Trzeszczące głośniki w laptopie to prawdziwy wróg relaksu. Czy może być coś gorszego od szumów i trzasków wydobywających się z laptopa, na którym usilnie próbujemy obejrzeć swój ulubiony serial? Mimo, że wydawać by się mogło, że nie jest to poważna awaria, to z pewnością nie należy jej ignorować. Jak samodzielnie zdiagnozować trzeszczące głośniki w laptopie? Czy można ustrzec się kosztownej naprawy w serwisie? Dowiedz się, co jest przyczyną szumów z głośników oraz jak pozbyć się ich na zawsze. Zapraszamy do lektury!
- Dlaczego głośniki w laptopie nie działają?
- Jak naprawić trzeszczące głośniki?
- Czy sterowniki głośników mają znaczenie?
Nie wiesz, jak naprawić laptopa, który nie chce się wyłączyć? Sprawdź nasz artykuł o wyłączaniu komputera!
Spis treści
Trzeszczące głośniki w laptopie – Dlaczego głośniki nie działają?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, jakikolwiek szum wydobywający się z głośników powinien zostać natychmiastowo zdiagnozowany. Problem z dźwiękiem może być skutkiem zarówno awarii podzespołów, jak i błędem wynikającym wyłącznie z ustawień systemowych Windows. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii głośników w laptopie?
- Nieprawidłowe ustawienia dźwięku;
- Źle zainstalowane sterowniki karty dźwiękowej;
- Problem z systemem Windows;
- Fizyczne uszkodzenie głośników;
- Uszkodzenie układu dźwiękowego;
- Zniszczone przewody głośników.
Jak widzisz, przyczyn szumienia głośników w laptopie można znaleźć naprawdę sporo. Prawdziwą sztuką jest oczywiście dostatecznie szybka diagnoza, aby awaria głośników nie pociągnęła za sobą kaskady problemów z komputerem lub laptopem.
Szumy z głośnika w laptopie – Ustawienia dźwięku
Jeżeli głośniki w Twoim laptopie zaczęły z dnia na dzień uporczywie trzeszczeć i szumieć, zastanów się, czy problem nie leży w ustawieniach dźwiękowych systemu Windows. Prześledź dokładnie ustawienia takie jak wyrównanie głośności lub wzmocnienie basów. Pobaw się ustawieniami i samodzielnie poszukaj kombinacji, która zapewni Ci najlepsze wrażenia słuchowe.
Jeśli nie uda Ci się uzyskać idealnych ustawień, a problem zaczął występować po aktualizacji systemu Windows – przeprowadź pełne przywracanie systemu. Cofnięcie się do poprzedniej wersji systemu operacyjnego powinno w zupełności wystarczyć.
Trzeszczące głośniki w laptopie – Problem ze sterownikami
Pamiętaj, że aktualizowanie sterowników w komputerze to absolutna podstawa. Najnowsze wersje sterowników zwykle pobierają się samoistnie, ale zdarza się, że w przy instalacji sterowników występują błędy. Jeśli system Windows powiadomił Cię o braku aktualnego oprogramowania – pobierz sterowniki z oficjalnej strony producenta laptopa.
W rozwiązywaniu problemów z oprogramowaniem pomoże Ci również narzędzie do rozwiązywania problemów systemu Windows. Wejdź w menu Start i wybierz opcję “Znajdź i rozwiąż problemy z odtwarzaniem dźwięku“. Podążaj za instrukcją, a wszelkie awarie powinny ustąpić.
Szum z głośników laptopa – Uszkodzenie głośników
Lekki pogłos lub trzeszczenie z głośników to jedno, ale intensywne szumienie może być oznaką poważniejszej usterki podzespołów. Jeżeli na co dzień słyszysz mocne charczenie głośników – czeka Cię ich dokładna diagnoza. W takim wypadku konieczny okaże się demontaż starych głośników i montaż zupełnie nowych, najlepiej dostosowanych do modelu laptopa. Głośniki to jednak nie jedyna część, która mogła ulec awarii. Oddaj laptop do profesjonalnej pomocy serwisowej, aby sprawdzić stan wzmacniacza audio i całego układu dźwiękowego.
Doświadczony serwis komputerowy wyeliminuje potencjalną przyczynę, nie uszkadzając przy tym płyty głównej, do której podpięty jest wzmacniacz. Naprawa zepsutego układu dźwięku polega na wymianie podzespołów lub przeprowadzeniu tzw. reballingu GBA.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: