młoda trawa żółknie, żółta trawa, Jaki nawóz na żółty trawnik, Żółte plamy na trawniku po psie, Jak zlikwidować żółte plamy na trawniku, trawnik żółknie od dołu

Twoim problemem jest żółty trawnik? Powodów utraty soczyście zielonego koloru może być wiele. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, dlaczego młody trawnik żółknie. Jeśli w porę zadbasz o jego stan, odzyska swój pierwotny wygląd!

Młody trawnik żółknie – niepoprawne nawożenie

Chcąc uzyskać bujną darń często nawozisz trawnik? Używasz dużych dawek nawozów? To bardzo duży błąd, który prowadzi do wypalania trawnika, zamiast go wzmocnić! Zdecydowanie umiar jest lepszym rozwiązaniem i nawożenie powinno się przeprowadzać tylko dwa razy do roku – na wiosnę oraz latem, najpóźniej do pierwszej połowy sierpnia. Unikaj jednak nawożenia w upalne dni i planuj je przed opadami deszczu. Przed podaniem nawozu należy również skosić trawnik. Jaki nawóz na żółty trawnik będzie najlepszy? Należy stosować dobrej jakości produkty, bogate w azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Jakie działanie mają podane składniki mineralne dla traw?

  • Azot – odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój traw. Ponadto uodparnia darń na choroby, niekorzystne warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne.
  • Magnez – młody trawnik żółknie, gdy brakuje mu magnezu! To właśnie magnez wpływa na piękny, zielony kolor trawnika, ponieważ jest jednym ze składników chlorofilu.
  • Potas – uodparnia trawnik przed przymrozkami, suszą, mrozem oraz intensywnymi opadami śniegu.
  • Fosfor – poprawia cyrkulację powietrza w podłożu, co wpływa korzystnie na system korzeniowy. Ponadto zwiększa odporność trawników na bakterie i grzyby.
  • Wapń – działa odkwaszająco na podłoże, chroniąc je przed chwastami. Zwiększa również przepuszczalność, wpływając na rozwój korzeni.

Przenawożony młody trawnik żółknie – zadbaj o nawodnienie

W przypadku przenawożenia należy obficie podlewać trawnik – nawet około 10 litrów na 1 m2. To pozwala lepiej rozprowadzić składniki odżywcze do gleby i pozbyć się jego miejscowego nadmiaru. Pamiętaj jednak, żeby nawadniać trawnik rano, kiedy słońce nie znajduje się w zenicie, ponieważ mogłoby to poparzyć trawę.

Młody trawnik żółknie – zbyt niskie koszenie trawy

Jeśli trawnik żółknie od dołu, powodem może być również zbyt niskie koszenie trawy. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym innym wpisie – Koszenie trawy – jaki i kiedy przeprowadzać koszenie trawników? Koszenie zbyt nisko może powodować żółtą plamistość, chorobę powodującą plamy przypominające spaloną trawę. Może wywołać również zgorzel podstawy źdźbła. Pamiętaj, że zbyt krótko przystrzyżona trawa nie zacienia podłoża, co powoduje również zbyt duże parowanie wody.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Młody trawnik żółknie – choroby grzybowe

Inne przyczyny żółknięcia traw są wywołane przez choroby grzybowe, np. antraknozę traw, charakteryzującą się żółtopomarańczowymi plamami. Występuje także rizoktonioza traw, która nie zawsze ma żółte zabarwienia i może także być koloru brązowego. Plamy koloru okrągłego. Jak zlikwidować żółte plamy na trawniku wywołane przez grzyby? W obu przypadkach należy pamiętaj o regularnej wertykulacji.

Młody trawnik żółknie – szkodniki

Drutowce, larwy chrząszcza i nicienie uszkadzają korzenie traw, powodując jej żółknięcie. Co zrobić, gdy zżółknie trawnik i podejrzewasz szkodniki? Warto wykopać fragment ziemi na głębokość minimum 10-20 cm, dzięki czemu sprawdzisz, czy w podłożu nie ma uszkodzonych korzeni oraz szkodników. Jeśli uszkodzenia i szkodniki są widoczne gołym okiem, koniecznie należy zastosować środki szkodnikobójcze. Prace powinny zostać poprzedzone wertykulacją i areacją. Preparaty nie tylko usuwają szkodniki, ale również wzmacniają system korzeniowy.

Żółte plamy na trawniku po psie

Twój pies często biega po ogrodzie i zauważyłeś, że załatwiając się na trawnik, żółknie trawa? Wszystkiemu winny azot, znajdujący się w moczu psa, który powoduje wypalenie trawnika. Warto nauczyć czworonoga załatwiania się w jednym miejscu, tak, żeby uniknąć niszczenia darni.

Młody trawnik żółknie z wielu powodów. Najczęściej przyczyną jest zbyt mocne przycinanie trawy, przenawożenie lub wręcz przeciwnie, stosowanie zbyt malej ilości składników odżywczych. Czasami winne są również szkodniki. Jeśli chcesz, abyśmy zadbali o Twój przydomowy trawnik, wybierz naszą usługę drobne prace w ogrodzie, obejmującą wynajem pracowników w pakietach 4- lub 8- godzinnych!

To może Cię zainteresować:

Jak dbać o trawnik na wiosnę?

Odchwaszczanie trawnika – czym i kiedy odchwaszczać trawnik?

Drobne prace w ogrodzie – dlaczego warto wynająć do nich pracownika?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Drobne prace w ogrodzie, Wynajem pracowników na godziny