duże zużycie soli w zmywarce, duże zużycie soli do zmywarki, zmywarka zużywa za dużo soli

Korzystając ze zmywarki, konieczne jest używanie soli zmiękczającej. Czasami zdarza się, że zmywarka zużywa sól bardzo szybko, choć przy codziennym korzystaniu z tego urządzenia powinna wystarczać na około miesiąc. Dlaczego zmywarka pobiera za dużo soli? Poznaj najczęstsze przyczyny tego problemu oraz sposoby na jego rozwiązanie. Ponadto w dzisiejszym wpisie znajdziesz również przydatne informacje i porady dotyczące soli zmiękczającej.

Dlaczego zmywarka pobiera dużo soli?

Jeśli Twoja zmywarka zużywa za dużo soli zmiękczającej wodę, może istnieć kilka potencjalnych przyczyn tego problemu. Najczęstsze z nich to nieprawidłowe ustawienia soli lub zmywarki, twarda woda lub awarie podzespołów.

Nieprawidłowe ustawienia soli

Jeśli zmywarka zużywa za dużo soli, w pierwszej kolejności sprawdź, czy w zmywarce jest ustawione prawidłowe dozowanie soli. Należy zwrócić uwagę na to, że różne modele zmywarek mogą mieć inne wymagania względem ilości soli, co zwykle jest podyktowane stopniem twardości wody. Najlepiej sprawdzić tę informację u źródła, a więc zapoznając się z zaleceniami producenta w instrukcji obsługi.

Poziom twardości wody

Jak już wspominaliśmy wcześniej, sól zmiękczająca jest niezbędnym produktem do prawidłowej pracy zmywarki. Sól zmiękcza twardą wodę, co zapobiega osadzaniu się kamienia i poprawia skuteczność zmywania. Jeśli wiesz, że w Twoim regionie występuje wyjątkowo twarda woda, być może Twoja zmywarka wymaga wsypywania większej ilości soli.

Ustawienie zmywarki

Gdy w Twoim sprzęcie AGD został ustawiony poziom twardości wody na maksymalną wartość, a woda, z której korzystasz jest średnio twarda, efektem będzie zbyt duże zużycie soli w zmywarce.

Awarie podzespołów

W sytuacji, gdy zmywarka pobiera za dużo soli, powodem mogą być awarie poszczególnych elementów urządzenia. Najczęstszą przyczyną bywa korek zatykający otwór na sól.  Może być nieszczelny, powodując zbyt duże zużycie soli w zmywarce. Aby sprawdzić jego szczelność, po pierwsze spróbuj go dokręcić. Nawet jeśli podczas jego dokręcania usłyszysz kliknięcie, należy wykonać jeszcze jeden test. W tym celu zamknij odpływ i nalej wody do pojemnika. Jeśli przecieka, należy wymienić zawór soli.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jeżeli zmywarka pobiera zbyt dużo soli, warto sprawdzić działanie elektrozaworu. Gdy elektrozawór ulegnie usterce, może nie wykrywać poziomu soli i ciągle żądać jej większego zużycia. Winę za wadliwe działanie elektrozaworu ponosi przeważnie gromadzący się na nim kamień.

Jak ograniczyć zużycie soli w zmywarce? Rozwiązania

Gdy zmywarka pobiera za dużo soli, objawem jest nie tylko częstsza konieczność jej dosypywania. Zbyt duże zużycie soli w zmywarce może objawiać się również w postaci białego nalotu na naczyniach oraz w komorze, przez co będzie konieczne umycie naczyń ręcznie oraz częste czyszczenie zmywarki. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć pobór soli.

Zmień rodzaj soli

Jeśli stosujesz sól słabej jakości, może to być powodem dużego zużycia soli do zmywarki. Tania sól jest zwyczajnie mniej wydajna niż jej droższy odpowiednik. Dlatego staraj się sięgać po produkty marek specjalizujących się w pielęgnacji zmywarek od lat, a zapewnisz sobie bezproblemową pracę urządzenia. Ponadto wybieraj również środki dedykowane Twojej zmywarce.

Zmień ustawienia zmywarki

Jeśli Twoja zmywarka pobiera za dużo soli, sprawdź ustawiony w urządzeniu poziom twardości wody – być może wymaga on zmiany. Na podstawie twardości wody dostosuj odpowiednią dawkę soli.

Zastosuj zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody pozwala na całkowite usunięcie kamienia z wody. Zapewniając sobie w ten sposób dostęp do miękkiej wody, zadbasz nie tylko o stan zmywarki, ale również pralki, jak i całej instalacji wodnej.

Napraw usterki techniczne

Większość powyższych przyczyn problemów ze zużyciem soli jesteś w stanie wyeliminować samodzielnie. Jeśli jednak wykluczyłeś inne możliwości, a zmywarka pobiera za dużo soli, być może warto skontaktować się z profesjonalnym technikiem w celu sprawdzenia i naprawy zmywarki, zwłaszcza, gdy do tej pory działała bez problemu. Bardzo prawdopodobne jest to, że wymiany wymaga elektrozawór. Jeśli szukasz specjalisty do naprawy zmywarki, jesteś w odpowiednim miejscu. Nasz serwis zmywarek działa szybko i dokładnie, znajdując w kilka chwil przyczynę awarii. Zapewniamy szybkie terminy wizyt, dlatego być może nasz serwisant AGD pojawi się u Ciebie jeszcze dzisiaj!

Sól do zmywarki – poradnik

Poniżej znajdziesz przydatne informacje i wskazówki dotyczące soli do zmywarki. Dowiesz się, po co ją stosujemy, ile jej używać oraz na jak długo powinna wystarczać.

Po co sól do zmywarki?

Sól do zmywarek służy do zmiękczania wody twardej. Niestety twarda woda jest główną przyczyną tworzenia się osadów kamiennych. Ze względu na mokre środowisko, mogą one gromadzić się na podzespołach zmywarki. Szczególnie narażone na jego działanie są ramiona spryskujące, grzałka oraz elektrozawór. Zatem nieregularne stosowanie soli skraca życie zmywarki i może być powodem jej nieprawidłowej pracy. Na jakiej zasadzie działa sól do zmywarki? Dostarcza jony sodu do żywicy jonitowej znajdującej się w urządzeniu. Żywica jonitowa po dodaniu jonów sodu przyciąga jony wapnia i magnezu. To właśnie jony wapnia i magnezu są odpowiedzialne za osadzanie się kamienia. Dzięki tak zmiękczonej wodzie zmywarka pracuje bardziej wydajnie, ponieważ lepiej rozpuszcza detergenty. To z kolei przekłada się na efekty jej pracy, ponieważ naczynia są bardziej błyszczące i lepiej wypłukane. Jeśli zauważysz zbyt duże zużycie soli w zmywarce, warto znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, aby zmniejszyć koszty eksploatacji urządzenia i wykryć ewentualną awarię.

Ile soli używać?

Jednorazowo wsypujemy około 1 kg soli zmiękczającej. Jej poziom powinien się znajdować mniej więcej na wysokości 1 cm poniżej krawędzi otworu, do którego ją dodajemy. Aby ułatwić sobie uzupełnianie soli, warto zastosować specjalny lejek, który jest dołączany do zmywarki lub przeciętą na pół butelkę po napoju.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Na ile powinno wystarczyć jedno uzupełnienie soli?

Opakowanie soli powinno wystarczać orientacyjnie na około miesiąc, zakładając, że uruchamiamy cykl zmywania każdego dnia. Jeśli korzystasz ze zmywarki raz na kilka dni, soli wystarczy nawet na kilka miesięcy. Obecnie przeważnie nie trzeba pamiętać o dodaniu soli, ponieważ większość zmywarek wyświetla odpowiednią kontrolkę na panelu, która poinformuje Cię o konieczności uzupełnienia tego środka w odpowiednim momencie.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Gdy zmywarka zużywa za dużo soli, konieczne jest jej częstsze nasypywanie do zbiornika, co zwiększa koszty eksploatacji urządzenia. Może również pojawić się biały osad na naczyniach.
  2. Zmywarka pobiera za dużo soli w przypadku niewłaściwych ustawień urządzenia oraz soli.
  3. Wpływ na zużycie soli ma również poziom twardości wody.
  4. Powodem może być też nieszczelność korka zatykającego otwór na sól.
  5. Najczęstszą usterką, która powoduje, że zmywarka pobiera za dużo soli, jest uszkodzony elektrozawór.
  6. Aby zmniejszyć zużycie soli, należy zmienić obecnie stosowaną sól na tę dedykowaną posiadanemu urządzeniu.
  7. Ponadto warto sprawdzić ustawienia zmywarki, ponieważ być może został wybrany nieodpowiedni stopień twardości wody.
  8. Jeśli stosujesz dobrej jakości sól i ustawienia są poprawne, być może uległ awarii elektrozawór w zmywarce. Najlepiej skontaktuj się z serwisem AGD, który sprawdzi przyczynę problemu.
  9. Sól do zmywarki jest niezbędnym produktem do jej prawidłowego działania. Zmiękcza twardą wodę, zapobiegając odkładaniu się osadów kamiennych.
  10. Zwykle jednorazowo należy nasypać do zmywarki około 1 kilograma soli. Przy codziennym włączaniu urządzenia taka ilość będzie wystarczać na około miesiąc.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Zmywarka bierze dużo soli, jeśli jest uszkodzony korek zatykający otwór na sól lub awarii ulegnie elektrozawór. Powodem większego zużycia mogą być również niewłaściwe ustawienia soli i zmywarki, jak również stosowanie produktu słabej jakości.

Aby zmniejszyć zużycie soli w zmywarce, warto zmienić dotychczas stosowaną sól na inną. Staraj się używać soli marek specjalizujących się w jej produkcji oraz wybieraj środki dedykowane Twojej zmywarce. Sprawdź również ustawienia zmywarki pod kątem twardości wody. Jeśli w Twojej okolicy występuje problem z wyjątkowo twardą wodą, zainstaluj w domu zmiękczacz wody.

W pierwszej kolejności należy określić twardość wody przed pierwszym użyciem zmywarki. W tym celu skorzystaj z pasków testowych do badania twardości wody. Zanurz pasek testowy na sekundę w wodzie z kranu, strząśnij jej nadmiar i poczekaj około 1 minuty. Po tym czasie dowiesz się, jaka jest twardość wody w Twoim domu. Na tej podstawie dostosuj wymagane ustawienia zmiękczania wody dla zmywarki, które znajdziesz w instrukcji obsługi.

Do zmywarki daje się jednorazowo około 1 kg soli.

Tak, jest to zupełnie normalne. W zbiorniku powinna znajdować się zarówno sól, jak i woda. Może ona również wypływać ze zbiornika podczas nasypywania do niego soli.

Mycie naczyń w zmywarce bez soli nie jest dobrym pomysłem, ponieważ grozi szybszym zużyciem się podzespołów wskutek nagromadzenia się osadów kamiennych wywołanych twardą wodą. Rolą soli jest zmiękczenie wody, a zatem jej stosowanie wydłuża żywotność zmywarki.

Częstotliwość dosypywania soli do zmywarki jest uzależniona od tego, jak często korzystamy z urządzenia. Zakładając, że uruchamiasz zmywarkę codziennie, konieczne będzie dosypanie soli po około miesiącu.