Piece gazowe to jedne z najczęściej wybieranych metod ogrzewania mieszkania czy domu. Jest to zdecydowanie najdroższy z elementów instalacji grzewczej. Mimo to ten typ ogrzewania cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Popularność kotła grzewczego wynika przede wszystkim z dużej wygody oraz komfortu grzania. Piece gazowe dwufunkcyjne wykazują się cichą, ekonomiczną pracą oraz niewielką awaryjnością. Nowoczesne kotły dwufunkcyjne właściwie konserwowane, nie wymagają częstej naprawy. Jakie są najczęstsze problemy dotyczące pieców gazowych? Jakie są tego przyczyny?
Spis treści
Piece gazowe – jakie są najczęstsze usterki?
Piece gazowe można podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwszy z nich wyróżnia się tym, że nie posiada wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej. Nie może on zatem samodzielnie jej przygotować. Aby uzyskać ciepłą wodę, konieczne jest podłączenie do niego podgrzewacza pojemnościowego, czyli zbiornika na wodę. Piec gazowy dwufunkcyjny charakteryzuje się tym, że podgrzewa wodę przepływowo, czyli ma on wbudowany zasobnik. Proces podgrzewania wody rozpoczyna się wraz z odkręceniem wody w kranie. Instalacja grzewcza najnowszych modeli pieców gazowych zwiększa sprawność energetyczną. Bardzo często wyposażone są w aktywną kontrolę spalania oraz pompę, która zapewnia wysokość podnoszenia do 7 m. Które z pieców częściej wymaga naprawy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jakość działania piecy gazowych zwykle uzależniona jest od ich indywidualnej budowy, montażu oraz rodzaju eksploatacji, która w każdym mieszkaniu jest inna.
Brak ciepłej wody
Bardzo częstym problemem, który dotyczy kotła grzewczego, jest brak ciepłej wody użytkowej. Usterka ta zwykle dotyczy filtra, który uległ zabrudzeniu. W takiej sytuacji konieczne jest wyczyszczenie go. Jeżeli zabieg ten nie przyniesie żadnych rezultatów, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie serwisanta. Zdecydowana większość problemów, które zakłócają właściwą pracę pieca gazowego, wynika z braku wykonywania systematycznych przeglądów. Mimo to zdarzają się sytuacje, w którym to pomimo regularności prac konserwujących, urządzenie odmawia posłuszeństwa. W przypadku niewielkiej nieprawidłowości można spróbować usterkę naprawić samodzielnie. Zawsze jednak warto zaczerpnąć porady doświadczonego serwisanta. Naprawa pieca gazowego zwykle jest ostatecznością.
Zapowietrzenie kotła gazowego
Jak wiadomo, piece gazowe dwufunkcyjne odpowiadają nie tylko, za podgrzewanie wody użytkowej, lecz ogrzewanie całego mieszkania. Częstą usterką, jaka dotyczy tego urządzenia, jest nadmierne podgrzewanie wody, przy jednoczesnym wstrzymaniu ogrzewania mieszkania. W efekcie tego woda wydobywająca się z kranu jest gorąca, zaś kaloryfery pozostają zimne. Co jest przyczyną tej nieprawidłowości? Jak ją zwalczyć? Zwykle jest to problem zapowietrzenia kotła gazowego, przez co ciepło nie dociera do grzejników. Rozwiązaniem tej usterki jest odpowietrzenie pieca. W przypadku braku zauważenia jakichkolwiek zmian konieczne będzie sprawdzenie stanu zaworów. Ostatecznym ruchem jest zwrócenie się o pomoc do serwisu napraw piecy gazowych. Jeżeli problem przedstawia się odwrotnie, być może piec zmaga się z zabrudzonym filtrem zasilającym wodę. Zawsze jednak warto ostatecznie skorzystać z pomocy specjalisty, który w sposób bezpieczny przeprowadzi naprawę urządzenia.
Niska i wysoka temperatura
Piec gazowy dwufunkcyjny może także nieprawidłowo podgrzewać wodę. Zwykle problem ten występuje na samym początku użytkowania, kiedy to wartości są źle ustawione. Pamiętaj, że jeżeli ustawiłeś temperaturę zbyt nisko, to piec może się samoczynnie wyłączyć. Usterki pieca dwufunkcyjnego często nie dają jednoznacznych sygnałów. Problemem może być filtr przy kotle, który uległ zabrudzeniu. Warto go przeczyścić i sprawdzić, czy usterka dalej jest zauważalna. Jeżeli czyszczenie nie było powodem nieprawidłowości, być może wymiennik ciepła pokrył się kamieniem. Jak usunąć kamień? Można tego dokonać, przygotowując specjalny roztwór. Preparat do odkamieniania należy wymieszać z wodą, a następnie przepłukać instalację. Jeżeli wolisz zdać się na ocenę profesjonalistów, poproś o pomoc serwisanta. Warto pamiętać, że dbanie o taki sprzęt i jego właściwe użytkowanie jest niezbędne do tego, aby zachować na długo jego żywotność.
Częste wyłączanie kotła grzewczego
Jeżeli piec gazowy często samoczynnie się wyłącza, prawdopodobnie problem dotyczy zapowietrzania się instalacji grzewczej lub zakłócony jest dopływ powietrza. Przyczyną może być także ustawienie zbyt niskich parametrów wody, bądź temperatury pomieszczeń, jeżeli mamy do czynienia z piecem dwufunkcyjnym. Bardzo często zdarza się jednak, że kocioł wyłącza się podczas tradycyjnej eksploatacji z niewiadomego powodu. Takie sytuacje też się zdarzają, dlatego pierwszym co należy zrobić w takiej sytuacji, jest zresetowanie kotła lub odblokowanie usterki przez wciśnięcie przycisku. Warto mieć świadomość, że zdecydowaną większość drobnych usterek można uniknąć, dostosowując się do zaleceń, które zawarte są w instrukcji obsługi. Coroczne konserwacje oraz przegląd urządzenia to podstawa zachowania w czystości urządzenia grzewczego.
Serwis pieca gazowego – jak często trzeba go zlecać?
Każde urządzenie grzewcze posiada indywidualny zakres konserwacji, który określany jest przez producentów. Wszystkie dane zwykle opisane zostają w instrukcji obsługi, która dostarczana jest razem z piecem gazowym. Podstawowym obowiązkiem jest wykonywanie corocznego przeglądu stanu technicznego kotła. Aby przeprowadzić taką kontrolę, konieczne jest wezwanie usługi serwisowej poza okresem grzewczym, najlepiej w miesiącach letnich. Przeglądu pieca gazowego powinien dokonywać doświadczony specjalista, który dysponuje profesjonalnym sprzętem o odpowiednich do tego uprawnieniach. Najlepiej, jeżeli będzie to pracownik autoryzowanego serwisu producenta. W przypadku zawarcia umowy serwisowej bardzo często można liczyć na przedłużenie gwarancji, która zwalnia nas z części lub całkowitych kosztów, jakie należy ponieść z tytułu naprawy urządzenia.
Na czym powinna polegać kontrola, konserwacja i przegląd pieca gazowego?
Coroczna kontrola kotła gazowego powinna polegać w głównej mierze na sprawdzeniu szczelności i drożności przewodów, stanu palnika oraz instalacji elektrycznej kotła. Serwisant powinien zwrócić także uwagę na czystość dyszy palnika oraz filtra, który odpowiada za większą część usterek pieca gazowego dwufunkcyjnego. Niezmiernie ważne jest także zwrócenie uwagi na działanie urządzeń regulacyjnych oraz stanu urządzeń zabezpieczających. Pracownik autoryzowanego serwisu przed przystąpieniem do prac powinien odpowietrzyć kocioł. Istotnym elementem kontroli jest również sprawdzenie stanu pompy obiegowej. Jedną z dobrych praktyk wykonywanych przez profesjonalnych serwisantów, jest wymiana uszczelek na nowe. Przeglądu pieca gazowego nigdy nie powinny wykonywać niedoświadczone osoby. Konstrukcja instalacji gazowej jest skomplikowana, dlatego samodzielne dokonywanie oceny sprawności urządzenia grzewczego jest niezwykle niebezpieczne. Może się to wiązać z naruszeniem sprawności kotła gazowego, czyli dodatkowymi kosztami.
Dlaczego warto robić okresowe przeglądy?
Prowadzenie regularnych przeglądów i konserwacji pozwala uniknąć w przyszłości poważnych awarii, które dla użytkowników pieca gazowego mogą okazać się bardzo kosztowne. Zwlekanie z przeprowadzeniem konserwacji, zwykle przedłuża czas naprawy. Dbałość o kotły gazowe zwiększa ich żywotność, a bezawaryjność zawsze wiąże się z wymiernymi korzyściami. Właściwa konserwacja to przede wszystkim większa sprawność urządzenia, czyli mniejsze zużycie gazu, a więc mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dodatkowym autem właściwie prowadzonej konserwacji jest mniejszy poziom emisji szkodliwych substancji spalania. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy to jakość powietrza ulega znacznemu pogorszeniu. Warto zatem zadbać o prawidłowe funkcjonowanie urządzeń, na które ma się bezpośredni wpływ.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: