Decydując się na wannę w łazience, należy dokonać wyboru odpowiedniej armatury. Jaka bateria nawannowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę, aby zwiększyć komfort użytkowania wanny? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jaka bateria do wanny będzie najlepszym wyborem.
Spis treści
Jaka bateria nawannowa – bateria na wannie czy w ścianie?
Podstawowy podział baterii wannowych dotyczy ich montażu. Wyróżniamy baterie ścienne i wolnostojące. Bateria wannowa ścienna, jak wskazuje sama nazwa, jest montowana na ścianie. Na rynku są dostępne jej dwa podtypy, baterie ścienne podtynkowe oraz natynkowe. Bateria wannowa podtynkowa to estetyczne i minimalistyczne rozwiązanie, ponieważ niemal wszystkie elementy są schowane pod tynkiem. Z kolei bateria ścienna natynkowa jest montowana do instalacji na zewnątrz. Choć dla wielu osób jest to mniej eleganckie rozwiązanie, jego największym plusem jest łatwość wymiany poszczególnych elementów w przypadku ich awarii.
Oprócz baterii ściennych mamy również do dyspozycji baterie sztorcowe. Bateria do wanny stojąca, bo pod taką nazwą jest bardziej znana, to najpopularniejszy typ ze względu na łatwy montaż na brzegu wanny przy pomocy wężyków.
Ostatni typ to bateria wannowa wolnostojąca, która pasuje do wanny wolnostojącej. Jest ozdobą samą w sobie, ponieważ występuje w wielu kolorach i kształtach i zwykle znajduje się w centrum pomieszczenia kąpielowego.
Bateria do wanny jaka wysokość?
Zanim dowiesz się jaka bateria nawannowa będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, poznaj szczegóły dotyczące montażu poszczególnych baterii. Na jakiej wysokości powinna znaleźć się bateria do wanny? Wszystko zależy od rodzaju wybranej baterii. Najmniej problemów nastręcza bateria montowana w wannie, czyli bateria stojąca. Kran powinien znaleźć się około 15-20 cm nad wanną. Baterię ścienną należy montować mniej więcej na wysokości 60 cm od podłogi, aby zapewnić komfort użytkowania i zapobiec rozpryskiwaniu wody. Oczywiście montaż jest uzależniony od wysokości wanny, jeśli planujesz zakup wysokiej wanny, można umieścić baterię nieco wyżej. Bateria wolnostojąca powinna znaleźć się mniej więcej około 15-20 cm nad krawędzią wanny. Wiele modeli ma regulowaną wysokość, dlatego bez trudu można ją dopasować do własnych upodobań i potrzeb.
Jaka bateria nawannaowa – ile otworów?
Choć jak wspomnieliśmy, montaż baterii stojącej nie wymaga tak dokładnych pomiarów jak w przypadku ściennej, na rynku znajdziemy baterie wielootworowe, które montuje się na wannie w specjalnych otworach. Bateria wannowa wielootworowa wymaga zakupu solidnej wanny, ponieważ ta słabej jakości mogłaby ulec pęknięciu w trakcie nawiercania otworów. Rozwiązaniem pośrednim jest montaż baterii na specjalnej półce znajdującej się nad wanną. Bateria do wanny 3-otworowa posiada wylewkę, słuchawkę prysznicową oraz mieszacz. Z kolei bateria do wanny 4- lub 5-otworowa ma dodatkowe pokrętła do regulacji wody. Do niewielkich łazienek i wanien sprawdza się bateria 2-otworowa jednouchwytowa z mieszaczem i słuchawką prysznicową lub bateria do wanny 1-otworowa z wbudowaną, wyciąganą głowicą prysznicową.
Jaka bateria nawannowa? Dodatkowe funkcjonalności
Znasz już rodzaje baterii wannowych. Teraz przyjrzyjmy się ich dodatkowym funkcjom. Zazwyczaj ich obecność wiąże się z wyższą ceną baterii, jednak warto mieć je na uwadze, ponieważ zwiększają komfort kąpieli. Najtańsze baterie nie posiadają takich rozwiązań i są mniej wygodne. Zatem jaką baterię wannową wybrać?
Bateria do wanny z ruchomą wylewką – składana wylewka pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience. Warto również zastosować baterię tego typu w łazience o niestandardowym kształcie, gdzie klasyczne rozwiązania nie zdałyby egzaminu.
Bateria do wanny z termostatem – bateria wannowa termostatyczna uprzyjemnia kąpiel dzięki braku konieczności ciągłej regulacji temperatury wody za pomocą uchwytu lub pokrętła. Możemy się cieszyć wodą o stałej temperaturze od razu po jej odkręceniu, co wiąże się także z oszczędnością. Takie rozwiązanie będzie przydatne dla rodzin z dziećmi, chroniąc najmłodszych przed ewentualnymi poparzeniami.
Bateria łazienkowa nawannowa z perlatorem – dzięki swojej budowie, specjalnemu sitku znajdującemu się na końcu wylewki, bateria napowietrza wodę, co zmniejsza znacznie zużycie wody.
Jaka bateria nawannowa? Zwróć uwagę na te parametry!
Teraz pora przyjrzeć się parametrom, na które powinno zwrócić się uwagę przy wyborze baterii nawannowej.
Głowica baterii – na rynku znajdziemy głowice ceramiczne oraz uszczelkowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest głowica ceramiczna, którą cechuje duża odporność na uszkodzenia, a tym samym większa żywotność. Jeśli już o głowicach mowa, należy uwzględnić jej średnicę, ponieważ to od niej uzależniona jest przepustowość całego systemu. Niekiedy duża średnica może wpływać na głośność wypływającej wody, dlatego warto zainwestować w głowicę z elementami tłumiącymi.
Materiał – bateria nawannowa jest wykonana przeważnie z mosiądzu oraz miedzi. Im więcej miedzi zawiera korpus baterii wannowej, tym wyższej jakości jest to produkt. Mosiądz jest odporny na działanie wody oraz uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia dużą wytrzymałość.
Zasięg wylewki – wartość wyrażana w milimetrach, należy uwzględnić ten parametr w odniesieniu od ściany, jeśli wybieramy baterię naścienną lub obudowy wanny, decydując się na baterię sztorcową.
Jaka bateria nawannowa? Przykładowe modele
Na rynku można znaleźć wiele modeli baterii, takich firm jak między innymi Grohe, Deante, Ferro, Hansgrohe, Kohlman czy Roca. Poniżej przedstawiamy nie tylko baterie nawannowe, ale również ścienne, które warto wziąć pod uwagę, poszukując rozwiązania do swojej łazienki.
Jaka bateria ścienna?
Baterie ścienne zwykle pojawiają się w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach. Taki typ baterii prezentuje się bardzo elegancko. Oto nasze propozycje.
Bateria ścienna Deante Begonia BCB01BT
Jest to ścienna bateria wannowa dwuuchwytowa w błyszczącym chromie. Na uwagę zasługuje korpus wykonany z najwyższej klasy mosiądzu. Ponadczasowa, lekko zaokrąglona forma baterii sprawia, że odnajdzie się ona zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wnętrzu. Jest to bateria z termostatem, dlatego zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, nie przekraczając temperatury 38 stopni Celsjusza. Ponadto znajdziemy tutaj przycisk ECO zmniejszający przepływ wody do 10 litrów na minutę. Dodatkowo bateria posiada zawory zwrotne zapobiegające cofaniu się wody zmieszanej do instalacji. Producent baterii wannowych Deante zapewnia 7-letnią gwarancję na baterię. Cena od około 420 złotych.
Bateria ścienna Hansgrohe Vivenis 75420000
Bateria wannowa nowoczesna Hansgrohe posiada wodospadowy tryb strumienia, co sprawia, że pasuje szczególnie dobrze do nowoczesnych wnętrz. Jej bryła zwraca uwagę, dlatego bez wątpienia będzie stanowić ciekawą ozdobę w łazience. Znajdziemy tu mieszacz ceramiczny (jeśli nie pamiętasz o jego zaletach, wróć do części – Jaka bateria nawannowa – zwróć uwagę na te parametry!). Producent wyposażył baterię w tłumik szumów, co zapewnia cichą eksploatację. Ponadto bateria ścienna Hansgrohe Vivenis może współpracować z przepływowymi podgrzewaczami wody. Cena od około 860 złotych.
Bateria ścienna Ferro Vito Verdeline
Jest to bateria wannowa chromowana jednouchwytowa. Bez wątpienia będzie ciekawym rozwiązaniem do niewielkiej łazienki, ponieważ ma składaną wylewkę. Ponadto posiada wbudowany ogranicznik przepływu dla wyjścia natrysku. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję na baterię oraz 2-letnią na pozostałe elementy. Cena od około 340 złotych.
Jaka bateria nawannowa stojąca? Najlepsze baterie
Baterie wannowe stojące są popularne ze względu na brak konieczności wiercenia ścian. Na rynku znaleźć można różne rodzaje baterii, dzięki czemu z łatwością dopasujemy model do stylu łazienki. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji.
Bateria Ferro One 3-otoworowa
Bateria jest dostępna w kolorze chrom. Jest to bateria jednouchwytowa trzyotworowa z przełącznikiem wanna/natrysk. Na uwagę zasługuje futurystyczny, podłużny natrysk z wyciąganą rączką. Bateria posiada perlator, który napowietrza wodę i zmniejsza jej zużycie. Korpus i głowica są objęte 5-letnią, zaś pozostałe elementy roczną gwarancją producenta.
Bateria Deante Azalia BDA 013M
To kolejna bateria 3-otworowa w błyszczącym chromie, o nieoczywistym, kwadratowym kształcie. Posiada aerator napowietrzający wodę – neoperl. W zestawie można znaleźć dwa rodzaje uchwytów baterii – gładką i z motywem kwiatowym. Ponadto produkt został wyposażony w odporną na uszkodzenia i osadzanie się kamienia głowicę ceramiczną. Koszt baterii to około 750 złotych.
Bateria Hansgrohe Talis E 71731000
To jednouchwytowa, trzyotworowa bateria wannowa sztorcowa w kolorze chrom. Klasyczna, uniwersalna forma baterii i słuchawki prysznicowej pasuje do każdego stylu łazienki. Znajdziemy tu przełącznik ciśnieniowy i zawór zwrotny. Ponadto bateria została wyposażona w niezawodny mieszacz ceramiczny. Może współpracować z przepływowymi podgrzewaczami wody. Koszt baterii to około 1100 złotych.
Jaka bateria nawannowa będzie najlepsza? Wszystko zależy od miejsca i możliwości finansowych, jakimi dysponujesz. Warto zainteresować się armaturą wysokiej jakości, to znaczy z dużą zawartością miedzi oraz głowicą ceramiczną, dzięki czemu posłuży wiele lat. Dysponując większym budżetem, ciekawą opcją jest bateria z termostatem i perlatorem, co wpłynie nie tylko na jakość kąpieli, ale również zmniejszy ostatecznie rachunki za wodę.
Najlepsza bateria wannowa wybrana i szukasz fachowca do jej montażu? Nasz hydraulik z pewnością Ci pomoże. Zarezerwuj termin już dziś!
Przeczytaj również:
Bateria cieknie – przyczyny i rozwiązania
Bateria umywalkowa – jaką kupić?
Parawan nawannowy – jaki wybrać?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów