jak naprawić spłuczkę podtynkową, naprawa spłuczki podtynkowej, naprawa spłuczki do toalety

Przeciekająca spłuczka to jedna z najczęstszych usterek w naszych domach. Na szczęście jej naprawa nie jest skomplikowana, a schemat działania wygląda podobnie we wszystkich modelach, dlatego z usunięciem problemu poradzisz sobie bez wizyty fachowca. W naszym dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny przeciekania oraz jak naprawić cieknącą spłuczkę samodzielnie.

Dlaczego woda cieknie ze spłuczki? – Najczęstsze przyczyny

Przeciekająca spłuczka WC może wiązać się z zabrudzeniem membrany w zaworze napełniającym, zużytymi uszczelkami, nieprawidłowo ustawionym pływakiem lub zepsuciem całego mechanizmu spłuczki. Dowiedz się więcej na ten temat!

Źle ustawiony pływak

Przeciekająca spłuczka to najczęściej efekt źle ustawionego pływaka. Jest on połączony z zaworem doprowadzającym wodę. Dopływ wody zamyka się, gdy pływak osiągnie wyznaczony poziom. Zbyt wysokie położenie pływaka uniemożliwia zamknięcie dopływu wody, jej nadmiar jest odprowadzany przelewem awaryjnym i skutkuje cieknącą spłuczką.

Zabrudzona membrana w zaworze napełniającym

Zabrudzona membrana w zaworze napełniającym może uniemożliwiać domknięcie spłuczki. To powoduje, że woda ciągle napływa, jak w przypadku nieprawidłowo ustawionego pływaka i sączy się do muszli, pozostawiając nieestetyczne ślady.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zużyta uszczelka

Zawór spłukujący wypuszcza wodę ze zbiornika WC po naciśnięciu przycisku spłuczki. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, podwinięcia lub zabrudzenia uszczelki na zaworze spłukującym, woda będzie spływać nieustannie do muszli.

Zepsuty mechanizm spłuczki

Czasami dochodzi do awarii spłuczki do WC i konieczna jest jej wymiana na nową. W tej sytuacji najlepiej jest wybrać podobny model, aby z pewnością pasował do wymiarów zbiornika.

Przeciekająca spłuczka – jak naprawić spłuczkę krok po kroku?

Poniżej dowiesz się, jak samodzielnie naprawić spłuczkę krok po kroku bez wizyty hydraulika. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do tego zadania, które pozwoli Ci przeprowadzić prace sprawniej i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Krok 1. – Przygotowanie

Do naprawy spłuczki będziesz potrzebować klucza francuskiego, który umożliwi Ci odkręcenie zaworów. Ponadto przygotuj ściereczki, szmatki i gąbeczki – przydadzą się z pewnością do osuszania poszczególnych części. Wstrzymaj się z zakupem zamienników, ponieważ na tym etapie trudno jest przewidzieć, który element odpowiada za przeciekanie spłuczki. Zanim rozpoczniesz wszelkie prace, nie zapomnij o zakręceniu zaworu z wodą i zdejmij pokrywę spłuczki.

Krok 2. – Ustaw pływak

Aby wyregulować pływak, należy użyć śruby. Znajdziesz ją pod dopływem wody do spłuczki. Śrubę przykręć w taki sposób, żeby położenie pływaka nie powodowało zbyt wysokiego poziomu wody w zbiorniku i podnieś pływak zaworu napełniającego do góry.

Krok 3. – Zamocuj lub wymień uszczelki

W celu dostania się do uszczelki, należy opróżnić wodę ze zbiornika, ponieważ znajduje się ona nad wylotem rury. Resztki wody z dna możesz usunąć używając gąbki lub ścierek. Teraz warto obejrzeć uszczelkę. Jeśli jest ona mocno zużyta, należy wymienić ją na nową. Niekiedy dochodzi do jej podwinięcia i poprawa jej położenia pozwala łatwo usunąć usterkę. Zdarza się również, że pod uszczelkę może dostać się brud, dlatego warto ją dokładnie wyczyścić. Skontroluj również stan uszczelki przy wlocie wody, która może powodować wyciek wody.

Krok 4. – Oczyść membranę

Membrana znajduje się w zaworze doprowadzającym. Jej czyszczenie nie jest skomplikowane. Wystarczy wymoczyć ją w roztworze wody z octem lub używając płynu do mycia naczyń. Pierwsza opcja usuwa najlepiej osady z kamienia. Wystarczy wymoczyć membranę w occie przez około 30 minut. Następnie dokładnie ją osusz i zamontuj ponownie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Przeciekająca spłuczka – kiedy wezwać fachowca?

Choć samodzielna naprawa cieknącej spłuczki nie jest bardzo skomplikowana, jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy fachowca. Zwłaszcza, jeśli konieczna jest naprawa spłuczki podtynkowej, samodzielne próby usunięcia usterki mogą być dość kłopotliwe dla domorosłego hydraulika. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Oferujemy wymianę i naprawę spłuczek wszystkich producentów w przystępnych cenach. Ponadto zapewniamy błyskawiczne terminy wizyt oraz wsparcie najlepszych specjalistów na rynku. Szybko znajdziemy przyczynę awarii i równie sprawnie poradzimy sobie z rozwiązaniem problemu. Dodatkowo udzielamy gwarancji na wykonywane prace i umożliwiamy wygodne płatności kartą. Umów wizytę naszego hydraulika już dziś i dołącz do grona zadowolonych klientów usterka.pl!

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i naprawa spłuczek

Podsumowanie

  1. Przeciekająca spłuczka może wiązać się z nieprawidłowym działaniem wielu elementów.
  2. Najczęstszą przyczyną przeciekania jest źle ustawiony pływak. Jest on połączony z zaworem doprowadzającym wodę i w przypadku zbyt wysokiej pozycji pływaka dopływ wody nie ulega zamknięciu, co skutkuje przeciekaniem.
  3. Aby odpowiednio ustawić pływak, należy podnieść pokrywę zbiornika i wyregulować go, używając śruby znajdującej się pod dopływem wody do spłuczki.
  4. Kolejnym powodem może być zużyta uszczelka przy wlocie wody lub zaworze spustowym. Zdarza się, że uszczelka jest w dobrym stanie, jednak uległa odwinięciu lub dostały się pod nią zanieczyszczenia, co powoduje przeciekanie spłuczki, dlatego należy dokładnie sprawdzić jej stan. Żeby się do niej dostać, konieczne jest spuszczenie wody ze zbiornika.
  5. Przeciekająca spłuczka może także wiązać się z zabrudzeniem membrany w zaworze napełniającym. Do jej wyczyszczenia wykorzystaj wodę z płynem do mycia naczyń lub roztwór wody i octu.
  6. Niekiedy dochodzi do uszkodzenia całego mechanizmu spłuczki i konieczna jest jej wymiana. Pamiętaj, aby dopasować wymiary nowego modelu do pojemności zbiornika.
  7. Do przeprowadzenia prac przyda Ci się klucz francuski oraz gąbka i ściereczki.
  8. Nie zapomnij o zakręceniu dopływu wody przed przystąpieniem do naprawy.
  9. Jeśli naprawę cieknącej spłuczki wolisz zlecić fachowcowi, zachęcamy do skorzystania z pomocy hydraulika od usterka.pl.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Cieknąca spłuczka może wiązać się z nieprawidłowym ustawieniem pływaka lub zabrudzeniem membrany w zaworze napełniającym. Zdarza się również, że powodem przeciekania są uszczelki przy zaworze spustowym lub wlocie wody. W najgorszym scenariuszu dochodzi do uszkodzenia całego mechanizmu spłuczki i konieczna jest jej wymiana.

Należy skontrolować poziom pływaka, stan uszczelek przy wlocie wody i zaworze spustowym, jak również sprawdzić membranę w zaworze napełniającym pod kątem zabrudzeń oraz osadów kamiennych. Być może będzie konieczna wymiana uszczelek lub dostały się pod nie zanieczyszczenia i po ich usunięciu spłuczka będzie działać prawidłowo. W przypadku membrany, warto wymoczyć ją w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub octu.

Przeważnie powodem ciągłego wypływu wody ze spłuczki jest złe ustawienie pływaka lub zabrudzenie membrany, które uniemożliwiają zamknięcie dopływu wody i powodują jej nieprzerwane spływanie do muszli.

W tej sytuacji warto wyczyścić membranę przy zaworze napełniającym, jak również skontrolować stan znajdującej się przy nim uszczelki.

Bagatelizowanie cienkiej stróżki wody spływającej do muszli może nas drogo kosztować. Już sam strumień wody o grubości 1mm powoduje ubytek wody w wysokości 9 litrów na godzinę!

Naprawą spłuczek zajmuje się hydraulik.

Przepływ wody do zbiornika kontroluje zawór połączony z pływakiem. Aby wyregulować jej poziom, należy odpowiednio ustawić pływak, używając śruby znajdującej się pod dopływem wody do spłuczki. Ustaw go w taki sposób, żeby pływak wraz z ramieniem mógł wznieść się wyżej, zanim woda zostanie odcięta.

Działanie zaworu jest uzależnione od odpowiedniego ustawienia pływaka. Zawór zamyka się po napełnieniu zbiornika, gdy pływak dochodzi do wyznaczonego poziomu.