jaka bateria do łazienki, jaką baterię do łazienki wybrać, dobre baterie do łazienki, najlepsze baterie do łazienki, baterie łazienkowe dobrej jakości

Na rynku znajdziemy mnóstwo baterii łazienkowych, zarówno stojących, jak i podtynkowych. Mogą one posiadać wiele funkcji dodatkowych, na które często nie zwracamy uwagi, a które to znacznie wpływają na komfort użytkowania, jak i na rachunki za wodę. Jaka bateria do łazienki będzie dobrym wyborem? Armatura łazienkowa często jest wybierana po macoszemu, co ma wpływ na jej późniejsze użytkowanie. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jakie są najlepsze baterie łazienkowe.

Jaka bateria do łazienki? Zwróć uwagę na sposób montażu

Podstawowym kryterium przy wyborze baterii, jest jej sposób montażu. To, jakie baterie do łazienki będziesz oglądać w sklepie stacjonarnym lub internetowym, zależy od istniejącej instalacji hydraulicznej lub planów remontowych. Do wyboru mamy:

Baterie stojące (sztorcowe) – montuje się ją na umywalce lub wannie. Montaż odbywa się przy pomocy wężyków hydraulicznych, co sprawia, że w razie potrzeby łatwo wymienić baterię na nową.

Baterie łazienkowe ścienne – są w całości wyprowadzone na zewnątrz. Dzięki długiej wylewce zwiększa się komfort codziennej higieny.

Baterie podtynkowe – wszystkie elementy instalacyjne znajdują się w ścianie, dzięki czemu bateria do łazienki prezentuje się elegancko i minimalistycznie.

Jaka bateria do łazienki – ważne są pomiary

Bateria do łazienki powinna być dobrze dopasowana do umywalki czy wanny. Co to oznacza? Nie można jej montować zbyt wysoko, co powoduje rozchlapywanie wody. Z kolei montaż zbyt nisko może utrudniać codzienne korzystanie, np. mycie zębów lub rąk. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na długość i kąt nachylenia wylewki względem wybranej ceramiki.

Jaka bateria do łazienki – przemyśl sposób sterowania

Najbardziej klasyczne rozwiązanie to bateria umywalkowa jednouchwytowa. Posiada ona jedną głowicę i jeden uchwyt, co zwiększa wygodę korzystania oraz minimalizuje ryzyko awarii. W łatwy sposób można kontrolować ciśnienie i temperaturę wody. Z kolei bateria dwuuchwytowa króluje w łazienkach retro. Ma ona dwa pokrętła, jedno do regulacji ciepłej, drugie do regulacji zimnej wody. Ustawienie odpowiedniej temperatury zajmuje tu nieco więcej czasu, ale bez wątpienia takie rozwiązanie ma swój urok. Dla osób ceniących sobie nowoczesne rozwiązania, ciekawym pomysłem będzie umywalka bezdotykowa, tzw. sensorowa, która reaguje na dotyk. Zapewnia to bez wątpienia większą higienę i świetnie wpisze się w styl nowoczesnej łazienki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jaka bateria do łazienki? Wylewka ma znaczenie

Wylewka może mieć różną długość i kształt. Długość wylewki jest uzależniona od wybranej przez Ciebie wanny lub umywalki. Warto zwrócić także uwagę na jej kształt, ponieważ ten z pozoru mało istotny detal może pomóc Ci stworzyć jeszcze bardziej stylowe wnętrze. Na rynku znajdziesz wylewki płaskie, kanciaste oraz zaokrąglone. Bateria do łazienki powinna pasować do łazienki. Jeśli chcesz urządzić łazienkę w stylu retro, sięgnij po baterię z kurkami, w złotym lub miedzianym kolorze. W klasycznych pomieszczeniach sprawdzą się baterie łazienkowe w różnych kolorach i kształtach, jednak największą popularnością cieszą się baterie chromowane. Z kolei w modnym stylu industrialnym pierwsze skrzypce będzie grać czarna bateria łazienkowa.

Jaka bateria do łazienki? Materiał ma znaczenie

Dobre baterie do łazienki powinny zawierać jak najwięcej mosiądzu. Zapewnia to większą ochronę baterii przed korozją, a tym samym wydłuża żywotność armatury. Dodatkowo pokrywa się je chromowaną, odporną na zarysowania powierzchnią. Znajdziemy również baterie powleczone drewnianą powłoką, charakteryzujące się wysoką odpornością na wilgoć i czynniki mechaniczne. Na poszukiwaczy niecodziennych rozwiązań czekają także baterie szklane.

Ponadto koniecznie zwróć uwagę na głowicę. Jest to najważniejszy element baterii, decydujący o jej niezawodności. Najlepsze baterie łazienkowe posiadają głowicę ceramiczną.

Jaka bateria do łazienki? Zużycie wody

Rosnące ceny wszystkich dóbr wokoło sprawiają, że większość z nas szuka oszczędności tam, gdzie jest to możliwe. Baterie łazienkowe dobrej jakości posiadają perlator, który napowietrza wodę, zmniejszając jej przepływ, co pozwala zminimalizować jej zużycie w znacznym stopniu. Perlator to sitko z drobnymi otworami, a w zależności od ceny i stopnia zaawansowania baterii, pozwala zmniejszyć przepływ  od 15 do nawet 60%. Wyróżniamy perlatory z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym. Ten pierwszy rodzaj montuje się na wylewkę od zewnętrznej strony, a gwint zewnętrzny do wnętrza baterii.

Baterie z perlatorem warto zastosować w umywalce lub pod prysznicem, jednak nie sprawdzi się w przypadku wanien. Pamiętaj, że perlator nie zmniejsza ilości wody wypływającej z wylewki, a jedynie ją napowietrza. Do napełnienia wanny potrzebujesz odpowiedniej ilości wody, dlatego montaż baterii wannowej z perlatorem nie ma większego sensu.

Inne ekologiczne rozwiązania, które nie nadszarpną domowego budżetu, to baterie czasowe. Dzięki zaprogramowaniu automatycznego zamknięcia przepływu, możemy zmniejszyć rachunki za wodę nawet o kilkadziesiąt procent!

Jaka bateria do łazienki? A może bateria termostatyczna?

Bateria z termostatem to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Umożliwia ustawienie stałej temperatury wody, dzięki czemu unikniemy poparzeń skóry lub odkręcania zbyt zimnego strumienia. Dodatkowo przełoży się to na niższe rachunki, ponieważ nie ma konieczności czekania na wodę o odpowiedniej temperaturze – wypływa ona z kranu od razu po odkręceniu kurka.

Jaka bateria do łazienki? Baterie wannowe

Podobnie jak w przypadku umywalek, w sklepach znajdziemy baterie naścienne, podtynkowe oraz stojące. Montuje się je nie tylko na wannie – wiele osób posiadających pokój kąpielowy z wanną na środku, wybiera baterię stojącą montowaną w podłodze, co daje niezwykle imponujący efekt. W przypadku baterii stojących montowanych na wannie, musimy wybrać liczbę otworów w baterii, np. baterie 3-otworowe, z przełącznikiem, wylewką i słuchawką prysznicową. Więcej na temat baterii nawannowych pisaliśmy w naszym innym artykule – Jaka bateria nawannowa będzie najlepsza?

Jakie baterie do łazienki? Bateria prysznicowa

Tu do wyboru mamy baterie natynkowe i podtynkowe. Ten drugi rodzaj cieszy się zdecydowanie największym powodzeniem. Większość z nas posiada niewielkie łazienki w bloku, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. Elementy instalacji schowane w ścianie pozwalają zaoszczędzić miejsce, co sprawia, że korzystanie z prysznica jest bardziej komfortowe.

Jaka bateria do łazienki będzie najlepsza? Jak widać wiele zależy od Twoich oczekiwań oraz stylu pomieszczenia. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i budżet. Ceny baterii potrafią bowiem przyprawić o zawrót głowy. Warto jednak pochylić się nad wyborem armatury, ponieważ dzięki przemyślanym zakupom, posłuży przez wiele lat.

Bateria łazienkowa wybrana? Szukasz fachowca do jej montażu? Nasz hydraulik z pewnością Ci pomoże! Nie czekaj i już teraz zarezerwuj termin, a my pojawimy się u Ciebie tak szybko, jak to możliwe.

Przeczytaj również:

Sprawdź jaki zlewozmywak wybrać

Umywalka dolomitowa – co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Złota bateria kuchenna – dlaczego warto ją wybrać?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów