duże zużycie soli w zmywarce, duże zużycie soli do zmywarki, zmywarka zużywa za dużo soli

Korzystając ze zmywarki należy pamiętać o tym, że jednym z niezbędnych zakupów jest sól zmiękczająca. Zdarza się, że zmywarka zużywa ją bardzo szybko, choć z reguły powinna wystarczyć na co najmniej miesiąc. Co może powodować duże zużycie soli w zmywarce ? Dlaczego tak właściwie należy używać sól zmiękczającą? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat.

Dlaczego należy stosować sól do zmywarki?

Sól do zmywarek służy do zmiękczania wody twardej, która jest przyczyną powstawania kamienia. Może on osadzać się na podzespołach zmywarki, ponieważ mają one stały kontakt z wodą. Szczególnie narażone na jego działanie są ramiona spryskujące oraz grzałka. Ponadto kamień nie tylko powoduje różne usterki, ale również skraca żywotność zmywarki. Sól do zmywarek jest zatem niezbędnym produktem do prawidłowej pracy tego urządzenia. Dostarcza jony sodu do żywicy jonitowej znajdującej się w zmywarce. Żywica jonitowa po dodaniu jonów sodu przyciąga jony wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za osadzanie się kamienia. Dzięki tak zmiękczonej wodzie zmywarka pracuje bardziej wydajnie, ponieważ lepiej rozpuszcza detergenty. To z kolei sprawia, że naczynia są czystsze i bardziej błyszczące. Zatem jeśli zauważysz zbyt duże zużycie soli w zmywarce, warto znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, aby zmniejszyć koszty eksploatacji urządzenia i wykryć ewentualną awarię.

Duże zużycie soli w zmywarce – na ile wystarcza sól?

Pamiętaj, że jednorazowo wsypujemy około 1 kg soli zmiękczającej. Jej poziom powinien się znajdować mniej więcej na wysokości 1 cm poniżej krawędzi otworu, do którego ją dodajemy. Opakowanie soli powinno wystarczać orientacyjnie na około miesiąc, przy założeniu, że włączamy cykl zmywania codziennie. Co zatem może powodować, że zmywarka zużywa zbyt dużo soli?

Duże zużycie soli w zmywarce – przyczyny

Jeśli Twoja zmywarka zużywa za dużo soli zmiękczającej wodę, może istnieć kilka potencjalnych przyczyn tego problemu:

 

Zmywarka zużywa za dużo soli – nieprawidłowe ustawienia soli

Upewnij się, że w zmywarce ustawione zostało prawidłowe dozowanie soli. Różne modele zmywarek mogą wymagać różnych ilości soli w zależności od stopnia twardości wody. Sprawdź instrukcje producenta lub instrukcję obsługi, aby uzyskać zalecane dawkowanie soli. Ponadto zbyt duże zużycie soli w zmywarce może objawiać się w postaci nieestetycznego osadu na naczyniach, co z kolei będzie wymuszało umycie ich ręcznie.

 

Duża ilość soli marnuje się? – sprawdź poziom twardości wody

Jak już wspominaliśmy wcześniej, zmywarki potrzebują soli do zmiękczania twardej wody, co pomaga zapobiegać osadzaniu się kamienia i poprawia skuteczność zmywania. Jeśli występuje u Ciebie szczególnie twarda woda, Twoja zmywarka może wymagać więcej soli. Z kolei jeśli w zmywarce został ustawiony poziom twardości wody na maksymalną wartość, a woda, z której korzystasz ma średnią twardość, efektem będzie zbyt duże zużycie soli w zmywarce . Rozważ sprawdzenie poziomu twardości wody i odpowiednie dostosowanie dawki soli.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Zbyt duże zużycie soli – być może konieczna jest wymiana soli na inną

Stosowanie soli słabej jakości może powodować duże zużycie soli do zmywarki. Dzieje się tak, ponieważ jest ona zwyczajnie mniej wydajna niż jej droższy odpowiednik. Staraj się kupować produkty wysokiej jakości, które zapewnią wieloletnią, bezproblemową pracę urządzenia. Wybieraj również produkty dedykowane do Twojej zmywarki, co zapewni optymalne efekty zmywania.

Zbyt duże zużycie soli do zmywarki – awarie podzespołów

Powyższe przyczyny problemów ze zużyciem soli jesteś w stanie wyeliminować bardzo szybko. Jeśli jednak korzystasz z dobrej jakości produktów, używasz soli według zaleceń producenta, twardość wody została określona prawidłowo, a mimo to zmywarka pobiera za dużo soli, należy upatrywać przyczyny w usterkach urządzenia. Co najczęściej powoduje zbyt duże zużycie soli w zmywarce ?

 

Wadliwy elektrozawór

Elektrozawór w zmywarce może działać nieprawidłowo, powodując niedokładne wykrywanie niskiego poziomu soli i ciągłe żądanie dodatkowej soli. Przeważnie za wadliwe działanie elektrozaworu odpowiada gromadzący się na nim osad kamienny. Jeśli wykluczyłeś inne możliwości, a problem nadal występuje, być może warto skontaktować się z producentem lub profesjonalnym technikiem w celu sprawdzenia i naprawy zmywarki.

 

Nieszczelny otwór pojemnika na sól

Korek zatykający otwór na sól może być nieszczelny, powodując zbyt duże zużycie soli w zmywarce . Nawet jeśli podczas jego dokręcania słyszysz charakterystyczne kliknięcie, należy upewnić się odnośnie jego szczelności. Zamknij odpływ i nalej wody do pojemnika. Jeśli przeczeka, zapewne konieczna będzie wymiana zaworu soli.

 

 

Pamiętaj, że rozwiązywanie problemów ze zmywarką może się różnić w zależności od konkretnego modelu i marki. Zawsze dobrze jest zapoznać się z instrukcją obsługi zmywarki lub skontaktować się z działem obsługi klienta producenta, aby uzyskać dokładne instrukcje dostosowane do Twojego urządzenia. Jeśli do tej pory zmywarka działała bez zarzutu, prawdopodobnie awarii uległ elektrozawór. Szukasz specjalisty do naprawy zmywarki? Nasz serwis zmywarek szybko zdiagnozuje problem i usunie usterkę. Zarezerwuj termin już teraz, a być może serwis AGD pojawi się u Ciebie jeszcze dzisiaj!

 

Przeczytaj również:

Dlaczego zmywarka wybija korki?

Ranking zmywarek 45 cm 2023 – najlepsze zmywarki wolnostojące i do zabudowy

Ranking zmywarek 60 cm 2023 – najlepsze zmywarki do zabudowy i wolnostojące

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

Zmywarka nie reaguje na przyciski – najczęstsze przyczyny

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD