Czysta kostka brukowa jest bez wątpienia dużą ozdobą każdego domu. Raz na kilka sezonów warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie kostki brukowej, dzięki czemu będzie prezentować się nienagannie przez kolejne lata. Niekiedy konieczne jest również mycie bruku spowodowane różnego rodzaju zabrudzeniami, na przykład po remoncie lub grillu. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się jak umyć kostkę brukową.
Spis treści
Jak umyć kostkę brukową?
Mycie kostki brukowej różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z brukiem impregnowanym, czy nieimpregnowanym. Pierwszy z nich posiada specjalną powłokę ochronną, która zwiększa odporność na wilgoć i zabrudzenia. Do jego czyszczenia wystarczy woda, ewentualnie z dodatkiem płynu do mycia naczyń oraz specjalna szczotka do czyszczenia kostki brukowej. Wystarczy dokładnie zamieść teren przy użyciu twardej szczotki, następnie usunąć chwasty (informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu) i spłukać kostkę wodą.
W przypadku kostki nieimpregnowanej wszelkie zanieczyszczenia przedostają się w głąb bruku, co powoduje, że woda nie jest wystarczającym środkiem do jego wyczyszczenia. W tym przypadku należy użyć specjalistycznych środków, które wnikają w pory kostki brukowej i są w stanie usunąć zabrudzenia. Czyszczenie wygląda podobnie jak w przypadku kostki impregnowanej, jednak po usunięciu chwastów należy nanieść specjalistyczny preparat, postępując według zaleceń na opakowaniu produktu.
Jak umyć kostkę brukową myjką?
Myjka ciśnieniowa jest przydatnym urządzeniem nie tylko to mycia okien i przeszkleń. Świetnie czyści również kostkę brukową. Warto zwrócić uwagę na myjki o przepływie wody 350-500 l/h oraz podgrzewaniem wody do 40-50 stopni Celsjusza. Dobra myjka usunie nie tylko zabrudzenia i tłuste plamy, ale również mech i chwasty. Pamiętaj jednak, że w przypadku tłustych plam warto zastosować cieplejszą wodę, która znacznie lepiej rozpuszcza tłuszcz. Jak umyć kostkę brukową Karcherem? Najpierw zamieć kostkę i usuń mech oraz chwasty. Teraz spłucz kostkę myjką. Staraj się kierować strumień w wielu kierunkach, tak aby dotrzeć we wszystkie zakamarki oraz reguluj na bieżąco ciśnienie wody. Po zakończeniu prac przestrzenie między kostkami należy wypełnić świeżym piaskiem, co zapobiegnie deformacjom i pozwoli na bardziej efektywne odprowadzanie wilgoci.
Czyszczenie kostki brukowej – jak wyczyścić kostkę z mchu?
Częstym problemem posiadaczy kostki brukowej jest mech, jak również wszędobylskie chwasty, które upodobały sobie przestrzenie między poszczególnymi kostkami. Najlepiej jest usunąć je ręcznie, starając się pozbyć roślin wraz z korzeniami. W sklepach można znaleźć specjalne twarde szczotki do czyszczenia szczelin między kostkami, jeśli jednak nie masz dostępu do tego rodzaju szczotki, posłuż się nożem. Aby opóźnić wzrost kolejnych roślin, warto zastosować specjalistyczne środki biobójcze lub opryski z octu. Ocet nie zatruwa gleby, nie powoduje przebarwień i jest bezpieczny dla zwierząt, dlatego polecamy tę metodę. Wystarczy wymieszać szklankę octu z dwoma szklankami wody i rozprowadzić miksturę za pomocą spryskiwacza w miejscach łączeń kostki brukowej.
Jak wyczyścić kostkę z oleju?
Wyciek oleju z auta bądź tłuszczu podczas grillowania to duże zagrożenie również dla zaimpregnowanej kostki brukowej i wymaga błyskawicznej interwencji. Jak umyć kostkę brukową ubrudzoną tłuszczem? Warto potraktować ją wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na jedną porcję płynu dodajemy 3 porcje wody. Mieszankę warto pozostawić na tłustej plamie na minimum godzinę, następnie wyszorować kostkę, spłukać ją wodą i osuszyć. Niekiedy konieczne jest powtórzenie tej czynności. Jeśli zabrudzenia są starsze, można spróbować je usunąć przy pomocy specjalnych środków do czyszczenia kostki brukowej, jednak istnieje ryzyko powstawania odbarwień w miejscu po tłustej plamie.
Jak wyczyścić kostkę brukową z cementu?
Po przeprowadzeniu prac renowacyjnych na elewacji kostkę brukową szpecą resztki z cementu lub plamki po farbie? Należy je zdrapać przy pomocy ostrego narzędzia, na przykład noża lub scyzoryka, a następnie umyć wodą. Najszybciej z usunięciem zabrudzeń poradzi sobie myjka ciśnieniowa. Jeśli zabrudzenia są nadal widoczne, konieczne będzie piaskowanie kostki brukowej. Czyszczenie kostki brukowej odbywa się w tym przypadku przy pomocy sprężonego powietrza z dodatkiem piasku. Możesz zlecić taką usługę firmę lub wypożyczyć sprzęt i wykonać prace samodzielnie.
Już wiesz, jak umyć kostkę brukową. Należy pamiętać również o tym, że po wyczyszczeniu bruku, trzeba zadbać o jego impregnację, zwłaszcza jeśli do mycia stosowaliśmy myjkę wysokociśnieniową lub specjalistyczny sprzęt, taki jak piaskarka czy szorowarka. Odsłonięte pory bruku po gruntownym czyszczeniu są narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, dlatego impregnacja wydłuży ich żywotność. Środki impregnujące należy stosować raz na kilka lat i warto wybierać preparaty niezawierające rozpuszczalnika.
To może Cię zainteresować:
Jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej?