Wraz z wiosną budzi się do życia natura. Jeśli chcesz, aby Twój trawnik prezentował się nienagannie do późnej jesieni, musisz nastawić się na wykonanie szeregu prac już w marcu. Oczywiście termin prac jest mocno uzależniony od pogody. Należy poczekać aż minie ryzyko mroźnych dni. Jak dbać o trawnik na wiosnę? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się jakie prace należy przeprowadzić.
Spis treści
Jak dbać o trawnik wiosną – akcja reanimacja
Niekiedy trawnik wymaga więcej pracy. Aby przekonać się jak przedstawia się stan darni po zimie, uprzątnij wszelkie zalegające na nim po zimie zgniłe owoce, liście czy patyki. Poniżej znajdziesz najczęściej wykonywane prace na wiosnę.
Jak dbać o trawnik po zimie? – koszenie
Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym innym wpisie – Koszenie trawy – jak i kiedy przeprowadzać koszenie trawników?. Pierwsze koszenie trawy należy przeprowadzić, gdy źdźbła mają długość powyżej 8 cm. Pamiętaj jednak, aby nie ścinać trawy zbyt krótko. Koszenie trawy po zimie powinno odbyć się na wysokości około 6 cm.
Jak dbać o trawnik na wiosnę – wyczesywanie
Niekiedy trawnik po zimie jest w naprawdę w opłakanym stanie. Widoczne na nim żółte place suchej trawy czy mchu wymagają usunięcia. Trawnik należy wyczesać, stosując wertykulację. Zabieg polega na pionowym nacinaniu darni, dzięki niemu pozbędziesz się wyschniętej traw, ułatwiając dostęp wody, nawozów i powietrza do korzeni. Zebraną trawę można wykorzystać na kompost. Choć początkowo trawnik może wyglądać na mocno przerzedzony, szybko się zregeneruje. Prace wykonuj przy pomocy wertykulatora, w przypadku małego ogródka w tej roli sprawdza się grabie.
Jak dbać o trawnik na wiosnę – napowietrzanie
Po zabiegu wertykulacji warto zadbać o napowietrzenie, dzięki czemu woda i wszelkie nawozy będą lepiej przenikać do korzeni i podłoża. Częstym problemem jest to, że ziemia zbija się i utrudnia wzrost źdźbeł. Aby tego uniknąć, należy ją dobrze napowietrzyć. W tym celu możesz wykorzystać mechaniczny aerator, wał z bolcami lub widły. Wystarczy wbić je na głębokość około 10 cm, odchylając kolce na boki. Powstałe przestrzenie należy przysypać piaskiem, co zapewni odpowiednie napowietrzenie i drenaż.
Jak dbać o trawnik po zimie – odchwaszczanie
Choć koszenie i wertykulacja osłabiają chwasty, czasami konieczne jest dodatkowe odchwaszczanie. Możesz wykonać je ręcznie, usuwając rośliny wraz z korzeniami lub stosując chemiczne środki chwastobójcze. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym innym wpisie – Odchwaszczanie trawnika – czym i kiedy odchwaszczać trawnik?
Jak dbać o trawnik na wiosnę – uzupełnianie ubytków
Jeśli w niektórych miejscach trawnik jest mocno przerzedzony, dla szybkiego efektu można zastosować trawę z rolki lub zakupić renowacyjną mieszankę traw, która kiełkuje już po około tygodniu. Taką trawę warto wysiać na całym trawniku, aby nie były widoczne przejścia między kolorami darni. Gdy trawnik jest w bardzo złym stanie, należy usunąć starą darń i przekopać ziemię. Wtedy możemy wybrać trawnik z rolki lub wysiać nasiona. Aby uniknąć problemów z wydziobywaniem nasion przez ptaki, warto przykryć trawnik agrowłókniną. Usuwamy ją dopiero wtedy, gdy trawa zacznie kiełkować.
Jak dbać o trawnik na wiosnę – nawożenie
Jeśli używasz w ogrodzie naturalnych środków, do nawożenia zastosuj kompost. Przyciągniesz w ten sposób do ogrodu dżdżownice, które wprowadzą materię organiczną do głębszych warstw ziemi, skutecznie odżywiając korzenie traw. Możesz zastosować również specjalne nawozy wiosenne, które są bogate w azot. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty stosujemy dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków.
Już wiesz, jak dbać o trawnik na wiosnę. Często wymaga on przeprowadzenia wielu czynności, dlatego, jeśli nie masz na to czasu, wybierz usługę od usterka.pl – drobne prace w ogrodzie. Zapewniamy wsparcie pracowitych, terminowych i sumiennych osób, które uporają się bez problemu z wiosennymi porządkami w ogrodzie.
Przeczytaj również:
Drobne prace w ogrodzie – dlaczego warto wynająć do nich pracownika?
Wynajem pracowników na godziny – dlaczego warto wybrać outsourcing pracowniczy?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: