Coraz częściej w projektach łazienek gości deszczownica. Deszczownicę, zwaną także deszczownią, stosuje się głównie pod prysznicem, choć wybierają ją także osoby, które posiadają w domu wannę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie deszczownicy? Jakie rodzaje deszczownic są dostępne na rynku? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Dodatkowo prezentujemy zestawy prysznicowe z deszczownicą, które cieszą się największą popularnością według strony Ceneo.pl.

Deszczownica – działanie

Deszczownica działa na podobnej zasadzie jak słuchawka prysznicowa. Jest jednak znacznie większa. Różni się ilością i gęstością otworów. Większość z nich nie ma możliwości zmiany strumienia wody, choć wielu producentów proponuje modele z możliwością dostosowania strumienia do indywidualnych preferencji. Deszczownica rozprasza strumień wody i zapewnia delikatną, przyjemną kąpiel, ponieważ imituje deszcz. Działa relaksująco i zwiększa komfort kąpieli, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób wybiera deszczownię w swoim domu.

Deszczownica – jaką wybrać?

Decydując się na deszczownicę w łazience, należy dopasować ją do możliwości pomieszczenia. Osoby posiadające kabiny prysznicowe, wnęki prysznicowe lub szklane parawany oddzielające część prysznicową od reszty łazienki, mogą wybierać pomiędzy deszczownicą podtynkową, natynkową, kaskadową, jak również sufitową. Miłośnicy wanien mają nieco ograniczony wybór. Jeśli wanna nie jest osłonięta parawanem, warto wybierać małe deszczownice natynkowe, które można zakupić razem z całym zestawem prysznicowym. Niezbyt przemyślanym wyborem jest w tym wypadku montaż deszczownicy sufitowej, ponieważ grozi to zachlapywaniem podłogi. Jeśli lubimy długie kąpiele w wannie, ale od czasu do czasu marzymy o prysznicu przypominającym letni deszczyk, warto wyposażyć wannę w specjalny parawan, który pozwoli w pełni cieszyć się działaniem deszczownicy.

Materiał

Należy zwrócić także uwagę na materiał, z którego została wykonana deszczownica. Tańsze deszczownie wykonuje się z tworzyw sztucznych, co niestety wpływa również na ich jakość. Aby deszczownica służyła nam przez wiele lat, warto wybrać tę wykonaną z mosiądzu. Dodatkowym udogodnieniem będzie również termostat, który zwiększy komfort podczas kąpieli i zapobiegnie ewentualnemu poparzeniu skory zbyt gorącą wodą.

Zestaw prysznicowy czy samodzielna deszczownica?

Wybór deszczownicy zamiast baterii prysznicowej nie jest najlepszym posunięciem. Zamontowanie deszczownicy zamiast baterii, zwłaszcza takiej, która nie ma możliwości regulacji strumienia, mija się z celem. Wyłącznie jeśli decydujemy się na deszczownicę z regulacją strumienia, możemy zrezygnować z klasycznej słuchawki prysznicowej. Możliwość regulacji strumienia mają przede wszystkim modele z instalacją podtynkową. Zdecydowanie bardziej funkcjonalny jest zestaw składający się z baterii prysznicowej i deszczownicy. Bateria jest połączona z deszczownicą za pomocą metalowego wspornika. Wybór wysokości zamontowania deszczownicy jest uzależniony od wzrostu użytkowników. Deszczownica powinna zostać zamontowana w odległości około 20-25 cm od głowy. Deszczownica montowana na ścianie znajduje się zwykle na wysokości 210-220 cm. W przypadku, gdy wybieramy deszczownicę sufitową, jej umiejscowienie ma szczególne znaczenie i powinna ona znajdować się w centralnym punkcie kabiny.

System zapobiegający osadzaniu się kamienia

Niektóre deszczownie posiadają system zapobiegający osadzaniu się kamienia. Modnym rozwiązaniem, które uprzyjemnia prysznic, jest możliwość podświetlenia wody. Kolor światła emitowanego przez diody LED jest uzależniony od temperatury wody. Jeśli chcemy unowocześnić łazienkę i uatrakcyjnić kąpiel, warto zwrócić uwagę na takie detale.

Deszczownica okrągła czy kwadratowa?

Biorąc pod uwagę kształt, wyróżnimy deszczownice okrągłe lub kwadratowe/prostokątne. Modele o okrągłym kształcie montuje się zwykle na ścianie, drążku lub na suficie. Mogą mieć średnicę od 20 to nawet 60 cm w przypadku deszczownic montowanych na suficie. Pasują szczególnie do wnętrz, w których urządzenia sanitarne charakteryzują się również bardziej okrągłą, łagodną formą. Zdecydowanie bardziej popularne są deszczownice kwadratowe i prostokątne, które odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach i współgrają z kwadratowymi sanitariatami.

Deszczownica – rodzaje

Na rynku dostępne są następujące rodzaje deszczownic:

Deszczownica podtynkowa – montuje się ją na stelażu podtynkowym, pozwala zaoszczędzić miejsce, jednak w przypadku awarii konieczne jest zdemontowanie zabudowy. Jest montowana przed wykończeniem ścian, dlatego należy zaplanować dokładny wygląd łazienki już na początkowym etapie remontu;

Deszczownica prysznicowa – tego typu deszczownicę montuje się przeważnie zamiast słuchawki prysznicowej i wystarczy przykręcić do niej wąż doprowadzający wodę. Jest ona stosunkowo tania i nie wymaga dużych umiejętności przy instalacji;

Deszczownica sufitowa – przytwierdza się ją do sufitu lub podsufitki na specjalnym uchwycie. Jest zwykle dużo większa niż innego rodzaju deszczownice;

Deszczownica natynkowa – wchodzi przeważnie w skład zestawów prysznicowych natynkowych i jest połączona z baterią;

Deszczownica kaskadowa – posiada zarówno funkcje tradycyjnej deszczownicy, jak również może zapewnić strumień wody podobny do wodospadu – woda spływa swobodnie po dużej wylewce kaskadowej.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Ile kosztuje deszczownica?

Cena deszczownicy zaczyna się od 50 złotych, za bardziej wyszukane modele z dodatkowymi funkcjami musimy zapłacić wyższą kwotę. Najdroższe deszczownice kosztują kilka tysięcy złotych. Na cenę wpływa także materiał wykonania. Najtańsze modele są wykonane z tworzyw sztucznych.

Poniżej prezentujemy najwyżej oceniane natynkowe zestawy prysznicowe z deszczownicą, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. W zestawieniu znajdują się produkty z różnych półek cenowych.

Hansgrohe Croma 160 DN 15 27135000

Zestaw jest wyposażony w głowicę prysznicową Croma 160 mm z systemem czyszczącym QuickClean. Ramię prysznicowe ma 270 mm. Jest to zestaw z termostatem Ecostat Comfort, który posiada zabezpieczenie przy temperaturze 40 stopni Celsjusza oraz blokadę maksymalnej temperatury. Przepływ wynosi 16 litrów na minutę w przypadku deszczownicy i 10-19 litrów korzystając z główki prysznicowej. Zestaw Hansgrohe kosztuje około 954 złotych.

KFA Armatura zestaw prysznicowy Orion 4006-910-00

Zestaw prysznicowy KFA został wykonany z mosiądzu. Posiada kwadratową deszczownicę 190 x 190 mm. Talerz deszczownicy jest mocowany na przegubie kulowym, który pozwala na regulację kierunku strumienia. Przepływ wody wynosi 20 litrów na minutę, a maksymalna temperatura wody to 90 stopni Celsjusza. Zestaw KFA kosztuje około 688 złotych.

Grohe Euphoria System 260

W skład zestawu wchodzi bateria termostatyczna, deszczownica, wąż oraz słuchawka prysznicowa. Deszczownica jest okrągła i ma średnicę 260 mm. Posiada trzy rodzaje strumieni: delikatny Rain, subtelny Smart Rain i pobudzający Jet. Słuchawka posiada również strumień Rain i Smart Rain. Dodatkowa opcja to Massage, która działa jak delikatny masaż. Zestaw jest wyposażony w system Dream Spray, który dba o pełny przepływ wody w obu natryskach i utrzymuje równe ciśnienie w każdej dyszy. Dodatkowo końcówki dysz pokrywa silikon SpeedClean, który zapobiega osadzaniu się kamienia. Blokada SafeStop uniemożliwia przypadkowe włączenie zbyt gorącego przepływu. Minimalny przepływ wody to 7 litrów na minutę. Zestaw Grohe Euphoria kosztuje 1180 złotych.

Omnires System Y Y1244/6/K-X

Zestaw posiada baterię termostatyczną, która umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury. Kwadratowa deszczownica o wymiarach 20 cm x 20 cm jest wykonana ze stali nierdzewnej. Ponadto można tu znaleźć system Easy Clean, który zapobiega osadzaniu się osadów wapiennych. Zestaw posiada ogranicznik, który zmniejsza zużycie wody o około 60 %. Regulacja wysokości wynosi od 80 do 130 cm. Przełącznik strumienia pomiędzy deszczownicą a rączką jest wbudowany w pokrętło regulacji wody. Zestaw prysznicowy Omnires kosztuje 648 złotych.

Zestaw Deante Peonia

Drążek stalowy wchodzący w skład zestawu posiada regulowaną wysokość w zakresie od 900 do 1250 mm. Chromowana deszczownica ma średnicę 200 mm. Słuchawka posiada funkcję strumienia deszczowego, miękkiego, hydromasażu i dwa strumienie mieszane. Znajdziemy tu system anti calc, który chroni deszczownię i wyloty słuchawki natryskowej przed osadem wapiennym oraz brudem. Wąż posiada funkcję anti-twist, która zapobiega jego skręcaniu. Zestaw Deante Peonia kosztuje 391 złotych.

Ferro Squerto NP22

Zestaw Ferro Squerto składa się z deszczownicy, słuchawki prysznicowej, drążka oraz metalowego węża. Głowica deszczownicy jest kwadratowa i posiada wymiary 200 x 200 mm. Ponadto zestaw jest wyposażony w system czyszczenia FerroEasyClean. Powłoka FerroEasyClean sprawia, że do powierzchni armatury nie przylegają osady i zabrudzenia. System czyszczenia zapewnia również ochronę przed drobnoustrojami. Cena produktu to około 155 złotych.

 

Deszczownica jest z pewnością ciekawą propozycją dla osób, które uwielbiają kąpiel pod prysznicem i chcą zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań z różnych półek cenowych, co umożliwi znalezienie idealnej deszczownicy do naszej łazienki. Jeśli szukasz profesjonalnego podłączenia, zachęcamy do skorzystania z usług specjalistów usterka.pl. Nasi hydraulicy zadbają o prawidłowy montaż deszczownicy, baterii prysznicowej lub całego zestawu. Oferujemy usługi hydrauliczne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. Już dziś umów wizytę hydraulika za pomocą formularza znajdującego się na naszej stronie.

 

Salony łazienek Warszawa

Poniżej przedstawiamy sprawdzone sklepy z armaturą łazienkową i salony łazienek w Warszawie, które warto odwiedzić, poszukując idealnej deszczownicy do łazienki.

Omnires Sp. z o.o., ul. Kleszczowa, 02-486 Warszawa;

Świat Łazienek XXI w., ul. Bartycka 24/26, pawilon 227, 00-716 Warszawa;

Mirad Alfa, ul. Bartycka 24/206, pawilon 210B, 00-716 Warszawa;

Catido, ul. Wał Miedzeszyński 73, 04-987 Warszawa;

Salon Łazienek Radaway, ul. Jagiellońska 82B, 03-301 Warszawa;

Strefa Ravak, ul. Domaniewska 37b, 02-672 Warszawa;

Warsaw Design Salon Wyposażenia Łazienek i Wnętrz, ul. Bukowińska 2, 02-703 Warszawa;

Castorama:

  • Głębocka 15a, 03-287 Warszawa;
  • Grochowska 21, 04-186 Warszawa;
  • Wola Park, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa;
  • Popularna 71, 02-473 Warszawa;

Leroy Merlin, ul. Modlińska 8, 03-216 Warszawa;

Hydrosfera Pieńkos Marcin, ul. Działkowa 33, 02-234 Warszawa.

 

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kabin prysznicowych