Komputer do gier, w przeciwieństwie do maszyn służących do prac biurowych czy przeglądania internetu, to urządzenia wyposażone w niezwykle wydajne podzespoły. Zaawansowane karty graficzne oraz procesory o wysokim taktowaniu to tylko czubek góry lodowej, jakim są podzespoły dla graczy. Wiele miłośników gier komputerowych ceni sobie możliwość samodzielnego złożenia nowej stacji do grania, dlatego w Internecie znajdziemy masę poradników, dotyczących wyboru podzespół w jakie wyposażony powinien być idealny komputer dla graczy. Samodzielny montaż maszyny może być jednak czasochłonny, a dopasowanie do siebie niektórych elementów komputera może graniczyć z cudem. Wróćmy jednak to samego procesu zakupu nowych podzespołów. Poniżej znajdziesz porady dotyczące budowy komputera dla graczy bez ograniczeń budżetowych. Jeśli twój budżet jest mniejszy, przeczytaj nasze sugestie dotyczącego zakupu taniego komputera.
W części pierwszej poradnika zawarliśmy porady dotyczące tego. na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego dla graczy. Dowiesz się m.in.:
- Jaki procesor do gier kupić?
- Jaka jest najlepsza karta graficzna dla graczy?
- Jakie są najważniejsze cechy komputera dla graczy?
Spis treści
W co celować składając komputer dla graczy?
Cykl wypuszczania nowych podzespołów komputerowych sprowadza się do wprowadzania na rynek udoskonalanego sprzętu co kwartał. Powoduje to oczywiście stale zmieniające się możliwości komputerów, jak i utrzymywanie się pewnego poziomu ceny za najszybszą maszynę. Podczas składania swojego komputera do grania, warto zwrócić uwagę, aby nowy sprzęt pozwolił nam przez długi czas bawić się takimi tytułami jak: Counter Strike, Fortnite, League of Legends czy FIFA. Są to stale rozwijane gry, które z biegiem czasu będą potrzebować coraz to większej siły przerobowej.
Odpowiednio złożony komputer dla graczy pozwoli również cieszyć się najbliższymi premierami ze świata gier.in.: nową grą studia CD Projekt Red — Cyberpunk 2077 czy grą roku Red Dead Redemption 2. Składając komputer do grania celuj w:
- Kartę graficzną GeForce GTX/RTX lub Radeon RX; (Czerpanie przyjemności z grania w gry na zintegrowanej z procesorem karcie graficznej jest obecnie raczej niemożliwe);
- Procesor 4-rdzeniowy, docelowo 6/8-rdzeniowy;
- Dysk SSD ułatwiający wczytywanie gier;
- Chłodzenie komputera (wentylator lub chłodzenie wodne);
- Zasilacz dostosowany do poboru pozostałych komponentów;
- Płyta główna dopasowana do reszty podzespołów.
Najlepsza karta graficzna dla graczy
Komputer do gier to przede wszystkim test karty graficznej. Wybierając kartę graficzną do gier, zadbaj, aby sugerować się co najmniej dwoma aspektami tych urządzeń. Chodzi tutaj o oznaczenie producenta oraz zamontowaną na karcie pamięć graficzną. Modele kar graficznych firmy NVIDIA oznaczane są literami GTX lub RTX. Natomiast karty Radeon rozpoznaje się po charakterystycznym RX w nazwie. Istnieje oczywiście wiele modeli przeznaczonych do gier, sygnowanych zwykłym R9, ale te powoli odchodzą do lamusa.
Komputer dla graczy, a właściwie karta graficzna dla graczy, to również pamięć graficzna (VRAM). Minimalne wymagania najnowszych gier głoszą, że nowym “standardem” staje się co najmniej 4 GB pamięci VRAM. Warto mieć jednak na uwadze, że nowsze gry, np. rodzimy Cyberpunk 2077, mogą wymagać karty z nawet 8 GB pamięci graficznej. Jeśli planujesz zakup droższej karty graficznej, poczekaj z kupnem karty GeForce RTX 2080, która od niemal roku króluje we wszelkich benchmarkach. Za niedługo możemy spodziewać się zupełnie nowych kart graficznych od NVIDII (RTX 3070, RTX 3080). Warto zaznaczyć, że swoją wydajnością zmiatają starszego brata pod dywan.
Jak wybrać procesor do gier?
Wybór procesora to dla niektórych rzecz drugorzędna, ale w rzeczywistości wiele nowszych gier typu open-world polega właśnie na nim. Jeśli chcesz, aby Twój komputer dla graczy był w stanie uruchomić najnowsze gry, zadbaj o minimalną ilość rdzeni. Optymalny procesor do gier powinien obsługiwać co najmniej 4 wątki, przy czym korzystniejsze są rdzenie fizyczne, a nie technologia Hyper Threading.
Uruchamianie nowszych gier na średnich lub wysokich ustawieniach graficznych będzie możliwe po zakupie procesorów o 4 rdzeniach i 4 wątkach, a także procesorów gamingowych. Najczęściej wybierane procesory do gier to m.in.:
- Intel Core i3-9100F;
- Intel Core i5-9600K;
- AMD Ryzen 7 3800X;
- AMD Ryzen 3 3200G.
Pamiętajmy jednak, że przepłacenie za procesor może skończyć się jego “dławieniem”. Reszta podzespołów nie nadąży za szybkością przetwarzania procesora, a co za tym idzie, komponent nie będzie działał z pełną mocą. W kolejnym wpisie na naszym blogu dowiesz się, jakie akcesoria dla graczy kupić oraz jaki komputer do 2000 złotych lub jaki komputer do 3000 złotych wybrać.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: