dlaczego ekspres do kawy nie spienia mleka, ekspres nie spienia mleka, czemu ekspres nie spienia mleka

Posiadasz ekspres do kawy, jednak masz problem z uzyskaniem mlecznej pianki? Dowiedz się co powoduje, że ekspres do kawy nie spienia mleka. Ponadto podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem, ponieważ zazwyczaj rozwiązanie jest banalnie proste. Przeczytaj nasz wpis, a z pewnością kolejna kawa latte lub cappuccino zachwyci Cię idealną pianką. 

Ekspres nie spienia mleka – możliwe przyczyny

Gdy ekspres do kawy nie spienia mleka, istnieje kilka przyczyn tego problemu. Poniżej znajdziesz najczęstsze z nich.

Zabrudzenie układu mlecznego

Najczęściej występującą przyczyną problemów ze spienianiem mleka w ekspresie do kawy jest nagromadzenie zanieczyszczeń w silikonowych rurkach, które dostarczają mleko do pojemnika, czyli tzw. cappucinatore. Zazwyczaj wystarczy przepłukać układ mleczny, a dokładny przebieg czyszczenia znajdziesz w instrukcji obsługi ekspresu. Czasami samo płukanie nie wystarczy i konieczne jest ręczne czyszczenie. W tej sytuacji należy rozkręcić system spieniania mleka na części. Umyj wszystkie elementy pod bieżącą wodą, a jeśli są mocno zabrudzone, umieść je w pojemniku z gorącą wodą na około 15-30 minut. Następnie należy dokładnie wysuszyć poszczególne części, zamontować je i przetestować działanie układu.

Dysza spieniająca mleko

W przypadku, gdy Twój ekspres do kawy nie spienia mleka, warto skontrolować stan dyszy. Jak rozpoznać ten element? Ma on kształt cygara i jest połączony z rurką pary. Często wylot dyszy zapycha się i może przestać spieniać mleko. Dlatego należy dbać o jej czystość po każdym użyciu, przecierając ją mokrą szmatką. Jeśli regularnie czyścisz dyszę, ale korzystasz z ekspresu już od wielu lat, być może uległa ona zużyciu i należy wymienić ją na nową.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zbyt ciepłe mleko

Gdy ekspres do kawy nie spienia mleka, powodem może być…. zbyt ciepłe mleko. Mleko musi mieć odpowiednią temperaturę, aby dobrze zmieszało się ze sprężonym powietrzem w celu spienienia. Zbyt ciepłe mleko może uniemożliwiać uzyskanie wysokiej pianki, dlatego upewnij się, że jest wystarczająco zimne, zanim przygotujesz swoją ulubioną kawę.

Problem z elektrozaworem w ekspresie

Jeśli ekspres do kawy nie spienia mleka, może to oznaczać awarię jednego z podzespołów. Najczęściej odpowiedzialny za ten stan jest uszkodzony elektrozawór. Elektrozawór ma za zadanie pobieranie wody i zasysanie mleka w ekspresie. Po otrzymaniu sygnału od modułu sterującego, włącza funkcję przygotowywania kawy lub spieniania mleka. Jeżeli podejrzewasz awarię elektrozaworu, warto skorzystać z pomocy serwisu ekspresów do kawy, ponieważ nieumiejętna samodzielna naprawa tego podzespołu może grozić zwarciem.

Awaria układu elektronicznego

Inną przyczyną zablokowania funkcji spieniania może być usterka ze strony modułu sterującego. Należy sprawdzić, czy wszystkie elementy są prawidłowo podłączone lub nie poluzowały się oraz, czy prąd prawidłowo przechodzi przez wszystkie obwody w ekspresie.

Co zrobić, gdy ekspres do kawy nie spienia mleka?

Ekspresy posiadające funkcję spieniania mleka do kawy wymagają regularnej pielęgnacji. Właściwie sposób postępowania jest podobny, niezależnie od tego, czy posiadasz urządzenie Philips, Siemens, DeLonghi, Saeco czy Krups. Wiele zależy również od konkretnego modelu ekspresu, ponieważ na rynku dostępne są także zaawansowane technologicznie urządzenia samoczyszczące. Poniżej znajdziesz podpowiedzi do ekspresów konkretnych producentów, które pomogą usunąć Ci problem z niespienianiem mleka.

Ekspres DeLonghi nie spienia mleka

Jeżeli posiadasz urządzenie DeLonghi z pokrętłem regulacji pianki, w pierwszej kolejności sprawdź czy ustawiłeś jej odpowiednią ilość dla przygotowywanej kawy. Należy także obejrzeć poszczególne elementy ekspresu pod kątem zabrudzeń, zwracając szczególną uwagę na pokrywę, pojemnik na mleko, rurkę oraz dyszę. Jeśli ekspres wymaga czyszczenia, poszczególne elementy możesz umyć w zmywarce, układając je w górnym koszu, lub tradycyjnie, w misce z ciepłą wodą. Producent zaleca dodanie do wody dedykowanego preparatu czyszczącego Eco MultiClean, który wydłuża żywotność spieniacza. Wystarczy wymoczyć wszystkie elementy przez 20 minut, a następnie osuszyć je, zamontować i sprawdzić działanie układu.

W przypadku, gdy posiadasz ekspres z automatycznym czyszczeniem, sprawa jest ułatwiona. Należy dodać roztwór z wody i płynu Eco MultiClean do pojemnika na mleko, umieścić pusty kubek pod dyszą i nacisnąć przycisk “Clean” oraz wybrać program “Gorące mleko”. Po opróżnieniu pojemnika, trzeba go wypłukać, wlać do niego wodę i powtórzyć czynność.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Ekspres KRUPS nie spienia mleka

Jeżeli ekspres do kawy nie spienia mleka, producent zaleca sprawdzenie, czy mleko użyte do spieniania jest wystarczająco zimne i świeże. Należy obejrzeć poszczególne elementy, ponieważ mogły ulec zabrudzeniu, uniemożliwiając produkcję pianki. Aby oczyścić cały układ z zanieczyszczeń oraz odtłuścić go ze złogów mlecznych, producent zaleca użycie tabletki czyszczącej. Ponadto, przynajmniej raz w tygodniu należy rozmontować poszczególne elementy układu mlecznego i przepłukać je w ciepłej wodzie.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Problem ze spienianiem mleka jest najczęściej wynikiem zabrudzonego układu mlecznego oraz wylotu dyszy.
  2. Czasami ekspres do kawy nie spienia mleka, ponieważ jest ono zbyt ciepłe. Przed przygotowaniem kawy upewnij się, że mleko jest odpowiednio zimne.
  3. Powodem może być także awaria elektrozaworu lub układu elektronicznego.
  4. Aby uniknąć problemu z tworzeniem się złogów mlecznych oraz odkładaniem zabrudzeń w całym układzie, należy regularnie czyścić ekspres.
  5. Jeśli podejrzewasz awarię elektrozaworu lub układu elektronicznego, pozostaw naprawę profesjonalnemu serwisowi AGD, np. specjalistom z usterka.pl.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdy ekspres nie spienia mleka, warto wyczyścić cały układ mleczny, skupiając się na rurce, w której gromadzą się zanieczyszczenia, jak również zwracając uwagę na wylot dyszy.

Gdy spieniacz do mleka nie robi mlecznej pianki, najczęstszą przyczyną jest zabrudzenie układu mlecznego, w tym dyszy spieniającej mleko. Powodem może być także uszkodzony elektrozawór, jak również awarie układu elektronicznego.

Spieniacz do mleka w ekspresie można wypłukać pod bieżącą wodą, unikając stosowania szorstkich gąbek. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do usuwania osadów mlecznych i innych zanieczyszczeń ze spieniaczy. Ponadto niektóre ekspresy do kawy posiadają funkcję automatycznego czyszczenia spieniacza.

W sytuacji, gdy ekspres DeLonghi nie spienia mleka, najczęstszą przyczyną jest zabrudzony spieniacz mleka. Warto sprawdzić również sprzęgło dyszy spieniającej.

Po każdym użyciu należy przetrzeć dyszę gorącą szmatką. W przypadku większych zabrudzeń, warto wymoczyć ją w naczyniu z gorącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha.

Jeśli z dyszy do spieniania mleka leci woda, być może doszło do zablokowania wylotu dyszy resztkami mleka. Czasami taki problem wiąże się również z usterką modułu sterującego.

Spieniacz do mleka, z powodu stałego kontaktu z mlekiem, powinno czyścić się codziennie. Raz w tygodniu warto wyczyścić go specjalnym płynem do spieniaczy.

Gdy ekspres pluje mlekiem, powodem mogą być nieszczelności lub zabrudzenia.