zakup nowego laptopa lub komputera na co zwrócić uwagę, praktyczne porady

Planujesz zakup komputera lub laptopa? – w dzisiejszym wpisie znajdziesz najlepsze porady dotyczące podzespołów i modeli laptopów do grania, pracy lub rozrywki.

Nowy komputer czy laptop to zakup, który wiąże się z pasmem trudnych wyborów. W zależności od oczekiwań wybierzemy komputer gamingowy, nowy laptop czy komputer stacjonarny zdolny do zaawansowanych obliczeń. O ile kupno laptopa wydaję się być prostym procesem, wszystkie podzespoły są już do siebie dopasowane, o tyle komputer stacjonarny może przysporzyć trochę problemów. Jaki procesor wybrać, aby w pełni cieszyć się jego osiągami? Jak złożyć wydajny komputer stacjonarny do gier? Która karta graficzna poradzi sobie z wszystkimi premierowymi grami? Na wszystkie te pytania istnieje tysiące odpowiedzi, więc przed zakupem nowego sprzętu zalecamy zapoznać się z poniższym poradnikiem, a w miarę potrzeby, odwiedzić sprawdzony serwis komputerowy.

Najpopularniejsi producenci sprzętu komputerowego

Na rynku podzespołów popularność idzie w parze z niezawodnością i wydajnością. Podczas składania własnego komputera stacjonarnego warto polegać na sprawdzonych rozwiązaniach, które pozwolą na jak najbardziej wydajną konfigurację.

Producenci procesorów

W przypadku procesorów, najlepszym wyborem będą modele uniwersalne, pochodzące od znanych na całym świecie producentów. Najwydajniejsze, a co za tym idzie, najlepsze procesory do gier w jakie można się wyposażyć to produkty AMD i Intel:

 • AMD Ryzen 5 2600
 • AMD Ryzen 5 3600
 • Intel Core i5-9400F
 • Inter Core i5-9600k
 • Intel Core i7-9700k

Powyższe procesory znajdują się w wysokiej półce cenowej i oferują najwyższą wydajność w zastosowaniach rozrywkowych. Nowa generacja procesorów Ryzen dogoniła niegdyś niedoścignione procesory Intel, więc możliwości wyboru procesora jest więcej niż nigdy przedtem. W przypadku gier i zaawansowanych obliczeń przydatna okaże się wysoka liczba rdzeni i wątków, które wszystkie z wymienionych wyżej procesorów oferują.

Zakup nowego komputera – karty graficzne

Drugim najważniejszym podzespołem odpowiadającym za wydajność komputera stacjonarnego jest karta graficzna. Znaczenie karty graficznej wzrasta jeśli budujemy komputer gaminowy, który swoją moc obliczeniową poświęca na generowanie świata i wczytywanie tekstur. Rynek kart graficznych zmienia się niezwykle gwałtownie, ale na rynku nadal panują dwaj producenci: AMD i NVIDIA. Jaka karta graficzna będzie idealna do nowoczesnej konfiguracji?

 • Karty graficzne Radeon dzielą się na dwa modele. Zwykłe modele Radeon poświęcone zostały podstawowym zastosowaniom i będą świetnym wyborem, gdy komputer stacjonarny służyć będzie do pracy czy typowo codziennych czynności. Karta graficzna Radeon RX to model przeznaczony dla graczy. Komputer gamingowy wyposażony w model RX osiągnie lepszą wydajność i nie pozwoli na blokowanie siły procesora w bardziej wymagających grach.
 • Karta graficzna NVIDIA to wybór bardziej uniwersalny i ugruntowany w świadomości graczy jako typowo gaminowy sprzęt. Najbardziej podstawowy model karty – GeForce – nada się do codziennego użytkowania i wykonywania nieskomplikowanych graficzne prac. Komputer gaminowy dobrze byłoby wyposażyć w model ze średniej półki cenowej np. GeForce GT lub ich droższych krewnych np. NVIDIA GeForce GTX 1050 czy NVIDIA GeForce GTX 1080. Karty z wysokiej półki cenowej potrafią kosztować nawet 3 tysiące złotych, ale jest to najlepszy możliwy wybór, jeśli celujmy w długoletni zestaw. Montowanie kart graficznych i procesorów ułatwi serwis komputerowy, ale można próbować robić to na własną rękę.

Zakup nowego komputera – jaki laptop do pracy?

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup drogiego zestawu komputerowego do gier lub po prostu nie potrzebują maszyny zdolnej do tak zaawansowanych obliczeń. Jeśli nowy komputer ma służyć przede wszystkim podczas pracy to dobrym wyborem będzie zakup przystosowanego do pracy laptopa. Kompaktowość, mobilność i wielofunkcyjność laptopów pozwoliły na ogromne zróżnicowanie dostępnych modeli. Jak wybrać odpowiedni laptop do pracy? Na co zwracać szczególną uwagę?

Zakup nowego laptopa – Laptop Lenovo

Laptopy Lenovo to wielofunkcyjne urządzenia, których nadrzędnym zadaniem jest ułatwienie pracy i codziennego użytkowania. Modele Lenovo Yoga czy Lenovo Thinkpad to sprawdzone laptopy, które przez lata torowały swoja pozycję na rynku laptopów do pracy. Oba modele oferują wysoką mobilność i wydajność. Laptop Lenovo Thinkpad to sprzęt typowo pod prace biurowe, który pozwoli na pracowanie przy arkuszach kalkulacyjnych, programowaniu czy przy użyciu przeglądarek Internetowych. Czym odróżnia się laptop Lenovo Yoga? Przede wszystkim funkcją pozwalająca na obracanie ekranu o 360 stopni. Jeśli zajdzie taka potrzeby, Lenovo Yoga może zamienić się w tablet służący jako panel rysowniczy czy kompaktowy czytnik dokumentów.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zakup nowego laptopa – inne laptopy do pracy

Oprócz produktów Lenovo, na rynku znajdziemy masę rozwiązań dla użytkowników bardziej lub mniej wymagających. Laptopy Apple to świetny wybór dla osób ceniących sobie nienaganną jakość wykonania z niezawodną wydajnością. Co prawda laptopy Apple nie posiadają wgrane pakietu Office, ale macOSowy odpowiednik Worda i Excela również zdaje swój praktyczny egzamin. Inne zalecane do pracy laptopy to produkty firm takich jak:

 • Dell (np. model Dell Latitude)
 • Acer (np. model Acer Aspire)
 • Asus (np. model Asus Vivobook)

Jaki laptop do rozrywki, a jaki laptop do gier?

Nie oszukujmy się, laptopów nie używa się jedynie do pracy. Idealnym rozwiązaniem są modele zdolne do zapewnienia rozrywki na wysokiej poziomie, jednocześnie pozwalające na spokojne pracowanie. Laptopy do rozrywki lub laptopy do gier odróżniają się od laptopów do pracy przede wszystkim szerokością matrycy i wbudowanymi kartami graficznymi. Laptopy do rozrywki są wyposażone w zintegrowane z procesorem karty graficzne, natomiast laptopy do gier działają z użyciem specjalnych, mobilnych wersji kart graficznych od AMD i NVIDIA.

Zakup nowego laptopa – jak wybrać idealny laptop do gier?

Ceny, którymi opatrzone są laptopy gamingowe często prowadzą do nagłych bólów głowy. Jak się jednak okazuje, na rynku znajduje się wiele modeli łączących przystępną cenę z nienaganną wydajnością. Dobrym założeniem w przypadku poszukiwań laptopa do grania jest obecność nowoczesnej karty graficznej np. NVIDIA GeForce GTX 1650 lub GTX 1660 Ti. Co ciekawe, znajdziemy również laptopy wyposażone w tak silne karty graficzne jak m.in.: RTX 2060. Oto na jakich producentów laptopów do grania zwracać największą uwagę:

 • Dell (m.in. wszelkie modele Dell Inspiron)
 • Lenovo (m.in. modele Lenovo Ideapad)
 • Asus (np. modele Asus ROG Strix)
 • Acer (m.in. modele Acer Nitro)

W wyborze idealnego laptopa pod przyszłe granie oraz w znalezieniu najatrakcyjniejszej oferty z pewnością pomoże renomowany serwis komputerowy.

Laptop do rozrywki – czym kierować się podczas zakupów?

Laptopy przeznaczone do zapewniania użytkownikom rozrywki charakteryzują się większym ekranem, lepszymi głośnikami czy wygodną do pisania klawiaturą. Większy ekran znacząco poprawia jakość wrażeń płynących z oglądania filmów np. na portalach streamingowych. Laptop do rozrywki to przede wszystkim przydatne narzędzie, które umili długie wieczory. Właśnie dlatego wiele modeli wyposażono w większe baterie i wydajniejsze wersje systemów np. Windows 10 czy Windows 10 Pro. Podczas zakupu laptopa do oglądania filmów lub przeglądania Internetu, największa uwagę powinno kierować się ku żywotności baterii, barwom ekranu i całościowemu rozmiarowi laptopa. Kto chciałby oglądać film w pociągu na laptopie wielkości połowy przedziału? Urządzenia kierowane pod zwiększenie wrażeń płynących z rozrywki to przede wszystkim:

 • Laptopy Lenovo (np. Lenovo Thinkpad)
 • Laptopy Apple (np. Macbook Air)
 • Laptopy Huawei (np. Huawei Matebook)

Zakup nowego laptopa – nowy czy używany

Przed tym wyborem staje każdy kto planuje zakup nowego sprzętu. Zarówno nowy laptop, jak i używany laptop posiadają swoje wady i zalety. Wybór nie sprowadza się jedynie do porównania ich podzespołów i opinii w Internecie. Kiedy decydować się na kupno nowego laptopa? W jakich sytuacjach dobrym rozwiązaniem okaże się używany laptop?

Nowy laptop – gwarancja zadowolenia z zakupu

Do niewątpliwych zalet kupna nowego laptopa zalicza się stuprocentową pewność co do jego prawidłowego funkcjonowania. Laptopy zakupione bezpośrednio od renomowanego sprzedawcy posiadają możliwość naprawy w autoryzowanych serwisach, a ponadto, obejmuje ich pełna gwarancja producenta. Podczas zakupu nowego laptopa nie natrafimy na niewidoczne z początku defekty, a nawet jeśli usterka się pojawi, istnieje możliwość wymiany laptopa na model pozbawiony usterek i awarii. Największym minusem takiego zakupu jest z całą pewnością cena urządzenia. Nowy laptop to koszt od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych.

Używany laptop – kiedy się na niego decydować?

Używany laptop to wybór rozwiązujący niski budżet i niezdecydowanie płynące z braku silnie ukierunkowanych potrzeb. Używane laptopy osiągają bardzo niskie ceny, ale często nie posiadają gwarancji producenta. W takim przypadku zbawienny okazuje się serwis komputerowy. Brak gwarancji nie skreśla możliwości odwiedzin autoryzowanych lub lokalnych serwisów komputerowych. Zakup używanego laptopa to ryzyko, które na dłuższą metę może się nie opłacać, ale często jest idealnym rozwiązaniem krótkoterminowym. Nie należy zapominać, że sprawdzony serwis komputerowy może wydłużyć życie używanego laptopa nawet o kilka lat i znacząco zwiększyć opłacalność takiej decyzji.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: