Spis treści
Cykliczne czyszczenie pościeli jest naturalną czynnością, z którą większość z nas nie ma problemu. Inaczej zdajemy się jednak zachowywać w stosunku do kołder i poduszek, które nierzadko pomijamy w codziennych czynnościach sprzątających. Czy pranie kołdry w pralce jest możliwe? Jak prawidłowo wyprać poduszkę? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj najlepsze sposoby na odświeżenie swojego łóżka i snu!
Obawiasz się, że Twoja pralka nie działa? Sprawdź, czy z łożyskami w pralce wszystko w porządku zapoznając się z naszym poradnikiem!
Jak wyprać kołdrę w pralce – dlaczego należy prać kołdrę?
Do tej pory zajmowałeś się jedynie praniem poszew na kołdrę i poduszkę? Niestety to duży błąd, który może przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych. W kołdrze gromadzi się między innymi nasz naskórek, będący pożywką dla bakterii oraz grzybów. Spanie w brudnej pościeli może powodować powstawanie trądziku, zapalenie zatok, alergię czy nawet astmę. Regularne pranie kołdry w pralce pozwala skutecznie pozbyć się mikroorganizmów i zapewnia higieniczne i zdrowe warunki do snu.
Ponadto pranie kołdry wydłuża jej żywotność, pod wpływem ruchów bębna pralki wypełnienie rozkłada się bardziej równomiernie. Jeśli zapominasz o praniu kołdry, zapewne zauważyłeś, że z czasem traci ona swój pierwotny wygląd, staje się cienka niczym naleśnik, a wypełnienie „zbija się”? To właśnie efekt niedostatecznej dbałości o kołdrę.
Jak często należy prać kołdrę?
W standardowych warunkach pranie kołdry w pralce powinno odbywać się raz na pół roku. W sezonie letnim, kiedy noce bywają upalne i sprzyjają poceniu się, należy prać kołdrę częściej. Osoby zmagające się z alergią lub astmą powinny prać kołdrę przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo należy wyprać obowiązkowo kołdrę po każdej przebytej chorobie.
W czym prać kołdrę?
Do prania używaj płynu do płukania lub żelu piorącego. Zdecydowanie zabronione jest używanie proszku, który może gromadzić się w wypełnieniu. Warto zwrócić uwagę na delikatne płyny hipoalergiczne bądź ekologiczne, które nie zaszkodzą kołdrze. Wypełnienie z kaczych bądź gęsich piór po nieumiejętnym praniu może zacząć pleśnieć i wydzielać nieprzyjemny zapach. Z kolei używanie agresywnych detergentów do prania kołdry syntetycznej może powodować zbijanie się wypełnienia w grudki, co będzie skutkować jej odkształcaniem i utratą właściwości izolacji cieplnej.
Jak wyprać kołdrę w pralce – w jakiej temperaturze prać kołdrę?
Informacje na temat temperatury prania znajdują się na metce kołdry i w zależności od producenta, zalecenia te mogą się różnić od siebie. Podana wartość na metce to maksymalna temperatura, w jakiej można prać kołdrę, dlatego nie należy jej przekraczać, aby nie zniszczyć jej materiału i właściwości. Zwykle temperatura, która umożliwia pozbycie się większości mikroorganizmów z kołdry wynosi 60 stopni Celsjusza. Jeśli zależy nam jedynie na odświeżeniu kołdry, wystarczy wyprać ją w temperaturze 40 stopni Celsjusza.
Jak suszyć kołdrę?
Większość rodzajów kołder źle znosi wirowanie w pralce. Z takiej opcji możesz skorzystać jedynie w przypadku, gdy posiadasz kołdry syntetyczne. Niezależnie od rodzaju, należy pamiętać o wyjęciu kołdry od razu po skończonym cyklu prania, aby wypełnienie się nie odkształciło. Kołdrę suszymy na świeżym powietrzu, najlepiej w nieco bardziej wietrzny dzień. Nie należy suszyć kołdry bezpośrednio na słońcu, ponieważ promienie UV mogą doprowadzić do jej deformacji.
Jak wyprać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym w pralce?
Kołdra syntetyczna, choć jest trwała i odporna na odkształcenia, wymaga również regularnej pielęgnacji. Jeśli jest to kołdra antyalergiczna, wykorzystywana przez osobę zmagającą sią z uczuleniem na kurz i roztocza, wymaga prania minimum raz w miesiącu w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Warto jednak przed włożeniem do pralki sprawdzić informacje na metce, ponieważ zdarzają się modele z dopuszczalną niższą temperaturą prania, a wyższe wartości mogą doprowadzić do jej zniszczenia. Jeśli z kołder syntetycznych korzystają osoby bez alergii, temperatura prania nie musi być tak wysoka i wystarczy wyprać kołdrę w 40 stopniach Celsjusza. Można w tej sytuacji zmniejszyć także częstotliwość prania, przeprowadzając czyszczenie raz na pół roku.
Jak wyprać kołdrę puchową w pralce?
Pranie kołdry puchowej w pralce wymaga nieco więcej delikatności. Najlepsza temperatura prania to 40 stopni Celsjusza. Należy również wybrać program bez wirowania. Aby uniknąć zbijania się puchu, do bębna pralki warto wrzucić kilka piłek tenisowych. Od razu po wypraniu należy rozłożyć kołdrę do suszenia na dworze, unikając bezpośredniej ekspozycji na słońce.
Jak wyprać kołdrę z pierza w pralce?
Podobnie jak w przypadku kołdry puchowej, kołdrę z pierza pierzemy w temperaturze 40 stopni Celsjusza bez wirowania. W tym przypadku także warto dodać do bębna pralki piłeczki tenisowe, które zapobiegną zbijaniu się pierza. Ze względu na spory ciężar tego rodzaju kołdry, jej wypranie może być dość kłopotliwe w domu i przeciążyć bęben pralki, dlatego decydujmy się na ten krok w ostateczności i w przypadku, gdy posiadamy urządzenie z dużym wsadem.
Pranie kołdry w pralce nie jest trudnym zajęciem i pozwala uniknąć kosztów związanych z jej czyszczeniem w pralni. Korzystając z powyższych porad z pewnością poradzisz sobie z wypraniem kołdry w domowym zaciszu.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD