udrażnianie rur

Zapchany odpływ w umywalce, wannie czy brodziku to częste sytuacje, jakie zdarzają się w każdym domu. Problem zwykle rozpoczyna się wtedy, kiedy woda zaczyna spływać wolniej. Najprostszym sposobem na zachowanie drożności rur jest zapobieganie przedostawania się resztek jedzenia, włosów, czy innych przedmiotów, bądź substancji. Jak sobie poradzić z zatkanym odpływem? Czy domowe sposoby działają? Jak uniknąć pomocy hydraulika? Poznaj sprawdzone metody udrażniania rur.

Przyczyny zatkanego odpływu 

Problem zablokowanych rur zwykle zaczyna się stopniowo. Pierwszym sygnałem jest wolno schodząca woda oraz tworzenie się osadu wokół odpływu. Z czasem jednak problem przybiera na sile i w efekcie może dochodzić do korozji, przecieków, czy w skrajnych przypadkach nawet do cofania się ścieków. Co jest przyczyną zatkania kanalizacji? Jak się okazuje, najczęstszym powodem są włosy, które powodują blokadę drenażu. Są one o tyle kłopotliwe, gdyż potrafią wiązać się z innymi, zwykle kleistymi, oleistymi substancjami, tworząc czopy. Aby zapobiegać przedostawaniu się znacznej ilości włosów do rur, należy nakładać na odpływ w zlewie specjalną osłonę, która wyłapuje resztki mogące dostać się do środka. Kolejną przyczyną blokady drenażu są odpady żywnościowe, które nigdy nie powinny dostać się do ścieków. W tym przypadku zaleca się kompostowanie resztek żywności. Największą uwagę należy zwrócić na liście herbaty, fusy z kawy, które nie rozkładają się aż tak szybko. Innymi produktami, które mogą powodować blokadę rur są kostki mydła. Zdecydowana ich większość wykonana jest z tłuszczu, który wraz z materiałami znajdującymi się w wodzie, może tworzyć szumowinę. Podobna sytuacja zdarza się w przypadku ziemi, błota z ubrań, smarów czy olejów. Do odetkania odpływu najczęściej używa się środków do udrażniania rur, które są najprostszym sposobem radzenia sobie z zatkaną kanalizacją. Jak się jednak okazuje, ich stosowanie nie zawsze jest skuteczne, bo może prowadzić do niszczenia instalacji kanalizacyjnej, szczególnie tej wykonanej z aluminium.

Jak udrożnić rurę odpływową w kuchni? Sposoby czyszczenia

Na pewno znasz ten moment kiedy myjąc naczynia w kuchni lub biorąc prysznic w brodziku, woda zaczyna wolno spływać, powodując tworzenie się na brzegach odpychającego osadu. Jest to pierwszy sygnał, który informuje o tym, że odpływ wody został zatkany. W tym wypadku konieczne jest jak najszybsze podjęcie działania, czyli udrażnianie rur. Czy do tej czynności konieczna jest pomoc hydraulika? Jak się okazuje, nawet domowymi sposobami można skutecznie pozbyć się problemu. Aby raz na zawsze uporać się z zatkanym odpływem, można oczywiście użyć środków udrażniających rury lub posłużyć się nieco bardziej naturalnymi, domowymi metodami. W przypadku braku zauważenia jakichkolwiek zmian w drożności rur, konieczne jest zastosowanie bardziej radykalnych metod. Jedną z nich jest udrażnianie rur pod ciśnieniem, które wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Metoda ciśnieniowego czyszczenia rur potrzebuje maszyny WUKO, którą umieszcza się w samochodzie. Sprzęt wyposażony jest w specjalną pompę, która pozwala na tłoczenie strumienia wody o ciśnieniu około 150-200 bar. Sposób ten wymaga użycia nie tylko odpowiedniego ciśnienia wody, lecz także ilości wody wtłaczanej do instalacji w ciągu jednej minuty.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak udrożnić rurę mechanicznymi metodami

Jeżeli nie chcesz stosować żrących i niebezpiecznych środków chemicznych, możesz spróbować udrożnić rurę domowymi sposobami. Niekiedy z pozoru najprostsze metody okazują się tymi, które są najskuteczniejsze. Jak udrożnić rurę w zlewie? Zablokowaną kanalizację można spróbować udrożnić przepychaczką. Kielich należy przycisnąć do odpływu, zasysając go, a następnie odciągając. Innym mechanicznym sposobem może być sprężyna. Udrażniania rur przy jej użyciu polega na wprowadzeniu jej do zatkanej rury, przy jednoczesnym kręceniu korbą. Sprężyna najlepiej radzi sobie w przypadku zatorów powstających głębiej.

Jak udrożnić rurę domowymi sposobami

Udrażnianie rur octem i sodą to jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z blokadą drenażu. Roztwór należy przygotować w proporcjach ¾ szklanki sody i ½ szklanki octu. Po zalaniu odpływu, należy go szczelnie zakryć, a potem odczekać pół godziny. Następnie odpływ należy przepłukać gorącą wodą. Ciekawą metodą jest udrażnianie rur płynem do naczyń. Jak to zrobić? Do odpływu należy wlać ok. 100 ml płynu do naczyń, a następnie odczekać pół godziny. Po tym czasie konieczne jest przepłukanie zlewu gorącą wodą. Na koniec można sprawdzić drożność odpływu, odkręcając wodę w kranie. Naturalne udrażnianie rur może także wykonać z użyciem soku z cytryny. Do tego zabiegu konieczne będzie podgrzanie buteleczki soku z cytryny. Następnie całość należy przelać do miseczki. Do przygotowanego roztworu należy dodać ok. 3 łyżki proszku do pieczenia, a potem całość wymieszać. Miksturę należy wlać do odpływu zlewu i odczekać kilkanaście minut, po czym przepłukać bieżącą wodą.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Udrażnianie rur