Jak wyprać dywan z długim włosiem?, pranie dywanu shaggy w pralce, jak wyprać dywan shaggy w domu, Pranie dywanów z długim włosiem, Jak czyścić dywan rabbit, Jak czyścić dywan shaggy

Dywany typu rabbit czy shaggy, a więc z długim włosiem, są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów dywanów do domu. Nic w tym dziwnego, ponieważ nadają przytulności każdemu wnętrzu i są niezwykle miękkie w dotyku. Niestety długie runo wymaga szczególnej pielęgnacji, aby cieszyło oko przez długi czas. Jeśli zastanawiasz się jak wyprać dywan z długim włosiem i jak go czyścić, dzisiejszy wpis jest skierowany do Ciebie 😊

Jak czyścić dywan shaggy?

Miękkie, gęste i puszyste runo dywanów z długim włosiem wymaga częstszego odkurzania oraz stosowania innej pielęgnacji niż w przypadku dywanów z krótkich włosem. W gęstym splocie włókien gromadzą się bowiem kurz, piasek, okruchy, włosy, sierść zwierząt oraz wiele innych zabrudzeń, które bardzo ciężko usunąć. Z tego powodu ważne jest regularne odkurzanie, minimum 2 razy w tygodniu. Warto wcześniej przeczesać runo specjalną szczotką do dywanów lub zainwestować w odkurzacz ze specjalną turboszczotką. Każdy fragment dywanu należy odkurzać kilka razy w różnych kierunkach, aby zebrać jak najwięcej zanieczyszczeń.

Jak czyścić dywan rabbit – trzepanie dywanów

Zanim przejdziemy do tematu, jak wyprać dywan z długim włosiem, zwrócimy uwagę na jeszcze jedną ważną czynność, niezbędną przy posiadaniu dywanów z długim runem, takich jak na przykład rabbit. W przypadku długiego włosia nie można zapominać o trzepaniu dywanów raz na kilka miesięcy, ponieważ odkurzanie nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń z dywanu. Tę czynność należy wykonywać jeszcze częściej, jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zwierząt lub borykamy się z alergią. Do wyboru mamy tradycyjne trzepanie ręczne lub trzepanie mechaniczne przy użyciu specjalistycznych urządzeń, które można zlecić w specjalnych punktach.

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Pranie dywanów z długim włosiem należy przeprowadzać minimum raz w roku, w zależności od częstotliwości ruchu w pomieszczeniu oraz… koloru dywanu. Częstszego prania mogą wymagać jasne dywany z długim runem, ponieważ usunięcie niektórych plam po dłuższym czasie może być niemożliwe. Należy pamiętać również o regularnym praniu, jeśli domownicy mają obniżoną odporność lub zmagają się z alergiami. Jednak stanowczo odradzamy pranie dywanu shaggy w pralce. Ze względu na gęste długie runo, dywan może schnąć nawet kilka dni, co stwarza warunki do rozwoju pleśni. Modne pranie na sucho również nie zda egzaminu, ponieważ żaden środek nie dostanie się w głąb splotu.

Zatem jak wyprać dywan shaggy w domu? Niezastąpiony będzie w tym przypadku odkurzacz piorący. Aby rozpuścić brud na dywanie, należy rozprowadzić pianę, którą wytwarza odkurzacz. W celu lepszego rozprowadzenia piany wewnątrz włókien należy delikatnie przeczesywać dywan szczotką. Następnie trzeba odczekać kilka minut, tak, aby preparat zaczął działać. Po tym czasie użyj odkurzacza, który oczyści dywan za pomocą wody pod ciśnieniem. W przypadku dywanów z długim włosiem warto zainwestować w model odkurzacza o wysokim podciśnieniu ssącym.

Już wiesz, jak wyprać dywan z długim włosem. Jeśli nie posiadasz odkurzacza piorącego lub nie chcesz kupować takiego urządzenia w najbliższym czasie, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na pranie wykładzin i dywanów. Szybko i dokładnie wyczyścimy każdy dywan, zarówno z długim, jak i z krótkim włosiem!

 

To może Cię zainteresować:

Jak prać firany w pralce?

Jak wyprać puchową kurtkę w pralce?

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Sprzątanie