kawa z ekspresu jest zimna, zimna kawa z ekspresu, kawa z ekspresu jest letnia

Twój idealny poranek rozpoczyna się od filiżanki dobrej kawy z ekspresu? Po przygotowaniu aromatycznego napoju okazuje się jednak, że kawa z ekspresu jest zimna? Ten problem może dotyczyć niewłaściwego przygotowywania kawy lub wiązać się z uszkodzeniem jednego z podzespołów. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, dlaczego kawa z ekspresu nie jest gorąca. Ponadto znajdziesz porady, które pomogą Ci utrzymać wysoką temperaturę napoju znacznie dłużej.

Dlaczego kawa z ekspresu nie jest gorąca? – Powodem niewłaściwe przygotowanie

Najczęściej kawa z ekspresu nie jest gorąca z powodu niewłaściwego przygotowania. Co może najczęściej wpływać niekorzystnie na temperaturę kawy?

Temperatura wody

Najczęstszą przyczyną letniego espresso jest temperatura wody używana do zaparzenia kawy. W ekspresach niższej jakości termostat może nie dokonywać dokładnych odczytów temperatury, co wpływa na to, że kawa jest zimna. Staraj się regularnie sprawdzać i w razie konieczności zmieniać ustawienia temperatury.

Sposób parzenia

Ogromne znaczenie ma również czas parzenia. Jeśli kawa parzy się zbyt krótko, nie może się odpowiednio podgrzać i napój ostatecznie jest zbyt zimny. Z kolei zbyt długie podgrzewanie kawy wpływa niekorzystnie na jej walory smakowe. Czas parzenia kawy warto dopasować do indywidualnych preferencji, powinien on wynosić od 4 do 8 minut.

Porcja kawy

Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość kawy dodawanej do ekspresu może wpływać na temperaturę. Zbyt mała porcja kawy powoduje, że woda przepływa przez nią za szybko i kawa z ekspresu nie jest gorąca. Także za duża ilość dodanych ziaren może zaburzyć temperaturę, ponieważ woda przepływa wtedy zbyt wolno. Pamiętaj, aby zachować odpowiednie proporcje.

Dodawanie mleka

Dodanie mleka do kawy obniża jej temperaturę. Jeśli lubisz pić kawę z mlekiem, nie będzie ona tak gorąca, jak w przypadku napoju bez tego dodatku.

Dlaczego kawa z ekspresu nie jest gorąca? Możliwe przyczyny techniczne

Na temperaturę kawy z ekspresu może wpływać usterka jednego z podzespołów. Poniżej możesz poznać najczęstsze z nich.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uszkodzony termostat

Zadaniem termostatu w ekspresie jest sygnalizowanie, czy woda uzyskała odpowiednią temperaturę zaparzenia. W przypadku jego awarii, może dawać błędne odczyty. Woda nie będzie osiągać właściwej temperatury, co spowoduje, że kawa będzie zbyt zimna.

Awaria bojlera

Za podgrzewanie wody w ekspresie odpowiada bojler. Zdarza się, że uszkodzeniu ulegają przewody, które go zasilają. Innym powodem problemów z bojlerem mogą być zatkane przewody doprowadzające wodę. W tej sytuacji pomocne będzie odkamienianie ekspresu. Niekiedy zdarza się również, że spaleniu ulega grzałka, uniemożliwiając podgrzewanie wody w bojlerze. Po jej wymianie urządzenie powinno działać bez zarzutu.

Uszkodzona płyta sterująca

Niekiedy kawa z ekspresu nie jest gorąca w wyniki uszkodzenia płyty sterującej. Powodem mogą być na przykład styki na płycie, które uległy zanieczyszczeniu, zalaniu lub spaleniu.

Problemy z modułem sterującym

Zimna kawa z ekspresu może wskazywać na problemy z modułem sterującym. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, nie zostanie wysłany do grzałki sygnał o rozpoczęciu grzania, a tym samym grzałka przepływowa nie przekaże temperatury do przepływającej wody. W tej sytuacji najpewniej niezbędna będzie wymiana całego modułu sterującego, którą powinien przeprowadzić elektryk.

Usterka czujnika temperatury

Zadaniem czujnika temperatury w ekspresie do kawy jest kontrola nad osiąganiem właściwej temperatury do zaparzenia kawy. Jego działanie można sprawdzić za pomocą miernika. Niekiedy uszkodzenia są widoczne gołym okiem, na przykład w przypadku długo używanych ekspresów, czujnik może być skorodowany.

Co zrobić, żeby kawa z ekspresu dłużej utrzymywała ciepło?

Gdy kawa z ekspresu nie jest gorąca, a nie masz problemów z prawidłowym parzeniem tego napoju oraz całe urządzenie działa bez zarzutu, warto wprowadzić w życie kilka trików, które pomogą utrzymać wysoką temperaturę kawy znacznie dłużej.

Dostosuj ustawienia temperatury

Choć zapewne masz już wypracowane preferencje dotyczące proporcji kawy oraz czasu jej parzenia, warto regularnie sprawdzać ustawienia temperatury w urządzeniu. Jeśli kawa z ekspresu jest zimna, konieczna może być zmiana ustawień temperatury. Szczegółowe informacje na temat zmiany ustawień w Twoim ekspresie znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.

Ogrzewaj filiżankę przed zaparzeniem kawy

Istotną kwestią, zapewniającą odpowiednią temperaturę kawy, jest ciepła filiżanka. Przed przygotowaniem ulubionej kawy ogrzej ją, zalewając filiżankę gorącą wodą lub wstawiając ją na chwilę do kuchenki mikrofalowej. Jeśli parzenie kawy to Twoja pasja i zależy Ci na efekcie jak z kawiarni, możesz zainwestować w profesjonalny podgrzewacz do filiżanek. Na rynku są dostępne także specjalne szklanki termiczne z podwójnymi ściankami, które utrzymują wysoką temperaturę napoju dłużej niż tradycyjne filiżanki. Dodatkowo wyeksponujesz warstwy latte czy latte macchiato i napój będzie wyglądać bardziej efektownie niż podany w kubku.

Dodawaj dobrze podgrzane mleko

Kawa z ekspresu nie jest gorąca po dodaniu mleka? Pamiętaj o jego odpowiedniej temperaturze. Nie powinna być ona zbyt niska, co skutkuje zimną kawą, ani zbyt wysoka, co powoduje gorzki smak i sprawia, że mleko nie spienia się dobrze. Najlepsza temperatura dla otrzymania mlecznej, wysokiej i aksamitnej pianki to około 65°C. Ponadto kluczowe znaczenie mają także właściwe proporcje. Stosunek kawy do mleka powinien wynosić 1:2.

Kawa z ekspresu nie jest gorąca? – Kiedy wezwać fachowca?

Jeśli pomimo odpowiedniego przygotowywania mleka i odkamienienia urządzenia kawa z ekspresu nie jest gorąca, warto skonsultować się z serwisem AGD. Być może doszło do poważniejszej usterki ekspresu, na przykład związanej z modułem lub płytą sterującą. Tym samym zachęcamy do skorzystania z pomocy jednego z naszych serwisantów. Zapewniamy wsparcie najlepszych fachowców, atrakcyjne ceny napraw oraz błyskawiczne terminy wizyt.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Najczęściej kawa z ekspresu nie jest gorąca z powodu niewłaściwego przygotowywania napoju. Należy pamiętać, że kluczowe znaczenie mają temperatura i czas parzenia, proporcje kawy, jak również dodatek mleka.
  2. Przyczyną zbyt zimnej kawy może być również awaria jednego z podzespołów. Wpływ na temperaturę kawy miewa uszkodzony termostat, czujnik temperatury i bojler. Zdarza się również, że do problemów z temperaturą kawy przyczynia się usterka płyty sterującej lub modułu sterującego.
  3. Jeśli parzysz kawę we właściwy sposób oraz odkamienienie urządzenia nie przynosi poprawy w działaniu ekspresu, powinien przyjrzeć się jemu serwis AGD.
  4. Zależy Ci na utrzymaniu ciepła kawy jeszcze dłużej? Pamiętaj o kontrolowaniu ustawień temperatury. Ponadto podgrzewaj kubek lub filiżankę przed przygotowaniem napoju. Jeśli preferujesz kawę z mlekiem, zadbaj o odpowiednią temperaturę mleka, która powinna wynosić mniej więcej 65°C.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Powinna być gorąca, jednak nie należy przesadzać z temperaturą. Wrzątek zabija jej wszystkie walory. Idealna temperatura parzenia to ta mieszcząca się w granicach 85-94°C.

Zimna kawa z ekspresu to często efekt niewłaściwego przygotowywania napoju. Zdarza się także, że powodem jest usterka jednego z podzespołów, np. termostatu, czujnika temperatury lub bojlera.

Ekspres do kawy nie grzeje wody z wielu przyczyn. Najczęściej powodem jest awaria termostatu, czujnika temperatury lub bojlera. Źródłem niewłaściwej temperatury kawy bywa także usterka modułu sterującego lub płyty sterującej.

To, ile stopni ma woda z ekspresu, jest uzależnione od wybranych ustawień temperatury. Najlepsza temperatura do parzenia kawy, która uwalnia jej walory smakowe, mieści się w przedziale od 85-94°C.

Aby zwiększyć temperaturę wody w ekspresie, należy wybrać pożądaną temperaturę w menu na wyświetlaczu lub kierować się informacjami zawartymi w instrukcji obsługi.