
Nie da się ukryć, że spłuczka jest eksploatowana wielokrotnie każdego dnia. To sprawia, że zwykle raz na kilka lat dochodzi do jej usterki. Jak naprawić spłuczkę samodzielnie? Czy jest to trudne? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.
Spis treści
Naprawa spłuczki – najpierw trochę teorii
Zanim podpowiemy jak naprawić spłuczkę, musimy przybliżyć Ci jej budowę. To z kolei pomoże Ci znaleźć przyczynę awarii i określić, który element wymaga wymiany. W przypadku tradycyjnej spłuczki kompaktowej mamy do czynienia z dwoma zaworami – napełniającym oraz spustowym. Zawór spustowy jest odpowiedzialny za doprowadzanie wody do spłuczki. Jest on połączony ramieniem z pływakiem, który unosi się, gdy naczynie napełnia się wodą. Tym samym pływak zamyka zawór i odcina dopływ wody. Zawór spustowy służy z kolei do spłukiwania i uruchamia się po wciśnięciu przycisku spłuczki. Zawór spłukujący zamyka tak zwany dzwon i jego zadaniem jest ochrona przed wylewaniem się wody do sedesu.
Jak naprawić spłuczkę – najczęstsze przyczyny
O przyczynach cieknącej spłuczki pisaliśmy w naszym innym artykule, dlatego zachęcamy do jego lektury. W skrócie najczęstsze przyczyny problemów ze spłuczką wiążą się z nieszczelnym zaworem spłukującym, co skutkuje tym, że spłuczka nie może się napełnić do końca. Czasami dochodzi również do uszkodzenia uszczelki.
Zawór napełniający do spłuczki naprawa
Na awarię z zaworem napełniającym wskazuje dźwięk stale płynącej wody lub jej sączenia się. Zanim przystąpisz do naprawy, w pierwszej kolejności pamiętaj, aby zakręcić zawór z wodą. Następnie należy odkręcić przycisk do spłukiwania wody i zdjąć pokrywę spłuczki. Sprawdź ustawienie pływaka, ponieważ musi on znajdować się na odpowiednim poziomie w celu zamknięcia dopływu wody. Jeśli jego pozycja jest nieprawidłowa, woda będzie napływać cały czas do spłuczki. Spróbuj wyregulować poziom pływaka, będzie on prawidłowy, gdy przestaniesz słyszeć dźwięk spływającej wody. W przypadku, gdy pozycja pływaka jest w porządku, być może doszło do zabrudzenia membrany znajdującej się w zaworze doprowadzającym. Membrana jest czysta, a pływak odpowiednio wypoziomowany? Nie pozostaje nic innego, jak wymienić zawór napełniający.
Jak naprawić spłuczkę do WC? – zawór spłukujący
Zazwyczaj w przypadku zaworu spłukującego problemy wywołuje uszkodzona uszczelka. Jeśli woda cieknie wąskim strumieniem do muszli klozetowej, należy odciąć dopływ wody i po zdjęciu pokrywy opróżnić spłuczkę całkowicie z wody. Czasami wystarczy wyczyścić uszczelkę, ponieważ nie zawsze dochodzi do jej pęknięcia wskutek eksploatacji. Jeśli jest pęknięta, wymieniamy ją na nową. Jeśli uszczelka wydaje się bez zarzutu, być może przyczyną usterki jest druga uszczelka, znajdująca przy wylocie wody do spłuczki i konieczna jest jej wymiana.
Jak naprawić spłuczkę podtynkową?
Naprawa spłuczki podtynkowej jest utrudniona ze względu na umieszczenie elementu w ścianie. Najczęstszą przyczyną problemów w spłuczkach podtynkowych jest uszczelka zaworu spłukującego, która mogła ulec pęknięciu lub zanieczyszczeniu. Wszystkie prace wykonuje się podobnie jak w przypadku spłuczki kompaktowej. Choć mechanizm jest inaczej rozmieszczony, to każda spłuczka działa na podobnej zasadzie. Różnica polega na tym, że w celu dostania się do spłuczki należy zdemontować przycisk spłukujący oraz płytkę osłaniającą stelaż.
Już wiesz jak naprawić spłuczkę w toalecie. Nie jest to trudne zadanie, jednak osoby, które nie mają umiejętności manualnych oraz nie dysonują choćby podstawową wiedzą z zakresu hydrauliki, powinny zlecić to zadanie dobremu hydraulikowi. Niekiedy również przyczyna usterki jest znacznie trudniejsza do zdiagnozowania i wymaga wiedzy eksperckiej. Pamiętaj, aby nie zwlekać z naprawą spłuczki, ponieważ stale cieknąca woda może znacznie podwyższyć Twoje rachunki za wodę! Już teraz umów wizytę naszego hydraulika!
To może Cię zainteresować:
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i naprawa spłuczek