wyciek, hydraulik kraków

Dobry hydraulik w Krakowie

Elektryk i hydraulik Kraków

Zobacz jakie prace wykonuje nasz dobry hydraulik w Krakowie i okolicach! Wejdź na stronę główną usterka.pl i zobacz w jakich innych miastach są dostępne nasze usługi!

dodano 13.08.2019

Dobry hydraulik w Krakowie. Jak przeprowadzić modernizację instalacji? 

Elementy hydrauliki, podobnie jak każda inna część domowej instalacji, z biegiem czasu ulegają zużyciu. Nie warto czekać, aż dojdzie do poważnej awarii, gdyż w takich wypadkach konsekwencje mogą być przykre. Zalane mieszkanie to duży problem, którego z pewnością każdy chciałby uniknąć. Dlatego dobrze jest na bieżąco serwisować i w razie potrzeby modernizować instalację hydrauliczną. Sprawdźmy przykładowe prace, w których dobry hydraulik w Krakowie może pomóc.

Dobry hydraulik w Krakowie – wymiana zaworów

Dobrej jakości zawory odcinające dopływ wody można uznać za jedno z podstawowych zabezpieczeń chroniących nas przed zalaniem. Nie warto na nich oszczędzać. W kryzysowej sytuacji docenimy ich skuteczność i nie będziemy żałować kilku złotych więcej, które wydaliśmy, gdy konieczna była wymiana zaworów

Oprócz głównego zaworu odcinającego dopływ wody w całym domu instaluje się szereg innych, które zabezpieczają poszczególne pomieszczenia, a nawet konkretne elementy armatury. Najczęściej montuje się je w następujących lokalizacjach:

– przed bateriami i innymi elementami umożliwiającymi korzystanie z bieżącej wody, przed wodomierzami oraz sprzętem do filtracji wody,

– przy podgrzewaczach, pralkach i zmywarkach oraz przy odgałęzieniach przewodów rozdzielczych.

Idealna sytuacja jest taka, że każde urządzenie ma swój własny zawór. Gdy konieczna jest na przykład wymiana umywalki, nie musimy odcinać wody ani w domu, ani nawet w całej łazience. 

Najczęściej używanymi elementami blokującymi dopływ wody, są zawory kulkowe i grzybkowe. Te drugie mają bardziej skomplikowaną konstrukcję, ale umożliwiają płynniejszą regulację. Stosuje się je przy jednokierunkowym przepływie wody. Z kolei zawory kulkowe są prostsze zarówno w budowie, jak i działaniu. Wystarczy tylko obrócić dźwignię pod kątem prostym, by zablokować przepływ. Oprócz standardowych zaworów kulkowych w sklepach możemy też kupić modele trójdrożne, mogące rozdzielić przepływ wody. Dostępne są też odmiany czterodrożne i kątowe. 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Standardowy zawór pozwala nam przerwać trwającą awarię (zamykając poszczególny punkt) oraz ułatwia wymianę armatury. Samym powodem awarii są natomiast bardzo popularne w polskich instalacjach wężyki wody, których materiał jest elastyczny, a tym samym poddawany ciągłej pracy i prędzej czy później zwykle ulega awarii. Wymiana wężyków wody powinna być realizowana przynajmniej raz na dwa lata z użyciem dobrej jakości produktów.

Dobry hydraulik w Krakowie – zabezpieczenia dla przezornych

Istnieje szereg zabezpieczeń, które zdecydowanie wychodzą poza zakres standardowych elementów hydrauliki domowej i są to między innymi elektrozawory zabezpieczające przed zalaniem oraz czujniki zalania. Elektrozawory najczęściej działają według jednej z dwóch metod. W razie wykrycia zalania elektrozawór jest zamykany, czyli funkcja zaworu polega na zamknięciu dopływu wody lub druga forma – funkcją zaworu jest otwarcie przepływu wody, czyli jakakolwiek awaria zasilania lub odcięcie napięcia spowoduje zamknięcie wody. Druga forma jest bardzo bezpieczna i dedykowana przede wszystkim bardziej skomplikowanym zabezpieczeniom, szczególnie w przemyśle. Natomiast w domu może być powodem problemów, ponieważ awaria zasilania odetnie nas również od dostępu do wody bieżącej.

Czujnik przeciw zalaniu

Jeśli już zdecydujemy się na zabezpieczenie elektrozaworem, warto sparować go z funkcją wywołującą reakcję bezpieczeństwa, czyli czujnikiem przeciw zalaniu. Czujniki takie występują w postaci dyskretnych elementów umieszczanych w newralgicznych miejscach – łazienkach, pod zlewozmywakiem w kuchni czy w okolicy pralki lub zmywarki. Zintegrowane z prostą automatyką domową mogą automatycznie wywołać działanie elektrozaworu.

Mniej bezpieczną, ale ograniczającą skutki awarii metodą jest zastosowanie samych czujników zalania. Wykrycie obecności wody spowoduje uruchomienie sygnału dźwiękowego, a w lepszych modelach poinformuje nas wiadomością SMS lub e-mail. Czujniki będące częścią inteligentnego domu mogą wywołać alarm i ustaloną sekwencję czynności.

Podobne rozwiązania istnieją dla zaworów gazu oraz układu centralnego ogrzewania.

Dobry hydraulik w Krakowie – wymiana wodomierzy

Wodomierze to sprzęt, który jest obecny w niemal każdym polskim domu. Dzięki nim unikamy rozliczania się ryczałtem za zużycie wody. Płacimy tylko za to, co realnie wykorzystaliśmy. Wodomierze nie są urządzeniami skomplikowanymi, ale mimo wszystko w trakcie kilku lat eksploatacji ulegają zużyciu. Dzieje się tak głównie ze względu na gromadzenie się osadów oraz naturalne ścieranie się elementów mechanicznych. Skutkuje to błędami w pomiarze.

Dlatego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki ze stycznia 2008 r. okres ważności cechy legalizacji dla tych urządzeń wynosi 5 lat. Po tym czasie konieczna jest ponowna legalizacja lub wymiana wodomierza. Za wykonanie tej czynności odpowiedzialny jest właściciel. Jednak co ważne, nie zawsze jest to użytkownik. Za właściciela uważa się osobę bądź instytucję, która zapłaciła za przyrząd. Może to być na przykład spółdzielnia mieszkaniowa. 

Dobry hydraulik w Krakowie – wymiana grzejników

Zanim zdecydujemy, że konieczna jest wymiana grzejników, sprawdźmy, jaka jest dokładna przyczyna ich niepoprawnego działania. Zapowietrzony kaloryfer jest cieplejszy na dole i chłodny na górze. W takim wypadku wystarczy krótka wizyta hydraulika, który zlikwiduje usterkę. Często też przyczyną wadliwego działania jest awaria głowicy termostatycznej. Jeśli jednak widoczny jest wyciek wody lub na elementach stalowych występuje korozja, wtedy naprawa kaloryferów może nie wystarczyć i konieczna jest ich wymiana. 

Dobry hydraulik w Krakowie – kiedy wymienić grzejnik?

Oczywiście najlepszym okresem na tego typu prace jest lato, gdyż wtedy większość zarządców budynków upuszcza wodę w układzie CO, co pozwala na prowadzenie prac remontowych i konserwacyjnych bez angażowania zamrażarki do rur (zamrażanie rur jest procesem umożliwiającym prace na aktywnej instalacji, jest to natomiast usługa mocno podrażająca pracę hydraulika i nie zawsze możliwa do zastosowania). Innym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku poważnych awarii jest spuszczenie wody z pionu na życzenie mieszkańca, taka usługa jednak uszczupli nasz portfel o opłatę za czynności zarządcy i jego konserwatora. Wszystkie te czynności są mniej problemowe, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym. Jeśli natomiast jest to budynek jednorodzinny, Zarządca może w ogóle nie wyrazić zgody na spuszczenie wody z pionu, zatem zdecydowanie celujmy z takimi pracami hydraulika w okres letni, gdzie duże natężenie tego typu próśb skłania zarządców do spuszczenia wody z układu na cały okres poza sezonem.

Gdzie zamontować grzejnik?

Planując miejsce pod nowy kaloryfer, weźmy pod uwagę, że po jego bokach musi się znaleźć miejsce na odpowietrznik, przyłącza oraz głowicę. Powinniśmy też zapewnić mu odpowiednią wentylację. Jego odległość od parapetu i podłogi nie może być mniejsza niż 10 cm. Grzejnik najlepiej instalować pod oknem, dzięki czemu w zimowe dni unikniemy skroplin spływających po szybie okna.

Najbardziej problematyczne w wymianie są przyłącza ze stalowymi rurami. Ich ewentualna korozja utrudnia montaż. Często konieczne jest dospawanie końcówek przyłączeniowych lub gwintowanie obecnych. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku rur miedzianych, plastikowych: zgrzewanych, PEX, TeCe. Takie prace są prostsze i tańsze.

Dobry hydraulik w Krakowie – wymiana armatury kuchennej

Cieknąca woda pod zlewozmywakiem, czy wilgoć na sąsiedniej szafce kuchennej to znak, że może być to oznaka korozji i potrzebna jego wymiana lub wyciek ma związek z cieknącą baterią czy syfonem.

W sklepach spotkamy się najczęściej z dwoma typami zlewozmywaków. Są to modele nakładane lub wpuszczane. Te pierwsze montuje się na standardowych szafkach kuchennych. Ich szerokość zwykle wynosi 80 cm. Z kolei zlewozmywaki wpuszczane instaluje się przeważnie na blatach kuchennych. Przy montażu bardzo istotne jest właściwe uszczelnienie, chroniące przed wyciekami wody. Służą do tego specjalne listwy oraz silikon sanitarny.

Przy instalacji zlewozmywaka często konieczna jest też wymiana syfonu. Tu trzeba zwrócić uwagę na średnicę odpływów w zlewozmywaku. Zwykle jest to 3,5 cala. Sprawdźmy też długość i grubość śrub mocujących. Te przeznaczone do zlewozmywaków stalowych są zwykle krótsze i nie będą odpowiednie do modeli granitowych. 

Dobry hydraulik w Krakowie – wymiana armatury w toalecie

Gdy nasza muszla klozetowa jest w kiepskim stanie, a kolejna naprawa spłuczki nie przynosi rezultatu lub na rynku nie ma już dedykowanych części, to znak, że czas zrobić mały remont w toalecie. Jeśli nie występują żadne przecieki, pogotowie hydrauliczne nie jest konieczne. Wystarczy umówić się z fachowcem na dogodny termin w celu białego montażu. Zachęcamy do przeczytania naszych artykułów o umywalkach nablatowych, deszczownicach i bateriach umywalkowych, które pomogą wybrać najlepsze wyposażenie do naszej łazienki.

Kupując WC, zwróćmy uwagę na rozstaw śrub. Idealnie, gdyby pokrył się on ze starą toaletą. Wygodniej jest też kupić WC o nieco większym rozmiarze niż poprzedni model. W ten sposób w całości zakryjemy dotychczasowe miejsce montażu. Jeśli dolna część toalety będzie miała mniejszą średnicę, to dookoła będzie widoczny przebarwiony obszar po starym WC. Wtedy wymiana toalety będzie się wiązać z koniecznością zmiany płytek.

Planując montaż muszli klozetowej, pamiętajmy, że podejście do niej to przewód o średnicy 10 cm łączący ją bezpośrednio z pionem lub rurą odpływową. Podejście nie powinno być oddalone od pionu o więcej niż 100 cm. Z kolei różnica wysokości między syfonem a punktem podłączenia WC do pionu nie powinna przekraczać 300 cm.

Fachowiec usterka.pl bez problemu oceni odpowiednie wymagania i dokona zakupów, transportując nową armaturę na miejsce zlecenia. Obsługujemy wszystkie dzielnice Krakowa, w tym Dębniki, Zwierzyniec, Podgórze, Łagiewniki, Swoszowice, Bieżanów, Czyżyny, Grzegórzki, Stare Miasto, Krowodrza, Prądnik, Bieńczyce i inne.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik