Brak obrazu w laptopie? Niedziałające gniazdo USB? – najczęstsze usterki mechaniczne i systemowe w komputerach z systemem Windows.
Uszkodzony laptop lub nie włączający się z przyczyn mechanicznej usterki zepsuty komputer nie ma żadnego pożytku dla właściciela. Cała sytuacja znacząco się pogarsza, gdy laptop jest narzędziem pracy, a jego nagła awaria całkowicie uniemożliwia dopięcia terminów. Szybka diagnoza i naprawa występujących awarii staję się wówczas priorytetem. Niektóre z często występujących usterek można zdiagnozować już w domu, zanim odwiedzi się profesjonalny serwis komputerowy. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a co ważniejsze, oszacować potencjalny koszt naprawy. Usterki, które najczęściej spotykają użytkowników laptopów i komputerów to m.in.: pojawiające się pasy na matrycy, zepsute wejście USB, czarny ekran czy znany wszystkim BSoD, czyli wystąpienie błędu sterownika, rejestru systemowego lub awaria jednego z podzespołów laptopa lub komputera z systemem Windows. Jak poradzić sobie z najpopularniejszymi awariami? Kiedy serwis komputerowy jest najlepszym wyjściem?
Spis treści
Najczęstsze usterki w laptopach
Analiza danych pochodzących z raportów serwisów komputerowych z 2017 roku przedstawia najczęściej pojawiające się usterki w laptopach. W raporcie awarie podzielono na te z winy użytkownika i występujące całkowicie samoistnie. Jaki jest najczęściej występujący problem w laptopach z systemem Windows?
Brak obrazu w laptopie, czyli uszkodzenie matrycy
Jedną z najczęstszych usterek występujących w laptopach jest mechaniczne uszkodzenie matrycy. Uszkodzenie matrycy wiąże się z nieprawidłowym wyświetlaniem obrazu lub nawet całkowitym brakiem obrazu na ekranie. Przyczynami błędu w działaniu matrycy są:
- Uszkodzenie mechaniczne,
- Niekorzystny układ zasilania,
- Martwe piksele.
Naprawa matrycy najczęściej oznacza spore koszty związane z zakupem nowej części zamiennej i jej montażem. Osoby korzystające z popularnych modeli laptopów są w stanie sprawdzić orientacyjny koszt nowych części wyszukując w Internecie produkty takie jak: matryca do laptopa Samsung czy matryca do laptopa Lenovo. Wymiana całej matrycy w nowym komputerze to oczywiście wyższy koszt niż naprawa starszego modelu, którego części zamienne występują o wiele liczniej na rynku wtórnym. Sam montaż matrycy nie należy do łatwych czynności, dlatego najlepiej gdy zajmuje się tym serwis komputerowy ze specjalnie przeszkolonym do tego personelem.
Uszkodzenie portu USB i gniazd w laptopie
Ponad 20% wszystkich usterek w laptopach to uszkodzenia portów i gniazd, w szczególności portów USB. Awaria gniazda zasilania, wejścia na słuchawki czy portów USB to wynik częstotliwości korzystania z wyżej wymienionych wejść. Nawet lekka nieuwaga użytkownika może wyniknąć w zepsuty port USB. Co zrobić, gdy port USB nie działa?
Jeśli użytkownik zepsutego laptopa nie posiada odpowiednich umiejętności, w tym miejscu również zaleca się przekazanie problemu do serwisu komputerowego. Naprawa portów USB czy gniazd zasilania to szybki i tani zabieg, a z samą wizytą nie warto zwlekać, gdyż porty laptopów, zbudowane z delikatnych materiałów, mają tendencje do dalszego uszkadzania.
Chwila nieuwagi, czyli zalany laptop
Wystarczy chwila nieuwagi lub pozostawienie laptopa w kawiarni czy restauracji, aby doszło do jednej z najgroźniejszej, zwłaszcza w opinii użytkowników, awarii sprzętu komputerowego. Z fachowego punktu widzenia nie ma znaczenia czy laptop został zalany wodą, kawą, napojem gazowanym czy sokiem. Co prawda niektóre z płynów usuwa się szybciej, ale zalany laptop to nadal problem dosyć uniwersalny. Co zrobić w przypadku zalania laptopa?
Na początek, nie jest to zepsuty komputer. Pierwszym krokiem jest szybkie odłączenie laptopa od zasilania, a docelowo całkowite wyciągnięcie baterii. Następnie nie próbować osuszania na własną rękę, a oddać sprzęt w ręce specjalisty. Źle wykonane suszenie może prowadzić do poważnych szkód, a doświadczony serwis komputerowy poradzi sobie z naprawą w przeciągu kilku dni.
Krótki czas działania baterii
Żaden akumulator nie będzie działał wiecznie. Bateria w laptopie wytrzymuje pewną oszacowaną z góry liczbę rozładowań. Po przekroczeniu limitu dostępnych cykli ogniwo baterii ulega zużyciu i czas pracy na baterii znacząco spada. Co zrobić gdy bateria w laptopie działa zbyt krótko?
Podobnie jak w przypadku innych usterek, również w tym przypadku zaleca się wizytę u fachowców. Serwis komputerowy pomoże zregenerować starą baterię lub poszuka zupełnie nowej. Orientacyjny koszt baterii do laptopa można oszacować szukając w Internecie odpowiedniej części np. bateria do laptop Samsung lub bateria do laptop Lenovo. Dodatkowa profilaktyką w przypadku użytkowania laptopa jest wyciąganie baterii podczas korzystania z kabla zasilającego.
<h2>Najczęstsze problemy z komputerem stacjonarnym i laptopem</h2>
Oprócz typowych dla laptopów awarii, spowodowanych w dużej mierze nieuwagą użytkowników, wiele z popularnych usterek dotyczy również komputerów stacjonarnych. Nieważne czy to Twój komputer gamingowy czy komputer stacjonarny do pracy, nagłe awarie uniemożliwią korzystanie ze sprzętu nawet na kilka dni, a brak próby naprawy może skutkować w trwałe uszkodzenia. Jakie są najpopularniejsze problemy z komputerem stacjonarnym? Czy komputer do gier jest szczególnie narażony na którąś z usterek?
Jak naprawić niebieski ekran (ang. BSoD)?
Każdy użytkownik komputera wyposażonego w system Windows, zarówno starszego Windows XP czy najnowszego Windows 10, spotkał się z tzw. Niebieskim Ekranem Śmierci. Czym jest niesławny Blue Screen of Death?
W założeniu jest to komunikat mówiący o problemie z alokacją pamięci lub dokonywaniem zrzutu pamięci, co prawie zawsze wiąże się z uszkodzeniem pamięci operacyjnej. Komputer przechodzi wówczas w tryb specjalny i wymaga powtórnego uruchomienia, aby przejść do standardowego funkcjonowania. Najlepszą radą w przypadku częstego występowania niebieskiego ekranu jest wymiana kości pamięci w serwisie komputerowym.
Mikrofon w laptopie nie działa? – usterki mikrofonów
Wbudowany w laptop mikrofon to niezwykle przydatny gadżet, ale czasem dochodzi do nieprzyjemnych usterek z jego udziałem. Przyczyn niesprawnego mikrofonu jest naprawdę dużo, ale większość z nich sprowadza się do:
- Nowych aktualizacji systemu Windows 10 lub Windows 10 Pro,
- Wadliwe oprogramowanie mikrofonu,
- Fabryczna wada mikrofonu.
Co zrobić, gdy mikrofon w laptopie nie działa? Nowe aktualizacje Windows powodują czasem samoistne wyłączenie się mikrofonu. Sprawdź w ustawieniach systemowych czy mikrofon jest włączony. Kolejną przyczyną dysfunkcji może być zbyt mała głośność urządzenia lub nieaktualne sterowniki. Jeśli problem nie leży w ustawieniach systemu, warto przejść się z laptopem do serwisu komputerowego. Naprawa, bądź po prostu przeczyszczenie mikrofonu zajmie chwilę, a z pewnością oszczędzi sporo nerwów.
Kamera w laptopie nie działa? – usterki kamer
Jeśli kamerka internetowa w laptopie nie jest wykrywana lub nie można jej włączyć, istnieje możliwość występowania usterki sprzętowej. Aby określić czy za usterkę odpowiada awaria sprzętu, czy oprogramowanie, zaleca się wypróbować różne aplikacje korzystające z kamery wbudowanej w laptop. Aplikacje, które można w tym celu użyć to m.in.:
- Skype,
- Facebook Messenger,
- Discord,
Jeśli kamera w laptopie nie działa w żadnym z wyżej wymienionych programów, istnieje wówczas szansa, że usterka leży po stronie budowy laptopa. Uszkodzenia mechaniczne kamerki czy zalanie laptopa wpłynie na działanie kamery i wymaga natychmiastowej wizyty w serwisie komputerowym. Koszt naprawy kamery internetowej będzie się wahał zależności od popularności modelu oraz skomplikowania usterki.
Napęd CD-ROM nie działa?
Uszkodzony napęd CD to nie tylko utrudnienie w oglądaniu ulubionych filmów, ale również utrudnienie w prowadzeniu prac naukowych czy instalowaniu nowych gier. Co zrobić gdy system Windows nie widzi napędu CD? W przypadku błędów z napędem CD/DVD istnieją dwie główne przyczyny:
- Usterka mechaniczna,
- Błąd związany z systemem Windows 10.
O naprawa usterki mechanicznej napędu wydaje się dosyć prosta – wystarczy szybka wizyta w serwisie komputerowym, gdzie specjaliści naprawią napęd lub wymienią go na inny, to rozwiązanie błędu systemowego może zająć nieco więcej czasu. Problem niewykrywanego napędu CD/DVD może pojawić się po:
- Nowej aktualizacji systemu Windows,
- Instalacji programu do nagrywania płyt,
- Dezinstalacji specjalnego programu Microsoft Digital Image.
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych problemów zachęcamy do skorzystania z usług naszych serwisantów.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: