Jak przyspieszyć komputer

Wiele użytkowników komputera raz na jakiś czas zastanawia się, czy istnieje sposób na przyspieszenie jego działania bez konieczności zakupu nowych podzespołów. Najczęstszymi odpowiedziami na pytania typu “Jak przyspieszyć komputer?” to oczywiście porady dotyczące wyłączenia niektórych usług i funkcji. Rodzi to jednak jedno pytanie. Dlaczego mielibyśmy rezygnować z tego, co daje nam nasz komputer? W dzisiejszym poradniku pokażemy Wam jak przyspieszyć komputer tak, aby nadal cieszyć się z jego funkcjonalności. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego komputer spowalnia?

Na samym początku warto ustalić, że spowolnienie prędkości działania komputer sprzed kilku lat jest całkowicie naturalne. Opóźnione włączanie systemu Windows, wolna przeglądarka Internetowa czy gry komputerowe działające o wiele wolniej niż kiedyś — to wszystko jest spodziewane. Otworzeniem kilkudziesięciu kart w przeglądarce Chrome lub Firefox zakrztusi się nawet najszybsza bestia na rynku. Problem zaczyna się, gdy komputer powoli traci swoją funkcjonalność. Dopiero wtedy powinniśmy zacząć myśleć o tym, jak przyspieszyć komputer. Zacznij od ustalenia, dlaczego właściwie komputer nie działa. Czy jest to problem z uruchamianiem Windowsa? Wydłużony czas przerzucania plików na inne partycje? Częste pojawianie się błędów Windowsa lub czarnego ekranu? Sporządź listę problemów, a następnie prześledź poniższe porady.

Jak przyspieszyć komputer? – Zrób to sam

Najpopularniejszą i prawdopodobnie najlepszą poradą na przyspieszenie komputera jest oczywiście… wymiana starszego sprzętu na nowy. Niektórzy z nas nie mogą sobie jednak pozwolić na coroczne zakupy w sklepach komputerowych, które często kończą się wydatkami na poziomie tysiąca/dwóch tysięcy złotych. Jak zatem przyspieszyć komputer nie wydając pieniędzy? Optymalizacja komputer lub laptopa pod kątem wydajności nie jest trudna, jeśli uda Ci się podążać za przedstawionymi niżej sposobami. Jeżeli nie czujesz się na siłach lub nie chcesz uszkodzić swojego sprzętu, poproś o pomoc kogoś, kto zna się na komputerze. Jak przyspieszyć komputer?

Programy uruchamiające się na starcie

Powolne uruchamianie się systemu Windows może być spowodowane natłokiem programów, które otwierają się razem z systemem. Najczęściej są to programy, z których w gruncie rzeczy nie korzystamy od razu po włączeniu komputera. Wejdź w ustawienia systemu Windows i w okienku wyszukiwania wpisz “msconfig”. Kliknij zakładkę “Uruchamianie” i odznacz programy, z których i tak nie korzystasz. Zwróć uwagę na programy służące do komunikacji m.in.: Skype, Discord, TeamSpeak, a także programy “czyszczące” komputer, np. CCleaner. Co do ostatniego programu, CCleaner również pozwala usuwań aplikacje uruchamiające się na starcie. Możesz z niego skorzystać, jeżeli nie chcesz bawić się w wyszukiwanie ustawień systemu Windows.

Jak przyspieszyć komputer? – Defragmentacja dysku

Czym jest defragmentacja dysku? Spokojnie, niewiele z nas wie, czym jest defragmentacja, a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę, że możemy uruchomić ją samodzielnie. Mówiąc w skrócie — jest to swoiste uporządkowanie nośnika informacji, czyli ułożenie danych na dysku tak, aby były bardziej dostępne dla programów i użytkownika. Jak defragmentować dysk?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  1. Wybierz partycję dysku, którą chcesz poddać defragmentacji.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę jednej z partycji dysku twardego, a następnie wybierz opcję “Właściwości”.
  3. Przejdź do zakładki “Narzędzia” i kliknij przycisk “Defragmentuj”
  4. Proces defragmentacji może zająć nawet kilka godzin, ale zaleca się wykonywać go co najmniej raz na dwa miesiące.

Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania

Jeżeli Twój komputer lub laptop nagle spowolnił, a nie majstrowałeś przy jego podzespołach, być może przyczyną jest niechciane oprogramowanie. Jak przyspieszyć komputer, gdy winowajcą jest wirus? Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz ze wbudowanego w system Windows Defendera. Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania, a następnie stosuj się do zaleceń programu. Jeżeli Windows Defender jest aktywny przez cały czas, wykrywanie zagrożeń powinno odbywać się na bieżąco. Co, gdy antywirus nie wykryje żadnych wirusów?

W takim wypadku możesz pokusić się o zainstalowanie dodatkowych programów, które wykryją mniej oczywiste wirusy. Chodzi tutaj o Adw Cleaner, program specjalizujący się w wykrywaniu złośliwego oprogramowania wyświetlającego reklamy lub czerpiącego Twoje zasoby. Jeśli zauważyłeś, że komputer spowolnił, a w pasku Start wyświetlają się nieznane Ci ikony — przeskanuj komputer i podążaj za zaleceniami programu. Przyspieszenie komputer poprzez usunięcie szkodliwego oprogramowania to najpewniejszy sposób na sukces.

jak przyspieszyć komputer Windows 10

Jak przyspieszyć komputer z Windows 10?

Windows 10 to cudowny system, który usprawnił pracę milionów użytkowników na całym świecie. Mimo to, wiele dodatkowych funkcji systemu może spowalniać działanie starszych komputerów lub laptopów. Jeżeli zależy nam na przyspieszeniu komputera, spróbuj wyłączyć niepotrzebne efekty wizualne. Co mamy na myśli pisząc o efektach wizualnych? Mowa tu o między innymi wyglądzie prostokąta, który pojawia się podczas przeciągania okna. Jak wyłączyć wizualizacje i efekty specjalne w systemie Windows 10?

  1. W polu wyszukiwania wpisz Dopasuj wygląd i wydajność systemu Windows.
  2. Wejdź w ustawienia, a następnie zaznacz opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności. Znajduje się ona w zakładce Efekty wizualne.
  3. Kliknij przycisk Zastosuj.

Oprócz wyłączenia dodatkowych efektów wizualnych możesz pokusić się o wyłączenie powiadomień systemowych. Jak przyspieszyć komputer poprzez wyłączenie notyfikacji? Otwórz ustawienia systemu, a następnie wejdź w zakładkę “Powiadomienia i akcje”. Po prawej stronie okna ustawień powinna pojawić się opcja powiadomień. Przesuń suwak w lewo tak, aby pojawił się napis “Wyłączone”

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Przyspieszenie działania komputera — Podsumowanie

To oczywiste, że starsze laptopy i komputery z systemem Windows z biegiem czasu tracą na wydajności. Jest to spowodowane zarówno postarzaniem się podzespołów, jak i coraz to nowszymi aktualizacjami systemowymi i update’ami programów, z których korzystasz. Jeżeli zależy Ci na szybkiej pracy komputera, pamiętaj, aby regularnie czyścić go z plików tymczasowych oraz raz na dwa miesiące wykonać defragmentację dysku. Przyspieszenie komputera to również usunięcie zbędnych programów oraz pozbycie się złośliwego oprogramowania. Zastosowałeś się do wszystkich zaleceń, a komputer działa wolno? Jeśli tak, skontaktuj się z pobliskim serwisem komputerowym, który dokona szczegółowej diagnozy Twojego sprzętu. Nie bój się jednak, prawdopodobnie nie czeka Cię wymiana komputera lub laptopa. Lekkie podrasowanie podzespołów w serwisie powinno zdziałać cuda.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: