Jak wyprać dywan z długim włosiem?, pranie dywanu shaggy w pralce, jak wyprać dywan shaggy w domu, Pranie dywanów z długim włosiem, Jak czyścić dywan rabbit, Jak czyścić dywan shaggy

Dywany typu rabbit czy shaggy, a więc z długim włosiem, są częstym wyborem zarówno do salonu, sypialni, jak i pokoju dziecięcego. Nic w tym dziwnego, ponieważ nadają przytulności każdemu wnętrzu i są niezwykle miękkie w dotyku. Należy jednak pamiętać, że długie runo wymaga szczególnej pielęgnacji, aby cieszyło oko przez długi czas. Jeśli zastanawiasz się jak wyprać dywan z długim włosiem lub jak czyścić dywan shaggy, koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem.

Jak dbać o dywan z długim włosiem?

Dywany z długim włosiem są dość wymagające i potrzebują innej pielęgnacji niż te z krótkim runem. Poniżej dowiesz się jakie czynności należy wykonywać regularnie, aby móc cieszyć się pięknie wyglądającym dywanem shaggy lub rabbit nie tylko na kilka miesięcy po jego zakupie.

Odkurzanie to podstawa – najlepiej 2 razy w tygodniu

Wysokie, puszyste runo dywanów z długim włosiem potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Wymagają one więcej zaangażowania niż klasyczne dywany z krótkim włosem. Gęsty splot włókien sprawia, że ciężko jest usunąć nagromadzone tam zanieczyszczenia, takie jak okruchy, resztki jedzenia, włosy, sierść, piasek czy kurz. Z tego powodu dywan typu shaggy wymaga odkurzania minimum 2 razy w tygodniu. Oczywiście jeśli w domu są zwierzęta lub dzieci, zaleca się odkurzanie jeszcze częściej. Przedtem warto wyczesać włosie specjalną szczotką do dywanów. Jeśli posiadasz odkurzacz z turboszczotką, warto ją wykorzystać do zbierania zanieczyszczeń. Pamiętaj o odkurzaniu każdego fragmentu dywanu po kilka razy w różnych kierunkach, co pozwoli usunąć więcej okruchów i innych zanieczyszczeń.

Trzepanie dywanu – raz na kwartał i zawsze przed praniem

Zanim przejdziemy do tego, jak wyprać dywan z długim włosiem, warto poświęcić nieco uwagi na jedną istotną czynność, którą powinni wykonywać wszyscy posiadacze dywanów z długim włosiem. Mowa o trzepaniu dywanów, które należy przeprowadzać średnio raz na kwartał oraz każdorazowo przed praniem dywanów z długim włosiem. O tym, jak uprać dywan z długim włosiem, dowiesz się w dalszej części naszego artykułu. Trzepanie dywanów jest niezwykle ważne, ponieważ samo odkurzanie nie jest w stanie usunąć wszystkich zabrudzeń. Oczywiście obecnie coraz trudniej o trzepak na osiedlu, dlatego w wybranych punktach można zlecić trzepanie mechaniczne przy użyciu specjalistycznych urządzeń.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Bardzo dobre efekty daje również trzepanie dywanów na śniegu, dlatego, jeśli zimą spadnie z nieba srebrny puch, wykorzystaj ten moment na porządki. Wystarczy ułożyć dywan na śniegu runem do dołu i uderzać go powoli i niezbyt mocno trzepaczką. Ważne jest to, aby nie przemoczyć dywanu, ponieważ ciężko jest go wysuszyć, zwłaszcza zimową porą. Ta metoda pomaga nie tylko usunąć zanieczyszczenia, ale również niweluje brzydkie zapachy, pleśń oraz grzyb z dywanu.

Pranie dywanów shaggy w domu – sposoby

Pranie dywanów z długim włosiem powinno przeprowadzać się minimum raz w roku. Jeśli dywan znajduje się w bardzo eksploatowanej części domu, włochacz może wymagać jeszcze częstszego prania. Dodatkowo jeśli posiadasz dywan shaggy w jasnym kolorze, widać na nim wszelkie plamy, na które należy zadziałać niemal od razu, ponieważ ich usunięcie po dłuższym czasie może być niemożliwe. Częstsze pranie dywanów jest również konieczne w sytuacji, gdy domownicy zmagają się z alergiami. Pamiętaj jednak, że w przypadku dywanów shaggy zawodzą wszelkie domowe sposoby na pranie, takie jak z użyciem sody czy mąki ziemniaczanej, ponieważ uniemożliwia to wysokie, gęste runo. Nie należy również prać tego typu dywanów w pralce. Zważywszy na gęste runo, dywan może schnąć nawet kilka dni, a to niestety stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni. Zatem jak wyprać dywan z długim włosiem?

Pranie odkurzaczem piorącym

Jak wyprać dywan shaggy w domu? Bardzo dobre efekty daje odkurzacz piorący, który możesz kupić z myślą o praniu nie tylko dywanów, ale również wykładzin, tapicerki, foteli czy kanap. Jeśli  nie chcesz inwestować w odkurzacz, możesz go wynająć w wypożyczalni odkurzaczy piorących. Aby rozpuścić brud i plamy, należy rozprowadzić na całej powierzchni dywanu pianę, którą wytwarza odkurzacz. Aby piana dotarła wewnątrz włókien, warto delikatnie przeczesywać dywan szczotką. Po nałożeniu piany należy odczekać kilka minut, aby preparat zaczął działać. Następnie użyj odkurzacza, który czyści dywan za pomocą wody pod ciśnieniem.

Pranie suchym szamponem

Zastanawiasz się jak wyprać dywan z długim włosiem suchym szamponem? Niestety pranie na sucho nie sprawdza się w przypadku dywanów typu shaggy. Nie ma możliwości dokładnego rozprowadzenia preparatu na dywanie z powodu wysokiego włosia.

Czyszczenie parowe – idealne dla alergików

W przypadku dywanów z długim włosiem dobrze sprawdza się również czyszczenie parowe. Ciśnienie dostarczane przez parownicę wydmuchuje z dywanu zanieczyszczenia i  dodatkowo go dezynfekuje. Ta metoda jest szczególnie polecana alergikom, ponieważ usuwa roztocza i zarazki znajdujące się w runie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Komu zlecić pranie dywanów?

Jeśli nie posiadasz odkurzacza piorącego, nie chcesz go kupować ani wypożyczać, najlepszym sposobem będzie oddanie dywanu do czyszczenia w pralni. Zwłaszcza jeśli włosie jest posklejane, a na runie znajdują się liczne plamy, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz:

Podsumowanie

  1. Dywan z długim włosiem wymaga specjalnej pielęgnacji.
  2. Należy odkurzać go przynajmniej dwa razy w tygodniu.
  3. Raz na kwartał pamiętaj o jego wytrzepaniu. Możesz to zrobić ręcznie na trzepaku lub śniegu lub zawożąc dywan na trzepanie mechaniczne.
  4. Czyszczenie dywanów z długim włosiem domowymi sposobami zwykle nie przynosi efektów. Na wysokie runo nie stosujemy sody oraz mąki ziemniaczanej, ponieważ możemy zniszczyć w ten sposób dywan,
  5. Jeśli chcesz przeprowadzić samodzielne pranie dywanu z długim włosiem, warto skorzystać z odkurzacza piorącego lub parownicy.
  6. Odradza się pranie dywanów suchym szamponem oraz w pralce.
  7. Jeśli na dywanie jest dużo plam, a runo jest zbite i posklejane, lepiej zlecić profesjonalne czyszczenie dywanów w pralni.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Pranie ręczne dywanów z długim włosem jest pracochłonne i nie przynosi tak dobrych efektów, jak przy użyciu odkurzacza piorącego lub parownicy, dlatego zalecamy skorzystanie jednej z tych metod.

Do wyprania dywanu shaggy warto wykorzystać odkurzacz piorący o dużej mocy ssącej, co pozwoli dokładniej wyczyścić dywan z długim, gęstym runem. Pamiętaj, aby nie prać dywanu shaggy w pralce.

Dywan z długim włosem jest bardzo wymagający, Dywan należy odkurzać minimum 2 razy w tygodniu, trzepać średnio raz na kwartał oraz prać nie rzadziej niż raz w roku.

Najlepsze efekty odświeżenia daje czyszczenie parowe, które działa również dezynfekująco. Dodatkowo w mroźne dni warto wystawić dywan na zewnątrz na minimum 24 godziny, co również wpłynie korzystnie na jego stan, zabije pleśń i roztocza.