesprawny czujnik należy wymienić. Kolejną przyczyną może być uszkodzony hydrostat – element przekazujący modułowi informację o poziomie wody w pralce. Jeśli informacje te są nieprawidłowe, grzałka może nie załączać się lub załączać w momencie, gdy w pralce nie będzie wody, co może spowodować jej uszkodzenie. Może się również okazać, że problem leży w uszkodzonym module elektronicznym – wtedy trzeba się liczyć z większymi kosztami.
Pralka brudzi ubrania
Zdarza się, że ubrania po praniu – zamiast być czyste – mają brzydkie zacieki lub plamy. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie musi być niesprawna pralka. Najczęściej problem spowodowany jest zbyt dużą ilością proszku dodanego do prania, ustawienie zbyt niskiej temperatury lub przeładowany bęben pralki, na skutek którego proszek niewłaściwie miesza się z wodą w bębnie. Jeśli wykluczysz te przyczyny, warto sprawdzić bęben pod kątem kamienia lub resztek proszku do prania – osadzający się kamień to skutek twardej wody, a łatwo się go pozbyć przy pomocy specjalnych preparatów do czyszczenia pralek. Jeśli bęben Twojej pralki jest czysty, w dalszej kolejności powinieneś sprawdzić jej filtr i wąż odpływowy. Konserwacja filtra jest ważnym elementem eksploatacji pralki – jeśli nie jest regularnie sprawdzany i udrażniany, może dojść do jego zapchania, np. chusteczkami z nieopróżnionych kieszeni spodni. Może to skutkować pozostawieniem na pranych ubraniach ciemnych plam. Jeśli zaburzenia ubrań są rdzawe – może to świadczyć o nieprawidłowej konserwacji pralki. Ważne jest, by raz na jakiś czas czyścić elementy pralki, opróżniać filtr oraz stosować specjalne preparaty do czyszczenia pralki, nastawiając “puste” pranie. Jeśli często doświadczasz problemów z pralką, dobrze byłoby skorzystać z usługi konserwacji urządzenia przez serwisanta. Jeśli natomiast wykluczono niewłaściwą konserwację czy czyszczenie pralki, przyczyny można poszukać w simmeringu, czyli zużytych uszczelkach przy łożyskach osi bębna. Zabrudzenia na ubraniach będą wtedy przypominały smar. Takie uszkodzenie powoduje konieczność wymienienia uszczelek – zależnie od modelu pralki, samych lub z łożyskami. Czasem przyczyną brudnych ubrań może być też zbyt mała ilość wody pobrana przez pralkę.
Niedoprane ubrania
Kolejnym problemem związanym z praniem naszych ubrań może być ich niedopieranie. Najprostszą przyczyną jest nieskuteczny proszek lub płyn do prania – czasem wystarczy jego zamiana na inny. Jeśli Twoje ubrania są mocno zabrudzone, konieczne może okazać się również wybranie bardziej efektywnego programu lub wyższej temperatury. Przyczyną niedopierania ubrań może być także brudna albo zakamieniona pralka lub niewłaściwe odprowadzanie wody przez wąż odpływowy, co może być skutkiem jego zabrudzenia, zagięcia lub złego zamontowania. Często przyczyną niedopranych ubrań jest również brudny dozownik – niewypłukany proszek, jeśli nie zostanie wyczyszczony, w sprzyjających warunkach wilgoci może nawet gnić, podobnie jak zabrudzenia w fartuchu pralki. Zalegający w dozowniku proszek może powodować nie tylko brudzenie pranych ubrań, ale też zapychanie dozownika, przez co proszek czy płyn nie jest właściwie doprowadzany do bębna pralki. Z tego powodu ważne jest regularnie czyszczenie fartucha oraz dozownika.
Brzydki zapach z pralki
Nieprzyjemny zapach z pralki najczęściej spowodowany jest tym, że po skończonym praniu i opróżnieniu bębna zamykamy drzwiczki pralki. Tymczasem najlepiej jest zostawić drzwiczki przez jakiś czas otwarte po to, by wnętrze pralki się osuszyło. Zbierająca się w pralce wilgoć i pleśń może powodować nieprzyjemny zapach. Najlepiej wyjmować wyprane ubrania od razu po zakończeniu cyklu i zostawić otwarte drzwiczki aż do wywietrzenia bębna. Brudny dozownik również może powodować tego typu objawy. Inną przyczyną tego problemu jest cofanie się zapachu z kanalizacji – konieczne może być wtedy poprawienie instalacji syfonu.
Pralka kopie
Przebicia są problemem, który potocznie można określić jako “kopanie” przez prąd po dotknięciu pralki. Taki objaw nie musi być skutkiem awarii – przebicia często występują w starych pralkach. Zawsze warto jednak zachować ostrożność i sprawdzić, czy nasza pralka nie uległa uszkodzeniu. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest podłączenie pralki do gniazda, które nie posiada uziemienia – czyli gniazdka bez tzw. bolca. Jeśli nie masz dostępu do gniazdka z uziemieniem, najlepiej rozważyć jego montaż, a jeśli nie jest to możliwe – należy podłączyć pralkę do przedłużacza z bolcami. Kolejną przyczyną przebić może być uszkodzona izolacja elementów elektrycznych pralki – kondensatora, silnika, przewodów oraz włącznika urządzenia. Izolację można wymienić w serwisie – z uwagi na bezpieczeństwo, lepiej nie podejmować się tego samemu.
Zablokowany bęben
Jeśli słyszysz, że silnik pralki pracuje, jednak nie kręci się jej bęben – przyczyną może być uszkodzenie paska klinowego pralki, silnika lub koła pasowego. Koło pasowe z biegiem czasu może się wygiąć, pęknąć lub poluzować, natomiast w silniku napędowym zużyć się mogą łożyska lub szczotki węglowe. Jeśli pasek napędowy zostanie zerwany, co ma miejsce po jego przetarciu na skutek długiej eksploatacji, bęben automatycznie przestaje się obracać.
Głośna praca pralki
Najczęstszą przyczyną głośnej pracy urządzenia jest po prostu jego długoletnia eksploatacja. Zwykle głośna praca pralki towarzyszy innym usterkom, które mogą być spowodowane np. uszkodzonym elektrozaworem – wtedy hałas występuje podczas pobierania wody. Przyczyną mogą być również uszkodzone łożyska, koło pasowe, silnik lub pasek napędowy. Jeśli pralka pracuje głośno podczas wypompowywania wody, problem może być spowodowany zablokowaną lub zepsutą pompą odpływową. Najczęściej powodem jest ciało obce w pompie, ale może zdarzyć się również awaria silnika pompy, uszczelnienia wirnika lub samej pompy.
Problemy z drzwiami pralki
Częstymi problemami z drzwiami pralki jest ich poluzowanie, skrzypienie, zablokowanie lub niedomykanie się. Są to dość proste usterki, zwykle spowodowane zużytymi zawiasami drzwiczek, złą regulacją, niewłaściwą ilością smaru, uszkodzonym fartuchem, zamkiem lub blokadą drzwi. Zazwyczaj wystarczy po prostu wymienić wadliwy element. Rzadko problemy z drzwiami są objawem poważniejszej awarii, np. uszkodzonego modułu elektronicznego.
Pralka nie kończy prania
Przyczyną tego, że pralka nie kończy prania, może być uszkodzona grzałka, niewłaściwe podłączenie zaworu wody lub też niskie jej ciśnienie, które może być spowodowane różnego rodzaju nieszczelnościami.
Podsumowując, bardzo ważna w eksploatacji pralki jest jej regularna konserwacja – udrażnianie węży i filtra, czyszczenie dozownika, fartucha oraz bębna pralki i jej odkamienianie. Należy również pamiętać o optymalnym zapełnianiu bębna pralki w czasie prania oraz używaniu właściwych ilości detergentów. Zadbana i właściwie użytkowana pralka pozwoli na zminimalizowanie ryzyka awarii, jeśli jednak się taka zdarzy – lepiej od razu zwrócić się do serwisu, którego specjalnością jest naprawa pralek. Próbując poradzić sobie z usterką samemu, można jeszcze bardziej zaszkodzić swojej pralce.
Kiedyś przedmiot futurystycznych marzeń, później powód westchnień wielu kobiet, a obecnie zupełnie powszechny sprzęt w każdym nowoczesnym domu. Zmywarka, bo o niej mowa, to urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie rodzinną imprezę, czy nawet większy obiad. Gdy zmywarka wykonuje ciężką pracę, my możemy sobie pozwolić na odrobinę odpoczynku lub rozmowy z poziomu sofy, a nie zlewozmywaka. Wygodna i… ciężka do zastąpienia. Dlatego gdy dochodzi do awarii, wpadamy w panikę. Poniżej wyjaśnimy, jaka może być przyczyna najczęstszych usterek.
Brudne naczynia w zmywarce
Jeśli Twoja zmywarka nie myje prawidłowo naczyń, zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Jeśli po zakończonym programie mycia nie stwierdzisz wysokiej temperatury wody wydostającej się po otwarciu drzwi urządzenia, winna problemom może być niesprawna grzałka. Popularnym przypadkiem jest również zepsuty mechanizm zwalniania tabletki myjącej, niedrożne kanały spryskiwaczy, a sporadycznie również ich pęknięcie. To usterki mechaniczne, pamiętaj jednak również o tych będących efektem braku konserwacji. Czy filtr wody jest czysty i kompletny? Czy zmywarka posiada uzupełniony poziom soli i płynu nabłyszczającego, a na dnie zmywarki nie zalegają odpadki? Prawidłowa dbałość o bieżący stan zmywarki zapewni jej długotrwały żywot. Gdyby jednak awaria okazała się zbyt poważna, zadzwoń do naszego serwisu zmywarek. Naprawa pralek to nasza specjalność.
Zmywarka nie nabiera wody
Jeśli Twoja zmywarka nie nabiera świeżej wody, przyczyną problemów może być uszkodzony aquqatop (elektrozawór, który otwiera drogę dla bieżącej wody z wodociągów). Przyczyną mogą być również inne funkcje oraz mechanizmy urządzenia i części odpowiedzialne za zakończenie poprzednich etapów programu, dlatego pełną przyczynę ustalamy po przybyciu na miejsce.
Drzwi zmywarki spadają na ziemię
Drzwi zmywarki zwykle blokowane są przed upadkiem na ziemię za pomocą odpowiednich linek (sznurka, który utrzymuje drzwi na stałej wysokości po otwarciu). Ich uszkodzenie powoduje opadanie drzwi na ziemię. Jeśli ponadto drzwi od razu spadają na ziemię bez żadnego oporu, uszkodzona może być sprężyna będąca swego rodzaju ogranicznikiem przed nagłym otwarciem się drzwi i powoduje dociskanie drzwi do urządzenia po zamknięciu.
Drzwi zmywarki nie zamykają się
Jeśli drzwi zmywarki nie domykają się, zmywarka nie reaguje na zamknięcie drzwi lub podczas pracy zauważalnie drzwi nie przylegają do urządzenia, uszkodzeniu mógł ulec zamek drzwi zmywarki lub bolec blokujący. Zwykle takie awarie wymagają dwóch wizyt u klienta, gdyż konieczne jest zamówienie zamka dedykowanego dla Państwa modelu urządzenia.
Zmywarka nie odprowadza wody
Jeśli zmywarka nie odprowadza wody, najczęściej kłopoty sprawia pompa spustowa, inaczej zwana pompą odpływową. Wielokrotnie jest ona niedrożna (zatkana) lub uszkodzona, a sporadycznie winna być może również elektronika urządzenia, w tym moduł elektroniczny stanowiący główny sterownik
Zmywarka nie uruchamia się
Jeśli Twoja zmywarka nie reaguje na włączenie, a na jej wyświetlaczu lub diodach nie objawia się żadna reakcja, możliwe jest uszkodzenie modułu sterującego, czyli programatora. Możliwy jest również brak napięcia w gniazdku. Warto sprawdzić, czy inne urządzenie podłączone do gniazdka pracuje prawidłowo – jeśli tak, zadzwoń do nas, aby umówić wizytę.
Zmywarka wyświetla błąd
Kiedy zmywarka wyświetla błąd wskazujący na awarię, napotkała problem podczas cyklu pracy. Producent w instrukcji urządzenia zwykle opisuje prawdopodobny problem lub wskazuje na konieczność zamówienia profesjonalnego serwisu zmywarek.
Kody błędów Siemens / serwis Siemens
Zgodnie z informacją od producenta Siemens, awaria pralki i zmywarki objawiająca się wyświetleniem kodu błędu może zostać wstępnie zdiagnozowana przez klienta, czasami rozwiązana lub ułatwiająca przekazanie opisu problemu serwisowi pralek i zmywarek. Poniżej prezentujemy objaśnienia najczęstszych problemów. Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
Błąd 16:
– Otwarte drzwiczki
– Drzwiczki zamknięte, kontakt
przełącznika nie działa prawidłowo
Błąd 17:
– Zamknięty zawór (kurek wody)
– Ciśnienie wody na wejściu <1bar
– Zatkane sitko lub przewody dopływowe
– Uszkodzony zawór
– Uszkodzony zawór AquaStop
– Uszkodzony czujnik ciśnieniowy
Błąd 18:
– Zatkana lub uszkodzona pompa
– Uszkodzony czujnik ciśnieniowy
– Zatkany system dozujący
– Zatkany wąż odpływowy
Błąd 19:
– Uszkodzenie obwodu grzania
– Nie zostaje osiągnięta zadana
temperatura
– Za niskie napięcie zasilania
– Zakamieniony element grzewczy
– Zakleszczony przekaźnik (sklejone styki)
Błąd 20:
– Uszkodzenie czujnika NTC (poza
zakresem dopuszczalnych wartości)
– Zakleszczony przekaźnik (sklejone styki)
– Grzanie na pozycji, na której nie
powinno mieć miejsce
Błąd 23:
– Woda na dnie obudowy
– Nieszczelność systemu obiegu wody
– Zablokowany lub uszkodzony
przełącznik AquaStop
Błąd 25:
– Czujnik AquaStop (czujnik zmętnienia)
zakamieniony
Błąd 26:
– Uszkodzony czujnik ciśnieniowy
– Zatkany system dozujący
Błąd 27:
– Uszkodzony czujnik ciśnieniowy
Błąd 28:
– Uszkodzenie czujnika przepływu
Błąd 29:
– Zamknięty zawór (kurek wody)
– Ciśnienie wody na wejściu <1bar
– Zatkane sitko
– Zatkane przewody dopływowe
– Uszkodzony zawór wody
– Uszkodzony zawór AquaStop
– Uszkodzony czujnik ciśnieniowy
Błąd 31:
– Zablokowana pompa
– Zatkany wąż odpływowy
– Zakleszczony zawór dopływu wody
– Nieprawidłowa kalibracja czujnika
ciśnieniowego
– Uszkodzony czujnik ciśnieniowy
– Zatkany system dozowania
Błąd 32:
– Wykryte niezrównoważenie wsadu
Błąd 34:
– Uszkodzenie zamka
– Zakleszczenie zatrzasku (zapadki)
zamka
– Zakleszczenie drzwiczek
– Zesztywniały fartuch miedzy bębna
Błąd 35:
– Uszkodzenie zamka
– Zakleszczenie zatrzasku (zapadki)
zamka
– Zakleszczenie drzwiczek
– Zesztywniały fartuch miedzy bębna
Błąd 36:
Uszkodzenie elektroniki w zakresie
zasilania i sterowania:
– uszkodzenie triaka
– uszkodzenie przekaźnika
Błąd 37 / 38:
– Uszkodzenie czujnika NTC
Błąd 42:
Uszkodzenie elektroniki w zakresie
zasilania i sterowania:
– uszkodzenie triaka
Błąd 43:
– Uszkodzenie tachometru
– Zakleszczenie prania
– Zakleszczenie silnika / bębna
– Uszkodzenie elektroniki zasilania
sterującego
– uszkodzenie triaka
Błąd 44:
– Uszkodzenie elektroniki zasilania
sterującego
– uszkodzenie triaka
Błąd 59:
– Uszkodzenie wiązki przewodów
– Zakłócenia elektromagnetyczne
– Uszkodzenie elektroniki zasilania
– Uszkodzenie czujnika 3D
– Nieprawidłowe ustawienie magnesu
– Niekompatybilność oprogramowania
sterującego
Błąd 60:
– Uszkodzenie czujnika przepływu
– Zawirowanie wody w czujniku / wężu
Błąd 61:
– Drzwiczki są zablokowane lub otwarte
– uruchomione zostało otwieranie
(odblokowanie) awaryjne
Błąd 63:
– Nieprawidłowe zakodowanie wariantu
– Brak komunikacji między blokiem
zasilania i blokiem obsługi
Błąd 67:
– Ustawienie kodowania wariantu między
układami elektroniki niewłaściwe
– Niekompatybilne oprogramowanie
podstawowe układów elektronicznych
Pozostałe komunikaty Siemens.
E01, E02, E03, E04 lub E05: Twoja zmywarka wyświetla kod błędu zmywarki dotyczący awarii elektroniki. To prawdopodobnie oznacza, że wystąpił błąd techniczny lub że program został przerwany. Twoja zmywarka może wymagać naprawy.
E6: Zmywarka wykryła awarię czujnika drzwi lub awarię elektroniki. Należy skontaktować się z Serwisem marki Siemens i podać kod błędu zmywarki marki Siemens “EO6”.
E7: Wystąpiła usterka w układzie suszenia zmywarki. Należy skontaktować się z Serwisem marki Siemens i podać kod błędu zmywarki marki Siemens “E07”.
E8: Zmywarka zgłasza, że poziom wody w zbiorniku płukania jest zbyt niski i poziom wody jest zbyt niski.
Należy sprawdzić pozycję naczyń. Jeśli miski lub garnki przewróciły się i woda zgromadziła się w nich, w urządzeniu może być zbyt mało wody na wykonanie procesu płukania. Może się także zdarzyć, że naczynia zakrywają otwór poboru wody we wnętrzu, więc przepływ wody jest ograniczony.
E09 lub E11: Wystąpiła usterka w układzie grzewczym zmywarki. Należy skontaktować się z Serwisem marki Siemens i podać kod błędu zmywarki marki Siemens, który został wyświetlony.
E10: oznacza, że wystąpiła usterka w układzie suszenia zmywarki. Należy skontaktować się z Serwisem marki Siemens i podać kod błędu zmywarki marki Siemens “E10”.
E12: Element grzejny zmywarki jest pokryty kamieniem lub zanieczyszczony. Proszę usunąć kamień ze zmywarki, postępując zgodnie z instrukcjami dotyczącymi odkamieniania. Więcej informacji dotyczących czyszczenia swojej zmywarki możesz znaleźć w wytycznych dla zmywarki
E14: Urządzenie aktywowało system ochrony wody ponieważ wystąpiła usterka w układzie napełniania lub wykryto awarię źródła zasilania wodą. Zmywarka ma problem z wodą, na co wskazuje kod błędu zmywarki marki Siemens E14. Sprawdzić dopływ wody i upewnić się, że przepływ przez zawór kątowy oraz wąż doprowadzający nie są zagięte.
E15: Zmywarka sygnalizuje, że woda znajduje się w wanience podłogowej. Zakręcić zawór. Skontaktować się z Serwisem Klienta i podać kod błędu zmywarki marki Siemens “E15”.
E16: Została wykryta usterka w układzie napełniającym lub zakłócenie przepływu wody Zakręcić zawór wody.
Sprawdzić dopływ wody (upewnić się, że przepływ przez zawór kątowy oraz wąż doprowadzający nie są zagięte). Jeśli problem występuje często, urządzenie prawdopodobnie ma awarię. Awaria ta może być usunięta jedynie przez doświadczonego serwisanta. Należy skontaktować się z Serwisem marki Siemens.
E18: Urządzenie wykryło usterkę w układzie dopływu wody. Przyczyną może być zagięty wąż doprowadzający, lub zamknięty, zatkany lub zakamieniony zawór wodny. Jest także możliwe, że zatkany jest filtr na wlocie wody. Należy sprawdzić układ dopływu wody, a także zapoznać się z informacjami dotyczącymi “Źródła zasilania wody zmywarki”. Upewnić się, że na wężu dopływu nie ma żadnych zagięć.
E19: Jest to zazwyczaj spowodowane usterką dozownika. Skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta i podać kod błędu zmywarki marki Siemens “E19”.
E20 lub E21: Urządzenie zgłasza błąd z obwodem płukania, który może być spowodowany usterką pompy cyrkulacyjnej. Skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta i podać właściwy kod błędu zmywarki marki Siemens.
E20: Układ filtrów zmywarki do naczyń jest zabrudzony lub zatkany. Należy sprawdzić układ filtrów i zapoznać się z uwagami na temat “Czyszczenia filtrów Twojej zmywarki”.
E23: Ten kod błędu zmywarki oznacza usterkę pompy spustowej zmywarki. Należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta podając kod błędu zmywarki marki Siemens “E23”. Ten błąd może zostać usunięty jedynie przez Biuro Obsługi Klienta.
E24 lub E25: Zmywarka nie opróżnia się prawidłowo. Możliwe przyczyny: wąż wody odpływającej jest zatkany lub zagięty, przyłącze syfonu jest zamknięte, osłona pompy nie została założona prawidłowo, pompa ściekowa została zablokowana.
Sprawdź węże: Ustawić pokrętło wyboru programu w pozycji “Wyłączony”. Wyciągnąć wtyczkę z gniazda sieciowego. Sprawdzić, czy wąż odpływowy został założony bez załamń. Poluzować złączkę węża przy syfonie. Ostrożnie wyjąć wąż odpływu (pozostała woda). Wyczyścić wąż odpływu oraz wspornik syfonu. Trzymać końcówkę węża w wiadrze i wybrać program “osuszanie”. Odpompowywanie odbywa się przez reset programu. Podłączyć wąż odpływu do syfonu i sprawdzić czy nie ma przecieków. Trzymać końcówkę węża w wiadrze i wybrać program “osuszanie”. Odpompowywanie odbywa się przez reset programu.
Uwaga: woda może być wrząca!
Sprawdzić pompę: Ustawić pokrętło wyboru programu w pozycji “Wyłączony”. Wyciągnąć wtyczkę z gniazda sieciowego. Wyjąć filtry. Zdjąć osłonę pompy. Usunąć wszelkie pozostałości. Sprawdź, czy wirnik pompy może się swobodnie obracać. Ponownie założyć osłonę pompy. Ponownie założyć zespół filtrów.
E26: Wystąpił problem w obwodzie wodnym spowodowany wadliwym komponentem. Należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, podając kod błędu, ponieważ ten problem może zostać usunięty wyłącznie przez Biuro Obsługi Klienta.
E27: Zmywarka sygnalizuje usterkę źródła zasilania lub zbyt niskie napięcie w sieci. Nie ma żadnego problemu z urządzeniem; problem tkwi w napięciu sieciowym. Należy sprawdzić napięcie w sieci oraz instalację elektryczną. Więcej informacji znaleźć można w instrukcji użytkowania.
E31: Wystąpiła usterka w układzie suszenia zmywarki. Woda nie jest podgrzewana w czasie pracy urządzenia. Zmywarka nie suszy naczyń. Należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, podając kod błędu zmywarki marki Siemens, ponieważ ta awaria może zostać usunięta wyłącznie przez Biuro Obsługi Klienta.
Kontrolka zaworu wody / kranika:
Filtry na linii doprowadzenia wody lub wąż Aqua-Stop są zablokowane. Przepływ wody w zmywarce jest zbyt wolny. Zawór może być zatkany lub zakamieniony, powodując niskie ciśnienie wody. Lub też został zagięty wąż doprowadzający wodę/wąż do wody. Należy sprawdzić dopływ wody. Wyczyścić filtry w wężu doprowadzającym wodę. Należy pamiętać: Urządzenie zabezpieczające Aqua-Stop zawiera zawór elektryczny. Awarię powinien usunąć doświadczony serwisant.
Sprawdzić ciśnienie zaworu wody korzystając z wiadra. Z całkowicie otwartego zaworu, powinno wypływać około 10 litrów wody na minutę. Jeśli ciśnienie wody jest za niskie, skontaktuj się z hydraulikiem. Upewnij się, że na wężu doprowadzającym wodę nie ma zagięć.
Czujnik nie wykrywa soli: Należy użyć innej soli (nie w tabletkach) lub wezwać serwis naprawy zmywarek.
Wyświetlacz mruga: Drzwi Twojej zmywarki nie zostały prawidłowo zamknięte. Spróbuj ponownie dokładnie zamknąć drzwi. Jeśli to nie pomoże, upewnij się, że żaden przedmiot (sztućce, dozownik zapachu) nie wystaje poza koszyk, uniemożliwiając zamknięcie drzwi.
Świeci się wskaźnik uzupełnienia soli lub nabłyszczacza:
Może być to spowodowane: a) Brakiem nabłyszczacza b) Brakiem soli c) Czujnik nie wykrył tabletek soli. W takich wypadkach a) Dolać nabłyszczacz. b) Dodać specjalną sól c) Zastosować inną specjalną sól
Jeśli wskaźnik uzupełniania jest wyłączony lub dostępna jest wystarczająca ilość soli/nabłyszczacza, należy sprawdzić instrukcję użytkowania, rozdział dotyczący systemu zmiękczania wody/specjalnej soli lub nabłyszczacza
Pozostałe błędy E1-E30:
Prawdopodobnie wystąpiła awaria techniczna. W takim wypadku, należy wyłączyć urządzenie przyciskiem WŁĄCZONY/WYŁĄCZONY. Odczekać kilka minut, a następnie ponownie uruchomić urządzenie. Jeśli problem powraca, zamknąć zawór i odłączyć od zasilania sieciowego.
Należy skontaktować się z serwisem naprawy zmywarek.
Kody błędów Samsung i Bosch
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
OE – Problem z odprowadzaniem wody
IE – Brak napełnienia zbiornika
DE – Problem z blokadą drzwi
UE – Problem z wagą/równowagą załadunku
SE – Błąd pracy silnika
CE – Problem z zasilaniem lub silnikiem.
LE – Problem z silnikiem
FE – Przepełnienie
TE – Problem z temperaturą lub grzałką
PE – Problem z czujnikiem ciśnieniowym
Kody błędów Samsung:
E1 – Problem z dopływem wody
E2 – Problem z odpływem wody.
E3 – Przepełnienie.
E4 – Brak równowagi.
E5, E6 – Problem z temperaturą wody.
E7 – Problem z przełącznikiem ciśnienia.
E8 – Za wysoka temperatura wody.
E9 – Wyciek wody.
EA – Problem z silnikiem lub elektroniką.
EB – Problem z modułem prędkości.
EC – Problem z termistorem lub przewodami.
ED – Problem z blokadą zamka.
Kody błędów Bosch (WOK…):
1: problem z pobraniem wody
2: problem z temperaturą
3: problem z odpompowaniem wody
4: problem z grzaniem wody
5: problem z silnikiem pralki
6: problem z górną pokrywą
7: problem z pokrywą
8: problem z modułem elektroniki lub silnikiem
9: problem z NTC
10: problem z NTC
11: problem z zatrzymaniem bębna / czujnikiem
12: problem z modułem elektroniki
Kody błędów Bosch (WOL, WFL, WFF…):
1: problem z zamkiem drzwi
2: problem z pobraniem wody
3: problem z temperaturą
4: problem z odprowadzeniem wody
5: problem z czujnikiem NTC
6: problem z grzaniem wody
7: problem z silnikiem
Kody błędów Bosch (WAE…):
1: problem z blokadą drzwi
2: problem z odprowadzeniem wody
3: problem z pobraniem wody
4: problem z silnikiem
5: wyciek wody
Kody błędów Amica / serwis Amica
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
Błąd 1: Problem z blokadą drzwi
Błąd 2: Problem z dopływem wody.
Bład 3: Problem z pompą spustową.
Błąd 4: Problem z poziomem wody.
Błąd 5: Problem z grzałką/grzaniem.
Błąd 7, 8: Problem z obrotami silnika/bębna.
Błąd 10: Problem z zasilaniem urządzenia.
Błąd 11: Problem z silnikiem.
Błąd 12: Problem z zaworem aquastop.
Błąd 14,15: Problem z elektroniką.
Błąd E01: Problem z zamkiem
Błąd E02: Problem z ciśnieniem wody
Błąd E03: Niedrożny filtr
Błąd E04: Przepełnienie bębna
Błąd E05: Problem z dopływem wody
Błąd E06: Problem z odprowadzeniem wody
Błąd E07: Wyciek wody z pralki
Błąd E09: Nadmierne spienienie
Kody błędów Indesit i Ariston
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
F01, F02: Problem z silnikiem
F03, F04: Problem z elektroniką
F05: problem z pompą lub elektroniką
F06: problem z elektroniką
F07, F08: problem z grzałką lub grzeniem wody
F09: problem z elektroniką lub ustawieniami
F10: problem z elektroniką
F11: problem z pompą spustową
F12: problem z elektroniką lub wyświetlaczem
F13: problem z elektroniką lub sondą NTC
F14, F15: problem z grzałką lub grzaniem
F16: blokada bębna
F17: blokada drzwiczek
F18: problem z elektroniką
Kody błędów zmywarek Hotpoint (bez LCD)
F10:problem z pompą
F11: problem z grzałką
F20, 21: problem z temperaturą
A01: problem z wyciekiem
A02: problem z grzałką / zwarcie
A03: problem z pompą spustową / odprowadzaniem
A04: problem z temperaturą / grzałką
A05: problem z czujnikiem ciśnienia
A07, A08: problem z silnikiem
A09-A11: problemy z modułem sterującym
A12: problem z grzałką
A13: problem z dozownikiem
A14: problem z odprowadzaniem wody
H20: problem z doprowadzeniem wody
Kody błędów Elektrolux
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
E10, E11, E13: Problem z dopływem wody
E20, E21: Problem z odprowadzaniem wody
E23, E24: Problem z elektroniką lub pompą
E30-E39: Problem z ciśnieniem/czujnikiem ciśnienia
E3A: problem z przekaźnikiem grzałki lub grzałką
E40-E45: problem z pokrywą, blokadą pokrywy lub czujnikiem
E50-E56: problem z silnikiem, przewodami, czujnikiem silnika
E60-E68: problem z grzaniem, grzałką, przekaźnikiem grzałki
E70, E71, E74: problem z czujnikiem NTC
E80, E82, E83: problem z elektroniką/modułem sterującym
E90, E93, E94, E95, E96, E97: problem z modułem sterującym
EA1: problem z czujnikiem DSP, zerwany pasek napędowy, uszkodzona elektronika
EB1 EH1: nieprawidłowa częstotliwość prądu zasilania
EB2 EH2: napięcie sieciowe za wysokie
EB3 EH3: napięcie sieciowe za niskie
Kody błędów Hoover / Candy
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
0 – Uszkodzenie modułu
1 – Problem z blokadą drzwi
2 – Problem z dopływem wody
3 – Problem z pompą lub odprowadzeniem wody
4 – Przepełnienie
5 – Problem z grzałką
6 – Uszkodzenie modułu elektroniki
7 – Problem z silnikiem
8 – Brak pracy silnika
9 – Problem z elektroniką
11 – Problem z systemem suszenia
12, 13 – Problem z okablowaniem lub modułem
Dodatkowe kody błędów Hoover:
E0 – Błąd płyty głównej
E1 – Problem z blokadą drzwi
E2 – Problem z dopływem wody
E3 – Problem z odpływem wody
E4 – Wyciek z urządzenia
E5 – Problem z temperaturą wody
E6 – Problem z elektroniką
E7/E8 – Zablokowany silnik lub bęben
E9 – Problem z modułem elektronicznym
EA – Problem z elektroniką
EB – Problem z elektroniką (osuszanie)
EC – Błąd komunikacji między modułami
ED – Błąd komunikacji między modułami
Kody błędów AEG / Zanussi
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
C1 – wolne napęłnianie/brak napełniania
C2 – brak pracy pompy/zbyt wolna praca pompy
C3 – wyciek z urządzenia
C7 – problem z grzaniem
C8 – uszkodzenie termistora
C9 – problem z silnikiem
CA – problem z elektroniką
CD – uszkodzenie zamka drzwi
CE – usterka dystrybutora wody.
CF – uszkodzenie elektroniki
Kody błędów LG / serwis LG
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
IE 1 – problem z dopływem wody
OE – problem z dopływem wody
TE – problem z temperaturą
CE – zwarcie w urządzeniu
LE – problem z silnikiem
PE – problem z czujnikiem ciśnienia
DE – problem z blokadą drzwi
UE – brak równowagi
Kody błędów Whirpool / serwis Whirpool
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
FH – brak dopływu wody
FA – aktywowany system “Aquastop”
FP – problem z odpływem wody
F05 – problem z termistorem temperatury
F06 – problem z rdzeniem tacho
F07 – zwarcie triaka
F09 – przepełnienie
F10 – problem z płytką sterującą pracą silnika
F11 – błąd komunikacji modułu sterującego
F13 – błąd obwodu podajnika
F14, 15 – uszkodzenie pamięci jednostki sterowania
F16+F18+F20+F21+F22 – uszkodzenie jednostki sterowania
FDL – błąd włączenia blokady drzwi
FDU – błąd wyłączenia blokady drzwi
Kody błędów Gorenje / serwis Gorenje
Kody błędów mogą mieć różny opis dla każdego modelu, dlatego ich treść należy traktować jako wskazówkę i w miarę możliwości zweryfikować opis w innych źródłach.
F1: problem z temperaturą
F2: problem z blokadą drzwi
F3: problem z doprowadzeniem wody lub wyciek
F4: problem z elektroniką lub silnikiem
F5: problem z silnikiem
F6: problem z temperaturą (uszkodzona grzałka)
F7: problem z odprowadzeniem wody
F8: problem z obrotami silnika
Aktualizacja: 17.05.2019
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD