koszenie trawy, koszenie trawnika, koszenie trawników, kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie? kiedy pierwsze koszenie trawy po siewie? Kiedy ostatnie koszenie? Koszenie trawy zimą, koszenie mokrej trawy

Gęsty, zielony dywan to marzenie każdej osoby posiadającej ogród. Aby tak było, konieczne jest regularne i prawidłowe koszenie trawy. O czym należy pamiętać przeprowadzając koszenie trawników? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej!

Na jaką wysokość kosić trawę?

Trawnik przydomowy powinien mieć wysokość 3-4 cm. Dlatego należy przeprowadzać koszenie trawnika dość często, skracając źdźbła trawy o niewielką długość, najlepiej o 1/3, maksymalnie o połowę. Jak często kosić trawnik? Nawet raz w tygodniu, choć oczywiście jest to uzależnione od pogody i pory roku. Trawa rośnie najszybciej wiosną i późnym latem. Nie bez znaczenia jest również częstotliwość podlewania trawnika, im jest on nawadniany częściej, tym szybciej rośnie. Ważnym aspektem przy ustalaniu częstotliwości koszenia jest także gatunek naszych traw, ponieważ różnią się one od siebie tempem wzrostu.

Koszenie mokrej trawy – czy to możliwe?

Koszenie trawy po deszczu lub bardzo wcześnie rano, gdy na trawie jest rosa, to niezbyt dobry pomysł. Trawa powinna być sucha, jednak unikajmy także jej ścinania przy dużej ekspozycji słonecznej. Po skoszeniu trawy należy podlać ją obficie wodą.

Koś trawę naostrzoną kosiarką

Nieważne, jakiej kosiarki używasz, jednak koszenie trawników nie przyniesie pożądanego efektu, gdy jej ostrza będą tępe. Zadbaj o ich naostrzenie i dopiero wtedy ścinaj trawę. Koszenie trawy tępymi ostrzami powoduje rozrywanie źdźbeł, które zaczynają bieleć.

Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie?

Choć czasami trawa rośnie dość ładnie przy lekkiej zimie, pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy wiosną – w marcu lub w kwietniu, w zależności od potrzeb. Kiedy będzie wiadomo, że nastał odpowiedni moment? Trawnik powinien mieć wysokość około 6-8 cm.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kiedy pierwsze koszenie trawy po siewie?

Wiele osób zastanawia się od kiedy zacząć koszenie trawy po siewie. Cierpliwość jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Poczekaj, aż trawa będzie wysoka na 8-10 cm. Jednak młodej trawy nie kosimy do wysokości 3-4 cm jak w przypadku starszych źdźbeł. Zalecana wysokość to 6 cm. Dopiero następne koszenie wykonujemy na standardową wysokość. Pamiętaj, aby nie zostawiać skoszonej trawy po pierwszym ścięciu. Dopiero przy trawniku na wysokość 3-4 cm pozostawienie skoszonej trawy ma sens, ponieważ rozkładająca się trawa swobodnie dotrze do korzeni.

Koszenie trawy zimą – czy jest zalecane?

Niestety nie jest to dobry pomysł. Przede wszystkim ze względu na zmienne warunki pogodowe. Ponadto przycinanie trawy zachęca ją do wypuszczania świeżych źdźbeł, a to z kolei może osłabić nasz trawnik przy ujemnych temperaturach.

Kiedy ostatnie koszenie trawy?

Wszystko zależy od pogody i warunków atmosferycznych. Zwykle zaleca się ostatnie koszenie w połowie października, kiedy to trawa kończy swój okres wegetacyjny. Jednak przy ciepłej, mało deszczowej jesieni, koszenie trawników możemy przesunąć nawet do listopada lub grudnia, w przypadku, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak o tym, aby nie ścinać trawy przed zimą zbyt wysoko lub zbyt nisko – optymalna wysokość to 4-5 cm. Skoszenie trawy zbyt nisko może grozić przymarzaniem korzeni, z kolei pozostawienie zbyt wysokich źdźbeł grozi gniciem i chorobami grzybowymi. Pamiętaj również o usunięciu skoszonej trawy, ponieważ będzie ona gnić i zaburzać cyrkulację powietrza Twojego trawnika.

Usługa koszenie trawy od usterka.pl

Jak widać, koszenie trawników wymaga stosowania się do różnych zasad. Ponadto jest czynnością, która pochłania sporo czasu i energii. Z tego powodu zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – drobne prace w ogrodzie, w ramach której możesz zlecić koszenie trawy oraz wiele innych prac ogrodowych. Nasz ogrodnik na godziny może pojawić się u Ciebie na 4 lub 8 godzin. Cena za koszenie trawy jest zatem ujęta w pakietach kilkugodzinnych, które umożliwiają Ci powierzenie także innych prac, jak podlewanie roślin, przycinanie krzewów czy odchwaszczanie. Nie czekaj i już teraz wybierz naszą usługę – wynajem pracowników na godziny, rezerwując wizytę telefonicznie lub online!

To może Cię zainteresować:

Drobne prace w ogrodzie – dlaczego warto do nich wynająć pracownika?

Sprzątanie po remontach – jak sprzątać po remoncie?

Wynajem pracowników na godziny – dlaczego warto wybrać outsourcing pracowniczy?

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Drobne prace w ogrodzie, Wynajem pracowników na godziny