suszarka z pompa ciepła czy bez pompy

Jeszcze całkiem niedawno jedyną możliwością wysuszenia prania było rozwieszenie odzieży na sznurkach lub suszarce stojącej. Obecnie na rynku niemal każdy producent posiada w swojej ofercie suszarki elektryczne, umożliwiające suszenie prania znacznie szybciej, często bez konieczności późniejszego prasowania. Szczególną popularnością cieszy się suszarka z pompą ciepła. Na czym polega jej działanie? Czy rzeczywiście jest lepsza od suszarki bez pompy ciepła? Zachęcamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym wpisem.

Suszarka z pompą ciepła – jak działa?

Pompa ciepła w suszarkach działa na podobnej zasadzie jak sprężarka w lodowce, która odbiera ciepło z żywności i odprowadza je na zewnątrz, z tą różnicą, że pompa nie przenosi ciepła na zewnątrz. Wykorzystuje ona bowiem gorące powietrze do ogrzania zimnego powietrza w kolejnych fazach cyklu suszenia, tworząc zamknięty obieg. Zapobiega to utracie ciepła i zapewnia bardziej energooszczędne działanie urządzenia.

Suszarka z pompą ciepła czy bez?

Suszarki bez pompy ciepła suszy ubrania szybciej niż suszarka z pompą ciepła. Niestety zużywa również więcej energii, a przez to, że szybko się nagrzewa, nie nadaje się do zabudowy. Ulatujące powietrze może uszkadzać meble, dlatego nie jest to zatem dobre rozwiązanie, jeśli planujesz na przykład wstawić suszarkę do zabudowanej szafy w przedpokoju.

Suszarka z pompą ciepła wymaga znacznie więcej czasu na wysuszenie prania. Ten rodzaj suszarek jest jednak bardziej energooszczędny. Ponadto odzież jest suszona zwykle w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza. Stosunkowo niska temperatura suszenia chroni tkaniny przed zniszczeniem, kurczeniem czy rozciąganiem. Minusem jest cena, suszarki z pompą ciepła potrafią kosztować nawet 1000-1500 złotych więcej niż urządzenia bez pompy.

Suszarka z pompą ciepła ranking

W Internecie można znaleźć wiele rankingów suszarek. Poniżej przedstawiamy wysoko oceniane suszarki z pompą ciepła według strony Ceneo.pl wraz z ceną, które naszym zdaniem będą najlepszym wyborem zakupowym.

  • Bosch WTR87TW0PL, cena od 2595,00 zł;
  • Beko DS7433RX, cena od 1839,00 zł;
  • Electrolux EW8H358PSP PerfectCare, cena od 2599,00 zł;
  • Samsung DV90T6240LH, cena od 3249,00 zł.

Bez względu na to, jaki model suszarki z pompą ciepła wybierzesz, ważne jest odpowiednie korzystanie ze sprzętu. W przypadku niespodziewanej awarii urządzenia, możesz liczyć na wsparcie naszego serwisu suszarek do ubrań. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka ciekawych artykułów na temat suszarek, które mogą Cię zainteresować:

Suszarka do prania głośno chodzi?

Pranie z suszarki nie pachnie

Dlaczego suszarka nie suszy?

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD