wyciek gazu

Instalacje gazowe to wciąż najczęściej spotykany sposób ogrzewania naszych domów. Właściciele domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, cenią sobie wygodę i opłacalność tego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że nieszczelność instalacji gazowej może przyczynić się do prawdziwego zagrożenia zdrowia domowników. Wyciek gazu jest cichy i niepozorny, ale wyjątkowo poważny w skutkach. Nie wiesz, co zrobić, gdy gaz się ulatnia? Chcesz wiedzieć, jak walczyć z nieszczelną instalacją gazową? Zapraszamy do lektury.

Wyciek gazu w domu — Co powinieneś zrobić?

Nie oszukujmy się, niektórzy z nas nie przeprowadzają systematycznych przeglądów domowej instalacji gazowej. Nieszczelność instalacji często nam umyka, a zauważamy jedynie naoczne skutki, zwykle, gdy jest już za późno. Wyciek gazu niesie za sobą wiele poważnych komplikacji, zarówno zdrowotnych, jak i czysto ekonomicznych. Najważniejsze w walce z ulatniającym się gazem jest dobre poznanie swojego wroga. Jak szybko rozpoznać ulatniający się gaz?

Jak pachnie gaz? – Bezwonny czy aromatyzowany?

Niektórzy z nas, a być może większość, żyje w błędnym przeświadczeniu, jakoby ulatujący w mieszkaniu gaz był bezwonny. Jest to oczywiście mit. Gaz stosowany w budynkach mieszkalnych jest specjalnie aromatyzowany, dzięki czemu jesteśmy w stanie organoleptycznie i zawczasu wyczuć wyciek gazu. Za charakterystyczny zapach gazu odpowiada THT — związek chemiczny, służący do jego nawaniania. Nie oznacza to jednak, że nieszczelność instalacji gazowej w mieszkaniu nie jest niebezpieczna. Mieszkańcy domów, które nie zostały wyposażone w czujniki gazu, w nocy nie wyczują jego wycieku.

Jak zawczasu wykryć wyciek gazu?

Zapach gazu nie zawsze jest na tyle intensywny, by zaalarmować nas o nadchodzącej katastrofie. Jeżeli podejrzewasz nieszczelność instalacji gazowej przy zaworze lub rurze, wyposaż się w wodę i płyn do naczyń. Ulatniający się gaz wykryjesz, nakładając na podejrzany zawór pianę z mieszanki płynu i wody. Pojawiające się na pianie bąble to znak, że gaz się ulatnia. Zapomnij o tym, aby potencjalny wyciek gazu sprawdzać zapalniczką lub zapałką. Jeśli stężenie gazu w powietrzu osiągnie ok. 5-15% – narażasz się na wybuch lub omdlenie z powodu braku tlenu.

Co robić, gdy zaskoczył nas wyciek gazu?

Zachowanie spokoju i racjonalnego myślenia jest najważniejsze. Jeśli gaz w mieszkaniu się ulatnia, szybko otwórz wszystkie okna. Pomocne okaże się spowodowanie przeciągu poprzez uchylenie okien w pokojach znajdujących się dalej od siebie. Zakręć główny zawór gazu, który według prawa budowlanego nie może znajdować się dalej niż 10 metrów od zasilanego budynku. Zakręcenie zaworu odetnie dopływ gazu do obiektu, pozwalając na przewietrzenie się domu. Pamiętaj, aby podczas wycieku gazu nie korzystać z:

  • Zapałek oraz zapalniczek;
  • Papierosów;
  • Nie włączać świateł oraz innych urządzeń elektrycznych.

Na koniec, jeśli w Twoim domu wystąpił wyciek gazu, niezwłocznie powiadom o tym pogotowie gazowe. Ponadto, nie zapomnij o poinformowaniu swoich sąsiadów oraz opuszczeniu budynku przez wszystkich domowników.

Jak dbać o instalację gazową w naszym mieszkaniu?

Zainteresowanie się domową instalacją gazową w trakcie wycieku gazu to nieco za późno. Aby całkowicie ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami ulatniającego się gazu, działaj regularnie i prewencyjnie. Odpowiedni fachowiec od instalacji gazowej powinien cyklicznie sprawdzać jej stan, oceniając szczelność instalacji specjalnymi przyrządami pomiarowymi. Przed nieszczelnością instalacji gazowej uchronią nas również bieżące konserwacje, za które odpowiada zarządca lub właściciel budynku. Podsumowując, wyciek gazu nas nie spotka, jeśli zachowamy się odpowiedzialnie i dopilnujemy, aby instalacja gazowa była zawsze w jak najlepszym stanie.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Gazownik, Instalacje gazowe