dobre i tanie kuchenki gazowa, jaka tania kuchenka gazowa, jaka dobra kuchenka gazowa

Jeśli palnik w kuchence gazowej nie chce się odpalić, przyczyną może być iskrownik. Nie zawsze element ten ulega usterce, a najczęściej powodem problemów jest jego zabrudzenie. Zanim wymienisz iskrownik na nowy, spróbuj go dokładnie oczyścić. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej.

Nie działa iskrownik w kuchence gazowej? Najczęstsze przyczyny

Jeśli iskrownik w kuchence gazowej jest zabrudzony lub niesprawny, pojawia się problem z zapaleniem palnika. Płomień może nie pojawiać się wcale lub zgasnąć bezpośrednio po puszczeniu pokrętła. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny tego problemu.

Zalanie lub zabrudzenie iskrownika

Jeśli iskrownik w kuchence gazowej ulegnie zabrudzeniu lub zalaniu, wystarczy go dokładnie osuszyć i wyczyścić iskrownik. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak i czym to zrobić.

Uszkodzona wiązka zapalaczy

Za problemy z iskrownikiem może odpowiadać zepsuta wiązka zapalaczy. Wiązka przesyła napięcie do generatora, a jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, kuchenka nie zapala palnika, ponieważ iskrownik nie dostaje iskry.

Awaria generatora iskier

Gdy dochodzi do uszkodzenia generatora iskier, iskrownik nie będzie działać poprawnie, ponieważ są to ściśle współpracujące ze sobą podzespoły. Objawem usterki generatora jest to, że przeważnie nie są sprawne wszystkie palniki.

Czym czyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Konserwacja iskrownika nie wymaga użycia skomplikowanych środków chemicznych oraz narzędzi. Wystarczą produkty, które zazwyczaj posiada każdy w swoim domu, to znaczy płyn do mycia naczyń, druciak, szczoteczkę do zębów lub patyczek kosmetyczny. Poniżej znajdziesz szczegóły dotyczące ich użycia.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń rozpuszcza tłuszcz, a więc świetnie nadaje się do usuwania zaschniętych plam z iskrownika. Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej używając płynu do mycia naczyń? W pierwszej kolejności odłącz sprzęt AGD od zasilania. Ruszt i palniki możesz namoczyć w wodzie z dodatkiem płynu, a w tym czasie umyj iskrownik. Na miękką, zwilżoną wodą gąbkę lub szmatkę nałóż dwie krople płynu do mycia naczyń i wyczyścić dokładnie iskrownik. W przypadku mocnych zabrudzeń możesz pozostawić gąbkę lub ściereczkę na plamach kilka minut. Dokładnie osusz iskrownik ręcznikiem papierowym lub suchą ściereczką. Podobnie postępuj z wymoczonymi palnikami i rusztem. Teraz możesz już podłączyć kuchenkę ponownie do prądu.

Patyczek kosmetyczny

W przypadku grubej warstwy starego, klejącego się tłuszczu na iskrowniku i przestrzeni wokół niego, dobrze sprawdzi się patyczek kosmetyczny. Po odłączeniu kuchenki od zasilania i zdjęciu rusztu oraz palnika, możesz usunąć brud namoczoną w płynie do mycia naczyń końcówką patyczka. Malutka główka patyczka dostanie się we wszystkie zakamarki i skutecznie usunie zabrudzenia. Następnie osusz iskrownik ręcznikiem papierowym lub szmatką.

Miedziany drucik

Czasami, w przypadku nagromadzonych latami zanieczyszczeń, dochodzi do zapchania elementu odpowiadającego za uruchomienie iskry. Z pomocą przychodzi druciak, jednak należy korzystać z niego delikatnie i rozważnie. Zanim przystąpisz do prac, odłącz urządzenie od prądu i zdejmij ruszt oraz palniki. W otwór włóż drucik miedzianego druciaka i i bardzo delikatnie przepchnij zanieczyszczenia. Czynność możesz powtórzyć kilka razy, zdejmując wyciągnięty brud ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Pamiętaj, że druciak nie może być wilgotny.

Szczoteczka do mycia zębów

Do tego zadania najlepiej sprawdzi się miękka szczoteczka, ponieważ nie porysuje kuchenki. Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej szczoteczką do mycia zębów? Tak jak poprzednio, odłącz kuchenkę od zasilania i zdejmij ruszt oraz palniki. Iskrownik zwilż mokrą ściereczką. Następnie kolistymi ruchami wyszoruj zabrudzenia szczoteczką. Na bieżąco usuwaj brud, aby nie dostał się do otworów i nie zablokował iskrownika. Wytrzyj kuchenkę na sucho lub pozostaw do naturalnego wysuszenia. Następnie podłącz ją do prądu.

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej? Poradnik krok po kroku

Już wiesz, za pomocą jakich produktów domyć iskrownik. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej.

Krok 1. Ruszt

W pierwszej kolejności pozbądź się rusztu. Zapewne on również wymaga czyszczenia, dlatego możesz wymoczyć go w zlewie w wodzie z dodatkiem octu, a jeśli posiadasz ruszt żeliwny, umyć go w zmywarce.

Krok 2. Otwory płomieniowe

Teraz możesz zacząć czyszczenie otworów płomieniowych. Najlepiej umyć je zwilżoną w wodzie szmatką, dodając kroplę płynu do mycia naczyń. Następnie osusz otwory suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Krok 3. Stan dysz

Teraz sprawdź stan dysz. Jeśli są zapchane brudem, miedziany drucik z druciaka skutecznie radzi sobie z zanieczyszczeniami.

Krok 4. Czyszczenie iskrownika

W tym momencie możesz przystąpić do czyszczenia iskrownika w kuchence gazowej. Najlepiej stosować wyłącznie letnią wodę i płyn do mycia naczyń. Element umyj delikatną szmatką. Czasami zabrudzenia mogą dostawać się do środka elementu, dlatego postaraj się usunąć zanieczyszczenia przy pomocy drucika, wprowadzając go przez otwór. W trudno dostępnych miejscach wyczyść palnik patyczkiem kosmetycznym. Osusz iskrownik suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Kuchenka gazowa – nie działa iskrownik? Sprawdź, jak zapobiegać problemowi

Zabrudzony iskrownik to zwykle efekt naszych zaniedbań. Poniżej znajdziesz praktyczne porady, jak zapobiegać temu problemowi.

Osuszanie zalanych palników

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu urządzenia. Samo czyszczenie płyty gazowej nie wystarczy, należy także ściągnąć ruszt i palniki. Iskrownik powinno się czyścić raz w miesiącu, używając wilgotnej szmatki.

Regularne czyszczenie iskrownika

Zalane palniki, a więc i zalany iskrownik to dość częsta sytuacja w kuchni. Przeważnie przecieramy tylko płytę i palniki, nie zaglądając do iskrownika. Pamiętaj o tym, aby po każdym kontakcie z wodą, osuszyć dokładnie iskrownik szmatką lub ręcznikiem papierowym. Pozostawianie cieczy po zalaniu palnika może uszkodzić nieodwracalnie iskrownik.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Co zrobić, gdy czyszczenie iskrownika nie pomaga?

Czyszczenie iskrownika nie rozwiązało problemu? Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia iskrownika, wiązki zapalaczy lub generatora iskrownika. W tej sytuacji skontaktuj się z serwisem AGD, który szybko i sprawnie znajdzie przyczynę usterki. Zachęcamy tym samym do skorzystania z naszej oferty. Współpracujemy z najlepszymi fachowcami na rynku, dlatego możesz liczyć na najwyższą jakość usług.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa kuchenek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Zabrudzenie iskrownika jest spowodowane zbyt rzadkim czyszczeniem tego elementu lub jego zalaniem.
  2. Nieprawidłowa praca iskrownika może wiązać się też z usterką wiązki zapalaczy lub generatora iskrownika.
  3. Do czyszczenia zabrudzonego iskrownika warto stosować miękkie szmatki, płyn do mycia naczyń, druciak, szczoteczkę do zębów oraz patyczki kosmetyczne.
  4. Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej? W pierwszej kolejności należy zdjąć ruszt i palniki. Iskrownik wyczyść miękką, zwilżoną ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli w otworze znajdują się zabrudzenia, możesz je usunąć drucikiem druciaka. Miejsca, do których ciężko się dostać, możesz wyczyścić szczoteczką do zębów lub patyczkiem kosmetycznym.
  5. Aby uniknąć problemu w przyszłości, pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu iskrownika raz w miesiącu. Po jego zalaniu cieczą, osusz go ręcznikiem papierowym lub miękką szmatką, nie pozostawiaj go do samodzielnego wyschnięcia.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby osuszyć iskrownik, zdejmij ruszt oraz palnik. Przyłóż do iskrownika suchą szmatkę lub ręcznik papierowy.

Iskrownik nie działa, gdy ulegnie zabrudzeniu lub uszkodzeniu, np. wskutek zalania. Powodem może być usterka jednego z podzespołów ściśle współpracujących z iskrownikiem, to jest wiązki zapalaczy lub generatora iskrownika.

Jeśli chcesz sprawdzić czy iskrownik jest dobry, wystarczy go podmienić z innego palnika.

Zapchane, przypalone palniki możesz oczyścić mocząc je w gorącej wodzie z octem, w proporcjach 3:1.