suszarka kurczy ubrania, skurczone ubrania po suszeniu

Suszarka bębnowa do ubrań skraca czas suszenia i pozwala uniknąć prasowania odzieży. Jej użytkownicy skarżą się jednak często na skurczone ubrania w suszarce. Dlaczego suszarka kurczy ubrania? Czy zawsze powodem jest awaria urządzenia? Jak uratować skurczone tkaniny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Skurczone ubrania w suszarce – przyczyny

Istnieje kilka powodów kurczenia się ubrań w suszarce. Najczęstszą przyczyną jest przeładowywanie bębna suszarki. Często nie czytamy również zaleceń z metki, co może skutkować nie tylko skurczeniem się materiału, ale jego całkowitym zniszczeniem. Jeśli suszarka kurczy ubrania, przyczyną może być awaria jednego z podzespołów – grzałki lub czujnika temperatury. Dowiedz się więcej na ten temat!

Przeładowany bęben suszarki

Suszarka, podobnie jak pralka, ma określony wsad. Nie należy przekraczać maksymalnego załadunku, ponieważ przeładowywanie bębna może powodować kurczenie lub rozciąganie tkanin. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Jeśli pranie nie mieści się do suszarki, w oczekiwaniu na jego kolej do suszenia, rozwieś je na grzejnikach.

Zwróć uwagę na metki

Skurczone ubrania w suszarce to często efekt nieczytania metek. Chwila lenistwa może Cię słono kosztować, dlatego przed dodaniem odzieży do suszarki, upewnij się, że nadaje się do suszenia automatycznego. Ponadto staraj się unikać suszenia wielu różnych rodzajów materiałów jednocześnie, ponieważ każdy z nich może wymagać innych ustawień, co przełoży się na niewystarczające efekty suszenia. Susz oddzielnie bawełnę, ręczniki, materiały syntetyczne czy jeans. Szczególnego potraktowania wymagają także swetry z wełny i kaszmiru, które należy suszyć w niskiej temperaturze. Jeśli informacje na metkach są nieczytelne lub zwyczajnie się starły, zawsze najbezpieczniejszą opcją będzie wybór programu suszenia w niskiej temperaturze, dzięki czemu zyskasz pewność, że tkanina nie ulegnie uszkodzeniu.

Uszkodzona grzałka

Grzałka załącza się okresowo podczas suszenia ubrań. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do jej awarii, pracuje ona bezustannie. To prowadzi do stałej, zbyt wysokiej temperatury wewnątrz bębna, która kurczy ubrania. Aby sprawdzić, czy przyczyną problemu jest grzałka, należy sprawdzić ją miernikiem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Awaria czujnika temperatury

Czujnik temperatury to element w suszarce, który dokonuje pomiaru temperatury. W przypadku błędnych odczytów, temperatura suszenia dla danego programu może być zbyt wysoka. Gorące powietrze może prowadzi do niszczenia tkanin oraz ich kurczenia się. Jeśli powodem jest usterka czujnika, konieczna będzie jego wymiana.

Domowe sposoby na skurczone ubrania

Skurczone ubrania w suszarce da się z powodzeniem przywrócić do dawnego rozmiaru. Wystarczy zastosować jedną z poniższych metod, a odzież odzyska dawny kształt. Co ważne, nie potrzebujesz profesjonalnych środków, ponieważ domowe sposoby na skurczone ubrania wykorzystują składniki, które mamy zwykle pod ręką.

Środek zmiękczający i gliceryna

Skurczone ubrania w suszarce odzyskają dawną świetność, jeśli użyjesz płynu do zmiękczania tkanin oraz gliceryny. Wystarczy wlać do miski z ciepłą wodą odrobinę płynu i kilka kropel gliceryny. Namocz w mieszaninie skurczone ubranie, a następnie rozłóż je na ręczniku i zawiń w ciasny rulon. Po kilkunastu minutach odwiń ubranie i ułóż je na suchym ręczniku do naturalnego wyschnięcia. Podczas suszenia delikatnie naciągaj materiał. Metoda świetnie sprawdzi się w przypadku tkanin syntetycznych oraz bawełny.

Szampon dla dzieci

Kolejnym sposobem na rozkurczenie materiału jest zastosowanie szamponu dla dzieci. Należy połączyć 4 łyżki szamponu z gorącą wodą w misce. Skurczone tkaniny namaczaj w roztworze przez 12 godzin. Następnie odciśnij nadmiar wody, delikatnie ponaciągaj materiał i powieś do wysuszenia na grzejniku lub suszarce. Ta metoda także sprawdzi się najlepiej w przypadku syntetyków i bawełny.

Ocet i soda oczyszczona

Na skurczone ubrania w suszarce przygotuj dwie miski. Do jednej z nich nalej ciepłej wody i wsyp dwie łyżki sody. W drugiej wymieszaj wodę ze szklanką octu. Najpierw włóż skurczone pranie do miski z sodą i mocz je przez około godzinę, w trakcie delikatnie je rozciągając. Następnie wypłucz ubrania w wodzie z octem, odciśnij wodę i wysusz pranie na grzejniku lub suszarce. Ten sposób idealnie sprawdzi się w przypadku ubrań z wełny, kaszmiru, poliestru, wiskozy i bawełny.

Ocet i odżywka do włosów

Kolejny sposób na skurczone ubrania w suszarce to ocet i odżywka do włosów. W misce z wodą wymieszaj 4 łyżki odżywki do włosów z połową szklanki octu. Namocz ubrania w roztworze i po około 20-30 minutach zacznij je delikatnie rozciągać w wodzie. Pozostaw je jeszcze na około godzinę, a następnie wypierz w pralce wybierając program z niską temperaturą. Po wypraniu wysusz odzież tradycyjnie.

Biała fasola

Ta metoda jest najbardziej nietypowa i wymaga najwięcej czasu, jednak warto ją wypróbować. Namocz kilogram fasoli w 5 litrach wody na noc, a następnie ugotuj fasolę. Pozostaw wywar z gotowania i go ostudź. Fasolę możesz zjeść ze smakiem, a tak dużą ilość tego zdrowego warzywa przerobić na pyszny pasztet lub smarowidło na kanapki. Wracając do wywaru, po ostudzeniu dodaj do niego skurczone ubrania w suszarce i mocz je przez kilka godzin, co jakiś czas rozciągając materiał. Następnie wypłucz kilka razy ubrania w letniej wodzie i wypierz je ręcznie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kiedy wezwać specjalistę, gdy suszarka kurczy ubrania?

Jeśli masz pewność, że skurczone ubrania w suszarce to nie efekt przeładowywania urządzenia oraz dobierania niewłaściwych ustawień programów do informacji z metki, warto skontaktować się z serwisem AGD. Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia grzałki lub czujnika temperatury, jednak diagnozą powinien zająć się dobry serwisant AGD. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Naprawa suszarek do ubrań to nasza specjalność –  współpracujemy z najlepszymi fachowcami na rynku i udzielamy gwarancji na wykonane prace. Ponadto zapewniamy szybkie terminy i wygodną rezerwację wizyt online.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Skurczone ubrania w suszarce to najczęściej efekt przeładowywania urządzenia ubraniami, jak również nieczytania informacji znajdujących się na metkach.
  2. Zdarza się, że powodem kurczenia ubrań jest awaria suszarki. Powodem może być też uszkodzona grzałka lub czujnik temperatury.
  3. Jeśli podejrzewasz usterkę urządzenia, skontaktuj się z serwisem AGD, na przykład z usterka.pl.
  4. Skurczone ubrania odzyskają dawny kształt dzięki domowym sposobom.
  5. Możesz skorzystać z płynu do zmiękczania tkanin i gliceryny. Świetnie sprawdzi się również moczenie ubrań w szamponie dla dzieci. Innym sposobem jest namaczanie skurczonych ubrań w roztworze z odżywki i octu. Ciekawą metodą jest również zastosowanie wody z gotowania białej fasoli.
  6. Wszystkie rodzaje tkanin możesz rozciągnąć, wykorzystując sodę i ocet. W jednej misce rozpuść dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej w ciepłej wodzie i namocz w niej skurczone ubrania, co jakiś czas rozciągając materiał. Po około godzinie wypłucz odzież w wodzie wymieszanej ze szklanką octu. Odciśnij wodę i wysusz ubrania na suszarce.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Pamiętaj o tym, żeby nie przeładowywać bębna suszarki, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn kurczenia ubrań. Ponadto zawsze czytaj informacje znajdujące się na metkach i sortuj ubrania według podobnych wymagań, dzięki czemu zyskasz pewność, że odzież nie ulegnie uszkodzeniu.

Powodem kurczenia się ubrań w suszarce może być zbyt wysoka temperatura suszenia, dlatego zawsze sprawdzaj symbole na metkach ubrań. Nie wszystkie materiały dobrze znoszą wysokie temperatury, co będzie skutkować kurczeniem, rozciąganiem lub całkowitym zniszczeniem tkanin. Ponadto nie przekraczaj wsadu przewidzianego przez producenta.

Wybierając odpowiednie programy suszenia do zaleceń znajdujących się na metkach, suszarka z pompą ciepła nie kurczy ubrań.

Jeśli pranie się skurczyło w suszarce do ubrań, możesz bez problemu je uratować. Najprostszą metodą, która sprawdzi się w przypadku wszystkich tkanin, jest zastosowanie sody i octu. Najpierw należy wymoczyć odzież w misce z ciepłą wodą i sodą, co jakiś czas delikatnie rozciągając ubrania, a następnie wypłukać je w misce z octem. Po odciśnięciu nadmiaru wody, rozwieś ubrania na grzejniku lub suszarce. Inne sposoby, które warto wypróbować, to moczenie skurczonych ubrań w szamponie dla dzieci, roztworze z płynu zmiękczającego i gliceryny, w mieszance octu i odżywki oraz wywarze z gotowania białej fasoli.

Jak najbardziej możesz uratować skurczone ubrania. Pozostaw je do namoczenia w mieszance z odżywki i białego octu lub szamponie dla dzieci. Sprawdzi się również roztwór z płynu zmiękczającego i gliceryny, jak również woda po gotowaniu fasoli. Warto także skorzystać z dobroczynnego działania sody i octu, ponieważ jest to metoda bezpieczna nawet dla delikatnych ubrań.