wyciek gazu

Choć od 2030 roku ogrzewanie budynków mieszkalnych gazem ma zostać zakazane, obecnie instalacje gazowe to wciąż często spotykany sposób ogrzewania domów, głównie ze względu na wygodne, niemal bezobsługowe użytkowanie. Problemem jest jednak nieszczelna instalacja gazowa w bloku. Choć jest to rzadka sytuacja, wiąże się z ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców. Wyciek gazu jest cichy i niepozorny, ale wyjątkowo poważny w skutkach. Jak dbać o instalację gazową? Jak sprawdzić, czy gaz się ulatnia? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na ten temat.

Jak zawczasu wykryć wyciek gazu?

Szybkie wykrycie wycieku gazu ziemnego może uchronić Ciebie oraz pozostałych mieszkańców budynku przed śmiertelnym zagrożeniem. Jeśli stężenie gazu w powietrzu osiągnie ok. 5-15 % narażasz się na wybuch lub omdlenie z powodu braku tlenu. Posiadając wiedzę oraz stosując środki ostrożności, można uniknąć tragicznych w skutki wydarzeń, dlatego dowiedz się jak zawczasu wykryć wyciek gazu.

Jak pachnie gaz? – Bezwonny czy aromatyzowany?

Od lat słyszymy mit, jakoby ulatniający się gaz był bezwonny. Jest to nieprawdziwa informacja, ponieważ gaz w budynkach mieszkalnych jest aromatyzowany nawaniaczem THT – tetrahydrotiofenem. Dlatego jesteśmy w stanie wyczuć przeciek gazu bez żadnych problemów, ponieważ jego woń jest wyjątkowo nieprzyjemna. Przypomina ona siarkowodór, czyli zapach zgniłych jaj.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zakup czujnik gazu

Jeśli posiadasz piec gazowy, przepływowy podgrzewacz wody lub kuchenkę gazową, warto wyposażyć się w czujnik gazu, który od razu wyłapie gaz ulatniający się do otoczenia. Nie jest to duży wydatek, a być może uratuje Ci życie. Najczęściej wydaje on bardzo głośny, piskliwy dźwięk, tak, aby poinformować domowników o awarii nawet w środku nocy.

Jak sprawdzić, czy gaz się ulatnia?

Nieszczelna instalacja gazowa w bloku jest dość łatwa do zdiagnozowania. Jeśli nie chcesz polegać wyłącznie na swoim zmyśle węchu lub masz problemy z powonieniem, możesz wykryć nieszczelność wykonując prosty test. Wystarczy, że wymieszasz wodę z mydłem, szamponem lub płynem do mycia naczyń, a następnie nałożysz mieszkankę na podejrzany zawór. Jeśli na pianie zaczną pojawiać się bąble, oznacza to, że gaz się ulatnia i należy działać błyskawicznie.

Wyciek gazu w domu — Co powinieneś zrobić?

Nieszczelna instalacja gazowa w bloku to niecodzienna sytuacja, która może wywołać panikę. O ile to możliwe, staraj się zachować spokój i opanuj nerwy. Przede wszystkim otwórz wszystkie okna w domu. Odetnij dopływ gazu, zakręcając główny zawór gazu, który według prawa budowlanego nie może znajdować się dalej niż 10 metrów od zasilanego budynku.  Podczas wycieku gazu nie pal papierosów, nie korzystaj z zapałek ani zapalniczek, jak również nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych, ponieważ grozi to wybuchem.

Ponadto jeśli w Twoim domu wystąpił wyciek gazu, nie zwlekaj i wezwij pogotowie gazowe lub straż pożarną. Nieszczelna instalacja gazowa w bloku wymaga również poinformowania o tym zdarzeniu zarządcy, jak i sąsiadów, ponieważ konieczne jest opuszczenie budynku przez wszystkich mieszkańców.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak dbać o instalację gazową w naszym mieszkaniu?

Restrykcyjne przepisy prawa budowlanego stawiają wymóg pomiarów stanu całej instalacji gazowej przynajmniej raz w roku. Ważne są działania prewencyjne, tak, aby nieszczelna instalacja gazowa w bloku została w porę wyłapana. Gazownik oceni sytuację i może naprawić wadliwą część, doszczelniając ją. Niekiedy należy wymienić całą instalację gazową, jednak jest to dość rzadka procedura, ponieważ wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń oraz wykonania projektu. Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia co do działania instalacji gazowej i podejrzewasz wyciek gazu, warto zlecić na własny koszt próbę szczelności instalacji.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz:

Podsumowanie

  1. Nieszczelna instalacja gazowa w bloku to zagrożenie dla życia i zdrowia.
  2. Pamiętaj, że gaz w budynkach mieszkalnych jest aromatyzowany nawaniaczem THT, którego zapach przypomina zgniłe jaja,
  3. By w pełni zwiększyć swoje bezpieczeństwo przed zaczadzeniem, warto zakupić czujnik gazu.
  4. Stan instalacji gazowej w mieszkaniu należy do obowiązków właściciela. Jeśli instalacja gazowa znajduje się w części wspólnej, na przykład na klatce schodowej, odpowiedzialność za jej stan ponosi właściciel budynku, spółdzielnia lub wspólnota.
  5. Przepisy prawne stawiają wymóg kontroli instalacji gazowej raz w roku. Okresowy przegląd instalacji gazowej pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
  6. Aby zlokalizować miejsce wycieku gazu, należy nałożyć na podejrzany obszar mieszankę z wody i środka pieniącego się, na przykład mydła lub szamponu. W przypadku, gdy na powierzchni piany zauważysz bąbelki, oznacza to nieszczelność.
  7. Gdy wycieka gaz, otwórz wszystkie okna, aby zrobić przeciąg oraz odetnij dopływ gazu, zakręcając zawór główny,
  8. Nie pal papierosów, nie korzystaj z zapałek, zapalniczek oraz nie włączaj światła ani żadnych urządzeń AGD, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do wybuchu.
  9. Jeśli wycieka gaz, poinformuj odpowiednie służby, tzn. pogotowie gazowe lub straż pożarną.
  10. Powiadom o zdarzeniu sąsiadów oraz zarządcę budynku.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Za stan rur gazowych w mieszkaniu odpowiada właściciel nieruchomości. Jeśli rury znajdują się na korytarzu, a więc w części wspólnej, odpowiedzialność za ich stan ponosi spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Jeśli dojdzie do rozszczelnienia instalacji gazowej należy niezwłocznie powiadomić pogotowie gazowe lub straż pożarną.

Nieszczelna instalacja gazowa grozi wybuchem. Ponadto stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Instalacje gazowe znajdujące się wewnątrz budynku są własnością odbiorcy gazu, zaś za zewnętrzne elementy wyposażenia gazociągu odpowiada gazownia, czyli dostawca gazu.

Gaz w bloku jest bezpiecznym nośnikiem energii, pod warunkiem, że jest właściwie wykorzystywany i przeprowadzane są okresowe przeglądy instalacji w każdym lokalu.

Należy sprawdzić szczelność zaworu butli z reduktorem, wykorzystując roztwór wody z mydłem, szamponem lub płynem do mycia naczyń. Gdy na powierzchni pojawią się bąbelki, świadczy to o nieszczelności instalacji.