bojler nie grzeje wody

Bojler to urządzenie, które na co dzień służy nam do podgrzewania wody użytkowej. Charakteryzuje się specyficzną budową w postaci wiszącego zbiornika, w którym umieszczony zostaje element grzewczy. Bojlery zasilane są z zewnętrznego źródła ciepła, najczęściej z kotła centralnego ogrzewania lub kolektora słonecznego. Dopóki nasz domowy pojemnościowy podgrzewacz wody działa normalnie, raczej nie rozmyślamy nad tym, jak właściwie funkcjonuje. Z tego też powodu, gdy nagle nasz bojler nie grzeje wody lub bojler elektryczny nie działa, nie mamy pojęcia co z tym zrobić. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii bojlerów? Co robić, a czego nie? Jak działać, gdy bojler nie działa, a my chcielibyśmy skorzystać z ciepłej wody?

Bojler nie grzeje wody — Co robić w takiej sytuacji?

Awaria bojlera nie jest powodem do paniki. Przynajmniej uzasadnionym. Bojler słabo grzeje wodę na skutek wielu czynników, które nie zawsze są związane z elementami budowy urządzenia. Jeśli Twój bojler nie działa, sprawdź, czy nie wymaga gruntowniejszego czyszczenia. Wiele użytkowników podgrzewaczy zapomina, że odkłada się na nich podobna ilość kurzu i innych zanieczyszczeń, co na innych urządzeniach elektrycznych. Przecieraj wilgotną szmatką pokrywę bojlera co najmniej raz na kilka dni, przy okazji sprawdzając stan przewodów, diody bojlera czy grzałki.

Oczywiście, awaria części bojlera nie jest niemożliwa. Wiele użytkowników podgrzewaczy wody, zwłaszcza tych sprzed kilku lat, skarży się na fatalny stan grzałki oraz termostatu. Do najczęściej zgłaszanych serwisom usterek bojlerów należą m.in.:

  • Przepalona grzałka bojlera;
  • Awaria termostatu;
  • Całkowity brak napięcia w gniazdku;

Awaria bojlera a brak napięcia w gniazdku

Czy niedziałający bojler to pokłosie awarii jednego z jego elementów? Nie zawsze. Jeśli bojler nie grzeje wody, nie oznacza to, że konieczna jest wymiana urządzenia na nowsze lub przeprowadzenie drogiej naprawy jednego z jego komponentów. Brak napięcia w gniazdku to częsty problem, który uniemożliwia korzystanie z wszelkiego rodzaju sprzętu, nie tylko bojlera. Jeżeli podejrzewasz, że wina może leżeć po stronie braku prądu, spróbuj podpiąć bojler do innego gniazdka. Działanie urządzenia możesz ocenić po oględzinach diod na głównym panelu. Jeśli diody się świecą, a wcześniej tego nie robiły, wezwij elektryka do naprawy dotychczasowego gniazdka.

Bojler nie grzeje wody? – Sprawdź stan grzałki

Wiele problemów z bojlerami zaczyna się w jego najważniejszej części — grzałce. Sprawdź, czy na obudowie bojlera nie świeci się pomarańczowa dioda, która często odpowiada za informowanie o stanie bezpiecznika termicznego grzałki. Pomarańczowa dioda w bojlerze może oznaczać również utrudnienia w przepływie prądu przez grzałkę.

Wymianę grzałki można oczywiście przeprowadzić samodzielnie. Zacznij od spuszczenia wody w bojlerze, a następnie odkręć śrubki trzymające kryzę. Zdejmij kryzę i poszukaj miejsca, gdzie grzałka urządzenia została zamontowana. Spuszczanie wody z bojlera może być problematyczne, dlatego pamiętaj, aby sprawdzić, czy zawór w bojlerze nie jest jednokierunkowy. Grzałki w tej rodzinie urządzeń mają natomiast przeróżne grzałki, często niemożliwe do wyjęcia bez narzędzi serwisowego. Z grzałek w tragicznym stanie mogą wystawać druty grzejne, a cała forma może być częściowo rozsadzona, a nawet napuchnięta. Szacuje się, że samodzielna wymiana grzałki w bojlerze zajmuje od 3 do 4 godzin.

Czy bojler może nie działać przez kamień na grzałce?

Wiele użytkowników podgrzewaczy zgłasza znaczący spadek sprawności i efektywności urządzenia po mniej więcej dwóch latach użytkowania. Bojler potrzebuje kilkakrotnie razy więcej czasu, aby nagrzać wodę, a do tego nie włącza się o wyznaczonych godzinach. Powód powyższych problemów jest trywialny, ale często o nim zapominamy. Chodzi oczywiście o kamień na grzałce bojlera. Jeśli bojler słabo grzeje wodę, sprawdź stan wizualny grzałki. W przypadku dużej ilości kamienia osadowego zdemontuj grzałkę oraz spróbuj jednych z domowych sposobów na usunięcie kamienia. Grzałkę możesz włożyć do garnka z gotującą się wodą, dosypując nieco kwasku cytrynowego. Nie jest to jednak rozwiązanie, które gwarantuje zadowalające efekty. Jeżeli nie uda Ci się usunąć kamienia z grzałki, prawdopodobnie czeka Cię całkowita wymiana tego elementu na nowy.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Naprawa bojlerów