Zdarza się, że po zakupie nowego dysku nie potrafimy podłączyć go do naszego komputera. Czy taki zakup jest bezużyteczny? Oczywiście, że nie. To, że komputer nie widzi dysku nie jest w zasadzie niczym nienaturalnym, a problemy z nośnikami danych mogą spotkać każdego z nas. Komputer lub laptop nie rozpoznaje dysku zewnętrznego? Nie wiesz, jak podłączyć zupełnie nowy nośnik? Zapoznaj się z naszym najnowszym poradnikiem i dowiedz się, co robić, gdy komputer nie widzi dysku.
Spis treści
Komputer nie widzi dysku — Co może być przyczyną?
Problem z podłączeniem nowego dysku twardego lub przepinaniem starszego urządzenia może mieć wiele przyczyn. Od najprostszej, czyli nieprawidłowego podłączenia przewodów, do poważniejszych takich jak złe sformatowanie dysku twardego lub brak partycji. Naprawę dysku zaczniemy oczywiście od zdiagnozowania awarii.
- Sprawdź sposób podłączenia urządzenia. Podłącz dysk do innego komputera lub laptopa i przetestuj jego działanie. Jeśli dysk działa — nie jest to problem natury hardware’owej.
- Jeżeli komputer nie wczytuje dysku, wejdź w ustawienia BIOS. To właśnie w tym miejscu masz podgląd na wszelkie urządzenia wykrywane przez Twój komputer. Jeżeli dysk jest widoczny, zastanów się nad formatem lub ponownym rozporządzeniem partycjami.
Jak podłączyć dysk twardy do komputera?
Zdarza się, że jedyny problem z dyskiem, na jaki natrafimy to kłopot z podpięciem nowego urządzenia do naszej maszyny. Dysk HDD podłączamy za pomocą dwóch przewodów. Jeden z nich służy do zasilania urządzenia, drugi podłączamy do płyty. Komputer nie widzi dysku SDD? Tu sprawa jest nawet prostsza, ponieważ M.2 wymaga podłączenia jedynie do płyty głównej. Upewnij się jednak, że Twoja płyta jest wyposażona w odpowiedni port.
Komputer nie widzi dysku — Co powinieneś zrobić?
Jak już wspomnieliśmy, problem z wczytywaniem dysku to coś, z czym najprawdopodobniej poradzisz sobie samodzielnie. Wejdź w ustawienia BIOS i upewnij się, że dysk został poprawnie podłączony. Jeśli dysk widnieje na liście połączonych urządzeń, a komputer go nie wykrywa – niestety jest uszkodzony. W takim wypadku zalecamy wizytę w serwisie komputerowym lub telefon do pogotowia komputerowego. Jeżeli komputer nie wczytuje dysku, zwykle czeka nas format lub utworzenie dodatkowych partycji. Jak to zrobić?
- Przejdź do “Panelu sterowania”, a następnie wyszukaj opcję “System i zabezpieczenia”.
- Wybierz “Narzędzia administracyjne” i wyszukaj funkcję “Zarządzanie komputerem”.
- W ten sposób dotarłeś do potrzebnego nam narzędzia. Wybierz opcję “Magazyn”, a następnie “Zarządzenia dyskami”.
- Przed Tobą pojawiła się lista podłączonych dysków. Wybierz nieprzydzielone miejsce i stwórz dodatkową partycję, wybierając opcję “Nowy wolumin prosty”.
- W oknie pojawi się miejsce na wpisanie rozmiaru partycji i litery dysku.
- Na sam koniec nie zapomnij o odpowiednim formatowaniu. Wybierz system NTFS, a po zakończeniu procesu formatowania, dysk powinien być widoczny w systemie Windows.
Co zrobić, gdy nie możesz sformatować dysku twardego?
Zdarza się, że przeprowadzenie procesu tworzenia nowej partycji jest niemożliwe, a, tak czy inaczej, komputer nie widzi dysku lub w ogóle się nie włącza. W takim wypadku problem z dyskiem twardym to kwestia uszkodzenia hardware’owego. Niezależnie od tego, czy posiadasz dysk Seagate, czy dysk Hitachi, sprawdź czy urządzenie działa z innym komputerem. Jeśli nie, czeka Cię kontakt z producentem sprzętu lub dosyć kosztowna naprawa dysku twardego.
Komputer nie wczytuje dysku — Czy naprawa jest opłacalna?
Na powyższe pytanie odpowiemy od razu — prawdopodobnie nie. Naprawa dysku twardego wiążę się ze sporymi kosztami, zwykle przewyższającymi koszt nowego urządzenia. Prawdziwy kłopot zaczyna się, gdy na nośniku znajdują się ważne dla nas pliki. Odzyskiwanie danych z dysków twardych to zadanie dla wykwalifikowanego fachowca z serwisu komputerowego. Koszt takiej usługi to ok. 140 złotych, w zależności od poziomu zaszyfrowania danych oraz ogólnego stanu technicznego nośnika. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na utratę danych z dysku lub dysk jest nowy, zastanów się nad ponownym zakupem i wykorzystaniem gwarancji. Ceny dysków Seagate, Toshiba, WD, GoodRam czy Adata wahają się od 150 złotych do 500 złotych. Większość nowych nośników oferuje nam dużą pojemność i szybką prędkość zapisu/odczytu danych, dlatego zakup jest tym bardziej opłacalny.