Sprzątanie kuchni to prawdopodobnie najmniej przyjemna część wieczornej kolacji. Mimo, że wydawać by się mogło, iż dokładne wyczyszczenie blatów lub kuchenki jest żmudne i męczące, to wcale nie musi takie być. W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do odpowiedniej organizacji pracy oraz prawidłowego przygotowania. Jak wyczyścić szafki w kuchni? Czym umyć ściany lub podłogę w kuchni? Dowiedz się, jak błyskawicznie posprzątać kuchnię!
- Od czego zacząć sprzątanie w kuchni?
- Jak umyć brudne naczynia?
- Czym powinno czyścić się szafki kuchenne?
- Jak przygotować się do zmywania podłóg?
Nie masz czasu oraz energii, aby samodzielnie posprzątać mieszkanie, a nawet samą kuchnię? Przyjrzyj się naszym usługom profesjonalnego sprzątania mieszkań!
Spis treści
Sprzątanie kuchni – Od czego zacząć?
Nie da się ukryć, że sprzątanie w kuchni nie jest najprzyjemniejszym zajęciem. Sterta brudnych naczyń nie zachęca zbytnio do zaczęcia pracy, a plamy tłuszczu w piekarniku lub na kuchence skutecznie obniżają nasze morale. Kluczowym etapem każdego sprzątania kuchni okazuje się być… przygotowanie. Jeżeli zawczasu przygotujesz wszelkie niezbędne do sprzątania środki chemiczne i akcesoria, z czyszczeniem wyrobisz się w kilka chwil. W co zatem warto się wyposażyć?
- Zestaw gumowych rękawic
- Papierowe ręczniki
- Ściereczki z mikrofibry
- Płyn do mycia naczyń
- Soda oczyszczona i ocet
- Sok z cytryny
- Gąbki do zmywania naczyń
Czyszczenie kuchni – Na pierwszy ogień idą naczynia!
Niewątpliwie najbardziej zniechęcającym elementem kuchni jest sterta brudnych naczyń w zlewie. Właśnie dlatego, to od niej zaczniemy nasze zmagania ze sprzątaniem kuchni. Włóż na dłonie rękawice ochronne, które ochronią Cię przed szkodliwym działaniem środków czyszczących i bierz się do roboty. Brudne naczynia włóż do miski i zalej je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli nie masz wolnej miski, możesz do tego celu użyć jednej z komory zlewu, zatykając ją korkiem. Zmoczenie naczyń znacząco ułatwi usuwanie resztek jedzenia i tłuszczu.
Jeżeli do zmywania naczyń wykorzystujesz zmywarkę, naczynia ułóż w odpowiedniej kolejności. Najbardziej zabrudzone naczynia umieść na samym dole zmywarki, a garnki i patelnie umyj ręcznie w zlewie. Upychanie większych naczyń do zmywarki może kusić, ale w gruncie rzeczy co nam szkodzi wyczyścić je samodzielnie.
Sprzątanie kuchni – Czym umyć szafki?
W szafkach kuchennych znajdziemy wszystko, począwszy od produktów spożywczych, kończąc na naczyniach i środkach czystości. Nic więc dziwnego, że również szafkom przydałoby się cykliczne sprzątanie. Sprzątanie szafek zacznij od opróżnienia ich z całej zawartości. Skorzystaj ze ściereczki z mikrofibry, aby wymieść z wewnątrz szafek kurz i resztki jedzenia. Sprzątanie mieszkania przy użyciu ściereczek jest o tyle proste, że nie powinny pozostawiać po sobie żadnych smug.
Plamy i zaschnięte resztki jedzenia w szafkach usuniesz natomiast specjalnie przeznaczonymi do tego środkami chemicznymi lub domowymi mieszankami. Woda z octem pozbędzie się pleśni i kamienia, a mieszanka sody oczyszczonej z wodą wyeliminuje każdą tłustą plamę. Prostota z jaką domowe środki radzą sobie z zabrudzeniami przypomina o tym, iż sprzątanie może być przyjemnością – wystarczy się do niego przygotować.
Jak wyczyścić ściany w kuchni?
Gotowanie, smażenie lub pieczenie ma swoje wady i zalety. Zaletami są oczywiście przyjemność z procesu tworzenia i spożywania posiłku. Wadą natomiast – tłuste plamy na ścianach w kuchni. Sprzątanie plam i zaschniętych resztek jedzenia ze ścian nie musi być jednak trudne. Napełnij puste wiaderko wodą, a następnie wyposaż się w gąbkę. Wilgotną gąbkę zanurz w mące ziemniaczanej, a następnie nacieraj nią tłuste plamy na ścianie. Dosyć grubą warstwę mączki pozostaw na 5-10 minut i przetrzyj ścianę papierem ręcznikowym. Po tłustych plamach nie powinno być ani śladu.
Sprzątanie kuchni – Czy mycie podłóg musi być żmudne?
Niestety, ale tak. Zmywanie podłóg prawdopodobnie nigdy nie będzie najciekawszym zajęciem, ale odpowiednie przygotowanie może znacząco ułatwić cały proces czyszczenia. Wyposaż się w szczoteczkę do zamiatania oraz szufelkę na długim kiju. Po usunięciu wszelkiego kurzu i okruchów, wlej do wiaderka od mopa ok. 4 litry wody i 250 ml octu. Roztwór wody i octu sprawdzi się idealnie przy usuwaniu resztek sosów i tłuszczu, a podłoga po zmywaniu nie powinna zaskoczyć nas nawet najmniejszą smugą.
Jak widzisz, sprzątanie kuchni nie być trudne i monotonne. Jeśli przygotujesz się odpowiednio do procesu sprzątania, pozbywanie się resztek jedzenia i tłustych plam może sprawić przyjemność. Jeżeli jednak nie masz czasu, aby samodzielnie się przygotować, a co dopiero sprzątać, zapoznaj się z naszymi usługami profesjonalnego sprzątania w mieszkaniach i biurach.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: